Osman Chavez nabawił się kontuzji
Osman Chavez nabawił się kontuzji Ryszard Kotowski
Po raz piąty przyjrzeliśmy się występom wypożyczonych wiślaków od dalekich Chin aż po Mielec. Bohaterem weekendu został Damian Buras - pomocnik Siarki Tarnobrzeg popisał się efektowną asystą w podkarpackich derbach w Mielcu.

CHINY

Minionego weekendu do udanych nie zaliczy wiślacki rodzynek w Państwie Środka, Osman Chavez. Drużyna byłego stopera Wisły przegrała na wyjeździe z liderem tabeli Hunan Billows 0:3 (0:1) i spadła na ósme miejsce w tabeli. Sam Honduranin w 33. minucie meczu zderzył się z rywalem i przez kilka minut był opatrywany na murawie, a w przerwie musiał opuścić boisko z powodu odniesionego wcześniej urazu. Nie wiadomo jeszcze, czy kontuzja Chaveza zmusi go do pauzy w kolejnych spotkaniach na zapleczu chińskiej ekstraklasy.

• 13 kwietnia, China League One (II liga chińska), Hunan Billows 3:0 Qingdao Jonoon. Osman Chavez (45 minut, zszedł z kontuzją)

POLSKA (I liga)

Termalica Bruk-Bet Nieciecza z Patrykiem Frycem w składzie zbliżyła się do miejsca premiowanego awansem na dziewięć punktów po ważnym remisie na stadionie wicelidera tabeli, GKS-u Bełchatów. "Słonie" zremisowały 1:1, a sam Fryc mógłby "odfajkować" sobie kolejne solidne 90 minut gdyby nie fakt, że w 50. minucie spotkania przegrał pojedynek główkowy z Michałem Makiem, który tym sposobem zdobył wyrównującego gola - w ostatecznym rozrachunku błąd kosztował Termalikę stratę dwóch punktów w Bełchatowie. W składzie drużyny z Niecieczy nadal brak miejsca dla Kamila Moskala.

W niewiele lepszej sytuacji od syna byłego trenera Wisły jest Jakub Pułka, od wiosny występujący w pierwszoligowej Flocie Świnoujście. Piłkarze Bogusława Baniaka pewnie kroczą po utrzymanie - tym razem pokonali na wyjeździe Kolejarza Stróże 3:1. Sam "Bebeto" w trakcie spotkania wykorzystał trzy zmiany, jednak pomocnik Pułka całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

• 12 kwietnia, I liga polska, GKS Bełchatów 1:1 Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Patryk Fryc (90 minut), Kamil Moskal poza kadrą meczową
  • 13 kwietnia, I liga polska, Kolejarz Stróże 1:3 Flota Świnoujście. Jakub Pułka (niewykorzystany rezerwowy)

POLSKA (II liga)

W gronie wiślaków na drugoligowym froncie największe ożywienie odnotowano za sprawą Damiana Burasa. Młody pomocnik odważnie wprowadził się do wyjściowego składu Siarki Tarnobrzeg i w minioną niedzielę został jednym z bohaterów lokalnych derbów ze Stalą Mielec. W obecności ponad czterech tysięcy (!) widzów Buras popisał się efektownym lobem nad golkiperem, a piłkę do bramki dobił Marcin Figiel (wideo poniżej, od 0:50). Początkowo gola przypisano właśnie Burasowi, który za zaliczenie mu tak wspaniałego uderzenia prawdopodobnie by się nie obraził, lecz po końcowym gwizdku ustalono, że szczęśliwym strzelcem był Figiel. Siarka ostatecznie zremisowała 1:1 i traci dwa punkty do lidera tabeli, Pogoni Siedlce.

Z ławki do podstawowej jedenastki wszedł także Piotr Karłowicz. Napastnik Wigier Suwałki rozpoczął wyjazdowy mecz z Olimpią Elbląg od pierwszej minuty po dobrych kilku tygodniach wchodzenia na końcówki spotkań jako rezerwowy. W Elblągu Karłowicz i spółka nie byli w stanie strzelić ani jednej bramki, a trener Donatas Vencevičius ściągnął wypożyczonego wiślaka po 58 minutach gry, tuż po tym, jak sędzia pokazał mu żółtą kartkę.

Nie zmienia się sytuacja Jakuba Downar-Zapolskiego z Limanovii Limanowa. Drużyna z Małopolski bez wiślaka na ławce rezerwowych pokonała Stal Rzeszów 2:1 i jest już dwa punkty nad strefą spadkową.

• 13 kwietnia, II liga polska (wschodnia), Stal Mielec 1:1 Siarka Tarnobrzeg. Damian Buras (90 minut, asysta)
  • 13 kwietnia, II liga polska (wschodnia), Olimpia Elbląg 0:0 Wigry Suwałki. Piotr Karłowicz (58 minut, żółta kartka)
  • 13 kwietnia, II liga polska (wschodnia), Limanovia Limanowa 2:1 Stal Rzeszów. Jakub Downar-Zapolski poza kadrą meczową.

Wiślacki "rozkład jazdy" z Ekstraklasa.net (relacje na żywo)