Auto dla wyczynowców

Maciej Pobocha
Samochód przygotowali specjaliści z AMG, które od ponad 40 lat zajmuje się tuningiem mechanicznym i optycznym Mercedesów. Firma powstała w 1967 r., a jej nazwa to skrót od "Aufrecht Melcher Großa-spach", gdzie dwa pierwsze człony są nazwiskami założycieli, a ostatni wskazuje miejsce pierwszej siedziby firmy - miasto w okolicach Stuttgartu.

Na warsztat wzięto stuningowanego już SL 65Samochód przygotowali specjaliści z AMG, które od ponad 40 lat zajmuje się tuningiem mechanicznym i optycznym Mercedesów. AMG poddając go dalszym modyfikacjom. W celu poprawienia własności aerodynamicznych nie żałowano spojlerów. Ten na bagażniku wysuwa się automatycznie przy 120 km/h, a opływające go powietrze mocniej dociska auto do drogi. W nadkolach pojawiły się sporych rozmiarów wloty powietrza chłodzącego hamulce, których przednie tarcze mają średnicę 360 mm, a tylne 390 mm.

W porównaniu ze standardowym SL 65 AMG, wersję Black Series odchudzono o 250 kg. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu w nadwoziu elementów z włókna węglowego. Wykonano z niego m.in. zderzaki, progi oraz pokrywy silnika i bagażnika.

Jazda SL 65 AMG Black Series to nie przelewki. Pod maską pracuje 6-litrowy, podwójnie doładowany silnik benzynowy V12, z którego wyciśnięto 670 KM (standardowo 612 KM). To najlepszy wynik w historii AMG. Maksymalny moment obrotowy wynoszący 1000 Nm jest tak wysoki, że palenia gumy przy szybkim starcie nie da się w zasadzie uniknąć.

Ruszanie byłoby jeszcze trudniejsze, gdyby wartości tej nie ograniczono elektronicznie i nie zastosowano całej masy elektronicznych systemów zapobiegających poślizgowi. Część z nich (np. ESP) da się wyłączyć. Kierowca robi to jednak na własną odpowiedzialność i powinien być świadomy ryzyka, jakie w związku z tym podejmuje.

Każdy silnik AMG jest montowany przez jedną osobę. Na gotowej jednostce napędowej znajduje się plakietka z imieniem i nazwiskiem mechanika, który ją złożył.
Samochód rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,9 sekundy, 200 km/h pojawia się na liczniku po 11 sekundach, a prędkość maksymalna, ograniczona elektronicznie, wynosi 320 km/h. W wykorzystaniu tego potencjału pomaga sportowe zawieszenie z możliwością regulacji.

Napęd przekazywany jest na tylne koła za pośrednictwem 5-stopniowej, automatycznej skrzyni biegów pracującej w czterech trybach - C, S, M1 i M2 różniących się szybkością zmiany przełożeń. Aby zapewnić lepszą stabilność, konstruktorzy z AMG poszerzyli rozstaw tylnych kół o 97 mm, a przednich o 85 mm w porównaniu ze zwykłym SL 65 AMG.

Jeśli chodzi o rynkowych rywali, to dla SL 65 AMG Black Series trudno ich znaleźć. BMW M6 jest znacznie słabsze (507 KM), a Lamborghini Murcielago LP640 o porównywalnej mocy jest na tyle inne od Mercedesa, że raczej nie da się go traktować jako bezpośredniego konkurenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl