'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (3. kolejka)

Jakub Seweryn
Gol Mariusza Stępińskiego nie powinien zostać uznany.
Gol Mariusza Stępińskiego nie powinien zostać uznany. Radosław Piasecki
Przez długi czas trwania 3. kolejki Ekstraklasy wydawało się, że nie będziemy musieli weryfikować żadnego wyniku. To zmieniło się jednak dosłownie w ostatniej chwili. Zapraszamy do zapoznania się z naszą 'bezbłędną tabelą'.

Najpierw warto zapoznać się z zasadami tworzenia ‘bezbłędnej tabeli’.

Mecze 3. kolejki Ekstraklasy

Mecze, których wyniki nie zostały zweryfikowane:

Piast Gliwice – Górnik Zabrze 3:2 (Krzysztof Jakubik)

Zaczynamy naszą analizę od Gliwic. W pierwszej połowie meczu Piast – Górnik domagali się rzutu karnego z domniemany faul Przyrowskiego na Nesporze. Sędzia jednak słusznie nie gwizdnął jedenastki, bowiem zawodnik Piasta nie miał kontroli nad piłką i ‘na wślizgu’ starał się sięgnąć ją przed bramkarzem. Dlatego trudno tu mówić o faulu Przyrowskiego.

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

W przypadku wskazania na wapno i rzutu karnego dla Górnika po przerwie, warto pochwalić sędziego Krzysztofa Jakubika. Mimo że faulowany zawodnik zabrzan się nie przewrócił, to jednak przewinienie Sasy Żivca jest ewidentne. Słoweniec celowo pchnął rywala, gdy ten próbował dojść do górnej piłki w polu karnym.

Krzysztof Jakubik (10 pkt) – bezbłędny mecz

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin 1:1 (Paweł Raczkowski)

Mecz w Gdańsku prowadził sędzia Raczkowski z Warszawy. W pierwszej połowie jego asystent zachował czujność, uznając prawidłową bramkę Adama Buksy (spalonego nie było), a po przerwie sprawy w swoje ręce musiał wziąć sam sędzia, gdy po strzale Kuświka piłka trafiła w rękę Czerwińskiego w polu karnym Pogoni. Obrońca Pogoni zrobił jednak wszystko, żeby nie powiększać obrysu ciała, więc puszczenie gry w tej sytuacji na pewno nie było błędem.

Paweł Raczkowski (10 pkt) – bezbłędny mecz

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Cracovia 0:1 (Mariusz Złotek)

Bardzo ważna dla losów spotkania w Bielsku-Białej była czerwona kartka dla Wojciecha Kaczmarka. O ile celowe zagranie ręką golkipera bielszczan poza polem karnym nie ulega wątpliwości, to ciekawa sytuacja miała miejsce tuż przed tym. Otóż do piłki biegło dwóch graczy Cracovii, z czego jeden, Erik Jendrisek, był na spalonym. Wg najnowszych regulacji, o czym mówił Sławomir Stempniewski w Lidze+ Extra, Słowak był zbyt daleko od piłki, żeby można było w tej sytuacji odgwizdać spalonego i niejako rozgrzeszyć Kaczmarka. Niemniej jednak, sytuacja bardzo trudna do oceny, ale o błędzie sędziego nie można mówić.

Mariusz Złotek (10 pkt) – bezbłędny mecz

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Wisła Kraków – Lech Poznań 2:0 (Szymon Marciniak)

W hitowym starciu w Krakowie obyło się bez większych kontrowersji.

Szymon Marciniak (10 pkt) – bezbłędny mecz

Śląsk Wrocław – Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:0 (Jarosław Przybył)

We Wrocławiu była jedna kontrowersja związana z golem na 2:0. Dotyczyła ona tego, czy Flavio Paixao dotknął piłkę po strzale Picha i czy to właśnie jemu zaliczyć tego gola. Tę bramkę zaliczono Portugalczykowi, a my poniżej widzimy, że nie ma mowy o pozycji spalonej napastnika Śląska. Bardzo dobra decyzja sędziego.

Jarosław Przybył (10 pkt) – bezbłędny mecz

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin 1:2 (Tomasz Kwiatkowski)

Arbiter Tomasz Kwiatkowski miał w niedzielę w Białymstoku bardzo wiele kluczowych decyzji do podjęcia. Swoją pracę niejako rozpoczął od odgwizdania faulu na Filipie Modelskim przy rzucie wolnym dla Zagłębia. Jak widzimy, przewinienie istnieje, więc trudno się czepiać sędziego za tę sytuację. Tym bardziej, że Janoszka do bramki Drągowskiego trafił już dobrą chwilę po gwizdku.

