Athletic Bilbao

1

FC Barcelona

3

• Niespodzianki nie było - Barcelona okazała się zdecydowanie lepsza od Athletiku Bilbao i na własnym stadionie sięgnęła po Puchar Króla. Kolejny raz byliśmy świadkami pokazu piłkarskiego geniuszu w wykonaniu Leo Messiego, a z Camp Nou żegna się dziś Xavi. To już wszystko tego wieczoru, dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje live w wykonaniu Ekstraklasa.net!

• KONIEC! FC BARCELONA ZWYCIĘZCĄ PUCHARU KRÓLA!

• Mathieu faulowany przez Susaetę, będzie jeszcze jeden rzut wolny.

• Kibice Barcelony świętują już zdobycie drugiego tytułu w tym sezonie, a sędzia dolicza cztery minuty.

• Xavi był o krok od pożegnania się z Camp Nou golem! Hiszpan uderza z rzutu wolnego w słupek!

• I Busquets ogląda kartkę.

• Starcia Neymar kontra Athletic ciąg dalszy. Tym razem Brazylijczyk kopnięty przez Susaetę. Sędzia nie wyciąga kartki, a wściekły jest Busquets.

• Okazuje się, że jedną kartkę mieliśmy także wcześniej. Ukarany nią został Aduriz.

• Kartkę mamy teraz. Wściekły Neymar fauluje jednego z rywali.

• Gorąco robi się na boisku. San Jose rusza do Neymara, który starał się wymusić na arbitrze faul. Dziwne, że sędzia nie dał żadnemu z zawodników żółtej kartki.

• Faul na Pedro i Barcelona ma teraz nieco oddechu. Po zdobyciu bramki Athletic wyraźnie uwierzył w swoje możliwości i za wszelką cenę chce jeszcze raz trafić do siatki.

• Kolejna szansa Gomeza, który tym razem uderza już z pola karnego, lecz piłka wędruje wysoko nad bramką.

• Ter Stegen najpierw nie do końca pewnie interweniuje, później Ibai Gomez mocno uderza sprzed pola karnego, ale piłka leci w sam środek bramki i radzi sobie z tym strzałem bramkarz Barcelony.

• 56 spotkań, 58 bramek i 27 asyst - oto liczby Leo Messiego z obecnego sezonu. Kosmos.

• Baskowie nie zamierzają składać broni! Ibai Gomez dośrodkował z prawej strony w pole karne, Inaki Williams wygrał pojedynek główkowy z Busquetsem i strzałem przy słupku pokonał Ter Stegera.

• GOOOOOOOOOOOOL DLA ATHLETIKU! WILLIAMS!

• Ależ bawią się teraz piłką Dani Alves i Messi. Później futbolówka trafia do Neymara, a sędzia odgwizduje spalonego. Chyba niesłusznie.

• A Luisa Suareza zastępuje Pedro.

• Podwójna zmiana także w Barcelonie. Mathieu pojawia się na boisku zamiast Jordiego Alby.

• Kolejna sytuacja dla Barcelony, tym razem bliski gola był Suarez, ale dobrze z bramki wychodził Herrerin!

• A Mikela Rico zastępuje Ander Iturraspe.

• Podwójna zmiana w Athletiku. Benata zmienia Ibai Gomez.

• To już jest pewne - Barcelona z Pucharem Króla! Dani Alves ruszył z piłką prawą stroną, dośrodkował w pole karne, a tam Leo Messi wyprzedził dwóch obrońców i zdobył swoją drugą bramkę w tym spotkaniu.

• GOOOOOOOOOOOOOOL DLA BARCELONY! MESSI!

• Niedokładny przerzut Messiego w kierunku Jordiego Alby. Od autu zacznie Athletic.

• Długie zagranie Mascherano do Daniego Alvesa, Brazylijczyk dośrodkowuje w pole karne i mamy kolejny rzut rożny.

• Neymar dogrywał do Messiego, lecz Argentyńczyk źle przyjął sobie piłkę i ją stracił. Po chwili futbolówka znów była jednak w posiadaniu Barcelony, a Dani Alves wywalczył rzut rożny.

• Teraz Alves faulowany przez Benata. Piłkarze z Bilbao nie mogą pogodzić się z taką decyzją arbitra.

• Williams gonił Rakiticia, a gdy już go dogonił, to sfaulował. To musiała być żółta kartka.

• Indywidualna akcja Neymara, Brazylijczyk wbiega w pole karne, ale o strzale chciałby jak najszybciej zapomnieć - piłka wylądowała w okolicach chorągiewki przy rzucie rożnym.

