PKO Ekstraklasa, 36. kolejka (gr. mistrzowska)

Lechia Gdańsk

0

Legia Warszawa

0

• Za wspólnie spędzony czas dziękuje Tomasz Górski i zapraszam na kolejne relacje NA ŻYWO w Ekstraklasa.net. W tym m.in. z Ząbek, gdzie z przyjemnością poprowadzę mecz Dolcanu Ząbki z walczącym o utrzymanie GKS-em Tychy.

• Koniec meczu w Gdańsku! Po drugiej, słabszej części bitwy między Lechią a Legią mamy dwóch rannych zamiast jednego - za przeproszeniem - zabitego. Legionistom oddala się mistrzostwo, a gościom "uciekają" puchary.

• Ostatnia akcja w meczu. Antonio Colak ostro walczył o piłkę i pozycję z Igorem Lewczukiem. Przekraczając przepisy uderzył na bramkę w momencie, gdy sędzia przerwał akcję. Za niesportowe zachowanie został upomniany żółtą kartką.

• Przeraźliwe gwizdy w Gdańsku. Tomasz Jodłowiec "pada z głodu" w pobliżu lewego narożnika pola karnego i Tomasz Musiał gwiżdże na rzut wolny. Zakotłowało się w "16" Lechii, ale superman w wykonaniu Łukasza Budziłka przerwał akcję. Jeszcze "jedenastkę" chciał wymusić Michał Kucharczyk. Bezskutecznie.

• W doliczonym czasie gry... Darko Jevtić strzela swojego drugiego gola. Górnik 1, Lech 6

• Ta kontra Lechii powinna być lepiej wykorzystana! Maciej Makuszewski pognał prawą stroną i zagrał do Bruno Nazario. Ten za mocno zagrał w stronę wbiegającego w "16" Adama Buksy. Dzieje się na PGE Arena

• Po chwili kolejna akcja i Guilherme strzela z ok. 13 metrów obok bramki.

• To była piłka meczowa, którą zmarnował Michał Żyro! Skrzydłowy Legii został obsłużony kapitalnym dośrodkowaniem z prawej strony i głową, kontrując, chciał skierować piłkę do siatki. Zabrakło dwóch metrów. Henning Berg ze złością, patrząc w niebo, krzyczał ze złości!

• Michał Żyro w polu karnym! Składał się do strzału, ale zamiast trafić w piłkę "przeciął" lewą nogą powietrze i upadł na murawę. Kontra Lechii i Maciej Makuszewski dał się dogonić, więc nie było nawet dośrodkowania.

• Guilherme nie może uwierzyć jak ostatnia akcja Legii nie została zamieniona na bramkę. Po chwili Legia miała rzut rożny i goście chcieli wykorzystać moment nieobecności Łukasza Budziłka między słupkami. Piłka poleciała w stronę wyższych rzędów.

• Już dziś kibice mogą podziękować Bergowi za to, że Legia nie zdobędzie mistrza . Jego frajerskie kombinacje ze składem w trakcie rundy zasadniczej pozbawiły drużynę co najmniej 9n punktów. Co to dzisiaj by znaczyło każdy dobrze wie . Trochę za wcześnie na taki osąd. Lech zostanie dzisiaj mistrzem, jeżeli wygra mecz z Górnikiem (co jest już raczej pewne) i Legia przegra w Gdańsku. Przez 10 minut wiele może się zdarzyć.

• Od 78. minuty Śląsk prowadzi z Wisłą po golu Roberta Picha i wyprzedza Lechię w tabeli. A dla Jagiellonii strzelił przed momentem rezerwowy Świderski.

• A jednak, wymuszona zmiana w Lechii. Marcin Pietrowski zastępuje na ostatni kwadrans Daniela Łukasika.

• Z dobrej strony pokazał się Adam Buksa, który wygrał w polu karnym pojedynek główkowy z Tomaszem Brzyskim, ale nie zdołał skierować piłki w stronę bramki Dusana Kuciaka.

• Daniel Łukasik musiał skorzystać z pomocy medycznej. Wydaje się, że może grać dalej.

• 24 678 - tylu kibiców ogląda mecz na PGE Arena w Gdańsku.

• Pierwszy celny strzał Legii w tym meczu(!) Anemiczne uderzenie zza pola karnego Tomasza Jodłowca nie sprawiło żadnego kłopotu Łukaszowi Budziłkowi.

• Wcześniej, bo pięć minut temu, Dominik Kun (Pogoń Szczecin) strzelił kontaktowego gola w meczu z Jagiellonią Białystok.

• ... a w Legii Tomasza Jodłowca.

• W zespole Lechii sędzia upomniał "żółtkiem" Daniela Łukasika...

• Zaiskrzyło na murawie! Szkod, że zawodniczy obu drużyn zdecydowali doskoczyć sobie do gardeł, a nie tworzyli wielkiego widowiska. Zaczęło się od ostrego wejścia Daniela Łukasika wślizgiem i Guilherme w ostatniej chwili cofnął nogę.

• Rudinilson zastępuje Grzegorza Wojtkowiaka.

• Sędzia wyciąga pierwszą żółtą kartkę w tym meczu. Upomniany został Dominik Furman za faul taktyczny.

• Dawno lechiści nie atakowali prawą flanką. Aut na wysokości pola karnego Legii nie udało się przełożyć na nawet najmniejsze zagrożenie pod bramką gości. W odpowiedzi Orlando Sa za bardzo chciał ograć trzech rywali i stracił piłkę.

• Maciej Makuszewski może grać dalej. Dusan Kuciak wznawia grę z "piątki".

• Zamieniały się Michały. Za bezbarwnego Masłowskiego na murawie melduje się Żyro.

• Indywidualna akcja Stojana Vranjesa, który ograł Dominika Furmana z założeniem siatki. Zakończył akcję uderzeniem z ponad 20 metrów nad poprzeczką. A na murawie leżał Maciej Makuszewski.

• Maciej Makuszewski zagrywa w pole karne do Bruno Nazario, który pada w polu karnym Legii. Brazylijskie "padolino" skwitowane uśmiechem u pomocnika Lechii i... sędziego.

• Łukasz Budziłek ze stoickim spokojem złapał piłkę po dośrodkowaniu Dominika Furmana. Tomasz Jodłowiec uniemożliwił bramkarzowi Lechii wznowić grę za co dostał ustną reprymendę od arbitra.

• Naciskany Rafał Janicki wycofuje piłkę do Łukasza Budziłka. Ten w ostatniej chwili wybija ją w okolice środka boiska - bliski przechwytu był Orlando Sa.

• A Lech gromi Górnik. Darko Jevtić wpisuje się na listę strzelców 13 minut po wejściu na boisko.

• Odpowiedź Lechii. Maciej Makuszewski pognał lewą stroną. Dusan Kuciak idealnie obliczył gdzie poleci piłka i złapał ją bez większego trudu.

• Ostro bita piłka z lewego narożnika i Tomasz Jodłowiec uderzył... barkiem - piłka przeleciała nad poprzeczką. Legioniści stwarzają największe zagrożenie po stałych fragmentach gry.

• Guilherme miałby stuprocentową szansę gdyby lepiej opanował piłkę w polu karnym. Ta jak na złość odskoczyła Brazylijczykowi co wykorzystał Łukasz Budziłek. Po chwili gościom udało się wywalczyć rzut rożny.

• Nikola Leković centruje w "16" z linii końcowej i piłka minęła Inaki Astiza. Do uderzenia głową składał się Antonio Colak, ale jak spod ziemi wyrósł Igor Lewczuk, który wybił piłkę - niebezpieczeństwo zażegnane.

• Antonio Colak został obsłużony dobrą centrą z prawej strony. Nie był w stanie uderzyć w stronę bramki, więc zgrał ją do Bruno Nazario. Ten jednak nie ruszył do piłki, którą przechwycił Dusan Kuciak.

• Trójkowa akcja Legii w ataku i po podaniu Guilherme Michał Kucharczyk próbował posłać "rogala" w stronę prawego "okienka". Zabrakło dosłownie kilkunastu centymetrów by padł piękny gol!

