Wisła Kraków

3

Cracovia

1

• Bocelli, zapalniczki, Time to say goodbye. Jedno jest pewne - po 22. kolejce Wisła nie żegna się z pozycją wicelidera tabeli, tak samo "Pasy" z dolną połówką tabeli.

Dziękujemy za uwagę i żegnamy się ze Stadionu Miejskiego imienia Henryka Reymana w Krakowie!

• Nie przerywa go nawet końcowy gwizdek sędziego Marciniaka! Przez najbliższe pół roku to Wisła rządzi w Krakowie! Podopieczni Franciszka Smudy pokonują Cracovię 3:1 po bramkach Głowackiego, Stilicia i Garguły. Honorowe trafienie dla "Pasów" zaliczył Saidi Ntibazonkiza.

• Ponad 26 tysięcy kibiców Wisły z szalikami w górze odśpiewuje hymn "Białej Gwiazdy", Jak długo na Wawelu.

• Sektorówka zaprezentowana podczas derbów

• 189. derby Krakowa potrwają jeszcze dwie minuty. Wiślacy w porę ocknęli się z letargu i po przerwie postawili ostateczną kropkę nad "i", strzelając "Pasom" trzeciego gola.

• Ostatnia zmiana w Wiśle - Michała Chrapka zastąpił Fabian Burdenski.

• GOOOOOOL! 3:1! Wisła przeprowadza zabójczą kontrę, która odziera Cracovię z jakichkolwiek nadziei na punkty w meczu derbowym! Oko w oko z Pilarzem Guerrier podaje do Brożka, zagranie "Brozia" mija obrońców Cracovii - do piłki dopada Łukasz Garguła i z zimną krwią pokonuje Pilarza!

• Co za nerwówka! Najpierw obrońcy Wisły wybijają piłkę z linii bramkowej, sekundy później strzał Strausa nad poprzeczkę przenosi Miśkiewicz!!! Cracovię od gola dzieliły centymetry!!!

• Żółta kartka dla Piotra Brożka (Wisła), rzut rożny dla Cracovii.

• Do końca regulaminowego czasu gry zostało mniej niż 10 minut, niefrasobliwość Wisły w ataku i obronie zakończyła się zasłużonym golem dla piłkarzy Cracovii. W derbach Krakowa czeka nas bardzo emocjonująca końcówka.

• Po dośrodkowaniu w pole karne głową strzelał Dudka, piłka w rękach Pilarza.

• Dąbrowski wycina przyspieszającego Gargułę, sędzia Marciniak napomina piłkarza Cracovii żółtą kartką.

• Pierwszy zryw Garguły, próba sprytnego podania górą do Pawła Brożka - do piłki szybciej niż napastnik Wisły dopadł Krzysztof Pilarz.

• Druga zmiana w Wiśle, schodzi Stjepanović, wchodzi Łukasz Garguła.

• 2:1!!! KONTAKTOWA BRAMKA CRACOVII! Całą akcję zmontowali zmiennicy - Dudzic do Kity, ten drugi sprytnie oddaje piłkę Saidiemu i to właśnie Ntibazonkiza potężną bombą daje nadzieje Cracovii na pozytywny wynik! Przepiękny gol piłkarza "Pasów"!

• Cracovia to dzisiaj tylko Saidi! Skrzydłowy "Pasów" decyduje się na kolejną solową akcję i próbuje zaskoczyć Miśkiewicza strzałem a'la Quaresma z ostatniego meczu Porto z Eintrachtem. Niewiele brakowało, żeby piłka wpadła do siatki!

• Race na murawie stadionu Wisły

• Ping-pong w wykonaniu obrony Cracovii wewnątrz jej pola karnego. Skwapliwie wykorzystuje to Guerrier, strzelając potężnie z parunastu metrów... w bandy reklamowe.

• Trzecia i ostatnia zmiana w ekipie "Pasów" - Bartłomiej Dudzic wszedł na boisko w miejsce Sławomira Szeligi.

• 28 476 - tyle wejściówek sprzedano na dzisiejsze derby Krakowa.

• Lekkość Guerriera przy mijaniu przeciwników i znajdowaniu się w dogodnej pozycji do strzału zadziwia - wykończenie już mniej. Strzał Haitańczyka wysoko nad bramką.

• Osamotniony Paweł Brożek po raz kolejny nie jest w stanie dobrze przyjąć piłki, kontra Wisły spaliła na panewce.

