Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (RAPORT, WIDEO)

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu, występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

Anglia:

Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – “Kanonierzy” z Wojciechem Szczęsnym między słupkami wygrali 3:0 w wyjazdowym meczu z Aston Villa. Arsenal po 5 kolejkach ma na swoim koncie 9 punktów. Drużyna Wengera jest niepokonana w obecnym sezonie Premier League.

Łukasz Fabiański (Swansea) – Swansea City przegrała na własnym obiekcie z Southampton 0:1. Łukasz Fabiański rozegrał całe spotkanie w bramce “Łabędzi”. Polaka w 80. minucie pokonał Victor Wanyama.

Marcin Wasilewski (Leicester) – Leicester City po szalonym meczu wygrało z Manchesterem United 5:3. „Lisy” po godzinie gry przegrywały 1:3, by w ostatnich 30 minutach strzelić „Czerwonym Diabłom” 4 gole. Niestety, „Wasyl” całe spotkanie oglądał z wysokości ławki rezerwowych.

Championship:

Artur Boruc (Bournemouth) – Debiut Artura Boruca w barwach AFC Bournemouth. Drużyna Polaka mierzyła się na wyjeździe w meczu z Watfordem, spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Tomasz Cywka (Blackpool) – Bezbramkowy remis w spotkaniu Brighton – Blackpool. Cywka rozpoczął spotkanie w wyjściowej jedenastce gości, lecz został zmieniony już w 46. minucie. Blackpool z dorobkiem 2 punktów plasuje się na przedostatniej pozycji w ligowej tabeli.

Radosław Majewski (Huddersfield) – Porażka Huddersfield w wyjazdowym meczu z Leeds 0:3. Radosław Majewski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Huddersfield Town.

Arabia Saudyjska:

I liga:

Adrian Mierzejewski (Al-Nassr) – Zespół Polaka wygrał 2:1 w wyjazdowym pojedynku z Al-Shoalah. Polak rozegrał pełne 90 minut. Al-Nassr po 5 kolejkach ma na swoim koncie komplet punktów i jest liderem saudyjskiej ekstraklasy.

Austria:

2. Liga:

Tomasz Wisio (St. Polten) – Zwycięstwo Sankt Polten nad drużyną Kapfenger 1:0. 32-letni obrońca całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. Sankt Polten po 11 kolejkach zajmuje 5. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 14 punktów.

Belgia:

Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Pełne 90 minut i dwie asysty Waldemara Soboty w meczu Club Brugge – Kortrijk. Zespół Polaka wygrał 5:0, a cztery gole padły w ostatnich 20 minutach, kiedy to goście musieli sobie radzić grając w osłabieniu.

Proximus League:

Piotr Parzyszek (Sint Truiden) – Drużyna Polaka zremisowała na wyjeździe z Dessel Sport 1:1. Piotr Parzyszek rozegrał 75 minut, w jego miejsce wszedł Lazaar. Sint Truidense ma na swoim koncie 14 punktów po 7 kolejkach.

Białoruś:

Wyższa liga:

Paweł Wojciechowski (Soligorsk) – Gol Pawła Wojciechowskiego w meczu Szachtior Soligorsk - Naftan Nowopołock (2:0). Wojciechowski strzelił gola na 1:0 w 82. minucie, dwie minuty później wynik meczu ustalił Haluza.

Bułgaria:

A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Botev Plovdiv zremisował na wyjeździe z Marekiem Dupnica 1:1. Stachowiak rozegrał całe spotkanie w bramce Boteva.

Marcin Burkhardt (Czerno More) – Marcin Burkhardt wyszedł w wyjściowym składzie Czerno More w wyjazdowym meczu ze Slavią Sofia. Czerno More wygrało 3:1, a Polak rozegrał 73 minuty. Czerno More po 9 kolejkach ma na swoim koncie 9 punktów.

Chiny:

Super League:

Krzysztof Mączyński (Guizhou) – Porażka Guizhou Renhe w wyjazdowym meczu z Shanghai Shenhua 0:1. Były piłkarz Górnika Zabrze wszedł na plac gry w 69. minucie, w miejsce Hyuriego.

Grecja:

Sebastian Przyrowski (Levadiakos) – Levadiakos przegrał na wyjeździe z Xanthi 0:2. Sebastian Przyrowski wciąż jest jedynie rezerwowym golkiperem Levadiakosu, który w 4 kolejkach zdobył zaledwie 2 punkty.

Hiszpania:

Primera Division:

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – Sevilla wygrała na wyjeździe z Cordobą 3:1. Grzegorz Krychowiak rozegrał pełne 90 minut w barwach Sevilli, która ma na swoim koncie 7 punktów po trzech rozegranych spotkaniach.

Przemysław Tytoń (Elche) – Nieudany mecz Przemysłowa Tytonia w bramce Elche CF. Polski golkiper mógł zachować się lepiej przy obu straconych golach.

Holandia:

Eredivisie:

Arkadiusz Milik (Ajax) – Ajax Amsterdam wygrał na wyjeździe z Feyenoordem Rotterdam 1:0. Arkadiusz Milik cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych Ajaxu, który po 6 kolejkach z dorobkiem 12 punktów plasuje się na pozycji wicelidera holenderskiej ekstraklasy.

Filip Kurto (Dordrecht) – Całe spotkanie Filipa Kurto w bramce Dordrechtu w meczu przeciwko Excelsiorowi Rotterdam (1:1). Po 6 kolejkach Dordrecht plasuje się na 16. miejscu w tabeli z dorobkiem 5 punktów.

Eerste Divisie:

Filip Bednarek (Jong Twente) – Jong FC Twente zremisowało na wyjeździe z Telstar 1:1. Bramkarz reprezentacji Polski U-21 rozegrał całe spotkanie między słupkami drużyny Twente, która po 7 kolejkach ma na swoim koncie 9 punktów.

Islandia:

2. Liga:

Tomasz Łuba (Olafsvik) – Tomasz Łuba rozegrał pełne 90 minut w meczu Haukar – Olafsvik. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 2:1. Olafsvik z dorobkiem 36 punktów zajmuje 4. miejsce w ligowej tabeli.

Litwa:

A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – Kolejne ligowe zwycięstwo Żalgirisu Wilno. Tym razem podopieczni Marka Zuba wygrali 2:1 na wyjeździe z Siauliai. Żalgiris z dorobkiem 67 punktów po 28 kolejkach jest liderem litewskiej ekstraklasy.

Łotwa:

Virsliga:

Dariusz Łatka (Jelgava) – W meczu 30. kolejki łotewskiej ekstraklasy Jelgava przegrała na wyjeździe z FC Daugava 0:1. Dariusz Łatka rozegrał pełne 90 minut w barwach Jelgavy.

Niemcy:

1. Bundesliga:

Robert Lewandowski (Bayern) – Bezbramkowy remis w spotkaniu Hamburger SV – Bayern Monachium. Robert Lewandowski spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych, a na placu gry pojawił się w 66. minucie w miejsce Shaqiriego.

Artur Sobiech (Hannover) – Całe spotkanie Artura Sobiecha w składzie Hannoveru, w przegranym meczu z Paderbornem 0:2.

Łukasz Piszczek (Borussia) – FSV Mainz wygrało na własnym stadionie 2:0 z Borussią Dortmund. Łukasz Piszczek rozegrał całe spotkanie na prawej obronie BVB.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Bayer Leverkusen przegrał na wyjeździe z Wolfsburgiem 1:4. „Aptekarze” od 7. minuty grali w osłabieniu, ponieważ czerwoną kartką został ukarany Donati. Boenisch spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych, lecz pojawił się na placu gry tuż po zmianie stron zmieniając Oztunaliego. Bayer doznał pierwszej ligowej porażki w obecnym sezonie i po 4 kolejkach z dorobkiem 7 punktów zajmuje 5. pozycję w tabeli.

Mateusz Klich (Wolfsburg) – Mateusz Klich cale spotkanie przeciwko Bayerowi Leverkusen oglądał z wysokości ławki rezerwowych „Wilków”. Wolfsburg awansował na 11. miejsce w tabeli.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Hoffenheim wygrało na wyjeździe ze Stuttgartem 2:0. Eugen Polanski rozegrał całe spotkanie w barwach gości. „Wieśniacy” po 4 kolejkach mają na swoim koncie 8 punktów.