• Lekko chaotycznie grają obie strony. Dobrze poradził sobie Orlando Sa z Rafałem Janickim, ale asekurujący Ariel Borysiuk zastopował akcję Portugalczyka.

• Sebastian Mila ma uraz mięśniowy. Oby to nie było nic poważnego - po tej kolejce będą powołania Adama Nawałki na mecze z Gruzją (el. EURO 2016) i Grecją (towarzyski w Gdańsku).

• Gramy! Bruno Nazario na "dziesiątce", Adam Buksa na lewej pomocy.

• Adam Buksa będzie grał w miejsce Sebastiana Mili.

• Przy ostatnich dźwiękach Roxanne zespołu The Police powracamy na PGE Arena. Lechia bezbramkowo remisuje z Legią Warszawa. W ekipie gospodarzy jest zmiana.

• Ariel Borysiuk: Tak jak w ostatnich meczach brakuje nam kropki nad "i".

Częste ataki Lechii nie przynoszą powodzenia. Po stronie Legii widać, że Gdańsk jej nie "leży" a mogła nawet przegrywać. Trudno się dziwić, po stronie gości jest zero przy celnych strzałach.

Jak będzie przebiegać druga odsłona? Przekonamy się niebawem. Możliwe, że będziemy świadkami "powtórki z rozrywki" z sezonu 2011/12 kiedy Legia straciła szanse na mistrzostwo Polski właśnie w Gdańsku. Czy tak się stanie? Przypominam, że komentarze są do dyspozycji.

• Po chwili Tomasz Musiał kończy pierwszą odsłonę. Po dobrych trzech kwadransach Lechia bezbramkowo remisuje z Legią.

• Jęk zawodu na PGE Arena po strzale z linii 16. metra Nikoli Lekovicia! Brakowało ok. pół metra, by Lechia strzeliła gola do szatni!

• Szósty rzut rożny dla gospodarzy po akcji Grzegorza Wojtkowiaka. Niebawem dowiemy się też ile jeszcze potrwa pierwsza połowa.

• Jeszcze przed przerwą kolejny rzut rożny dla Lechii. Ostro dokręcana piłka przez Sebastiana Mili, ale nikt nie zdołał tego wykorzystać.

• Nie idzie prawą stroną, to Legia spróbowała lewą. Michał Kucharczyk z problemami opanował piłkę i dośrodkował w pole karne. Łukasz Budziłek pewnie chwyta piłkę.

• Przydało się doświadczenie Sebastiana Mili, który umiejętnie zastawił piłkę przed atakującym go legionistą, który sfaulował kapitana Lechii. Ostro bita piłka przez Daniela Łukasika i Dusan Kuciak pewnie piąstkuje na ósmym metrze.

• Kapitalne zagranie Grzegorza Wojtkowiaka w pole karne w stylu Łukasza Piszczka! Antonio Colak mimo pressingu Igora Lewczuka zdołał strzelić i zabrakło naprawdę niewiele!

• Igor Lewczuk na moment przerwał akcję Lechii. Jeszcze strzał głową Antonio Colaka stracił na sile po rykoszecie od Łukasza Brozia.

• 37. minuta: Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 0:2. Gol Patryka Tuszyńskiego.

• Groźna akcja mogła - a właściwie powinna - zakończyć się bramką. W polu karnym Michał Masłowski chciał wyłożyć piłkę na wprost bramki do Orlando Sa, ale ten został uprzedzony przez obrońców Lechii!

• Guilherme dał się sfaulować przez rodaka, Bruno Nazario. Legia trochę ospale konstruuje atak ofensywny. Podanie Tomasza Brzyskiego "idealne" między Michałem Masłowskim a Orlando Sa. Ci wymownie spojrzeli na siebie kto miałby ruszyć do piłki.

• Grzegorz Wojtkowiak podłączył się do akcji ofensywnej, co trochę zaskoczyło obronę Legii. Na jej szczęście nie zdołał opanować piłki na boisku. Dusan Kuciak z "piątki".

• Lekko siadło tempo meczu w Gdańsku. Szaleńcze pierwsze minuty meczu dały się obu stronom we znaki.

• Zaur Sadajew podwyższa prowadzenie Lecha. 30 minut meczu i pięć bramek.

• Nie do końca udane piąstkowanie Łukasza Budziłka, ale udało się wyprowadzić kontrę. W kluczowym momencie poślizgnął się Bruno Nazario.

• Bezbarwny do tej pory Antonio Colak w roli prawoskrzydłowego. Zagrał w pole karne... do nikogo. Zabrakło kolegi z drużyny w polu "szesnastce". Kontra Legii i Michał Masłowski wywalczył rzut rożny.

• Za krótkie dośrodkowanie Sebastiana Mili z rzutu wolnego. Piłka ledwie doleciała do pola karnego.

• Michał Kucharczyk "szukał" podaniem w "16" Orlando Sa. Dobrze zagrał, ale Portugalczyka uprzedził Łukasz Budziłek.

• Odważna i, co ważne, pewna interwencja Dusana Kuciaka. W walce o piłkę trochę poturbował Macieja Makuszewskiego. O rzucie karnym nie ma mowy.

• Jagiellonia wychodzi na prowadzenie w Szczecinie. W 22. minucie na listę strzelców wpisał się Tarasovs.

• Stojan Vranjes przedzierał się lewą stroną. Jego akcję przerwał Guilherme, ale pomagał sobie ręką. Wychwycił to sędzia. Rzut wolny i koniec akcji.

• Inaki Astiz uderza głową minimalnie nad poprzeczką!

• Sebastian Mila na lewej stronie, ale atak pozycyjny gospodarzy przerwany faulem Stojana Vranjesa na Dominiku Furmanie. Szybko rozegrany stały fragment gry i rzut rożny dla Legii. Wcześniej Orlando Sa zaciekle walczył o piłkę z Grzegorzem Wojtkowiakiem.

• Drugi gol Kaspera Hamalainena (17. minuta) i Lech prowadzi 3:1!

• Lechia gra na zwiększonych obrotach, z czym nie radzą sobie legioniści. To gospodarze prowadzą grę, a ospała Legia czeka... nie wiadomo na co.

• Kolejna udana interwencja Dusana Kuciaka. A Lechia ma czwarty rzut rożny, którego nie potrafi jednak wykorzystać.

• Po 12 minutach Lech prowadzi w Zabrzu po trafieniu Kaspera Hamalainena.

• Kontra Lechii przerwana niedokładnym zagraniem Macieja Makuszewskiego do Bruno Nazario. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - rzut rożny. Po nim Dusan Kuciak broni strzał głową Antonio Colaka.

• Na murawie leży Rafał Janicki. Mecz na chwilę przerwany.

• A w Zabrzu Górnik prowadził z Lechem od 5. minuty po golu Nowaka!Ale cztery minuty później wyrównał Pawłowski.

• Dobry, żywy początek meczu w Gdańsku. Oby takie tempo było do ostatniego gwizdka sędziego.

• Moment oddechu dla obrony gości. Prostopadłe podanie do Michała Kucharczyka na 30. metr, ale akcję przerwał arbiter - spalony.

• Pierwszy celny strzał Lechii i Dusan Kuciak z problemami paruje uderzenie zza pola karnego Antonio Colaka! Słowak jeszcze... czołem obronił dobitkę Stojana Vranjesa. Rzut rożny!

• Akcja lewą flanką Bruno Nazario zakończona centrą w pole karne Legii. Dobrze ustawiony Inaki Astiz przeciął podanie adresowane do Orlando Sa.

• Niezła centra, lecz sytuację wyjaśnia Igor Lewczuk. Z przewrotki próbował uderzyć jeden z lechistów, ale sędzia odgwizdał to zagranie jako nieprzepisowego.

• Atak Legii zakończony ok. 30 metrów od bramki gospodarzy. Ci wyprowadzili kontrę, po której mamy pierwszy rzut rożny z prawej strony.

• Gwizdek Tomasza Musiała i mecz rozpoczęty!

• 18 spotkań między tymi zespołami nie kończyło się remisami! Seria będzie podtrzymana?

• "Jedenastki" Lechii i Legii wychodzą na murawę w asyście sędziów. Chóralne śpiewy na PGE Arena.

• Na kartki powinni uważać Ariel Borysiuk, Maciej Makuszewski (mają po 7 żółtych kartek), Bruno Nazario i Stojan Vranjes (po 3). W niedzielę gdańszczan czeka mecz wyjazdowy z Jagiellonią Białystok.

• W kadrze Jerzego Brzęczka próżno szukać Jakuba Wawrzyniaka, Mavroudisa Bugaidisa, Gersona czy Kevina Friesenbichlera - wszyscy są kontuzjowani.

• Zagrożeni kartkami są Michał Żyro oraz Marek Saganowski, którzy mają na koncie 3 "żółtka". Jeżeli któryś z nich po wejściu na boisko zostanie upomniany przez sędziego, to opuści niedzielny mecz z Górnikiem Zabrze.

• Henning Berg nie będzie mógł skorzystać z Mateusza Szwocha, Ivicy Vrdoljaka oraz Jakuba Koseckiego ze względu na kontuzje i problemy zdrowotne. Za kartki, jak wcześniej wspomniałem pauzuje Jakub Rzeźniczak.

• W czasie trwania relacji będą pojawiały się informacje z innych boisk: Szczecina (Pogoń gra z Jagiellonią), Krakowa (Wisła w meczu przyjaźni zmierzy się ze Śląskiem Wrocław), a także z Zabrza - tam Górnik gra z liderem, Lechem Poznań.

• Jacek Czaplewski przygotował zapowiedź tego spotkania, do której odsyłam: Lechia – Legia LIVE! Goście grają o przedłużenie szans na mistrzostwo

• Z kolei w Lechii z przymusu na środku obrony zagra dzisiaj... były legionista, czyli Ariel Borysiuk. Jest to spowodowane kontuzją Gersona i Mavroudisa Bougaidisa.

• Do składu Legii wraca Orlando Sa, a na lewym skrzydle zagra od pierwszej minuty Brazylijczyk Guilherme. Jego kontrkandydat na tę pozycję - Michał Żyro - jest (tylko) na ławce rezerwowych). Kontuzja Ivicy Vrdoljaka spowodowała, że Chorwat nie będzie mógł pomóc kolegom w Gdańsku, a Inaki Astiz zastępuje dzisiaj pauzującego za kartki Jakuba Rzeźniczaka.

• I rezerwowi Lechii Gdańsk: Mateusz Bąk, Rudinilson, Piotr Grzelczak, Marcin Pietrowski, Adam Buksa, Filip Malbasic, Matuesz Możdżeń.

• Od kilkunastu minut znamy wyjściowe "jedenastki" obu drużyn. Kogo Jerzy Brzęczek i Henning Berg mają w obwodzie? Zacznijmy od gości, czyli rezerwowi Legii Warszawa: Arkadiusz Malarz, Dossa Junior, Marek Saganowski, Bartosz Bereszyński, Helio Pinto, Michał Żyro, Adam Ryczkowski.

• Tomasz Górski, kłaniam się nisko i zapraszam na relację NA ŻYWO z tego spotkania, które może mieć olbrzymie znaczenie dla góry tabeli. A jakie są Państwa odczucia? Kto będzie mistrzem i czy poznamy go dzisiaj? Kto zagra w europejskich pucharach? Jakim wynikiem zakończy się to spotkanie? Komentarze są do dyspozycji (proszę jednak o kulturalne wpisy, najciekawsze na pewno pojawią się w relacji).

• Wczoraj poznaliśmy pierwsze rozstrzygnięcia w grupie spadkowej. Kto wie czy dzisiaj nie będzie ponownie w walce o tytuł mistrzowski. Za pół godziny na gdańskiej PGE Arena Lechia podejmie Legię Warszawa.

• Lechia – Legia LIVE!

ZAPOWIEDŹ: Goście zagrają o przedłużenie szans na mistrzostwo

Być może losy mistrzowskiego tytułu zostaną przesądzone właśnie dzisiaj. Jeżeli Legia Warszawa przegra z Lechią w Gdańsku, a Lech Poznań wygra z Górnikiem Zabrze, to złote medale powędrują do Wielkopolski. W przypadku innych wyników o wszystkim zadecyduje ostatnia seria spotkań. I właśnie tak chciałaby Legia.