Raport Deloitte: Legia znów na szczycie, ale łączne przychody klubów Ekstraklasy mniejsze

Konrad Kryczka
Legia ponownie zarobiła najwięcej spośród klubów Ekstraklasy
Legia ponownie zarobiła najwięcej spośród klubów Ekstraklasy SZYMON STARNAWSKI/POLSKA PRESS
Piłka nożna to nie tylko sport. To także biznes. Sposób zarabiania pieniędzy. Jeżeli ktoś dobrze zarządza, to ma szansę na wysokie przychody (choć liczy się wynik finansowy - zysk/strata). Działania finansowe klubów Ekstraklasy najlepiej odzwierciedlają raporty, które prezentują ich sytuację za poprzedni rok. Dzisiaj takowy opublikował Deloitte.

To już kolejny rok, w którym firma Deloitte publikuje raport dotyczący finansów (Piłkarska Liga Finansowa) klubów Ekstraklasy. Jest to analiza konkurencyjna wobec oficjalnego raportu Ekstraklasy, za który odpowiada E&Y. Z tego powodu zdarza się, że badania Deloitte’a są krytykowane lub przyjmowane z przymrużeniem oka. – Nie chcę komentować raportu firmy Deloitte, ponieważ uważam, że niektóre konkluzje, które zostały w nim zawarte, są haniebne. Jestem zdania, że jest on bardzo kiepskiej jakości i nie przywiązuje do niego wagi z bardzo prostej przyczyny. Wisłę Kraków, jak i firmę jej właściciela, od lat audytuje Ernst & Young. Co do jakości i precyzyjności tych audytów nikt nie ma wątpliwości, więc to pokazuje tak naprawdę realny obraz naszych finansów i sytuacji – komentował rok temu ówczesny prezes Wisły, Jacek Bednarz.

Przychody klubów Ekstraklasy w 2014
Przychody klubów Ekstraklasy w 2014 Deloitte

Po raz czwarty z rzędu na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się Legia. Klub z Warszawy po raz pierwszy przekroczył barierę 100 mln złotych przychodów (101,5), co jest ponad dwa razy lepszym rezultatem od następnego w kolejności Lecha (44,6). Trzecie miejsce zajęła Wisła, która rok temu była piąta (jej przychody to 26,7 mln, czyli mniej niż przed rokiem). Dalej plasują się Lechia i Pogoń, które są ostatnimi klubami, które przekroczyły barierę 20 milionów złotych przychodów. Tabelę zamyka natomiast Piast, którego przychody kształtowały się na poziomie 10,2 mln. Niewiele lepszy wynik osiągnęły Górnik Łęczna, Podbeskidzie, Zawisza, czy Korona. Łącznie kluby Ekstraklasy osiągnęły przychody na poziomie około 375 milionów, czyli prawie tyle samo, co w 2013 (spadek o 1%) . Optymistycznym sygnałem jest to, że pod tym względem poprawiło się aż 13 klubów (niższe przychody zanotowały Wisła, Śląsk oraz Górnik Zabrze).

Wynagrodzenia/przychody 2014
Wynagrodzenia/przychody 2014 Deloitte

Źródła przychodów klubów Ekstraklasy podzielono na trzy kategorie: komercyjne, transmisje i premie za grę w europejskich pucharach, a także dzień meczowy. Jak zwykle podstawę stanowiły pieniądze uzyskane od sponsorów (komercyjne) – łącznie kluby otrzymały w ten sposób 174 miliony (ale w 2013 aż 189 mln!). Z kolei przychody z transmisji wzrosły o 9%, a z dnia meczowego pozostały na niezmienionym poziomie.

Ponadto warto zauważyć, że poprawia się wskaźnik wydatków na wynagrodzenia względem przychodów. Jego optymalny poziom wynosi 60% i w wielu zachodnich klubach jego przekroczenie wiąże się z pojawieniem się niepokoju o jego funkcjonowanie (w Niemczech wskaźnik wynosi średnio 49%). U nas za rok 2014 kształtuje się on na poziomie 72%. Wynik poniżej 60% osiągnęły jedynie dwa kluby: Legia Warszawa oraz GKS Bełchatów. Aż trzy kluby przekroczyły natomiast granicę 100%. Były to Piast, Górnik Zabrze oraz Korona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24