• Z mojej strony to już wszystko. Za uwagę dziękuje Damian Wiśniewski. Zapraszam na kolejne relacje live w naszym serwisie!

• Posiadanie piłki 53% do 47% dla Southampton
    • Strzały 14 (4) do 9 (2) dla Southampton
    • Rzuty rożne 7 do 4 dla Evertonu
    • Faule 13 do 12 Southampton
  • To nie było widowisko najwyższych lotów, ale dla gospodarzy najważniejszy jest fakt, że udało się zgarnąć komplet punktów. Everton natomiast prawdopodobnie musi już pożegnać się z marzeniami o grze w przyszłej edycji Ligi Mistrzów - ciężko sobie wyobrazić, aby Arsenal miał wypuścić z rąk to czwarte miejsce. Kanonierzy mają punkt przewagi nad The Toffees i jedno spotkanie do rozegrania więcej.

• Koniec spotkania, Southampton ogrywa Everton 2:0.

• Howard! Świetna akcja gospodarzy, bardzo dobry strzał Ward-Prowse'a sprzed szesnastki i jeszcze lepsza interwencja bramkarza gości.

• Trzy minuty doliczył sędzia do drugiej połowy.

• Roszada również u gości. Garbutt wchodzi za Bainesa.

• I ostatnia zmiana gospodarzy. Guly do Prado wchodzi za Davisa.

• Nic nie idzie dzisiaj gościom. Kolejny spalony, tym razem na nim był Baines.

• Lallana opuszcza teraz boisko, w jego miejsce wchodzi Reed.

• Święci spróbowali teraz ataku prawą stroną, jednak tam dobrze interweniował Baines.

• Nieporozumienie teraz u gospodarzy, a zapowiadało się na ciekawą akcję. Piłka jednak szybko wróciła pod ich władanie.

• Teraz jesteśmy świadkami długiej wymiany podań przez gospodarzy. Ci kibice, którzy jeszcze nie usnęli krzyczą "ole!" po każdym celnym zagraniu swoich pupili.

• Jose Fonte świetnie zatrzymał teraz na swojej prawej stronie Stevena Naismitha.

• Ward-Prowse melduje się na murawię, a opuszcza ją Gallagher.

• Baines oddał teraz strzał na bramkę Boruca, jednak był on niecelny.

• Jest to dopiero pierwsze spotkanie tej serii gier, jednak można swobodnie zaryzykować stwierdzenie, że nie będzie to mecz kolejki. Wieje nudą na St. Mary's.

• Świetna piłka Davisa do Lallany, ten jednak w ostatniej chwili został zablokowany przez Stonesa. Rzut rożny.

• Davis dośrodkował teraz z rzutu wolnego, jednak obrońcy Evertonu wybili piłkę z własnej szesnastki.

• Na boisku nie dzieje się praktycznie nic, Southampton najpewniej dowiezie to zwycięstwo do samego końca. Na spalonym teraz, razem, Naismith i McGeady.

• McGeady dośrodkowywał teraz z lewej strony, ale został zablokowany. Corner dla gości.

• Troszkę chaosu mamy teraz na boisku. Ani jedni ani drudzy nie potrafią dłużej utrzymać się przy piłce.

• Lukaku! Z lewej strony dośrodkował McGeady, a młody Belg z bardzo dobrej pozycji trafił wprost w Boruca, który spokojnie chwycił futbolówkę.

• Coleman dośrodkował teraz z prawej strony, piłkę wybił jednak Lovren.

• Osman padł teraz w polu karnym rywala, ale o jedenastce nie ma mowy. Żółta kartka dla zawodnika Evertonu za symulkę.

• Lambert oddał teraz bardzo dobry strzał z rzutu wolnego, jednak piłka odbiła się tylko od słupka.

• McGeady wchodzi na boisko, a schodzi z niego Deulofeu.

• Lallana oddał teraz strzał na bramkę, jednak był on zdecydowanie za wysoki. Grę wznowi Tim Howard.

• Ciekawym prostopadłym podaniem popisał się Clyne, ale przejął piłkę Osman. Wróciła ona jednak pod władanie gospodarzy.

• Piłka wybita z pola karnego trafiła pod nogi Naismitha, którego strzał został zablokowany.

• Rzut wolny dla Evertonu, faulował Clyne. Dobra pozycja do dośrodkowania w pole karne Boruca.

• Dobra akcja Luke'a Shaw, jednak jego dośrodkowanie wyłapał Howard. Przy piłce znów The Toffees.

• Alcaraz świetnie zablokował teraz Gallaghera. Rzut rożny dla gospodarzy.

• Everton od początku drugiej połowy dłużej utrzymują się przy piłce, jednak tak jak przed przerwą, nic z tego nie wynika.

• Na spalonym przed chwilą był Deulofeu.

• I gospodarze właśnie teraz wznawiają grę.

• Leon Osman zmienia jeszcze przed rozpoczęciem drugiej połowy Rossa Barkley'a

• W tym meczu dziwne nie tylko są dwa gole samobójcze strzelone przez The Toffees, ale też fakt, że przewagę w posiadaniu piłki ma Everton, a nie Southampton. Nieczęsto zdarza się, aby Święci byli krócej w posiadaniu piłki niż ich rywal.

• Statystyki pierwszej połowy:

• Posiadanie piłki 54% do 46% dla Evertonu
    • Strzały 7 (2) do 6 (1) dla Southampton
    • Rzuty rożne 4 do 2 dla Evertonu
    • Faule po 6
  • Samobójczy gola Colemana:

• Southampton prowadzi po dwóch golach samobójczych strzelanych przez rywali, jednak nie można powiedzieć aby ten wynik był niesprawiedliwy. Święci grają pewnie, spokojnie i mają przewagę nad rywalem, który jest dzisiaj zupełnie bezradny.

• No i mamy koniec pierwszej połowy.

• A teraz piłka odbiła się od ręki Lovrena, ale sędzia znów nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego.

• Minutę doliczył sędzia do pierwszej połowy.

• Żółta kartka dla Barry'ego. Za taktyczny faul na Gallagherze.

• No i wyszło z tego niedokładne dośrodkowanie Lallany.

• Długo podania wymieniają podopieczni Pochettino. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

• A teraz na wyraźnym spalonym był Lukaku.

• "Panie redaktorze jak dziś sobie radzi Artur Boruc?" DW: Boruc dziś jest zupełnie bezrobotny, żaden z piłkarzy Evertonu nie zmusił go do szczególnego wysiłku.

• Lallana trafił teraz piłką w rękę Stonesa, jednak gwizdek Michaela Olivera milczy.

• To powinien być gol! Deulofeu dośrodkował z prawej strony, a w idealnej sytuacji przestrzelił Lukaku!

• Everton w zupełnej rozsypce. Teraz niedokładne dogranie Colemana z prawej strony.

• A teraz na bramkę uderzył Lovren, ale zrobił to niedokładnie.

• Znów mieliśmy kuriozalne samobójcze trafienie Evertonu. Coleman trafił głową do bramki po dośrodkowaniu Clyne'a z prawej strony, choć praktycznie żadnego rywala obok niego nie było!

• Goooooooooooooooooooool! Znowu samobój, teraz Colemana!

• Deulofeu starał się oddać strzał na bramkę, ale został zablokowany przez Clyne'a.

• Everton długo rozgrywa piłkę i stara się znaleźć dziurę w obronie gospodarzy. Na razie bezskutecznie.

• Lallana tym razem wpadł z piłką w pole karne, jednak tam został zatrzymany przez Stonesa. Tylko rzut rożny dla Świętych

• Lallana zagrał teraz piłkę w szesnastkę, w kierunku Lamberta, ale zrobił to niedokładnie. Od bramki zacznie Howard.

• Już prawie 23 minuty meczu za nami, a goście do tej pory nie stworzyli sobie żadnej dobrej okazji bramkowej. Kiepsko wyglądają jak na razie podopieczni Roberto Martineza

• To powinien być gol! Lambert świetnie wrzucił piłkę w szesnastkę, a tam ze świetnej pozycji nieznacznie pomylił się Davis!

• Steven Naismith jest już jednak na murawie, więc pewnie obejdzie się bez zmiany

• Naismith wciąż nie pojawił się na boisku, prawdopodobnie potrzebna będzie zmiana.

• Baines dośrodkował teraz w pole karne, ale tam spokojnie interweniował Artur Boruc.

• A teraz po starciu z Lovrenem urazu doznał Naismith.

• Wciąż długo przy piłce utrzymuj się gospodarze, Everton nie jest w stanie odpowiedzieć na tę stratę bramki.

