Athletic Bilbao

1

FC Barcelona

0

• Waleczni Baskowie zwyciężają nieco bezbarwną Barcelonę, na które podopieczni Ernesto Valverde solidnie dzisiaj zapracowali. Barcę stać było tylko na niezłe fragmenty w pierwszej części gry, niemniej jednak trzeba też pamiętać o szczęściu Andera Iturraspe, który jeszcze przy stanie 0:0 powinien obejrzeć czerwoną kartkę. To mogło odmienić losy meczu, meczu, który ostatecznie staje się powodem do święta Bilbao. Barcelona przegrywa po raz pierwszy w tym sezonie i zostaje doścignięta przez stołeczne Atletico. To tyle z mojej strony, za uwagę dziękuje Kuba Seweryn.

• Koniec! Athletic pokonuje Barcelonę 1:0!

• Akcja Ibaia Gomeza na zyskanie sekund. Pozostała minuta.

• Wyśmiał trener Barcy decyzję o ledwie trzech minutach. Trochę racji ma, bo przerw było sporo, niemniej jednak wydaje się, że Argentyńczyk ma gorsze problemy.

• Klasyczne trzy minuty doliczone do tego spotkania.

• Barcelona jest bezradna. Zespół Martino jest bez formy i to widać naprawdę dobrze.

• Akcja Bilbao zakończona słabiutkim strzałem Susaety.

• Ostatnia zmiana w Athletiku - zmiana dwóch Mikelów. San Jose za Rico.

• Ibai Gomez wchodzi w miejsce Muniaina.

• Koszmarne dośrodkowanie Alexisa.

• Natomiast wejście na boisko Ibaia zostało wstrzymane.

• Kolejne zmiany. W Barcelonie Pedro zmienia Iniestę...

• Złe dośrodkowanie Adriano z rzutu wolnego pada łupem Iraizoza.

• Balenziagę zmienia Unai Albizua.

• Leży na boisku kontuzjowany Balenziaga. Będzie chyba zmiana.

• Błąd zawodników Athletiku na własnej połowie, ale Sergi Roberto nie doszedł do dośrodkowania Sancheza.

• Dobrze rozegrali rzut wolny gospodarze, ale Laporte uderza bardzo niecelnie.

• Po stracie Pique Adriano fauluje w pobliżu pola karnego Susaetę i żółta kartka dla Brazylijczyka.

• Jest pierwsza zmiana w Barcelonie. Sergi Roberto zmienia Xaviego, oho!

• Laporte uderza głową nieznacznie ponad bramką Jose Pinto!

• Rzut rożny dla Basków.

• Pinto!!! To powinno być 2:0, ale Toquero z kilku metrów trafia głową wprost w bramkarza gości!

• Kartka dla Mascherano.

• W tym prowadzeniu nie ma przypadku, bowiem Barca nie ma dzisiaj tak zdecydowanego pomysłu na grę, jak gospodarze. Niemniej jednak, ciekawe, czy tak samo wyglądałoby to, gdyby grali oni w dziesiątkę, a powinni.

• Fatalna strata na własnej połowie Iniesty, Ander uruchomił Susaetę, a ten dograł idealnie w środek pola karnego, gdzie formalności dopełnił Muniain! Athletic prowadzi z Barceloną 1:0!

• GOOOOOOOOOOOOLLLLL!!! Iker Muniain!

• Żółta kartka dla Toquero za spóźnione wejście na nogi Alexisa.

• Gubią się goście, nawet Sergio Busquets popełnia proste błędy przy nacisku Los Leones.

• Gospodarze pokazują, że też potrafią się umiejętnie utrzymać przy piłce.

• Świetne podanie Iniesty do wchodzącego w pole karne Montoyi, ale ten nie dał rady nawet oddać strzału!

• Ciekawy strzał głową odchylonego Toquero, ale Pinto efektownie łapie piłkę!

• Neymar uderza z rzutu wolnego obok bramki Iraizoza.

• Jeszcze kartka dla Busquetsa za jakże uzasadnione protesty.

• Co teraz zrobił sędzia? Iturraspe fauluje wychodzącego na czystą pozycję Neymara i ogląda tylko żółtą kartkę! Przecież to jest jakiś absurd...

• Ponownie okazało się, że nie.

• Montoya wywalczył rzut rożny. Ale czy to korzyść dla Barcy?

• Żółta kartka dla Neymara za faul na Mikelu Rico. Wcześniej Gurpegi z premedytacją wsadził palce w oko Brazylijczyka.

• Z rzutu rożnego goście tradycyjnie nic ciekawego nie pokazali.

• Sanchez zdobył rzut rożny dla Blaugrany.

• Neymar! Co on zrobił?! Kapitalne podanie w pole karne Fabregasa, Neymar jednak źle przyjmuje piłkę w idealnej okazji i oddaje bardzo niecelny strzał!

• No, teraz było groźnie! Do strzału głową doszedł po dośrodkowaniu Susaety Toquero, jednak posłał piłkę w ręce Pinto!

• Gubią się piłkarze Gerardo Martino i Athletic zdobywa kolejny korner.

• Ander Herrera faulowany pod linią końcową boiska przez Busquetsa, ale sędzia dyktuje tylko rzut rożny, z którego nic nie wynikło.

• Obie drużyny bez zmian i wznawiamy grę!

• Wracamy na murawę San Mames, gdzie już wracają także piłkarze obu zespołów.

• Barcelona miała swoje szanse, Athletic również, ale generalnie ten remis do przerwy jest wynikiem zasłużonym. Miejmy nadzieję, że druga połowa będzie lepsza, choćby dlatego, że goście zamienią swoje łyżwy na długie korki i przestaną się ślizgać na murawie.