• Niedokładnie zagrywa Mikel Rico, który nie potrafi wykorzystać błędu Jordiego Alby.

• Brzydszy fragment gry mamy teraz w Barcelonie. Poczynania obu zespołów charakteryzuje w tej chwili spora niedokładność.

• Kibice Athletiku chóralnymi śpiewami starają się jeszcze natchnąć swoich zawodników. Czy Baskowie zdołają jeszcze strzelić chociaż gola kontaktowego?

• Balenziaga powstrzymuje Messiego faulem i zostaje ukarany żółtą kartką.

• Swój ostatni mecz dla Athletiku Bilbao kończy Andoni Iraola. Zmienia go Markel Susaeta.

• Po raz ostatni na murawie Camp Nou pojawia się Xavi Hernandez. Zmienia on Andresa Iniestę, który doznał jakiegoś urazu.

• Po dośrodkowaniu Benata nieco problemów miał Ter Stegen, ale później złapał piłkę po strzale głową Iraoili.

• Strzał Iraoili zablokowany, będzie rzut rożny dla piłkarzy z Bilbao.

• Dani Alves za długo zwlekał z decyzją o dośrodkowaniu, zblokował go jeden z obrońców, a potem piłkę pewnie złapał Herrerin.

• Messi przewraca się na skraju pola karnego, ale nie ma mowy o jedenastce.

• Akcja Barcelony prawą stroną - Dani Alves zagrał do Rakiticia, ten podał do Suareza, a Urugwajczyk chciał oddać piłkę Alvesowi. Tym razem zabrakło mu jednak dokładności.

• Xavi zaczyna rozgrzewkę. Pojawienie się go na boisku i pożegnanie z Camp Nou wydaje się kwestią czasu.

• Iraola w starciu z Jordi Albą wywalczył teraz rzut rożny dla Athletiku.

• Neymar otrzymał piłkę na lewej stronie boiska i próbował dograć do Iniesty, ale zrobił to niedokładnie.

• Na razie "Duma Katalonii" spokojnie rozgrywa piłkę w środku pola. Teraz od autu zacznie Dani Alves.

• Od środka rozpoczęła Barcelona. Oba zespoły na razie bez zmian.

• Wracamy już na Camp Nou i rozpoczynamy drugą połowę finału Copa del Rey!

• Arbiter kończy pierwszą połowę meczu. Na początku spotkania Baskowie próbowali postraszyć Barcelonę, ale później na boisku istnieli tylko Katalończycy. Kapitalna bramka Messiego i gol Neymara sprawiły, że na przerwę ekipa Enrique schodzi z dwubramkową zaliczą, choć mogła być ona większa, gdyby nie dobra dyspozycja bramkarza Athleticu, Iago Herrerina. Wracamy za kwadrans.

• Uderzenie z rzutu wolnego Messiego w okienko bramki Herrerina, baskijski bramkarz znowu ratuje skórę swojej drużynie. Od rzutu rożnego zacznie grę Blaugrana.

• Luis Suarez wypuścił sobie piłkę na wolne pole, Iraola wszedł od tyłu w jego nogi. Ewidentny faul, kartka dla Iraoli.

• Żółta kartka dla Gerarda Pique za wejście w nogi Aritza Aduriza.

• Górne podanie Iraoli do Williamsa, ten wykańcza akcję strzałem z powietrza, piłka prześlizgnęła się po poprzeczce.

• Zbyt mocne podanie Aduriza do Irraoli, piłkę przejmuje Barca.

• Prostopadle podanie Rakiticia do Suarez, ten wystawia tzw. patelnię do Neymara, a Brazylijczyk pakuje piłkę do pustej bramki.

• Neymar!!! 2-0 dla Barcy!!!

• Wrzutka Daniego Alvesa, piłka wybita przez stoperów z Bilbao, od rogu zacznie Barca.

• Dośrodkowanie z lewej flanki Jordiego Alby, jednak nikt w polu karnym nie zdołał zamknąć tej centry.

• Wspominaliśmy o gwizdach przy hymnie Hiszpanii. Oto dokładniejsza wiadomość dotycząca głośności "kociej muzyki".

• Po raz kolejny Herrerin ratuje skórę Athleticowi. Fantastyczna interwencja po strzale z kilku metrów Pique.

• Iago Herrerin!!! Kapitalnie bramkarz wygarnął piłkę Neymarowi, który przed bramką miał tylko golkipera z Bilbao. Fantastyczna akcja portero z Baskonii!

• Barcelona spokojnie rozgrywa atak pozycyjny, rozpoczynając go od własnej linii obronnej.

• Oto znakomity gol Messiego.

