Niemcy

2

Szkocja

1

• Szkoci mieli mało argumentów, żeby zasłużyć tutaj na chociażby punkt, choć oprócz jedynej bramki Ikechiego Anyi zaprezentowali składną i skuteczną grę z kontry. Mistrzowie świata mogą okupić pierwszą wygraną kontuzją Marco Reusa - gwiazdor Borussii Dortmund opuścił boisko przed końcowym gwizdkiem z powodu kontuzji kostki. To wszystko - dziękujemy wszystkim kibicom za śledzenie relacji! Dobranoc!

• Koniec meczu! Po naładowanym emocjami spotkaniu Niemcy rozpoczynają eliminacje do EURO 2016 zwycięstwem 2:1 nad Szkocją! Mistrzowie świata wygrywają dzięki dwóm bramkom niezastąpionego Thomasa Müllera.

• Niemcy nie rezygnują, Müller trafia w słupek, a ofiarny powrót przy okazji kontrataku rywali kończy się faulem taktycznym i żółtą kartkę!

• Błyskawicznie z boiskiem żegna się Charlie Mulgrew. Sędzia wycenił jego niesportowe odkopnięcie piłki na drugą żółtą i czerwoną kartkę.

• Uraz kostki Marco Reusa:

• Joachim Löw nie ryzykuje zdrowiem Reusa i na ostatnie minuty wymienia go na Matthiasa Gintera.

• Wielkie pretensje Müllera do sprawcy tego faulu - Reus jest opatrywany na boisku przez lekarzy.

• Jeszcze ostrzeżenie w postaci żółtej kartki dla Charliego Mulgrewa (Szkocja) za atak na łydkę Marco Reusa.

• Götze urwał się aż trójce szkockich obrońców i leciutkim strzałem przelobował Marshalla. Piłka przetoczyła się tylko wzdłuż bramki, a z dobitką nie zdążył Lukas Podolski!

• Jeden z ostatnich kornerów dla Niemiec w tym meczu - piłkę wybijał nie odpuszczający nawet w defensywie Steven Fletcher.

• Sekundy upływają, a w samej końcówce meczu na boisku toczy się walka dwóch równorzędnych przeciwników. Braki w technice w stosunku do Niemców Szkoci uzupełniają determinacją.

• Boisko opuszcza hiperaktywny, ale mało efektywny André Schürrle. W jego miejsce Lukas Podolski.

• Szkoci nie robią sobie nic z reputacji przeciwnika i panoszą się w polu karnym gospodarzy. Piłka dość szczęśliwie w rękach Neuera po małym ping-pongu.

• Mecz Stevena Naismitha (Szkocja) właśnie dobiegł końca - zmienia go Shaun Maloney.

• Daleką piłką Kroos szukał Müllera, strzelec dwóch bramek nie zdołał zgrać futbolówki głową w pole karne i od bramki rozpocznie David Marshall.

• Pad Marco Reusa po wejściu Mulgrewa trzydzieści metrów od szkockiej bramki, będzie rzut wolny dla Niemców.

• Reprezentacja Szkocji nie poddaje się po drugiej bramce dla Niemców i znowu gości w polu karnym gospodarzy. Na spalonym Steven Fletcher i futbolówka znowu w posiadaniu podopiecznych Joachima Löwa.

• James Morrison (Szkocja) z żółtą kartką za faul w środku pola.

• Doskonałe, płaskie podanie Müllera w pole karne, Götze mimo potknięcia zdołał kąśliwie strzelić na bramkę Szkocji. Marshall znowu na miejscu!

• Erik Durm przerywa kontrę Szkotów faulem i ogląda za to żółtą kartkę. Z rzutu wolnego tuż przed polem karnym Mulgrew strzela w mur!

• Szkoci cieszyli się prowadzeniem krócej niż pięć minut - wielka kotłowanina po kornerze dla gospodarzy kończy się strzałem Müllera z najbliższej odległości. Takich sytuacji po prostu się nie marnuje!

• GOOOOOL!!! "DOPPELPACK" MÜLLERA I NIEMCY ZNOWU NA PROWADZENIU!!! 2:1!!!

• Marshall jest dzisiaj w dobrej formie - pieczołowicie przygotowywana akcja Niemców kończy się uderzeniem Götzego odbitym przez szkockiego golkipera! Korner dla Niemców!

• Istnieje niemiecka wersja przysłowia o niewykorzystanych szansach? Hutton przytomnie uruchomił Anyę, a prędkiemu skrzydłowemu nie trzeba było powtarzać dwa razy - samotny rajd przez połowę boiska i celny strzał obok Neuera. Niemcy w wielkim, wielkim szoku!

• GOOOOOOL!!! 1:1!!! IKECHI ANYA!!! TO BYŁO JAK BLITZKRIEG!!!

• Strzał Müllera trochę jak puszczanie "kaczek" na tafli wody. Piłka odbiła się kilka razy od murawy i wyleciała na aut bramkowy.

• Niespodziewana główka Fletchera po centrze Naismitha przecięta przez Rudego. Neuer miałby spore problemy, gdyby nie interwencja prawego obrońcy reprezentacji Niemiec.

• Piłka jak po sznurku wędruje od Götze do Reusa, bomba tamtego obroniona przez Marshalla! Mogło być już po herbacie!

• Nie do wiary! Anya dobrze puścił się lewym skrzydłem i zacentrował w stronę osamotnionego Naismitha. Gwiazdor reprezentacji Szkocji wykonał półobrót i strzelił fatalnie nad bramką!

• Boisko opuszcza także kapitan Darren Fletcher - w jego miejsce James McArthur.

• Dwie zmiany u Szkotów. Steven Fletcher zmienia Barry'ego Bannana...

• Na boisku dzieje się niewiele. Niemcy mieli rzut rożny, strzały sprzed pola karnego zablokowane przez obronę Szkotów.

• Obrona Szkocji zdążyła ustawić mały mur przed własną bramką po kiepskim wybiciu rzutu wolnego - Schürrle pewnie chciał huknąć pod poprzeczkę i na chęciach się skończyło. Fatalny strzał!

• Dopiero pierwsza kartka w dzisiejszym meczu świadczy o tym, że nawet waleczni Szkoci mają problem ze stawianiem oporu gospodarzom - kartonik dla Granta Hanleya.

• Do bramki Niemiec było zdecydowanie za daleko, żeby strzał Whittakera jej zagroził.

• Nie ma wyrównania!!! Naismith balansem ciała zwiódł Durma i Boatenga, w ostatniej chwili "dziubnął" piłkę obok Neuera - obok słupka!

• Ruszyli! Drugą połowę od koła środkowego rozpoczynają piłkarze Szkocji. Oba zespoły bez zmian personalnych w porównaniu do wyjściowych jedenastek.

• Przewaga Niemców nie podlega absolutnie żadnej dyskusji, choć mecz i tak nie układa się dla nich idealnie. Pojedyncze kontry reprezentantów Szkocji kilka razy wpędziły gospodarzy w tarapaty, z których wychodzili obronną ręką. Zdaje się, że jeżeli piłkarze Löwa wyjdą na drugą połowę w identycznej dyspozycji, co na pierwszą, druga bramka i w praktyce koniec meczu dla walecznych Szkotów jest nieunikniona.

• Koniec pierwszej połowy! Sędzia z dokładnością co do sekundy kończy pierwszą odsłonę meczu. Dzięki 23. bramce Thomasa Müllera Niemcy do przerwy prowadzą ze Szkotami 1:0!

• Niebezpieczne wyjście Neuera zatrudniło niemieckiego bramkarza pierwszy raz w tym meczu - Anya już prawie leżał, gdy oddawał strzał na bramkę gospodarzy. Co by nie mówić, spore szczęście golkipera mistrzów świata!

• Lewa strona niemieckiej pomocy jest piekielnie niebezpieczna! Hanley musnął piłkę po dośrodkowaniu Schürrle i o mały włos nie pokonał własnego bramkarza! Refleks Marshalla ratuje Szkotów od straty drugiego gola!

• Nici z kolejnego ataku gospodarzy. Schürrle złamał do środka i w asyście dwóch obrońców uderzył nad bramką Szkotów.

• Zbyt mocne dośrodkowanie Müllera bez szans powodzenia. Tempo meczu trochę spadło, co nie zmienia niezaprzeczalnego faktu, że Niemcy kontrolują przebieg tego spotkania i jeżeli nie wydarzy się jakaś katastrofa, zejdą na przerwę z zasłużonym prowadzeniem.

• Kolejna dobra akcja oskrzydlająca gospodarzy Durm przeniósł piłkę w pole karne, tam dobrze pilnowany Kramer zepsuł dośrodkowanie w przeciwną stronę. Od bramki David Marshall.

• Müller pociągany za koszulkę przez Mulgrewa przy okazji rzutu wolnego dla gospodarzy, tylko korner dla Niemców. Obrona łatwo radzi sobie z wrzutką Kroosa.

• Anya nie ryzykował mocowania się z dwoma Niemcami i odegrał do Mulgrewa. Z dośrodkowania Szkota użytku nie zrobił póki co niewidoczny Steven Naismith.

• Grant Hanley pozwolił Schürrle na niebezpieczną szarżę pod samą linią końcową, podanie zawodnika Chelsea nie doszło jednak do żadnego z kolegów czyhających w polu karnym.

• Grzeszki Rudego w defensywie tylko trochę odkupione po samotnym podprowadzeniu piłki przed pole karne i płaskim strzale w ręce Marshalla.

• Reus raz, odbija Marshall, mimo ostrego kąta do dobitki kąśliwego strzału swojego kolegi dobiega Schürrle - piłka zablokowana przez Martina!

• Ponuro układa się ten mecz dla piłkarzy Gordona Strachana - Szkoci mają niewiele do powiedzenia nawet na własnej połowie. Przed momentem kolejna próba kontrataku gości odbiła się od Niemców.

• Kramer zaplątał się w dryblingu pod samą bramką Szkotów, piłka trafia na dwudziesty metr do Toniego Kroosa... strzał z dystansu niemieckiego pomocnika pozostawił wiele do życzenia.

• Nieporadne wybicie szkockich stoperów wykorzystuje Marco Reus i wolejem strzela na bramkę. Piłka skozłowała jeszcze przed Marshallem, jednak ostatecznie bramkarz Szkocji nie miał problemów z jej złapaniem.

• Tak nawiasem mówiąc, to Polska prowadzi z Gibraltarem i dzieli drugą pozycję w grupie razem z Niemcami. Póki co prowadzi Irlandia - grupowi rywale naszej reprezentacji pokonali Gruzję 2:1.

• Jest, jest! Pierwsza bramka w Dortmundzie! Sebastian Rudy nie spieszył się z dośrodkowaniem sprzed pola karnego i poczekał, aż Müller znajdzie miejsce w polu karnym. Wrzutka "prowizorycznego" obrońcy była bez zarzutu i celna główka Müllera daje Niemcom prowadzenie!

• GOOOOOOL! NIEMCY PROWADZĄ! THOMAS MÜLLER!!!

• Riposta ze strony Durma odbita przez Marshalla! Szkocki bramkarz wybija mocny strzał z dystansu niemieckiego obrońcy. Z rzutu rożnego też nic nie wynikło i od własnej bramki rozpocznie Marshall.

• Niebezpiecznie! W sporym zamieszaniu pod bramką Neuera z dogodnej pozycji uderzał Bannan, piłka po nogach niemieckich stoperów wychodzi na rzut rożny.

• Szkoccy kibice bawią się doskonale - hymn ich kraju właśnie rozbrzmiewa z trybun w Dortmundzie. Kto wie, może to ich ostatni mecz przed uzyskaniem niepodległości? Referendum w Szkocji odbędzie się za 11 dni.

• Starcie Schürrle z Alanem Huttonem w narożniku boiska, zdaniem sędziego Niemiec popełnił przewinienie.

• Żadne odkrycie - Niemcy przeważają i już od pierwszych minut meczu nie pozwalają Szkotom nawet wychodzić z kontrami.

• Znowu dośrodkowanie, ponownie główka Müllera - tym razem za słabo, żeby zaskoczyć bramkarza reprzentacji Szkocji.

• Proszę, proszę! Müller blisko gola! Snajper Bayernu nie znajdował się na spalonym po dośrodkowaniu Schürrle i główkował nieznacznie obok bramki! Pierwsza dobra sytuacja w dzisiejszym meczu!

• Drugi już korner Kroosa wypiąstkowany przez Davida Marshalla.

• Schürrle! Niemcy w osobie napastnika Chelsea nie ryzykowali przedzierania się przez szkocką obronę - strzał zawodnika gospodarzy sprzed pola karnego wysoko nad poprzeczką.

• Gwizdy na Mario Götzego, gwizdy też na Manuela Neuera. Obaj jako zawodnicy Bayernu nie są mile widziani w Dortmundzie.

• Nieudany przerzut Schürrle kończy się wycofaniem do obrony. Niemcy od samego początku konstruują atak pozycyjny.

• Nie ma na co czekać, zaczynamy mecz NiemcySzkocja! Od koła środkowego rozpoczynają gospodarze, mistrzowie świata, faworyci nie tylko tego meczu, ale i całej grupy D - Niemcy!

• Jest i Deutschlandlied - nazwa mało znana (przynajmniej w naszym kraju) w przeciwieństwie do pierwszych zwrotek niemieckiego hymnu.

• Czas na hymny narodowe! Najpierw Flower of Scotland odśpiewane przez piłkarzy i pokaźną grupkę kibiców ze Szkocji. Tartan Army stawiła się dzisiaj w Dortmundzie, jak na każdym wyjazdowym meczu swojej drużyny.

• Piłkarze już wychodzą na murawę pełnego stadionu w Dortmundzie, a my zachęcamy do zapoznania się z zapowiedzią dzisiejszego meczu dostępną pod TYM linkiem.

• Ustawienie Niemiec:

Neuer

Rudy Höwedes Boateng Durm

Kroos Kramer

Götze Reus Schürrle

Müller

• Trudno w to uwierzyć, ale sam Thomas Müller ma na koncie więcej reprezentacyjnych goli (22) od całej kadry Szkocji powołanej na dzisiejsze spotkanie (21). Z litości nie będziemy liczyć bramek wyjściowej jedenastce...

• Spotkanie z mistrzami świata to dla Szkotów okazja na wspólną grę pierwszy raz od... maja. Wtedy brytyjska reprezentacja towarzysko grała z Nigerią - podopieczni Gordona Strachana zremisowali z uczestnikami mundialu 2:2. Kibice mogą pamiętać mecz z afrykańską kadrą głównie z powodu wybryków nigeryjskiego bramkarza między słupkami.

• O czym mówi selekcjoner reprezentacji Szkocji? Oczywiście, że o przegranym meczu towarzyskim Niemców z Argentyną. "Die Mannschaft" przed kilkoma dniami uległ swoim niedawnym przeciwnikom z mundialowego finału 2:4.

• Zagramy z kompletnie inną drużyną. Mecz z Niemcami to mecz o punkty, a piłkarze tej reprezentacji budzą się do życia wtedy, kiedy gra idzie o stawkęGordon Strachan

• Lista nieobecności w kadrze Niemiec jest długawa i zawiera równie ważne nazwiska. Oprócz wspomnianego wcześniej Hummelsa selekcjoner Löw nie mógł skorzystać z Mesuta Özila i Juliana Draxlera. Do tego dochodzą Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira i Marcel Schmelzer.

• Ze szkockiego "kolektywu" przed spotkaniem z Niemcami wypadły dwa bardzo ważne ogniwa - w Dortmundzie nie zagra pomocnik Scott Brown i obrońca Christopher Berra.

• Szkoci mają brytyjską mentalność, ale nie grają po brytyjsku. Będą zmotywowani, "fizyczni" i na pewno będą dużo biegać. Ich siłą jest kolektywJoachim Löw

• Rezerwowi reprezentacji Niemiec: Ron-Robert Zieler, Roman Weidenfeller, Matthias Ginter, Mario Gomez, Kevin Grosskreutz, Lukas Podolski, Sidney Sam i Antonio Rüdiger.

• Jesteśmy winni również przedstawienie ławek rezerwowych. U Szkotów ewentualni zmiennicy to: Allan McGregor, Chris Burke, Steven Fletcher, Gordon Greer, Craig Gordon, Shaun Maloney, Craig Bryson, Kevin McDonald, Mark Reynolds, James McArthur, Craig Forsyth, Chris Martin.

• W linii ataku skompromitowanego w sparingu z Argentyną Mario Gomeza zastąpił Mario Götze. Napastnik Bayernu może spodziewać się chłodnego przyjęcia przez publiczność - kibice lokalnej Borussii wciąż nie wybaczyli mu przejścia do zespołu z Monachium.

• "Przyszywanym" obrońcą będzie więc dzisiaj Sebastian Rudy. Jego partnerzy w obronie to Erik Durm i Benedikt Höwedes, jak również Jérôme Boateng, który wykurował się na czas przed tym spotkaniem.

• Poznaliśmy już wyjściowe jedenastki na niedzielny pojedynek. Pod nieobecność kontuzjowanego Matsa Hummelsa selekcjoner Niemiec musiał zestawić dość eksperymentalną linię defensywy.

• Dortmund, fanatyczny Dortmund - to tutaj swój marsz do Mistrzostw Europy 2016 rozpoczną świeżo upieczeni mistrzowie świata, reprezentacja Niemiec. Joachim Löw i spółka otworzą eliminacje w grupie D meczem z kadrą Szkocji. Zapraszamy na relację LIVE z tego spotkania!