• Pierwsza zmiana w zespole prowadzonym przez Franciszka Smudę - niewidocznego Emmanuela Sarkiego zmienia nowy-stary wiślak - Dariusz Dudka.

• Wcześniej, w przerwie, Bernhardta zmienił Przemysław Kita (Cracovia).

• Druga zmiana Cracovii, boisko opuszcza Krzysztof Danielewicz, w jego miejsce Deniss Rakels.

• Derbowa oprawa kibiców Wisły

• Paweł Brożek przerywa letarg Wisły i wymienia podania ze Stiliciem przed polem karnym Cracovii - skuteczny jak Terminator Dąbrowski "kasuje" wiślackiego snajpera, zanim robi użytek z piłki.

• Vladimir Boljević strzela w mur, piłka po rykoszecie wychodzi na rzut rożny. Poprawka z narożnika wybita przez wiślaków, Nykiel myli się przy próbie dośrodkowania przechwyconej piłki. Od bramki Michał Miśkiewicz.

• Rośnie przewaga Cracovii, przy którejś kolejnej akcji z rzędu Chrapek ratuje się faulem i Cracovia ma rzut wolny z 20 metrów.

• Składna akcja Ntibazonkizy, który bierze na swoje barki większość akcji Cracovii. Dośrodkowanie Burundyjczyka za silne, żeby Boljević mógł je przyjąć i oddać strzał, zmarnowana akcja "Pasów".

• Dośrodkowanie Boljevicia z rzutu wolnego wybite bez większych problemów przez obronę Wisły.

• Łukasz Burliga fauluje Ntibazonkizę 20 metrów od bramki Miśkiewicza, sędzia Marciniak karze go żółtą kartką. To już chyba trzynasty kartonik wiślaka w tym sezonie.

• Kibice Wisły ułożyli skrót "AJ"

• Pierwszy poważny zryw Cracovii w drugiej części meczu, w pole karne Wisły wpadł Danielewicz, na posterunku dobrze dysponowany dzisiaj Piotr Brożek.

• W międzyczasie, kibice Wisły prezentują drugą sektorówkę przedstawiającą wiślackiego anioła z podpisem "Przemyśl swoje grzechy". Pojedyncze race z oprawy lądują na boisku, sędzia Marciniak przerywa mecz na kilkanaście sekund.

• Marcin Kuś gra dzisiaj chyba jeden z najgorszych meczów w swojej sportowej karierze. Teraz dał Guerrierowi odebrać

• Znowu Brożek, tym razem obsłużony podaniem przez Stjepanovicia, kąśliwy strzał przy krótkim słupku wybija Pilarz!

• "Biała Gwiazda" od samego początku sunie do ataku, Paweł Brożek uderza nad bramką!

• Sędzia Marciniak rozpoczyna drugą część 189. derbów Krakowa! Wisła ma 45 minut, żeby potwierdzić swoją dominację na boisku, "Pasy" na odwrócenie losów tego spotkania.

• Statystyki I połowy:

• Strzały: 9 - 2
    • Strzały celne: 5 - 0
    • Posiadanie piłki: 40% - 60%
    • Spalone: 0 - 1

• Kontra Cracovii kończy się na Boljeviciu. Sędzia Marciniak z dokładnością co do sekundy kończy pierwszą część derbów Krakowa. Wisła dominuje na boisku i prowadzi 2:0 po bramkach Głowackiego i Stilicia!

• Pod linią końcową Guerrier sobie tylko znanym sposobem wyłuskuje piłkę, dośrodkowanie w pole karne zdecydowanie zbyt mocne.

• Piłkarze Cracovii nie mają najmniejszego pojęcia, co dzieje się wokół nich. Stilić podprowadza sobie piłkę kilkanaście metrów, posyła potężny strzał i tylko przytomność Pilarza w bramce ratuje "Pasy" od straty trzeciej bramki!

• Wisła Kraków - CracoviaWisła Kraków - Cracovia

• GOOOOL! Wisła podwyższa prowadzenie na 2:0! Przed momentem pisaliśmy o nieporadności obrony Cracovii - tym razem defensywa "Pasów" pozwoliła Stjepanoviciowi na zgranie piłki do Brożka. "Brozio" mądrze oddaje piłkę Stiliciowi, Bośniak nonszalancko ogrywa Kusia i pewnie strzela obok Pilarza, strzelając swoją pierwszą bramkę dla Wisły!