• Od połowy boiska minął czterech obrońców z Bilbao, a następnie po krótkim rogu pokonał Herrerina. Kapitalny gol!!!

• ALEŻ KAPITALNY GOL MESSIEGO!!! CO ON ZROBIŁ!!!

• Lekkie zamieszanie wokół sędziego. Mikel San Jose ostro zaatakował Neymara. Piłkarze Barcelony żądają żółtej kartki, arbiter jednak nie ukarał Baska kartonikiem.

• Moment podania do Neymara, po którym Brazylijczyk trafił do siatki.

• Okres spokojniejszej gry, kiedy Barcelona wymienia podania w środkowej strefie boiska.

• Barcelona w natarciu, nerwowo reagują obrońcy z Bilbao, wybijając piłkę na oślep.

• Pierwszy celny strzał Barcelony, a dokładniej Luisa Suarez. Broni nogami to uderzenie Iago Herrerin.

• Neymar trafia do siatki, ale arbiter boczny sygnalizuję pozycję spaloną. Gol nieuznany. Czy słusznie? Powtórka nam tego nie wyjaśniła.

• Problemy Ter Stegena, niestety nie wiem, co było tego powodem, bo zaspał realizator.

• Otwierające podanie do Jordiego Alby, który był na spalonym.

• Starcie Aduriza z Rakitciem w środku pola. Faulowany Chorwat, od rzutu wolnego zacznie grę Barca.

• Dośrodkowanie Mikela Rico w pole karne, a tam nie zrozumieli się Aduriz z Inakim Williamsem. Od bramki zacznie Ter Stegen.

• Atak pozycyjny Barcy spalił na panewce. W środku pola piłkę stracił Ivan Rakitić. Od autu grę wznowią piłkarze w biało-czerwone pasy.

• Taką mozaikę stworzyli kibice Barcelony z napisem "tworzymy historię".

• Pierwszy atak Bilbao zakończony faulem w ataku Aritza Aduriza.

• Pierwszy gwizdek meczu! Zaczynamy!

• W tle grany jest hymn Hiszpanii, który zagłuszany jest przez gwizdy kibiców i Barcelony, i Athleticu. Powód jest jasny: obie drużyny są z Katalonii i z Kraju Basków, czyli z dwóch rejonów walczących o swoją niepodległość i niezależność od Hiszpanii.

• Ciekawostka, o której zapomniałem, a o której wspomnieli komentatorzy w TVP. Athletic, jako gospodarze, meczu, przebierali się w... szatni, w której na co dzień są piłkarze Barcelony.

• Piłkarze obu ekip już są w tunelu.

• Obie drużyny zdobyły Puchar Hiszpanii razem aż 50-krotnie! Dwadzieścia sześć razy wygrała Barca, dwadzieścia cztery razy Athletic Bilbao.

• Dzisiejszy mecz zostanie rozegrany na stadionie Barcelony, Camp Nou, ale to nie Katalończycy będą formalnie gospodarzami spotkania. Początkowo spotkanie miało zostać rozegrana w Walencji na Mestalla, ale prawdopodobnie ze względu na to, że i Barcelona, i Bilbao leżą na północy, to finał zostanie rozegrany właśnie w Barcelonie.

• W drużynie z Baskonii wbrew przedmeczowym doniesieniom w składzie jest Ander Iturraspe. Ernesto Valverde nie będzie mógł dziś z korzystać z usług Ikera Muniaina i Oscara de Marcosa. Z kolei FC Barcelona zagra w swoim najmocniejszym składzie, choć do końca nie było wiadomo, czy Luis Suarez wystąpi w podstawowym składzie z powodu kontuzji.

• Podstawowe składy są obecne po lewej stronie. A oto ławki rezerwowych: Athletic: Aketxe, Iraizoz, Iturraspe, Sola, Gomez, Susaeta, Gurpegi. FC Barcelona: Mathieu, Xavi, Pedro, Rafinha, Bravo, Bartra, Adriano.

• Znamy już składy obu ekip, które za momencik zobaczycie w panelu po lewej stronie.

• Ostatni raz Athletic Bilbao wygrał Copa del Rey 30 lat temu. Z kolei Barca dziś może upolować podwójną koronę.

• Dziś nastał dzień, którego wszyscy fani piłki hiszpańskiej woleliby uniknąć. Dziś wieczorem, za ponad pół godziny, rozpocznie się mecz finału Pucharu Króla, czyli mecz kończący piłkarskie rozgrywki na wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Dobry wieczór, Adam Wielgosiński, kłaniam się i zapraszam na relację z, miejmy nadzieję, wielkiego partidazo!