Krzysztof Orski
Boubacar Diabang zdobył dwie bramki dla Cracovii
Boubacar Diabang zdobył dwie bramki dla Cracovii cracovia.pl
Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Odpowiedź jest niezwykle prosta i znaleźli ją włodarze zarówno Cracovii jak i Polonii Warszawa. W sobotnie popołudnie zorganizowano wiele atrakcji w ramach „Dnia Przyjaźni Cracovia – Polonia Warszawa”.

Na sympatyków futbolu, którzy zjawili się na stadionie „Pasów” czekały między innymi: starcia oldbojów obu ekip, mecz młodzików, prezentacja składu Cracovii na nadchodzący sezon 2014/2015 i przede wszystkim mecz pierwszych zespołów obu drużyn! Dodatkowym celem całego wydarzenia było zebranie pieniędzy na pomoc Małopolskiemu Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.

Skąd ten dzień?

Wedle powszechnej opinii jest to najstarsza kibicowska „zgoda” w Polsce. Oficjalnie układ pomiędzy kibicami Cracovii i Polonii został zawarty 1968 roku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Jednak pierwsze wzmianki o przyjaznych stosunkach fanów obu zespołów datuje się na czasy przedwojenne. W ostatnich latach, po wielu zawirowaniach, polonistom nie wiedzie się najlepiej piłkarsko i także dlatego powstał pomysł rozegrania takiego spotkania. Młodzi gracze z Warszawy będą mieli okazję sprawdzić się na tle ekstraklasowego przeciwnika a kibice z obu miast będą mieli w końcu okazję na wspólne zobaczenie w akcji swoich ulubieńców.

5:2 – Piotr Giza

Cała zabawa na stadionie „Pasów” rozpoczęła się właśnie od spotkania zawodników występujących w dawnych czasach w obu klubach. Na murawie nie zabrakło znanych nazwisk. Po stronie Cracovii zagrali miedzy innymi legenda klubu – Edward Kowalik jak i znani z niedawnych czasów Piotr Giza, Krzysztof Radwański czy obecny kierownik pierwszej drużyny, Tomasz Siemieniec. Co ciekawe, w drugiej połowie meczu na murawę wybiegł Mirosław Hajdo, który w ubiegłym sezonie prowadził przez kilka meczów Cracovię jako pierwszy trener. W zespole z Warszawy zaprezentowali się tacy gracze jak Piotr Dziewicki, Rafał Witkowski czy Andrzej Voigt.

Oldboje mecz grali w systemie 2x25 minut. Jak przystało na taki mecz, nie zabrakło pięknych goli i „delikatnej” gry. Nikt nikomu nie chciał zrobić krzywdy, ale za to kibice mogli oglądać składne akcje z ciekawym wykończeniem.

Prezentacja drużyny Cracovii

Kolejnym punktem programu tego dnia była prezentacja pierwszego zespołu przed sezonem 2014/2015. Poza zawodnikami znanymi już z boiska Cracovii, zaprezentowali się nowi gracze „Pasów” – Mateusz Cetnarski, Boubacar Dialiba, Gracjan Horoszkiewicz, Jakub Mrozik, Bartosz Rymaniak, Krystian Stępniowski i Dariusz Zjawiński. Zaprezentowany został także sztab szkoleniowy Cracovii z nowym trenerem, Dariuszem Podolińskim, na czele.

Podczas prezentacji został zaprezentowany także nowy spot promocyjny „Dodaj nam wiatru w żagle”, w którym piłkarze wcielają się w rolę marynarzy. Na pełnym morzu brakuje jednak wiatru, żeby ich łódź mogła płynąć do przodu. Dzięki młodemu kibicowi, który „dodał wiatru w żagle”, łódź ruszyła z miejsca. Kibicom spot się spodobał i przywitali go gromkimi oklaskami.

Tuż po części oficjalnej zawodnicy Cracovii zagrali krótki mecz z reprezentacją kibiców. Kibice oczywiście pokonali zawodowców 1:0.

Mecz młodzików Cracovii i Polonii Warszawa z rocznika 2006

Pojedynek dzieciaków z rocznika 2006 dostarczył bardzo dużo emocji. Chłopcy grali z wielkim zaangażowaniem a akcje przenosiły się szybko od bramki do bramki. Kibice głośnymi okrzykami witali ciekawe zagrania młodych adeptów piłki nożnej. Ostatecznie mecz wygrała Cracovia w stosunku 5:0.

Składy wyjściowe:

Cracovia: Krzysztof Pilarz – Mateusz Żytko, Tomislav Mikulić, Bartosz Rymaniak – Krzysztof Nykiel, Marcin Budziński, Damian Dąbrowski, Adam Marciniak – Dariusz Zjawiński, Boubacar Diabang Dialiba, Dawid Nowak.

Polonia Warszawa: Paweł Blesznowski – Zawodnik Testowany, Piotr Augustyniak, Dawid Klepczyński, Jacek Jadanowski – Igor Sapala, Adrian Ligienza, Dominik Lemanek, Marcin Kruczek – Mateusz Gliński, Kacper Tatara.

Od początku spotkania bezdyskusyjną przewagę miała Cracovia, która już w drugiej minucie objęła prowadzenie. Po dobrym dośrodkowaniu gola szczupakiem strzelił Boubacar Diabang Dialiba. W 8. minucie Dialiba strzelił kolejnego gola. Senegalczyk, który do drużyny „Pasów” dołączył przed tym sezonem przejął piłkę w środku pola, podał do Dawida Nowaka, ten wpadł w pole karne i strzelił. Jego strzał odbił Blesznowski, ale wobec dobitki Dialiby był już bezradny. Przez resztę pierwszej połowy nic specjalnego się już nie wydarzyło. Polonia miała tylko jedną okazję, ale słaby strzał obronił Pilarz.

W przerwie meczu doszło do wielu zmian w obu ekipach, ale nie zmienił się obraz gry. Dalej w ataku była Cracovia, która próbowała strzelić kolejne gole. To krakowianom udało się dopiero w 87. minucie. W polu karnym faulowany był Przemysław Kita, a jedenastkę pewnie wykorzystał Mateusz Żytko.

Do końca meczu wynik już nie uległ zmianie. Cracovia pokonała Polonię Warszawa 3:0. Całe sobotnie wydarzenie na stadionie Cracovii obserwowało około 1500 osób.