Wiślacki raport z wypożyczeń (11). Pościg Karłowicza, ostatnie szlify Chaveza przed MŚ

Jakub Podsiadło
Siarka z Damianem Burasem w składzie przegrała w Suwałkach z Wigrami 0:3
Siarka z Damianem Burasem w składzie przegrała w Suwałkach z Wigrami 0:3 Polskapresse
Osman Chavez myślami już jest w Brazylii i opuścił ligowy mecz w Chinach, żeby dołączyć do zgrupowania kadry Hondurasu. Emocje rosną w II lidze wschodniej - w bezpośrednim pojedynku wiślaków Piotr Karłowicz ze Stomilu okazał się lepszy od Damiana Burasa i do samego końca sezonu będzie ścigał jego Siarkę w tabeli.

CHINY

Po raz pierwszy od dłuższego czasu w składzie Qingdao Jonoon zabrakło Osmana Chaveza. Absencja stopera w meczu z Yanbian Baekdu była spowodowana wyjazdem Honduranina na zgrupowanie narodowej kadry - 29 maja były wiślak zmierzy się w meczu towarzyskim w Waszyngtonie z reprezentacją Turcji. Wcześniej znalazł się w gronie wybrańców na czerwcowy mundial w Brazylii. Pod nieobecność Chaveza jego koledzy zremisowali z czerwoną latarnią ligi 2:2 i utknęli w dolnej połowie tabeli.

• 24 maja, China League One (II liga chińska), Yanbian Baekdu 2:2 Qingdao Jonoon. Osman Chavez (nie grał, na zgrupowaniu reprezentacji)

POLSKA (I liga)

To nic, że sezon na polskich boiskach zmierza ku końcowi - piłkarze wcale się nie obijają i w minionym tygodniu na drugim i trzecim froncie rozgrywek rozegrano dwie kolejki. Patryk Fryc dzięki remisowi w Katowicach i wygranej na własnym boisku z Miedzią Legnica dopisze na konto Termaliki Bruk-Bet Nieciecza oraz swoje własne cztery punkty. W obu spotkaniach Fryc zaliczył pełne 90 minut, z kolei w niedzielnym meczu przeciwko Miedzi Legnica na ławce rezerwowych "Słoników" pojawił się również wciąż czekający na występ w rundzie wiosennej Kamil Moskal.

• 21 maja, I liga polska, GKS Katowice 1:1 Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Patryk Fryc (90 minut), Kamil Moskal poza kadrą meczową
  • 25 maja, I liga polska, Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:0 Miedź Legnica, Patryk Fryc (90 minut), Kamil Moskal (niewykorzystany rezerwowy)

Dwóch miesięcy do powrotu na ligowe boiska potrzebował Jakub Pułka, od zimy broniący barw Floty Świnoujście. Zwycięstwo swoich kolegów z Wisłą Płock oglądał jeszcze w całości z ławki rezerwowych - trener Tomasz Kafarski postanowił wpuścić go na boisko w Bełchatowie przy stanie 2:0 dla gospodarzy. Niski pomocnik zwrócił na siebie uwagę telewizyjnych komentatorów jedynie niecodzienną pisownią nazwiska - za jego bytności na murawie Flota straciła trzecią bramkę i ostatecznie przegrała 0:3.

• 21 maja, I liga polska, Flota Świnoujście 2:0 Wisła Płock, Jakub Pułka (niewykorzystany rezerwowy)
  • 25 maja, I liga polska, GKS Bełchatów 3:0 Flota Świnoujście, Jakub Pułka (21 minut)

POLSKA (II liga)

W decydującą walkę o awans na zaplecze ekstraklasy wkroczyły zespoły dwóch wypożyczonych wiślaków - Wigry Suwałki Piotra Karłowicza zmniejszyły dystans w tabeli do Siarki Tarnobrzeg z Damianem Burasem w składzie do jednego punktu. W środę 21 maja w Tarnobrzegu doszło do pojedynku obu drużyn z udziałem wspomnianej dwójki. Spotkanie na szczycie lepiej będzie wspominać Karłowicz - Wigry odniosły arcyważne zwycięstwo 3:0. Sam wysoki napastnik pojawił się na boisku w 65. minucie, gdy jego zespół prowadził jedną bramką - koniec końców nie miał udziału przy żadnym z kolejnych goli dla suwalskiej drużyny. Od pierwszej minuty spotkania na boisku przebywał ostatnio pomijany przy ustalaniu wyjściowej jedenastki Buras. Młody pomocnik nie zachwycił - jego występ można streścić z użyciem jednej liczby: jedno podanie pod bramkę, jeden strzał (niecelny) i jedna żółta kartka. No i jedna zmiana, bo w 77. minucie wiślak powędrował z powrotem na ławkę.

Buras dostał szansę rehabilitacji już przy okazji kolejnego meczu w Łowiczu. Siarka wygrała z Pelikanem 1:0 ponownie bez wydatnej pomocy wiślaka - w 63. minucie zmienił go inny były piłkarz Wisły, Maciej Termanowski. Rolę statysty w ważnej wygranej Wigier nad Pogonią Siedlce pełnił Karłowicz - 21-latek pojawił się na murawie w samej końcówce spotkania i tylko dopilnował, żeby wynik 2:1 dla gospodarzy utrzymał się do końca. Sprawa awansu rozstrzygnie się w dwóch ostatnich kolejkach, bowiem Siarkę i Wigry dzieli w tabeli tylko jedno "oczko".

• 21 maja, II liga polska (wschodnia), Siarka Tarnobrzeg 0:3 Wigry Suwałki, Damian Buras (77 minut, żółta kartka), Piotr Karłowicz (25 minut)
  • 25 maja, II liga polska (wschodnia), Pelikan Łowicz 0:1 Siarka Tarnobrzeg, Damian Buras (63 minuty)
  • 25 maja, II liga polska (wschodnia), Wigry Suwałki 2:1 Pogoń Siedlce, Piotr Karłowicz (1 minuta)

Limit czterech zmian obowiązujący w drugiej lidze to za mało dla Jakuba Downar-Zapolskiego - napastnik Limanovii Limanowa nie mieści się nawet na ławce rezerwowych swojego zespołu. Wysoce wątpliwe, żeby młodzieżowiec zagrał w kolejnych dwóch meczach, które zadecydują o utrzymaniu zespołu z Limanowej w II lidze.

• 21 maja, II liga polska (wschodnia), Limanovia Limanowa 1:1 Olimpia Elbląg, Jakub Downar-Zapolski poza kadrą meczową
  • 25 maja, II liga polska (wschodnia), Znicz Pruszków 0:1 Limanovia Limanowa, Jakub Downar-Zapolski poza kadrą meczową

Wiślacki "rozkład jazdy" z Ekstraklasa.net (relacje na żywo)