Paweł Olkowski (Koeln) – Bezbramkowy remis w meczu Koeln – Borussia Moenchengladbach. Paweł Olkowski został zmieniony w 82. minucie spotkania, w miejsce Polaka wszedł na plac gry Gerhardt.

Sławomir Peszko oraz Adam Matuszczyk (Koeln) – Obaj Polacy spotkanie z Borussią Moenchengladbach oglądali z wysokości ławki rezerwowych „Koziołków”. Kolonia jako jedyna w lidze nie straciła jeszcze bramki i z dorobkiem 6 punktów zajmuje 8. pozycję w ligowej tabeli.

2. Bundesliga:

Kacper Przybyłko (Greuther) – Greuther Furth wygrało 2:1 z Kaiserslautern w meczu 6. kolejki 2. Bundesligi. Kacper Przybyłko rozpoczął spotkanie w podstawowym składzie gospodarzy i został zmieniony w 80. minucie meczu.

Grzegorz Wojtkowiak (TSV Munich) – Pełne 90 minut Grzegorza Wojtkowiaka w meczu TSV 1860 Munich – Ingolstadt (1:1). Zespół Polaka z dorobkiem 6 punktów zajmuje 13. miejsce w ligowej tabeli.

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – Eintracht Brunszwik wygrał ligowe spotkanie po trzech porażkach z rzędu. Drużyna, w której występuje Gikiewicz pokonała 2:0 Darmstadt. Polski golkiper rozegrał całe spotkanie w bramce Eintrachtu.

Piotr Ćwielong (Bochum) – VfL Bochum pokonało na wyjeździe FSV Frankfurt aż 5:1. Były zawodnik Śląska Wrocław całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Bochum po 6 kolejkach ma na swoim koncie 12 punktów i plasuje się w czołówce 2. Bundesligi.

Adam Bodzek (Fortuna) – Fortuna Dusseldorf pokonała na własnym stadionie Heidenheim 3:2. Polski defensor rozegrał całe spotkanie. Fortuna z dorobkiem 11 punktów zajmuje 5. pozycję w ligowej tabeli.

Norwegia:

Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Zespół Polaka zremisował na własnym stadionie z Sandnes 1:1. Leciejewski rozegrał całe spotkanie w bramce Brann, które po 24 kolejkach ma na swoim koncie 23 „oczka”.

Rosja:

Premjer Liga:

Marcin Komorowski (Terek Grozny) – Terek zremisował na wyjeździe ze Spartakiem Moskwa 1:1. Terek stracił gola w doliczonym czasie gry spotkania. Komorowski rozegrał pełne 90 minut i zanotował dobry występ.

Maciej Rybus (Terek Grozny) – Reprezentant Polski rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie Tereka i został zmieniony w 84. minucie. Miejsce Rybusa na boisku zastąpił Aissati.

I Division:

Marcin Kowalczyk (Wołga) – Wołga Niżny Nowogród w końcu się odblokowała i wygrała ligowe spotkanie. Wołga ograła na wyjeździe Luch Energiya 3:1. Kowalczyk wszedł na boisko w 59. minucie spotkania.

Rumunia:

I Liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Wyjazdowe zwycięstwo Mistrzów Rumunii z Petrolulem 3:2. Łukasz Szukała rozegrał całe spotkanie na środku obrony Steauy, a w 81. minucie został ukarany żółtą kartką. Steaua Bukareszt z dorobkiem 21 punktów zajmuje pozycję lidera rumuńskiej ekstraklasy.

Michał Gliwa (Pandurii) – Pandurii Targui Jiu przegrało na wyjeździe z Astrą Giurgiu 1:2. Były golkiper Zagłębia Lubin całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

Kamil Biliński (Dinamo) – Powrót Kamila Bilińskiego do składu Dinama Bukareszt. Polak rozegrał 77 minut w wygranym meczu z CSMS Iasi 1:0. Dinamo po 8 kolejkach ma na swoim koncie 15 punktów.

Szkocja:

Premiership:

Jarosław Fojut (Dundee) – Dundee United wygrało 4:1 w meczu z Dundee FC. Polski obrońca rozegrał pełne 90 minut w bloku defensywnym Dundee United.

Radosław Cierzniak (Dundee) – Radosław Cierzniak rozegrał całe spotkanie w bramce Dundee United w derbowym pojedynku. Polski golkiper został pokonany w doliczonym czasie gry przez Stewarta.

