Czwartek w el. Euro 2016: Awans Portugalii i Irlandii Północnej [PODSUMOWANIE]

mgs
Za nami czwartkowe mecze 9. kolejki el. Euro 2016. Wyjazd na przyszłoroczne mistrzostwa Europy zapewniły sobie reprezentacje Portugalii i Irlandii Północnej. Polacy po remisie ze Szkocją 2:2 o awans zagrają w niedzielę z Irlandią.

GRUPA D

Z punktu widzenia polskiego kibica najciekawiej zapowiadała się rywalizacja w grupie D, w której nie zabrakło niespodzianek. Już o 18:00 Gruzja rozpoczęła starcie z Gibraltarem, ale obie drużyny przystąpiły do niego bez jakichkolwiek szans na awans. Gruzini wysoko ograli znacznie słabszego od siebie rywala 4:0, ale zwycięstwo nie wpłynie już na ich sytuację.

• Gruzja - Gibraltar 4:0
  • Bramki: 30' Vacadze, 35' Okriašvili, 45' Vacadze, 87' Kazajšvili

Najważniejsze wydarzenia rozpoczęły się o godzinie 20:45, kiedy swoje mecze rozgrywali Szkocja i Polska oraz Irlandia i Niemcy. Starcie biało-czerwony w Glasgow mogło przyprawić niejednego kibica i niekontrolowane ataki serca. Naszej reprezentacji prowadzenie już w 3. minucie dał Robert Lewandowski, a w pierwszej połowie Polacy z bardzo dobrej strony prezentowali się na palcu gry. Niestety tuż przed przerwą nasi rodacy stracili gola, którego autorem był Matt Ritchie. W 62. minucie sytuacja drużyny Adama Nawałki pokrzyżowała się jeszcze bardziej po tym, jak Łukasza Fabiańskiego pokonał Steven Fletcher. Kiedy wszystko wskazywało na to, że Polacy przegrają, w doliczonym czasie gry, w ostatniej akcji meczu po raz drugi do siatki rywala trafił Robert Lewandowski, który uratował remis. Podział punktów ze Szkotami oznacza, że Polakom w niedzielę na Stadionie Narodowym wystarczy remis z Irlandią, aby awansować na Euro 2016.

• Szkocja - Polska 2:2
  • Bramki: Bramki: 45' Ritchie, 62' S. Fletcher – 3' Lewandowski, 90+4' Lewandowski

Do niemałej niespodzianki doszło na Aviva Stadium w Dublinie, gdzie reprezentacja Irlandii podejmowała Niemców. Chociaż to mistrzowie świata kontrolowali sytuację na boisku i zdominowali rywala, przegrali to spotkanie 0:1 po golu rezerwowego Shane'a Longa. Porażka sprawiła, że Irlandczycy nadal liczą się w walce o awans, a Niemcy, choć byli blisko, nie zapewnili go sobie w czwartek.

• Irlandia - Niemcy 1:0
  • Bramki: 70' Long

GRUPA F

Wyspy Owcze były bliskie, aby sprawić kolejną niespodziankę w tych eliminacjach. Dwa razy ograli już Greków, a od 11. minut po golu Jakobsena prowadzili z Madziarami. Węgrzy dopiero po godzinie gry opanowali sytuację. Dwa gole Bode zapewniły im skromną wygraną i przedłużyły szanse na awans. Pierwszą trójkę Węgry mają pewną.

• Węgry - Wyspy Owcze 2:1
  • Bramki: 63' Böde, 72' Böde– 11' Jakobsen

Zmiana warty w europejskim futbolu. Kilka lat temu to Grecy jeździli na wielkie imprezy, a Irlandczycy z Północy dostarczali punkty. Na Euro 2016 pewna awansu jest Irlandia Północna. Gole da najlepszej reprezentacji strzelali: dwa Davies i Magnnis. Grecja wciąż bez wygranej.

• Irlandia Północna - Grecja 3:1
  • Bramki: 35' S. Davis, 49' Magennis, 58' S. Davis – 86' Aravidis

Finowie nie mają już szans na pierwszą trójkę, a Rumuni o awans powalczą w ostatniej kolejce z Wyspami Owczymi. Wygrana da im awans, remis lub porażka - muszą liczyć, że Węgry nie wygrają z Grecją.

• Rumunia - Finlandia 1:1
  • Bramki: 90+2' Hoban – 66' Pohjanpalo

GRUPA I

W grupie wyjazd na francuski czempionat zapewniła sobie reprezentacja Portugalii, która pokonała przed własną publicznością Duńczyków 1:0 dzięki bramce zdobytej przez Joao Moutinho. Szanse na bezpośredni awans mimo czwartkowej porażki mają jeszcze Duńczycy i Albańczycy, którzy z kolei przegrali u siebie z Serbią.

• Portugalia - Dania 1:0 (0:0)
  • Bramki: Joao Moutinho 66'
  • Albania - Serbia 0:2 (0:0)
  • Bramki: Aleksandar Kolarov 90+1', Adem Ljajić 90+4'