1

Górnik Zabrze

2

• Za uwagę dziękuje wam Wojciech Maćczak. Zapraszam na kolejne relacje NA ŻYWO w Ekstraklasa.net!

• Górnik co najmniej do jutra będzie liderem Ekstraklasy. Zabrzanie wygrali WDŚ głównie dzięki świetnej postawie Łukasza Madeja, który najpierw zaliczył asystę, a później strzelił bramkę na wagę trzech punktów. Ruch prowadził, ale ostatecznie zostaje bez punktów.

• Nieudany strzał Dziwniela i koniec meczu. Górnik wygrywa Wielkie Derby Śląska!

• Zieńczuk wywalczył rzut rożny dla Ruchu, ostatnie sytuacja na wyrównanie.

• Dankowski próbuje zyskać na czasie. Opuszcza boisko Łukasz Madej, bohater spotkania (gol + asysta), a zastępuje go Gwaze.

• O dwie minuty przedłużona została pierwsza połowa meczu.

• Skrzydłowy Górnika dostał dobrą piłkę w polu karnym rywala, uciekł Starzyńskiemu, uprzedził Kamińskiego i umieścił piłkę w siatce. Bramkarz Ruchu myślał, że już ma piłkę w rękach, tymczasem musi wyciągać ją z siatki!

• GOOOOL!!! Łukasz Madej daje prowadzenie Górnikowi!

• Nastąpiła również zmiana w Ruchu, Visnakovs za Kuświka.

• Zmiana w Górniku: Jeż zastępuje strzelca bramki dla zabrzan, Wojciecha Łuczaka.

• Do wejścia na boisko szykuje się Robert Jeż.

• Madej dobrze rozciągnął na lewo do Kosznika, tam jednak piłkarza Górnika powstrzymał Konczkowski.

• Dośrodkowanie Plizgi z prawej strony trafia na głowę Malinowskiego, który zagrywa spokojnie w ręce własnego bramkarza.

• "Sobol" łapie żółtą kartkę za celowe zagranie ręką.

• Zmiana w Ruchu: Tanczyk za Kowalskiego.

• Ta druga połowa zdecydowanie nudniejsza niż pierwsza. Coś nam oklapły dzisiejsze derby.

• KOSZNIK! Co on zrobił?! Udało mu się uwolnić spod opieki obrońcy, powinien huknąć na bramkę Kamińskiego, ale najpierw zawahał się, a później chyba próbował lekko lobować, przez co dał czas rywalom na zablokowanie tej próby. Po raz trzeci zabrzanie marnują dobrą akcję przez złe zachowanie strzelca w polu karnym Ruchu!

• Dośrodkowanie Kosznika z lewej strony przelatuje przez poole karne Ruchu i trafia dopiero do zamykającego akcję Gergela. Ten również próbuje wrzutki, jednak zagrywa za głęboko i piłka ląduje w rękach Kamińskiego.

• Długa piłka od Kuświka do Zieńczuka, ale to podanie było zdecydowanie zbyt mocne.

• Kowalski zatrzymany przez Kosznika na prawej stronie boiska. Kibice domagają się rzutu wolnego, ale o faulu nie ma mowy.

• Ruch Chorzów - Górnik Zabrze

• Pierwsza zmiana w tym meczu. Schodzi bezproduktywny Zachara, zastępuje go Plizga.

• Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Seweryn Gancarczyk omal nie zaliczył samobója.

• Groźnie pod bramką Kuświka, Szaweluchin w ostatniej chwili zdjął piłkę z nogi Kuświka!

• Dziwniel zablokowany na lewej stronie boiska.

• Łuczak podszedł po pole karne Ruchu, ale nie zdążył zakończyć akcji strzałem, bo piłkę odebrał mu Surma.

• Niecelne uderzenie Zachary z dystansu. Chyba za szybko zdecydował się na strzał, trzeba było ruszyć do przodu, uciec Malinowskiemu i zyskać parę metrów. Wtedy byłaby szansa na lepszą próbę.

• Babiarz uderzył z dystansu po rozegraniu rzutu rożnego. Na jakość tej próby najlepiej zrzucić zasłonę milczenia.

• Starzyński huknął z dystansu, a w bramce Górnika po raz kolejny czujnie Steinbors!

• Madej za mocno wypuścił sobie piłkę przed polem karnym Kamińskiego, przez co akcję Górnika przerywa Babiarz.

• Dobra piłka Starzyńskiego do Kuświka, szybszy jednak wychodzący z bramki Steinbors. Gdyby nie szybka reakcja Łotysza, napastnik Ruchu miałby sytuację sam na sam!

• Początek drugiej połowy!

• Oba zespoły już gotowe do dalszej gry, gracze Górnika już na środku boiska.

• Remis jest wynikiem sprawiedliwym, ale nieco lepsze wrażenie po pierwszej połowie zostawili zabrzanie. Gracze Józefa Dankowskiego i Roberta Warzychy mogli prowadzić, gdyby w polu karnym Ruchu w porę ogarnęli się Sobolewski, a później Zachara. Obaj dostali bardzo dobre piłki i zamiast strzelać, pogubili się w przyjęciu.