Później wykazać musiał się asystent Rafał Rostkowski. Trzeba uczciwie przyznać, że arbiter ten w dwóch sytuacjach zachował się doskonale. Najpierw widzimy, że piłka ewidentnie przekroczyła linię bramkową po strzale głową Rakowskiego i gol został słusznie uznany, a później kilku centymetrów zabrakło do gola Jarosławowi Jachowi, bo jego uderzenie na linii bramkowej w ostatniej chwili wybił Tarasovs. Za obie sytuacje, chapeau bas dla doświadczonego liniowego.

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Większą kontrowersją nie jest też rzut karny dla Jagiellonii, choć i tak nie miał on wpływu na wynik meczu. Gajos został przewrócony przez bezsensownie i nieudanie interweniującego Forenca.

Tomasz Kwiatkowski (10 pkt) – bezbłędny mecz

Górnik Łęczna – Legia Warszawa 0:2 (Tomasz Musiał)

W Łęcznej najwięcej pracy miał jeden z asystentów sędziego Tomasza Musiała, który najpierw prawidłowo puścił grę, co doprowadziło do gola na 1:0 (prawidłowa pozycja Prijovicia na zdjęciu poniżej), a później zasłużenie nie uznał jednej z bramek Nemanji Nikolicia.

Tomasz Musiał (10 pkt) – bezbłędny mecz

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Zweryfikowane wyniki:

Korona Kielce – Ruch Chorzów 1:2 (Bartosz Frankowski) -> zweryfikowany na 1:1

I gdy myśleliśmy, że żadnego wyniku w tej kolejce nie będzie trzeba weryfikować, przyszedł poniedziałek i mecz Korony z Ruchem. Przy obu bramkach dla Ruchu liniowi mieli niewdzięczne zadanie. Poniżej prezentujemy pozycję Visnakovsa przy golu na 1:1 i bez sławnego systemu ‘Houston’ nie jesteśmy w stanie ocenić, czy w tej sytuacji był ofsajd. Dlatego też nie możemy nic zrobić.

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Wątpliwości nie ma za to przy zwycięskim golu Stępińskiego. Nowy napastnik Niebieskich był na spalonym, ale nie była to łatwa sytuacja dla arbitra, jako że nastąpiła tzw. mijanka i dobrze ocenić pozycję obu graczy było bardzo ciężko. Niemniej jednak, wyszło nie najlepiej. Anulujemy tego gola.

Bartosz Frankowski (7 pkt) – błąd asystenta, wypaczony wynik meczu

Kontrowersje 3. kolejki Ekstraklasy

Oto nasza ‘bezbłędna tabela’ po 3. kolejce Ekstraklasy:

Bezbłędna tabela po 3. kolejce Ekstraklasy

Wisła Kraków i Górnik Zabrze zostały ukarane przez Komisję Licencyjną odjęciem jednego punktu

Objaśnienie oznaczeń:

- ‘punkty u nas’ – liczba punktów zdobytych przez dany zespół po naszych weryfikacjach
- ‘punkty w TME’ – liczba punktów zdobytych w oficjalnej tabeli T-Mobile Ekstraklasy
- ‘bilans pkt’ – bilans punktowy, różnica punktów pomiędzy tymi w oficjalnej tabeli, a tymi z naszej ‘bezbłędnej tabeli’. Liczba dodatnia oznacza, że drużyna zyskała na korzystnych decyzjach sędziów, a ujemna, że na nich straciła
- ‘błędy na +’ - poważne błędy sędziów popełnione na korzyść danej drużyny
- ‘błędy na –‘ - poważne błędy sędziów popełnione na niekorzyść danej drużyny
- ‘mecze na +’ – mecze, w których sędzia wypaczył wynik na korzyść danej drużyny
- ‘mecze na –‘ – mecze, w których sędzia wypaczył wynik na niekorzyść danej drużyny

Ranking sędziów:

Bezbłędna tabela po 3. kolejce Ekstraklasy

Zasady:

- każdy sędzia otrzymuje za mecz 10 punktów
- uwzględniane są tylko błędy, które wpłynęły na wynik meczu
- poważny błąd to 5 punktów karnych, mniejszy błąd to 2 pkt karne, błąd asystenta to 2 pkt karne, spalone 'z duchem gry' pozostawiamy bez konsekwencji, wypaczenie wyniku meczu (inne rozstrzygnięcie) to dodatkowy 1 punkt karny.

Obserwuj

@KubaSeweryn

Więcej o EKSTRAKLASIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24