• Korner dla gospodarzy bez poważnych konsekwencji dla Cracovii. Wisła wzięła się za pressing, piłkarze Wojciecha Stawowego zachowują się bardzo nerwowo, jakby właśnie dostali mocny cios w głowę.

• Rozpoczęcie od środka i chwilę później niemal powtórka bramkowej akcji - do dośrodkowania Stilicia startował Chrapek, piłka po głowie któregoś z obrońców "Pasów" wychodzi na rzut rożny.

• GOOOOOL! 1:0 dla Wisły! Rzut wolny z narożnika boiska perfekcyjnie wykonał Semir Stilić, centra Bośniaka ląduje wprost na głowie Arkadiusza Głowackiego! Pilarz rozpaczliwie rzucił się za piłką, ale nie był w stanie nic zrobić! Wisła prowadzi w derbach Krakowa!

• Fatalna strata Burligi na rzecz Strausa. Całe szczęście dla Wisły, "Bury" zdążył wrócić na czas i odebrać piłkę Słoweńcowi.

• Szybka kontra Wisły i goście byliby w opałach, gdyby nie kiepskie przyjęcie Pawła Brożka. Najlepszemu snajperowi "Białej Gwiazdy" piłka nie klei się dzisiaj do nogi.

• Taniec Ntibazonkizy pozwala mu minąć kilku wiślaków... strzał Burundyjczyka to jednak mocna liga burundyjska. Petarda skrzydłowego "Pasów" nawet nie ląduje w pobliżu bramki Miśkiewicza.

• Tempo spotkania przy Reymonta lekko spadło, jednak oglądamy bardzo wyrównane spotkanie. Brakuje tylko ostatniego pod.. znaczy się, sytuacji podbramkowych.

Strzały: 4:1 dla Wisły, próby w światło bramki: 1:0 dla wiślaków.

• Wrestling Strausa, Danielewicza i Stjepanovicia w środku pola kończy się gwizdkiem sędziego Marciniaka - Macedończyk został sprowadzony do parteru przez pasiaków z naruszeniem przepisów.

• Piotr Brożek dobrze wie, że nie może przegrywać takich pojedynków. Wiślak przytomnie popędził za Ntibazonkizą i wygrał walkę o piłkę ze skrzydłowym Cracovii.

• Drugi w krótkim odstępie czasu faul Danielewicza na Chrapku prawie w tym samym miejscu. Stjepanović po raz drugi centruje w pole karne... główkuje Głowacki! Nad bramką Pilarza!

• Juniorski błąd Kusia przy próbie rozegrania piłki w obronie, wiślacy mają piłkę na połowie Cracovii.

• Danielewicz fauluje Chrapka 30 metrów od bramki "Pasów", Stjepanović dośrodkowuje z rzutu wolnego prosto na głowy obrońców Cracovii. Ntibazonkiza marnuje obiecującą kontrę niecelnym długim podaniem.

• Wiślacy nie spoczęli na laurach - błyskawiczna dwójkowa akcja Brożka ze Stjepanoviciem i ofiarne wybicie Damiana Dąbrowskiego. Znowu korner dla Wisły, piłka po zamieszaniu za linią końcową - od bramki rozpocznie Pilarz.

• Centra Stjepanovicia w bezpiecznych rękach Krzysztofa Pilarza.

• Wreszcie do głosu dochodzi "Biała Gwiazda" - kiksy obrońców Cracovii wykorzystują Brożek i Guerrier. Nykiel ratuje się wybiciem na rzut rożny.

• To mogło być coś - Ntibazonkiza krokiem fokstrota minął kilku wiślaków i zatrzymał się dopiero na Głowackim. Wisła w obronie jest bardzo nerwowa i nieporadna, pierwsze minuty derbów należą zdecydowanie do "Pasów".

• Straus bez większych problemów minął Stjepanovicia, ale Boljević przesadził z kamuflażem i Słoweniec nie mial komu zaserwować prostopadłego podania otwierającego drogę do wiślackiej bramki.

• Niesygnalizowany strzał Sarkiego z dalszej odległości za lekki, żeby zaskoczyć Pilarza.

• Czarnogórzec odgrywa piętką do Danielewicza, jego partner już nie ma okazji się zrewanżować, skutecznie blokowany przez Bunozę.

• Boljević przyłapany na spalonym.

• Szarżujący na lewym skrzydle Ntibazonkiza powstrzymany. Korner dla Cracovii z wiślackiego pola karnego wybija kapitan Wisły, Arkadiusz Głowacki.

• Danielewicz do Boljevicia i zaczynamy 189. Świętą Wojnę! Wisła w tradycjnych, czerwono-białych strojach, "Pasy" na błękitno-czarno.

• Derbowa oprawa kibiców WisłyDerbowa oprawa kibiców Wisły

• Na odwrocie wiślackiej kartoniady też trzy litery - "WSH".

• Szymon Marciniak wyprowadza obie jedenastki na boisko! Od startu krakowskich derbów dzieli nas tylko kilka minut! Wiślaccy fanatycy prezentują kartoniadę z wielkim napisem "PDW".

• Na sektorze najzagorzalszych kibiców Wisły czekają różnobarwne chorągiewki, najprawdopodobniej na wejście piłkarzy zostanie przedstawiona oprawa

Kibicowską zapowiedź dzisiejszych derbów Krakowa autorstwa Szymona Jaroszyka można przeczytać pod TYM linkiem.

• Na kwadrans przed rozpoczęciem 189. derbów Krakowa sektory Wisły i Cracovii powoli zapełniają się do ostatniego miejsca. Dzisiejsze spotkanie najprawdopodobniej obejrzy komplet publiczności, około 32 tysiące widzów. Takiej frekwencji na meczu derbowym nie było od sezonu 1982/83.

• Ogólny bilans derbów Krakowa (za HistoriaWisły.pl): 188 spotkań, 85 zwycięstw Wisły, 43 remisy, 60 wygranych "Pasów".

• Goście zza Błoń wybiegają na rozgrzewkę. Do pierwszego gwizdka sędziego Marciniaka zostało mniej niż 30 minut.

• Podopieczni Franciszka Smudy meldują się na płycie boiska, przywitani gorącym aplauzem przez kibiców "Białej Gwiazdy". Wiślacki młyn dziś w jednolitych, czarnych barwach, sympatycy gości mają podobne upodobania kolorystyczne ;)

• Przypominamy o naszym faceebokowym fanpage'u - Wisła Kraków - Ekstraklasa.net. Znajdziecie tam zdjęcia, komentarze i sondy - wszystko to, co nie mieści się w relacji LIVE!

• Bilans ostatnich ekstraklasowych spotkań Wisły i Cracovii:

• 21 września 2013, Cracovia 1:1 Wisła (Nowak - Chrapek)
    • 30 kwietnia 2012, Wisła 1:0 Cracovia (Melikson)
    • 6 listopada 2011, Cracovia 1:0 Wisła (van der Biezen)
    • 15 maja 2011, Wisła 1:0 Cracovia (Melikson)
    • 5 listopada 2010, Cracovia 0:1 Wisła (Boukhari)
  • Michał Miśkiewicz już na rozgrzewce, za kilka chwil powinien do niego dołączyć Krzysztof Pilarz.

• Wojciech Stawowy napisał:
    Poziom czysto piłkarski prezentowany przez oba kluby jest gwarancją tego, że Derby będą stały na wysokim poziomie. Obie drużyny chcą grać w piłkę, chcą kreować grę, więc czeka nas dobre widowisko - Wojciech Stawowy, trener Cracovii

Całą zapowiedź dzisiejszego spotkania autorstwa Kasi Guzik można przeczytać TUTAJ.

• Piłkarze Cracovii wychodzą na boisko, poziom decybeli na stadionie momentalnie podnosi się kilkukrotnie - od razu czuć, że to derby.

• Rezerwowi Cracovii: Perdijić, Mikulić, Kita, Zejdler, Dudzic, Kapustka, Rakels.

• Rezerwowi Wisły: Bieszczad, Chavez, Dudka, Garguła, Burdenski, Nalepa, Szewczyk.

• Odpowiedź na jedno z najbardziej palących pytań już znamy - Wisła bez Łukasza Garguły w pierwszej jedenastce. Na jego miejsce powracający do wyjściowego składu Ostoja Stjepanović.

• Witamy serdecznie ze Stadionu Miejskiego imienia Henryka Reymana w Krakowie! Słoneczne, niedzielne popołudnie będzie towarzyszyć 189. derbom Grodu Kraka w piłce nożnej. Zapraszamy na relację LIVE z hitu 23. kolejki T-Mobile Ekstraklasy!