• Do przerwy oba zespoły stworzyły ciekawe widowisko. Były dwa gole i kilka innych sytuacji, była bardzo dobra interwencja Steinborsa i nieuznana bramka Kuświka ze spalonego. Emocji nie brakowało i oby tak samo było po przerwie.

• Koniec pierwszej połowy. Do przerwy w Chorzowie 1:1.

• Zachara dostał bardzo dobrą piłkę w pole karne za linię obrony. Miał świetną okazję, a raczej miałby, gdyby dobrze przyjął piłkę. A tak zdołał tylko wycofać przed pole karne, a tam jeden z partnerów oddał niecelny strzał.

• Kuświk trafia do bramki Górnika, a sędzia odgwizduje spalonego. Słuszna decyzja arbitra.

• Żółta kartka dla Babiarza

• Madej w akcji ofensywnej faulował Babiarza.

• Ruch Chorzów - Górnik ZabrzeRuch Chorzów - Górnik Zabrze

• Odważna interwencja Konczkowskiego, który na boku boiska skutecznie powstrzymał Zacharę.

• A teraz Kuś ratuje Ruch przed stratą gola. Przed szansą był Sobolewski po dośrodkowaniu Madeja.

• Dośrodkowanie Zieńczuka z wolnego na głowę jednego z obrońców. Chorzowianie muszą próbować zagrań po ziemi, jak w przypadku bramki Kuświka, bo wszystkie górne piłki padają łupem rywali.

• Świetne dośrodkowanie Łukasza Madeja z lewej strony boiska prosto na głowę Wojciecha Łuczaka, a ten skierował piłkę w długi słupek bramki Kamińskiego. Mecz zaczyna się od nowa!

• GOOOOOL!!! Wojciech Łuczak strzałem głową pokonuje Kamińskiego!

• Niesygnalizowany strzał Madeja z dystansu obok bramki Kamińskiego.

• Długie podanie Surmy w kierunku wychodzącego Kuświka, ten jednak na spalonym.

• Starzyński dośrodkował piłkę na głowę jednego z obrońców Górnika. To już szósty rzut rożny dla Ruchu w tym meczu, zagrożenia a tego elementu gry nie było jeszcze żadnego.

• Zieńczuk z rzutu wolnego trafia w mur. Będzie jeszcze korner dla "Niebieskich".

• To mogła być błyskawiczna odpowiedź Górnika! Po dośrodkowaniu Madeja z wolnego piłkę tuż przed Kamińskim dostał Sobolewski, który był tym faktem ogromnie zaskoczony. Zamiast strzelać podał piłkę w ręce Kamińskiego!

• To była ładna akcja chorzowian. Starzyński dośrodkował z prawej strony, pierwszy strzał Kuświka świetnie obronił Steinbors, ale przy dobitce Łotysz był już bezradny. Ruch prowadzi 1:0!

• GOOOOOL!!! Grzegorz Kuświk otwiera wynik Wielkich Derbów Śląska!

• Po dośrodkowaniu z prawej strony Gergel wybił piłkę prosto pod nogi Starzyńskiego, tan błyskawicznie strzela obok bramki.

• Piłkarze Ruchu przerywają faulem kontrę zabrzan. Konkretnie uczynił to Marcin Kuś, który za przydepnięcie Madeja dostał żółtą kartkę.

• Marek Zieńczuk! Ależ uderzenie! Doświadczony skrzydłowy huknął z wolnego z 35 metrów, a w bramce Górnika świetnie spisał się Steinbors. Pierwsza poważna sytuacja w tym meczu!

• Kibice Ruchu nie prowadzą zorganizowanego dopingu. Nie pojawiły się też flagi, Czyżby forma protestu przeciwko dzisiejszym zajściom, związanymi ze znalezieniem pirotechniki i zakazem przyjazdu dla kibiców gości?

• Sadzawicki blokuje silny strzał Kuświka z woleja.

• Nieudane dośrodkowanie Zieńczuka z rzutu wolnego z prawej strony boiska. Odległość do pola karnego była znaczna, a piłka nie przeszłą pierwszego zawodnika Górnika, ustawionego na jej drodze.

• Kowalski próbował dośrodkować piłkę w pole karne do Kuświka, ale mu nie wyszło. Posłał piłkę prosto pod nogi Szeweluchina.

• To mogła być dobra okazja dla Ruchu. Zieńczuk dobrze wyszedł lewą stroną boiska, dośrodkował na głowę Kuświka, ale zagrał piłkę ciut za mocno i napastnik chorzowian nie zdołał jej opanować.

• Zagranie Madeja w pole karne głową wybija Kuś.

• A teraz dla odmiany Starzyński wrzucał piłkę z rzutu wolnego, zabrzanie opanowali sytuację. Cztery rzuty rożne i jeden wolny w ciągu trzech minut - sporo tego.

