Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy mają chrapkę na łódzkie wstążki

Piotr M. Brzózka
Dwóch deweloperów walczy o kupno Lenory, znanego łódzkiego producenta... wstążek i tasiemek. To kolejna prywatyzowana firma, w której najcenniejszy okazuje się nie pracujący zakład, lecz ziemia, na którym stoi. Podobnie było rok temu w przypadku Polmosu Łódź.

- Kiedy tylko zobaczyłem, jakie firmy złożyły oferty prywatyzacyjne, poczułem niepokój - mówi Andrzej Narkiewicz, od dwóch tygodni zasiadający w fotelu prezesa Lenory. - Wprawdzie inwestorzy są za- zwyczaj zobowiązani do utrzymania zatrudnienia przez kilka lat, ale co za problem zwolnić starą załogę, a na jej miejsce zatrudnić budowlańców? Na papierze stan liczbowy będzie się zgadzać - dodaje prezes.

Narkiewicz zauważa, że deweloperzy od dłuższego czasu "osaczają" fabrykę. Nic dziwnego. Zakład stoi na działce (2 ha) przy ul. Srebrzyńskiej, przylegającej do parku Zdrowie. Od lat grunty w tej atrakcyjnej okolicy należą do najbardziej pożądanych w mieście.

W tym rejonie miasta parcela o powierzchni 20 tys. mkw. mogłaby kosztować na rynku nieruchomości co najmniej 12 mln zł. Tymczasem Lenorę wyceniano w ubiegłym roku na 9,8 mln zł. Kupno zakładu może więc być dobrym interesem, nawet jeśli inwestor musiałby pokryć koszty odpraw dla pracowników bądź przeniesienia firmy do innych obiektów.

Pierwszą firmą zainteresowaną kupnem Lenory jest Central Fund of Immovables z Łodzi, która zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości i wynajmem powierzchni biurowych. Szefowie spółki nie chcą rozmawiać na temat swoich planów, zasłaniając się tajemnicą negocjacji z ministrem skarbu.

Druga firma to łódzki Teem Development, który w pobliżu buduje osiedle "Zdrowie Park". W kilku budynkach, z których najwyższy będzie miał 11 pięter, znajdzie się ok. 500 mieszkań. Teren pod inwestycję spółka kupiła w 2007 r. od... Lenory, która wyprzedawała część majątku.

Robert E. Kopaczel z Teem Development nie ukrywa, że grunty zajmowane wciąż przez Lenorę są jego spółce potrzebne do realizacji kolejnego etapu inwestycji "Zdrowie Park". Uspokaja jednak: - Nie zamierzamy likwidować Lenory. Chcemy ją zrestrukturyzować i przenieść w lepsze miejsce.

W ubiegłym roku dwóch deweloperów (w tym Central Fund of Immovables) walczyło o kupno prywatyzowanego Polmosu Łódź, a właściwie jego budynków przy ul. Kopcińskiego. To z kolei wymarzony teren pod budownictwo biurowe. Wtedy nic z tego nie wyszło, MSP skłaniało się ku inwestorowi branżowemu. Ostatecznie jednak do prywatyzacji w ogóle nie doszło, a Polmos niedawno ogłosił upadłość. Drzwi dla deweloperów znów są otwarte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki