18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Spa - współczesna wycieczka do wód

Magda Lipka
Urlop z masażem, aromatyczną kąpielą i upiększającym zabiegiem to najmodniejszy sposób wypoczywania Anno Domini 2008

Pobyt w spa jest inwestycją w dobre samopoczucie i poprawę wyglądu. To również inwestycja zdrowotna, bo po kilku dniach masaży czy aromaterapeutycznych kąpieli wracamy do domu odprężone i pełne energii do działania. I choć takie wyjazdy do tanich nie należą, są dobrym pomysłem dla tych z nas, które nie mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop, a pragną dobrze wypocząć. A także dla osób samotnych, które marzą o superurlopie, a nie uśmiecha się im podróżowanie po świecie w pojedynkę. Co prawda cena tygodniowego wypoczynku w ośrodku spa może być równa cenie tygodniowej wycieczki na przykład do Grecji, ale z takich wakacji wrócimy naprawdę zrelaksowane.

Wybierając się do spa, najlepiej korzystać z tzw. pakietów, czyli pobytów kilkudniowych, bo w nich w cenę wliczone są: zakwaterowanie, posiłki oraz zestaw zabiegów. Polskie ośrodki spa najczęściej oferują pobyty trzydniowe, pięciodniowe i tygodniowe. - Dłużej przebywać w spa nie ma sensu. Po kilku dniach to ciągłe chodzenie na zabiegi naprawdę zaczyna się człowiekowi nudzić. Oferta jest tak przygotowana, aby w ciągu trzech, czterech dni odprężyć się i pozbyć oznak zmęczenia. Raczej nie nastawiałbym się na błyskawiczne odmłodzenie ani odchudzenie, bo to nie jest możliwe w tak krótkim czasie i żadne spa tego nie zagwarantuje - wyjaśnia Daniel Łukaszewicz z firmy Concept Media, organizującej szkolenia dla branży hotelarskiej i spa. Za standardowy, czyli pięcio- lub siedmiodniowy pobyt w spa zapłacimy od 1,2 do 2 tysięcy zł.

Basen, sauna i olejki

Spa to skrót łacińskiej sentencji "sanus per aqua", oznaczającej "zdrowie przez wodę". Wymyślili ją starożytni Rzymianie, dla których pobyt w łaźniach, zwanych termami, był jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. W termach kąpano się w basenach wypełnionych zimną lub gorącą wodą, chadzano do sauny, w osobnych salach nacierano ciało olejkami, a kobiety poddawały się tam także wielu zabiegom pielęgnacyjnym.

Po kilku godzinach spędzonych na tego typu przyjemnościach każdy czuł się jak nowo narodzony. Idea takiego wypoczynku nie zginęła wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. Na przełomie XVIII i XIX wieku do dobrego tonu i ważnych obowiązków towarzyskich należały wyjazdy popularnie zwane "do wód". Ich celem było podreperowanie zdrowia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego, oraz poprawienie urody.

Aspekt towarzyski był nie mniej istotny. Poznawanie nowych osób, wymiana ploteczek i flirty. To także był powód, dla którego dyliżanse pełne kuracjuszy docierały do modnych wówczas miejscowości, takich jak Baden-Baden czy swojski Lądek-Zdrój.

Masaż, solanka i borowina
Współczesne polskie ośrodki spa oferują tak szeroki zakres zabiegów na twarz i ciało, że nawet najbardziej kapryśna z nas znajdzie coś dla siebie. Spa to miejsce wyjątkowe. Zapewnia idealne warunki do relaksu oraz poprawy urody, zdrowia, a także kondycji fizycznej. Bo zmęczenie i problemy pozostają za drzwiami - w spa jest wyłącznie miejsce na przyjemności. Do wyboru mamy minimum kilkanaście zabiegów na ciało i twarz.

Niektóre brzmią niezwykle tajemniczo, np. "Jawajski Lulur - królewski rytuał miłości" - zabieg polegający m.in. na pilingu, masażu ciała i kąpieli w płatkach kwiatów. Masaż jest podstawowym zabiegiem w spa. Leczniczy (poprawiający kondycję kręgosłupa) czy odchudzający (rozbijający komórki tłuszczowe) to już klasyka. Dziś do najpopularniejszych należą: masaż ajurwedyjski, w którym ciało, włosy i twarz kuracjuszki polewa się ciepłym olejem; masaż gorącymi kamieniami - na kręgosłup i twarz kładzie się rozgrzane płaskie kamienie, oraz masaż Pantai Luar, zwany również stemplowaniem. Polega on bowiem na przykładaniu do ciała gorących woreczków (stempli) wypełnionych ziołami, owocami i ryżem.

Niezwykle ważne w spa są również kąpiele. Te tradycyjne, czyli w gorących źródłach lub solankach czy borowinie, coraz częściej ustępują miejsca kąpielom w specjalnych kapsułach spa. Jest to urządzenie, które spełnia kilka funkcji, m.in. sauny parowej, biczów szkockich, masażu wibracyjnego. W kapsułach możemy zafundować sobie więc kąpiel rozluźniającą, oczyszczającą bądź wzmacniającą. Hitem spa od kilku sezonów są także zabiegi na ciało, w których stosuje się składniki raczej nietypowe w kosmetyce, jak czekolada, wino i miód.

Zabieg czekoladowy - z użyciem intensywnie pachnącej gorzkiej czekolady - ma działanie wyszczuplające. Natomiast zabieg, w którym wykorzystuje się czerwone wino, doskonale wpływa na kondycję skóry - ujędrnia ją i nawilża. Z kolei ciepły miód, który stosuje się do masażu i okładów całego ciała, rewelacyjnie odżywia suchą skórę.

Gdzie jechać, jak wybrać

W Polsce jest ponad 150 najróżniejszych ośrodków spa. Zdaniem fachowców z branży hotelarskiej i turystycznej do grupy luksusowych można zaliczyć zaledwie 20-30 z nich. - Spa to modne słowo, które przyciąga klientów, ale wiele z tych ośrodków ma naprawdę niewiele wspólnego z ośrodkami spa z prawdziwego zdarzenia.

Bo nie wystarczy wybudować basen czy zatrudnić masażystów, aby reklamować się, jako luksusowe spa - wyjaśnia Daniel Łukaszewicz z Concept Media. Jego firma współpracuje z międzynarodową organizacją International SPA Association (ISPA), skupiającą najlepsze ośrodki spa na świecie. Aby znaleźć się w tym szacownym gronie - jak wyjaśnia Łukaszewicz - trzeba spełnić kilka wymagań, m.in. dotyczących wyposażenia ośrodka i oferowanych usług, trzeba również płacić składkę, około 1000 dolarów rocznie.

I mimo tak - wydawałoby się - łatwego dostępu do członkostwa w ISPA, tylko dwa hotele spa w Polsce, oba należące do dr Ireny Eris, mogą się pochwalić certyfikatem światowej organizacji ISPA i uznawane są przez krajowych specjalistów za najlepsze spa w Polsce. - Zastanawiałam się ostatnio, na czym polega fenomen Eris i wydaje mi się, że działa magia marki. Bo w Polsce każda kobieta zna kosmetyki tej firmy. Poza tym sama właścicielka uznawana jest za osobę pracowitą i pełną pomysłów.

I trzeba przyznać, że wszystkie jej przedsięwzięcia mają doskonałą reklamę - opowiada Jolanta Galos-Osuch, właścicielka portalu internetowego www.spaclub.pl, przez który można załatwić pobyt w wybranym przez siebie ośrodku. Należy też dodać, że hotele dr Eris posiadają także wiele dodatkowych udogodnień dla zapracowanych biznesmenów, którzy pragną wypocząć. Na przykład w jednym z nich - na Wzgórzu Dylewskim na Mazurach - wybudowano lotnisko dla helikopterów, z którego dość często korzysta wielu gości hotelowych.

Oprócz dr Ireny Eris własne ośrodki spa wybudowały też inne polskie firmy kosmetyczne, takie jak: Bielenda w Ustroniu Poniwcu, Framona w Krakowie czy kilka miesięcy temu AA Oceanic w miejscowości Ossa pod Warszawą. Hotele i ośrodki spa posiadające cztery gwiazdki można uznać za eleganckie i luksusowe. Zdaniem Jolanty Galos-Osuch do najlepszych w Polsce należą również, m.in. hotel Dwór Oliwski w Gdańsku, hotel Bellis w Łebie, hotel Alpejski w Karpaczu, hotel Żubrówka w Białowieży, Klinika Zdrowia i Urody Villa Park w Ciechocinku, hotel Falton w Rumii i Jelenia Struga w Kowarach. - Zdaniem wielu specjalistów z branży nasze ośrodki spa mają taki sam poziom zabiegów jak te we Francji, Włoszech czy Grecji. Zaręczam, że nie mamy się czego wstydzić - mówi Daniel Łukaszewicz.

* * *
- Na egzotycznej wyspie
Najpiękniejsze spa na świecie znajdują się na indonezyjskiej wyspie Bali oraz w Tajlandii i Malezji. Kuszą nie tylko fantastycznymi zabiegami w orientalnym stylu - zwłaszcza masażami - ale również przepięknym położeniem. Ośrodki składają się z kilkunastu niskich domków zbudowanych w tradycyjnym, np. tajskim stylu, bezpośrednio na piaszczystej plaży albo czasami na wysokich palach na wodzie. Na posiłki i zabiegi należy przejść do pomieszczeń postawionych w głębi lądu. Choć goście mają zaledwie kilka kroków do morza, mogą zażywać kąpieli także w licznych basenach. Już sam pobyt w takim miejscu gwarantuje odprężenie i niezapomniane wspomnienia - zwłaszcza wyjście rankiem z sypialni wprost na słoneczną plażę otoczoną bujną tropikalną roślinnością. Tygodniowy pobyt w tego typu spa to wydatek ok. 15-25 tys. zł.

- Poszukaj w internecie
Niezwykle prężnie - obok ośrodków spa - rozwija się również cała sieć agencji pomagających w wyborze idealnej dla nas oferty. Już nie musimy sami wydzwaniać po hotelach i wypytywać, kiedy można przyjechać, ile to kosztuje i jakie zabiegi wliczone są w cenę.

Wystarczy wejść do internetu i wystukać na klawiaturze hasło "spa", by pojawiły się adresy specjalistycznych portali, które zajmują się organizowaniem wyjazdów do polskich spa. Najpopularniejsze adresy internetowe to: www.spaplanet.pl, www.spaclub.pl, www.spahotele.pl, www.spa-prestige.pl, www.s-p-a.info.pl, www.portalspa.pl. - Oprócz tego, że pomagamy w wyborze spa, to oferowane przez nas ceny pobytu są niższe od tych, które usłyszy klient, gdy bezpośrednio zadzwoni do wybranego przez siebie ośrodka - zapewnia Jolanta Galas-Osuch, właścicielka portalu www.spaclub.pl. Czy to się opłaca? Najwyraźniej tak, bo stron internetowych, na których można znaleźć i porównać oferty prawie wszystkich ośrodków i hoteli spa w Polsce, jest coraz więcej.

- Relaks w wielkim mieście
Sporą popularność zdobywają ośrodki spa tworzone w dużych miastach, czyli tzw. Day Spa. Oferują takie same zabiegi jak klasyczne ośrodki spa, ale można do nich wpaść tylko na kilka godzin. W warszawskim Instytucie Onna Spa (www.onnaspa.pl) można umówić się na trwający cztery godziny "Pakiet Bankietowy" (400 zł). Obejmuje on m.in. masaż, kąpiel, dobrany indywidualnie do potrzeb cery zabieg na twarz, hennę brwi i rzęs oraz manikiur i pedikiur. W salonie Terra Spa (www.terraspa.pl) urządzonym w starej XIX-wiecznej kamienicy możemy skusić się na dwugodzinny odmładzający zabieg twarzy o nazwie "Shin Tai" (260 zł). Polega on m.in. na pilingu, masażu chińskim, akupresurze i maseczkach, które mają silne działanie liftingujące. Z kolei w krakowskim Instytucie Spa, należącym do Farmony (www.spakrakow.pl), można pokusić się na jeden z licznych zabiegów w stylu orientalnym. Może to być np. zabieg o nazwie "Odnowa księżniczek Singosari" (ok. 300 zł), polegający m.in. na masażu całego ciała, a następnie uperfumowaniu skóry, włosów i miejsc intymnych orientalnym, intensywnie pachnącym kadzidłem.


ZABIEGI DLA CIEBIE
:

Kręgosłup w potrzebie
Sześciodniowy pakiet w hotelu Malinowy Zdrój (1660 zł) Skierowany do osób z zespołem przeciążenia kręgosłupa. Obejmuje on m.in. pięć noclegów, trzy posiłki dziennie i 27 zabiegów, np. pobyt w kriosaunie, masaż, aqua aerobik. www.malinowyzdroj.pl

Harmonia ciała, serca i umysłu
Pięciodniowy program z jogą w hotelu spa dr Ireny Eris Wzgórze Dylewskie (3600 zł) Program obejmuje zakwaterowanie i wyżywienie oraz cztery sesje jogi każdego dnia i kilka masaży: całego ciała, ajurwedyjski, gorącymi kamieniami, twarzy i stóp. Oprócz tego do dyspozycji gości jest centrum spa z basenami, jacuzzi i saunami. www.hotelspa.pl

Siła i witalność
Sześciodniowy program w hotelu Faltom (1800 zł) W ramach pakietu (oprócz zakwaterowania i wyżywienia) otrzymujemy m.in. zabieg na twarz "Energia żeń-szenia", masaż twarzy, zabieg na ciało, masaż gorącymi kamieniami, manikiur i pedikiur, seanse zapachowe w saunie suchej oraz bezpłatny pobyt dziecka pod opieką w czasie, gdy my jesteśmy na zabiegach. www.hotel-faltom.com.pl

Mama i ja
Trzydniowy pakiet dla przyszłej mamy w hotelu Lubicz (930 zł) Cena obejmuje dwa noclegi i wyżywienie oraz zabiegi, np. "Lekkie nogi", likwidujący opuchliznę i przynoszący im ulgę, relaksujący masaż barków, firmowy zabieg na twarz indywidualnie dobrany do potrzeb skóry (Thal’ion, Isabelle Lancray), a także relaks w grocie solnej połączony z aromaterapią. www.hotel-lubicz.pl

Pakiet dla dwojga
Trzydniowy pobyt dla nowożeńców w hotelu Król Kazimierz (1960 zł) Obejmuje dwa noclegi ze śniadaniem, uroczystą kolację oraz program zabiegów dla dwojga, czyli: wspólną kąpiel w płatkach róży, masaże klasyczne dla niej i dla niego, dla mężczyzny zabieg kosmetyczny, a dla kobiety zabieg dodający skórze blasku. W cenę pakietu wliczone są także wejście na basen z gejzerami i do kilku rodzajów sauny, pod specjalne prysznice z biczami wodnymi, jak również tajemniczy pobyt w "Świątyni Relaksu". www.krolkazimierz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl