• Z mojej strony to już wszystko, za uwagę i wspólnie spędzony czas dziękuje Damian Wiśniewski. Zapraszam na kolejne relacje live w naszym serwisie!

• Posiadanie piłki: 57% do 43% dla Arsenalu
    • Strzały 15 (5) do 14 (8) dla Arsenalu
    • Rzuty rożne 6 do 3 dla Arsenalu
    • Faule 6 do 5 dla Evertonu
  • To nie było zwycięstwo zbyt wysokie. Everton dzisiaj był zdecydowanie lepszą drużyną niż Arsenal, który z drużyny jeszcze przed chwilą walczącej o mistrzostwo Anglii, teraz musi bić się o możliwość gry w przyszłej edycji Ligi Mistrzów. A jak ciężka będzie to bitwa pokazał nam ten mecz doskonale.

• Koniec spotkania, Everton wygrał z Arsenalem 3:0!

• Deulofeu przeprowadził teraz akcję indywidualną, ale przekombinował i stracił piłkę. Po chwili do bramki Howarda trafił Sanogo, jednak sędzia odgwizdał spalonego. Jak pokazały powtórki, niesłusznie.

• Trzy minuty doliczył sędzia do drugiej połowy

• Mieliśmy teraz zamieszanie pomiędzy Artetą i Barkley'em. Żółtą kartkę dostał Hiszpan.

• Świetnie z prawej strony dośrodkowywał teraz Cazorla, jednak obrońcy Evertonu zdołali wybić piłkę.

• Znów karnego domagają się goście, znów niesłusznie. Stones na pewno nie zagrał ręką we własnej szesnastce.

• Ostatnia zmiana w meczu. Deulofeu wchodzi za Lukaku.

• Chamberlain! Fantastyczny strzał Anglika sprzed pola karnego i równie dobra interwencja Howarda, który sparował strzał na poprzeczkę!

• Chamberlain padł przed chwilą w polu karnym gospodarzy. Gwizdek sędziego jednak milczy i o jedenastce nie ma mowy.

• I kolejna akcja The Gunners zakończona niepowodzeniem. Strasznie kiepsko wyglądają dziś goście.

• Teraz mieliśmy nieporozumienie pomiędzy Ramsey'em, a Roscikym Niedokładnie zagrał Walijczyk do Czecha

• Naismith schodzi z boiska, w jego miejsce wchodzi McGeady

• Wciąż spokojnie piłkę rozgrywają gospodarze. Zobaczymy, czy skończy się to kolejnymi trafieniami.

• A tutaj (choć przy słabej jakości) możecie zobaczyć samobójcze trafienie Artety:

• A teraz strzał na bramkę oddał Yaya Sanogo, ale Francuz nie trafił nawet w bramkę.

• To mogła być groźna kontra gospodarzy, ale niedokładnym podaniem do Naismitha popisał się Barry.

• Naprawdę przyjemnie patrzy się na grę Evertonu. W tym spotkaniu nic się już nie ma prawa zmienić, trzy punkty na 99,9% zostaną w mieście Beatlesów.

• Nie są w stanie mocniej, lepiej zaatakować przeciwnika The Gunners. Gra wciąż toczy się na ich połowie boiska.

• A teraz z boiska schodzi Giroud, w jego miejsce pojawia się Sanogo.

• To mogła być naprawdę ładna akcja gospodarzy, ale Vermaelen świetnie zatrzymał Colemana.

• A teraz na bramkę rywala uderzył Cazorla, ale spokojnie w bramce interweniował Tim Howard.

• Mieliśmy teraz długie zagranie w kierunku Mirallasa, jednak szybko z bramki wybiegł Szczęsny i zapobiegł on zagrożeniu.

• Pierwszy kontakt z piłką Ramsey'a, jednak Walijczyk niedokładnie dośrodkował. W akcji znów gospodarze.

• I Oxlade-Chamberlain za Flaminiego

• I mamy dwie zmiany u gości. Ramsey za Podolskiego

• Arsenal oszołomiony, goście nie potrafią wymienić nawet kilku podań.

• Barkley! Teraz on był w dobrej pozycji do strzelenia kolejnej bramki dla swojej drużyny, jednak trafił wprost w bramkarza drużyny gości.

• Najpierw sam na sam ze Szczęsnym wyszedł Naismith, ale przegrał ten pojedynek. Potem w kierunku piłki popędzi Mirallas oraz Arteta i Hiszpan pechowo wpakował futbolówkę do własnej bramki

• Gooooooooooooooooooooooool!! 3:0 dla Evertonu, samobójczy gol Mikela Artety!

• A teraz mamy okres czasu, w którym dłużej przy piłce utrzymują się gospodarze. Arsenal wciąż bez żadnego pomysłu

• Mogło być groźnie pod bramką Howarda. W pole karne dośrodkował Monreal, ale tam zbyt słaby strzał oddał Vermaelen.

• A teraz McCarthy faulował Cazorlę. Troszkę stracił nam ten mecz na jakości w ostatnich minutach.

• Everton - ArsenalEverton - Arsenal

• Coleman dośrodkowywał przed chwilą z prawej strony, jednak zrobił to mocno niedokładnie.

• Francuz jednak na szczęście jest już gotowy do gry.

• A teraz w jednym ze starć ucierpiał Distin

• Czy to nie powinien być rzut karny dla gospodarzy? Vermaelen chyba faulował Naismitha w swojej szesnastce.

• Bardzo spokojny ten początek drugiej połowy w wykonaniu gospodarzy. Nie kąsają na razie rywala kontrami tak jak to miało miejsce przed przerwą, ale nie ma się co specjalnie dziwić, mają teraz swój wynik i mogą grać bezpiecznie.

• Cazorla trafił w rękę McCarthy'ego, gdy ten był we własnym polu karnym, jednak arbiter słusznie nie podyktował rzutu karnego.

• Teraz mieliśmy dwa dośrodkowania w pole karne Howarda, ale z oboma poradzili sobie defensorzy Evertonu.

• Tuż po przerwie znów dłużej przy piłce utrzymują się londyńczycy, znów absolutnie nic z tego nie wynika.

• Przed chwilą Mirallas świetnie zatrzymał na lewej stronie Sagnę.

• Arbiter daje znak, grę wznawiają goście z Londynu

• Piłkarze już wrócili na murawę, zaraz wznawiamy grę!

• Everton - Arsenal

• Everton nie utrzymywał się w tej drugiej połowie tak długo jak jego rywal, jednak on wie co z nią robić. Akcje gospodarzy są duże ciekawsze, szybsze i przede wszystkim zdecydowanie groźniejsze. The Toffees mogliby spokojnie prowadzić wyżej, niż 2:0.

• I sędzia kończy pierwszą połowę, Everton jak na razie prowadzi z Arsenalem 2:0.

• Podolski ładnie dośrodkował teraz w pole karne, ale spokojnie interweniował teraz Howard.

• Długo przy piłce utrzymują się teraz goście. Tymczasem sędzia dolicza dwie minuty do tej pierwszej połowy

• A teraz żółtą kartkę za faul taktyczny na połowie rywala dostał Flamini

• Rosicky oddał strzał sprzed pola karnego, jednak został Czech zablokowany.

• A teraz niecelnie uderzył Cazorla. Od bramki gospodarze

• Podolski! Znów z dystansu uderzył Niemiec, jednak tym razem zrobił to dużo lepiej, niż poprzednio, ale fantastycznie piłkę odbił Howard.

• Cazorla świetnie dośrodkował teraz z lewej strony, jednak dobrze we własnej szesnastce spisał się Howard.

• Lukaku! Dobry strzał Belga sprzed szesnastki, jednak tym razem nieznacznie niecelny.

• Arsenal stara się teraz odpowiedzieć, ale nie ma pojęcia jak to zrobić. Jego ataki wyglądają jak bicie głową w mur.

• Belg genialnie zszedł z prawej strony, minął rywali i oddał bombowe uderzenie lewą nogą, nie dając tym samym szans Szczęsnemu. Ależ trafienie!

• Goooooooooooooooooooooooooooool!! Lukaku, co za trafienie! 2:0!

• A teraz Mirallas faulował Monreala. Piłkarze Arsenalu wyglądają w tym meczu na lekko przestraszonych.

• Sagna centrował teraz z prawej strony, jednak został zablokowany

• Mirallas! Kapitalny strzał sprzed pola karnego oddał przed chwilą Belg, ale dobrze w bramce spisał się polski bramkarz!

• Było groźnie! Barkley przeprowadził świetną akcję, oddał dobry strzał, ale piłkę odbił Szczęsny

• A teraz mieliśmy nieudane dośrodkowanie Mirallasa.

• Kanonierzy są dzisiaj naprawdę bardzo słabi. Nie potrafią podejść pod bramkę rywala, a ich strzały z dystansu albo są bardzo niecelne, albo szybko blokowane przez obrońców.

• Uspokoiła nam się teraz gra. Piłka przy nogach piłkarzy Arsenalu.

• A oto gol strzelony przez Naismitha:

• A teraz sprzed pola karnego przymierzył Mirallas, ale trafił on wprost w bramkarza.

• Teraz gospodarze nastawili się do gry z kontry, pozwalając rywalowi rozgrywać dłużej piłkę. Ten jednak nie potrafi z tego skorzystać

• A teraz groźnie zrobiło się pod bramką Evertonu. Z prawej strony świetnie dośrodkował Sagna, a minimalnie z piłką minął się Giroud.

• Naismith! To powinien być gol na 2:0, ale Szkot nie potrafił strzelić gola z bliskiej odległości, po dośrodkowaniu z prawej strony!

• A teraz Barry faulował w środkowej strefie boiska Rosicky'ego

• Mądrze gra Everton, dłużej utrzymują się przy piłce gospodarze. Arsenal nie ma pomysłu na przedostanie się pod bramkę Howarda.

• Kolejny strzał Podolskiego, ale tym razem reprezentant Niemiec został zablokowany.

• Zagranie z lewej strony, błąd w kryciu popełnia Mertesacker i setkę ma Lukaku. Jego strzał broni jeszcze Szczęsny, jednak przy dobitce Naismitha Polak nie miał już najmniejszych szans!

• Gooooooooooooooooooooool!! Naismith, 1:0 dla Evertonu!

• A teraz ostro rywala potraktował Naismith. Sędzia mógł pokazać żółta kartkę, jednak teraz zawodnikowi Evertonu się upiekło.

• Świetną, koronkową akcję starali się przeprowadzić przed chwilą podopieczni Roberto Martineza, jednak na spalonym znalazł się Leighton Baines.

• Fliamini zdecydował się na uderzenie z dystansu, jednak trafił wprost w Tima Howarda.

• Naismith zagrał prostopadłą piłkę w kierunku Lukaku, jednak Szkot nieco przesadził z siłą tego podania.

• Tak jest, Barkley wchodzi za Osmana.

• Osman zejdzie chyba zaraz nawet z boiska, gotowy do wejścia jest już Barkley

• Teraz Osman faulował Sagnę i sam przy tym ucierpiał, polała się krew z jego łuku brwiowego. Nie uniknął jednak żółtej kartki za faul na Francuzie.

• Mieliśmy przed chwilą trochę zamieszania pod bramką Szczęsnego, jednak skończyło się na strachu dla gości

• A teraz kolejny strzał z dystansu oddał Podolski, jednak kolejny raz zrobił to niecelnie.

• Teraz mamy troszkę chaosu na boisku, choć wydaje się, że inicjatywę zaczynają przejmować goście. Szkoda tylko, że każdy kontakt z piłką, jaki zalicza Mikel Arteta jest witany buczeniem. Jak widać dla kibiców Evertonu sześć lat spędzonych w tym klubie to chyba za mało.

• A teraz sprzed pola karnego uderzył Podolski, ale Niemiec nie trafił nawet w światło bramki.

• Osman! Sprytny strzał z dystansu oddał zawodnik Evertonu i bardzo niewiele brakowało, aby pokonał on Szczęsnego!

• Wysoko rozpoczęli to spotkanie gospodarze. Teraz mają aut na wysokości pola karnego Arsenalu.

• Sędzia daje znak, zaczynamy to spotkanie!

• Piłkarze są już na boisku, wszyscy czekamy na pierwszy gwizdek pana Martina Atkinsona.

• Piłkarze już zaraz wyjdą na boisko. Kto dzisiaj wygra, kto zbliży się do gry w kolejnej edycji Champions League? Za chwilę zaczynamy wielkie emocje!

• Jeśli gdzieś przed tym meczem mogą szukać pocieszenia kibice z Londynu, to na pewno również w tym, iż Everton ostatni raz na własnym stadionie wygrał z Arsenalem (1:0) w marcu 2007 roku.

• Bilans ostatnich nie tylko pięciu, ale nawet dziesięciu meczów ligowych Arsenalu nie wygląda lekko mówiąc za różowo. Kanonierzy wygrali trzy z nich, trzy zremisowali i cztery przegrali.

• A jak było kiedy Arsenal grał z Evertonem w pierwszej rundzie tego sezonu Premier League? Padł wtedy remis 1:1, a tak wyglądały oba gole.

• Ostatnim razem te dwie drużyny mierzyły się ze sobą w ramach FA Cup i na Emirates Stadium 4:1 wygrali gospodarze. Oto, jak padały wtedy gole:

• W tym sezonie jednak tylko jeden zespół zdobył więcej punktów w meczach wyjazdowych niż Arsenal, a jest Manchester United (kto by się spodziewał). Kanonierzy mają tych oczek zgarniętych 29.

• Napisałem wcześniej, że Everton wygrał pięć ostatnich meczów. A jak często w tym czasie wygrywał Arsenal? Zaledwie raz, w derbach północnego Londynu z Tottenhamem. To nie stawia Arsene'a Wengera i jego piłkarzy przed tym meczem w najlepszej pozycji.

• Na ławce rezerwowych gości brakuje dzisiaj Łukasza Fabiańskiego. Powód jego absencji jest jeszcze nieznany, wiemy jednak, że jego miejsce zajmie Włoch, Emiliano Viviano, sprowadzony latem ubiegłego roku na zasadzie wypożyczenia z Palermo.

• Podopieczni Roberto Martineza wygrali pięć ostatnich meczów ligowych z rzędu. To ich najdłuższa taka seria od listopada 2002 roku. To między innymi dlatego Arsenal tak bardzo musi się obawiać wypadnięcia z pierwszej czwórki.

• Bilans Kanonierów w meczach z zespołami pierwszej siódemki w tym sezonie jest jednak dla nich bardzo słaby. Na 33 punkty możliwe do zdobycia, udało im się ugrać zaledwie 13. Jak będzie dzisiaj? Zapraszam do zostawiania Waszych typów w komentarzach.

• Zadanie przed gospodarzami stoi jednak bardzo ciężkie. Najlepszym potwierdzeniem tego jest fakt, iż Everton nie potrafił wygrać ani jednego spośród ostatnich 14 meczów we wszystkich rozgrywkach z Arsenalem.

• To spotkanie ma ogromną wagę w kontekście gry w przyszłej edycji Ligi Mistrzów. Obecnie na czwartym, ostatnim dającym tę możliwość miejscu w tabeli jest Arsenal, jednak jego przewaga nad piątym Evertonem wynosi zaledwie cztery punkty, przy czym piłkarze z Goodison Park rozegrali jeden mecz mniej. Dzisiaj te przewaga Kanonierów może zostać praktycznie zniwelowana.

• Ławka rezerwowych Evertonu: Robles, Hibbert, McGeady, Deulofeu, Barkley, Garbutt, Alcaraz

• Ławka rezerwowych Arsenalu: Viviano, Oxlade-Chamberlain, Ramsey, Sanogo, Jenkinson, Kallstrom, Bellerin

• Po lewej stronie macie już dostępne wyjściowej jedenastki obu zespołów. Zapoznajcie się z nimi, a za chwilkę dołączę do nich również ławkę rezerwowych.

• Witamy! Już tylko około 50 minut zostało do rozpoczęcia spotkania pomiędzy Evertonem a Arsenalem Londyn. Na relację live z tego wydarzenia zaprasza gorąco Damian Wiśniewski.