• Zrobiła nam się cała seria rzutów rożnych dla Ruchu, jednak dwa kolejne stałe fragmenty nie sprawiły problemów zespołowi gości.

• Drugi rzut rożny dla Ruchu, piłka wybita za linię końcową i będzie jeszcze jeden stały fragment.

• Wrzutka Starzyńskiego ze stałego fragmentu gry prosto na głowę jednego z Zabrzan. Górnik ma kontrę, która jednak nie przynosi żadnego zagrożenia pod bramką Kamińskiego.

• Zieńczuk ruszył lewą stroną boiska i wywalczył rzut rożny.

• Kuświk do Starzyńskiego i już gramy!

• Sędzia Raczkowski wyprowadza na boisko zawodników Gónika i Ruchu, za chwilę zaczynamy!

• Tytułem wstępu to by było na tyle, a teraz już skupiamy się na tym, co dzieje się na murawie w Chorzowie. Tam już za moment wyjdą oba zespoły.

• Do rozpoczęcia spotkania zostało jeszcze kilkanaście minut, jest więc chwila, by zapoznać się z zapowiedzią autorstwa Sebastiana Gladysza. Serdecznie zapraszam!

• A teraz trochę wspomnień z drugiej strony barykady. Dariusz Fornalak, były piłkarz Ruchu, a obecnie asystent Jana Kociana wspomina swoje występy przeciwko Górnikowi w rozmowie dla oficjalnej strony chorzowskiego klubu.

– Bardzo miło wspominam wygrane derby w Zabrzu z 1989 roku. Było to moja jedyne wyjazdowe zwycięstwo nad Górnikiem. Wygraliśmy tam 2:1 i to było chyba na cztery kolejki przed końcem sezonu, co spowodowało, że uwierzyliśmy w zdobycie mistrzostwa Polski. Górnik zdobywał wtedy cztery razy z rzędu mistrzostwo Polski. Ich skład był naszpikowany w tym czasie reprezentantami Polski z Janem Urbanem na czele. W tym spotkaniu to jednak my okazaliśmy się lepsi po bramkach młodego Dariusza Gęsiora i, jak się później okazało, króla strzelców ligi Krzysztofa Warzychy.
  • O tym, że derby to inny mecz niż wszystkie inne, nie trzeba nikogo przypominać. W spotkaniach derbowych mieli okazję grać obaj trenerzy Górnika Zabrze: Józef Dankowski i Robert Warzycha.

• Ławka rezerwowych Górnika: Mateusz Kuchta, Dzikamai Gwaze, Robert Jeż, Maciej Małkowski, Maciej Mańka, Dawid Plizga, Mateusz Słodowy.

• Ławka rezerwowych Ruchu: Kamil Lech, Jan Chovanec, Michał Helik, Michał Szewczyk, Marek Szyndrowski, Eduards Visnakovs, Wołodymyr Tanczyk.

• Dwie roszady nastąpiły również w składzie zabrzan. Na środku obrony Seweryn Gancarczyk zastąpi Mariusza Magierę, a w pomocy miejsce Roberta Jeża zajmie Wojciech Łuczak.

• Znamy już zestawienia obu drużyn na dzisiejsze spotkanie. W Ruchu w porównaniu do ostatniej kolejki nastąpiły dwie spodziewane zmiany. Pauzującego za kartki Piotra Stawarczyka na środku obrony zastąpi Marcin Kuś, a w miejsce Eduardsa Visnakovsa w ataku zagra Grzegorz Kuświk.

• Kto dzisiaj okaże się lepszy? Zapraszam do dyskusji oraz typowania wyniku w komentarzach!

• Pozycja w lidze teoretycznie stawia w uprzywilejowanej sytuacji zabrzan. Tyle że derby zawsze żądzą się swoimi prawami i nie można z góry założyć, że dotychczasowe wyniki przełożą się na rezultat dzisiejszego pojedynku. Czekamy więc na to, co pokażą nam piłkarze obu drużyn.

• Na boisku w Chorzowie czeka nas dziś z pewnością mnóstwo emocji. Starcie dwóch legend polskiej piłki to najciekawsze spotkanie jedenastej kolejki Ekstraklasy. Oba kluby będą chciały zgarnąć pełną pulę, a faworyta - mimo różnicy miejsc w tabeli - nie sposób wskazać.

• W związku ze znalezionymi przed meczem na stadionie środkami pirotechnicznymi, odmówiono wstępu kibicom gości, a wszyscy wchodzący na stadion poddawani są drobiazgowej kontroli. Zważywszy na okoliczności, sprawdzani są nawet goście specjalni czy dziennikarze, co normalnie nie ma miejsca. Przed stadionem Ruchu dzisiaj wzmożona kontrola

• Dobry wieczór, z tej strony Wojciech Maćczak. Witam wszystkich, którzy postanowili spędzić ten wieczór z Ekstraklasa.net i razem z nami będą śledzić przebieg Wielkich Derbów Śląska.