Michał Szromnik (Dundee) – Michał Szromnik wciąż jest rezerwowym golkiperem Dundee United. Zespół, w którym występuje trzech Polaków zajmuje obecnie pozycję lidera szkockiej ekstraklasy z dorobkiem 16 punktów.

Łukasz Załuska (Celtic) – Łukasz Załuska wskoczył do bramki Celticu Glasgow. Mistrz Szkocji zremisował z Motherwell 1:1.

Szwecja:

Allsvenskan:

Paweł Cibicki (Malmoe) – Malmoe zremisowało na własnym stadionie z Helsingborgiem 1:1. Paweł Cibicki wszedł na boisko w 65. minucie, zastępując na placu gry Kroona. Malmoe z dorobkiem 50 punktów zajmuje pozycję lidera szwedzkiej ekstraklasy.

USA:

NASL (2. poziom rozgrywkowy):

Tomasz Zahorski (San Antonio) – San Antonio przegrało przed własną publicznością z Minnesotą 0:2. Tomasz Zahorski wyszedł w podstawowym składzie „Skorpionów”, a z boiska zszedł w 65. minucie meczu. San Antonio z dorobkiem 22 punktów zajmuje pozycję wicelidera.

Walia:

Adrian Cieślewicz (The New Saints) – The New Saints wygrało na wyjeździe z Bala Town 3:0. Zespół gospodarzy od 13. minuty grał w osłabieniu. Cieślewicz całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. TNS po 6 kolejkach jest liderem walijskiej ekstraklasy z dorobkiem 16 punktów.

Węgry:

Bank Liga:

Michał Nalepa (Ferencvaros) – Porażka Ferencvarosu w wyjazdowym meczu z Ujpest FC 1:2. Michał Nalepa został ukarany w 50. minucie żółtą kartką, a z boiska zszedł w 74. Minucie spotkania. Po 8 kolejkach Ferencvaros ma na swoim koncie 15 punktów.

Włochy:

Serie A:

Kamil Glik (Torino) – polski obrońca rozegrał całe spotkanie przeciwko Hellas Verona, a jego zespół przegrał 0:1 i zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Serie A.

Piotr Zieliński (Empoli) – Empoli Calcio zremisowało na wyjeździe z AC Ceseną 2:2. Piotr Zieliński rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych, a na boisko wszedł w 77. minucie. Dla Empoli to pierwszy zdobyty punkt w obecnym sezonie.

Łukasz Skorupski (AS Roma) – AS Roma wygrała na własnym obiekcie z Cagliari 2:0. Łukasz Skorupski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych lidera włoskiej ekstraklasy.

Serie B:

Thiago Cionek (Modena) – Bezbramkowy remis w spotkaniu pomiędzy Catanią Calcio i Modeną. Thiago Cionek rozegrał całe spotkanie w barwach Modeny. W 57. minucie reprezentant Polski został ukarany żółtą kartką. Modena z dorobkiem 5 punktów plasuje się na 13. miejscu w ligowej tabeli.

Michał Chrapak (Catania) – Michał Chrapek rozpoczął spotkanie przeciwko Modenie w wyjściowej jedenastce Catanii Calcio. Polak rozegrał 57 minut. Catana z dorobkiem 2 punktów plasuje się na 20. pozycji w tabeli.

Rafał Wolski (Bari) – Bari pokonało na własnym stadionie Livorno 2:0. Rafał Wolski całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych 12. drużyny w ligowej tabeli Serie B.

Mateusz Lewandowski (Entella) – Virtus Entella przegrała na wyjeździe ze Spezią 0:1. Mateusz Lewandowski spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych, lecz pojawił się na placu gry w 50. minucie, gdy wynik był już niekorzystny dla jego drużyny. Entella po 4 kolejkach zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 1 punktu.

W poniedziałek czekają nas mecze z udziałem Polaków:

Wigan Athletic – Ipswich (Bartosz Białkowski)
AEL Limassol (Łukasz Gikiewicz) – Apollon
Academica – Estoril Praia (Paweł Kieszek)
Amkar Perm (Jakub Wawrzyniak, Janusz Gol, Damian Zbozień) – FK Krasnodar (Artur Jędrzejczyk)