• Tutaj możecie obejrzeć samobójcze trafienie Alcaraza:

• Naismith przeprowadził teraz ładną akcję, jednak jego dośrodkowanie zostało zablokowane. Rzut rożny.

• Spokojnie rozgrywają teraz piłkę gospodarze. Mają korzystny dla siebie wynik i mogą teraz grać swoje.

• Everton po tym samobójczym trafieniu Alcaraza jest wyraźnie wybity z rytmu. Inicjatywa jest po stronie Świętych.

• Gallagher wpadł teraz z piłką w pole karne i domagał się odgwizdania zagrania ręką ze strony Stonesa, jednak gwizdek arbitra milczy. I słusznie, o rzucie karnym nie mogło być teraz mowy.

• A teraz próba odpowiedzi ze strony gości. Tuż przed polem karnym piłkę otrzymał Lukaku, jednak strzał Belga był niecelny.

• Gooooooooooooooooooool! Samobój Alcaraza!

• Ależ początek dla gospodarzy! Z lewej strony piłkę w pole karne dośrodkował Lambert, a tam Alcaraz miał sporego pecha i głową wpakował futbolówkę do własnej bramki.

• Arbiter gwiżdże, mecz zaczynają goście!

• Piłkarze już powoli wychodzą na boisko, zaraz zaczniemy (miejmy nadzieję) bardzo emocjonujące widowisko!

• Jeśli dzisiaj Everton zwycięży, to wskoczy na czwarte miejsce w ligowej tabeli. Będzie tam przynajmniej do poniedziałku, kiedy Arsenal zagra swój mecz z Newcastle.

• W listopadzie 1996 roku na Goodison Park Everton ograł Southampton 7:1, co jest najwyższym w historii zwycięstwem The Toffees w Premier League (rekord ten został wyrównany w meczu z Sunderlandem w listopadzie 2007). Dziś podobnego rezultatu ciężko się jednak spodziewać.

• Bramek Southampton pokazać oczywiście nie mogę, gdyż zespół Pochettino zremisował 0:0 z Aston Villą.

• Bramki Evertonu z ostatniego jego meczu z Manchesterem United:

• Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem możemy być pewni jednego, Southampton będzie miał dzisiaj przewagę w posiadaniu piłki. Jego średnia z dotychczasowych spotkań wynosi 59,5% i jest ona najwyższa w lidze (druga Swansea ma 58,1%)

• Kiedy przed tygodniem Everton pokonał Manchester United pobił swój rekord w liczbie zwycięstw w trakcie jednego sezonu Premier League. Teraz ta liczba wynosi 20.

• Mamy jeszcze trochę czasu do rozpoczęcia spotkania, zapraszam więc do zapoznania się z jego zapowiedzią. Można ją znaleźć tutaj.

• Everton walczy o Ligę Mistrzów i trzeba powiedzieć, że ewidentnie jest w gazie. Piłkarze Roberto Martineza wygrali osiem z ostatnich dziewięciu spotkań, przegrywając tylko z Crystal Palace, 2:3.

• Jeśli goście strzelą dzisiaj gola jako pierwsi, to mogą być prawie pewni tego, że wywiozą z St. Mary's co najmniej punkt. Southampton w tym sezonie tylko raz wygrał mecz, kiedy tracił bramkę jako pierwszy. Stało się to w pojedynku z Crystal Palace.

• A tutaj możecie zobaczyć wszystkie gole, jakie padły w tamtym spotkaniu:

• Gdy jedni i drudzy spotkali się ze sobą pierwszy raz w tym sezonie, na Goodison Park 2:1 zwyciężyli gospodarze. Jak będzie dzisiaj? Swoje typy zostawcie w komentarzach.

• Ławka rezerwowych Southampton: Gazzaniga, Ward-Prowse, Guly, Chambers, Hooiveld, Targett, Reed.

• Ławka rezerwowych Evertonu: Robles, Hibbert, McGeady, Osman, Garbutt, Browning, Ledson

• Po lewej stronie macie już dostępne wyjściowe jedenastki obu drużyn. Zachęcam do zapoznania się z nimi, a już za chwilę dorzucę do nich ławki rezerwowe.

• Witamy! Już tylko około 35 minut zostało do rozpoczęcia spotkania pomiędzy Southampton a Evertonem. Na relację live z tego wydarzenia zaprasza gorąco Damian Wiśniewski.