'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (11. kolejka)

Jakub Seweryn
Tomasz Musiał w meczu Górnika z Legią nie ustrzegł się poważnego błędu
Tomasz Musiał w meczu Górnika z Legią nie ustrzegł się poważnego błędu Arkadiusz Ławrywianiec / Polska Press
Zapraszamy do zapoznania się z naszą 'bezbłędną tabelą' po jedenastej kolejce Ekstraklasy. Niestety, weryfikowanych wyników nie brakowało.

Najpierw warto zapoznać się z zasadami tworzenia ‘bezbłędnej tabeli’.

Mecze 11. kolejki Ekstraklasy

Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Górnik Łęczna 1:1 (Mariusz Złotek)
Korona Kielce – Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:0 (Krzysztof Jakubik)

W tych meczach nie było większych kontrowersji.

Mariusz Złotek, Krzysztof Jakubik (po 10 pkt) -> bezbłędne mecze

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 0:3 (Szymon Marciniak)

W meczu w Białymstoku sędzia Szymon Marciniak zanotował dobre spotkanie. Jak widzimy poniżej, rzut karny Rafała Janickiego na Sebastianie Maderze nie ulega wątpliwości.

Kontrowersje z 11 kolejki ekstraklasy

Po przerwie były dwie inne sporne sytuacje w polu karnym Lechii. O ile faulu Janickiego na Mackiewiczu trudno się doszukiwać, to dużo trudniejsza do oceny sytuacja dotyczy Gersona i Fiodora Cernycha. Wydaje się jednak, że sędzia Marciniak nie popełnił błędu, puszczając grę. Wprawdzie Gerson trafia w nogę Litwina, to jednak poniższa stopklatka pokazuje niejako, że to były gracz Górnika Łęczna szukał tego kontaktu z rywalem i dlatego też można to uznać za przepisową grę obu zawodników.

Szymon Marciniak (10 pkt) -> bezbłędny mecz

Zweryfikowane wyniki:

Ruch Chorzów – Pogoń Szczecin 0:2 (Sebastian Krasny) -> zweryfikowany na 1:2

Bardzo dużo błędów popełniła trójka sędziowska w Chorzowie z Sebastianem Krasnym na czele. Zaczęło się od uznanej bramki Akahoshiego na 1:0, która została zdobyta z ewidentnego spalonego.

W ‘rewanżu’ za to po przerwie arbiter z Krakowa anulował prawidłową bramkę Michała Walskiego. Sędzia Krasny nie popisał się też, wyrzucając z boiska dwóch zawodników Ruchu. W 70. minucie gry Rafał Grodzicki nie faulował Łukasza Zwolińskiego i z pewnością nie zasłużył na drugą żółtą kartkę. Zgodnie z naszymi zasadami weryfikujemy wynik też ze względu na to zdarzenie.

Czerwona kartka dla Marka Szyndrowskiego też nie była prawidłowo pokazana. Łukasz Zwoliński za daleko i za bardzo na bok boiska wypuścił sobie piłkę, przez co nie był faulowany w sytuacji stuprocentowej do zdobycia gola. To zdarzenie odnotowujemy, ale że miało miejsce w doliczonym czasie gry, trudno powiedzieć, żeby wpłynęło na ostateczny rezultat pojedynku.

Sebastian Krasny (0 pkt) -> poważny błąd, mniejszy błąd, błąd asystenta x2, wypaczony wynik

Piast Gliwice – Wisła Kraków 1:0 (Jarosław Przybył) -> zweryfikowane na 1:1

Jedynym większą kontrowersją meczu w Gliwicach był brak czerwonej kartki dla Martina Nespora. Okej, jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację w pierwszej połowie, to można było tę całą ‘rozróbę’ potraktować żółtymi kartkami, tyle że tuż po przerwie Czech popisał się brzydkim wejściem na nogi Richarda Guzmicsa. To bez wątpienia powinna być druga żółta kartka, a grając przez pół godziny w przewadze Wisła miałaby duże szanse na wyrównanie. Stąd taka zgodna z naszymi zasadami weryfikacja wyniku.

Jarosław Przybył (4 pkt) -> poważny błąd, wypaczony wynik

Górnik Zabrze – Legia Warszawa 2:2 (Tomasz Musiał) -> zweryfikowany na 2:1

Kolejny zweryfikowany wynik to mecz w Zabrzu, gdzie sędzia Musiał dał się nabrać na teatr w wykonaniu Łukasza Brozia. Łukasz Madej nie faulował w polu karnym obrońcy Legii, choć nie była to łatwa sytuacja do oceny. Wszystko dlatego, że Broź wszedł przed rywala, był jakiś kontakt, ale niepowodujący upadku zawodnika wicemistrzów Polski. Jeśli jest kontakt między nogami obu zawodników, to tylko ‘szukany’ przez zawodnika Legii, który szuka pretekstu do wywalczenia jedenastki i trafia nogą pod udo rywala. Dla nas faulu Madeja w tej sytuacji nie było.

Czerwona kartka dla Aleksandra Kwieka nie podlega za to dyskusji. Druga żółta kartka pomocnika Górnika jest klarowna – bezceremonialne przerwanie dobrze zapowiadającej się akcji rywala.

Tomasz Musiał (7 pkt) – mniejszy błąd, wypaczony wynik

Zagłębie Lubin – Śląsk Wrocław 1:1 (Bartosz Frankowski) -> zweryfikowane na 1:3

W derbach Dolnego Śląska sędzia Bartosz Frankowski chyba zapomniał czerwonej kartki, bo na takową zasłużyło aż dwóch graczy Zagłębia. Już w pierwszej połowie za bardzo brutalne wejście na nogi Mateusza Machaja powinien wylecieć z boiska Jarosław Kubicki.

Po przerwie za to na czerwień zasłużył Jakub Tosik. Były gracz Polonii i Jagiellonii najpierw bardzo brzydko potraktował Jacka Kiełba i za to mógł już zostać wyrzucony z boiska, ale jeśli sędzia Frankowski pokazał za ten faul, to dosłownie trzy minuty później zawodnik Zagłębia sfaulował taktycznie Paixao. Jak nie za pierwszym, to za drugim razem Tosika na murawie być już nie powinno. Za obie kartki weryfikujemy wynik tego spotkania. Jeśli chodzi o zagranie ręką Adama Kokoszki w polu karnym, to jest ono w 100 procentach przypadkowe i nie ma mowy o jedenastce.

Bartosz Frankowski (0 pkt) -> poważny błąd x2, wypaczony wynik

Cracovia – Lech Poznań 5:2 (Daniel Stefański) -> zweryfikowany na 4:2

W Krakowie sędzia Daniel Stefański na pewno wyniku nie wypaczył. Rzut karny za faul Gostomskiego na Rakelsie nie podlega dyskusji. Duży błąd bramkarza Lecha i ewidentny faul na sprytnym Łotyszu.

Arbiter z Bydgoszczy nie powinien za to uznać czwartego gola dla Cracovii, bowiem Erik Jendrisek był ewidentnie na spalonym. Błąd odnotowujemy, ale umówmy się – to nie miało większego wpływu na ostateczne zwycięstwo Pasów.

Daniel Stefański (8 pkt) -> błąd asystenta

Oto nasza ‘bezbłędna tabela’ po 11. kolejce Ekstraklasy:

Bezbłędna tabela po 11 kolejce ekstraklasy

Wisła Kraków i Górnik Zabrze zostały ukarane przez Komisję Licencyjną odjęciem jednego punktu

Objaśnienie oznaczeń:

- ‘punkty u nas’ – liczba punktów zdobytych przez dany zespół po naszych weryfikacjach
- ‘punkty w TME’ – liczba punktów zdobytych w oficjalnej tabeli T-Mobile Ekstraklasy
- ‘bilans pkt’ – bilans punktowy, różnica punktów pomiędzy tymi w oficjalnej tabeli, a tymi z naszej ‘bezbłędnej tabeli’. Liczba dodatnia oznacza, że drużyna zyskała na korzystnych decyzjach sędziów, a ujemna, że na nich straciła
- ‘błędy na +’ - poważne błędy sędziów popełnione na korzyść danej drużyny
- ‘błędy na –‘ - poważne błędy sędziów popełnione na niekorzyść danej drużyny
- ‘mecze na +’ – mecze, w których sędzia wypaczył wynik na korzyść danej drużyny
- ‘mecze na –‘ – mecze, w których sędzia wypaczył wynik na niekorzyść danej drużyny

Ranking sędziów:

Oddzieleni zostali sędziowie, którzy nie sędziowali meczów w przynajmniej połowie dotychczas rozegranych kolejek.

Zasady:

- każdy sędzia otrzymuje za mecz 10 punktów
- uwzględniane są tylko błędy, które wpłynęły na wynik meczu
- poważny błąd to 5 punktów karnych, mniejszy błąd to 2 pkt karne, błąd asystenta to 2 pkt karne, spalone 'z duchem gry' pozostawiamy bez konsekwencji, wypaczenie wyniku meczu (inne rozstrzygnięcie) to dodatkowy 1 punkt karny.