• Koniec pierwszej połowy! Do przerwy Athletic Bilbao remisuje z Barceloną 0:0.

• Gospodarze wywalczyli rzut rożny po akcji Iraoli. Sprytne rozegranie, piłka płasko posłana na 14. metr przed bramką, gdzie jedna bardzo niecelny strzał oddaje Mikel Rico.

• Alexis na spalonym. Posiadanie piłki: Athletic 34%, Barcelona 66%.

• Kończy się powoli pierwsza część spotkania. Dobry, dość wyrównany mecz na San Mames.

• Athletic Bilbao - FC BarcelonaAthletic Bilbao - FC Barcelona

• Kontratak gospodarzy zakończony niecelnym strzałem głową Toquero, który nie miał dobrej sytuacji do oddania czystego uderzenia.

• Niebywałe problemy z przyczepnością mają goście, którzy jeden za drugim ślizgają się na murawie San Mames.

• Dośrodkowanie Adriano z lewej strony dobrze odbija ustawiony w polu karnym Laporte.

• Problem Adriano z okiem po starciu z Iturraspe.

• Neymar zmienia buty, bowiem fatalnie się ślizgał do tej pory.

• Kontratak Bilbao, jednak Susaeta nie widział znakomicie wychodzącego na czystą pozycję Toquero i stracił piłkę.

• Neymar złapany na spalonym.

• Ależ szansa dla Bilbao! Odbite dośrodkowanie Susaety zupełnie zaskoczyło defensywę Barcy, ale ani Toquero, ani Muniain nie byli w stanie tuż przed bramką pokonać Jose Pinto!!!

• Znakomita długa piłka Fabregasa w pole karne do Iniesty, ale ten popełnił błąd w przyjęciu, a z ostrego kąta nie był w stanie pokonać Iraizoza. Chwilę później dokładnie dośrodkować z lewej strony pola karnego nie był w stanie Neymar.

• Mikel Rico zza pola karnego posyła piłkę obok bramki Pinto.

• Kolejna składna akcja Barcelony i wchodzący w pole karne Montoya ofiarnie zablokowany przez Laporte'a. Tylko rzut rożny dla Barcelony, po którym piłkę głową do Busquetsa zgrał Pique, ale pomocnik Barcy nie był w stanie oddać strzału.

• Była znakomita okazja do kontry po błędzie gospodarzy, ale Alexis nie był w stanie dograć w pole karne do Neymara.

• Muniain nie był w stanie uprzedzić Mascherano oraz wychodzącego Pinto po prostopadłym podaniu Susaety.

• Jakieś spięcie Adriano z Anderem Herrerą bez piłki. Nic specjalnego się jednak nie wydarzyło i sędzia tylko uspokoił obu graczy.

• Pierwsza żółta kartka w tym meczu dla Mikela Rico, który ostro potraktował uciekającego Sancheza.

• Kolejne strzały w wykonaniu piłkarzy Barcy. Uderzenie Fabregasa, odbite, wylatuje na rzut rożny, a chwilę później bardzo niecelną próbą z daleka 'popisał' się Adriano.

• W odpowiedzi z dystansu wprost w ręce Pinto uderza Gaizka Toquero.

• Nie sięgnął piłki Busquets po dośrodkowaniu Xaviego. Hiszpan był jeszcze delikatnie pociągany przez Toquero, ale nie zauważył tego arbiter.

• Słupek! Kolejna znakomita akcja Busquetsa z Fabregasem i Iniestą! Piłka trafia w pole karne do Neymara i ten trafia w słupek bramki Iraizoza, choć ewentualny gol nie zostałby i tak uznany, bo Brazylijczyk był na minimalnym spalonym.

• Kolejna znakomita okazja dla Barcelony! Iniesta otrzymał piłkę od Busquetsa na 17. metrze przed bramką, ale lewą nogą nie był w stanie zmieścić jej w bramce Athletiku!

• Iraizoz!!! Świetna akcja Barcy! Iniesta w pole karne do Alexisa, ten zostawia piłkę Neymarowi, którego dobry strzał z kilkunastu metrów koniuszkami palców broni bramkarz gospodarzy!!!

• Barcelona nie prezentuje żadnego pomysłu na grę. To nie wygląda na razie dobrze w wykonaniu podopiecznych Gerardo Martino.

• Muniain poradził sobie z obrońcami Barcelony i dośrodkował w pole karne, gdzie błąd popełnił Adriano, ale na jego szczęście nie spodziewał się tego Susaeta i odbita od Baska piłka wyleciała poza plac gry.

• Barca ma problem z przekroczeniem z piłką środkowej linii boiska.

• Athletic ma przewagę od pierwszych minut. To ekipa Ernesto Valverde jest stroną agresywniejszą na początku spotkania.

• Za każdym razem będąc przy piłce, wygwizdywany jest Andres Iniesta. Jest to jeszcze efekt jednego z dawnych spotkań obu drużyn na San Mames, kiedy zdaniem kibiców z Bilbao Iniesta nabrał sędziego na przewinienie jednego z graczy Athletiku (bodajże Amorebiety), który za to wyleciał z boiska.

• Balenziaga wypatrzył w polu karnym Toquero, który jednak był na minimalnym spalonym.

• Susaeta został na prawym skrzydle zablokowany przez Adriano i piłkę przejmuje Pinto.

• Pierwszy gwizdek sędziego i zaczynamy!

• Obie drużyny wychodzą na murawę Nuevo San Mames!

• Dzisiejsze spotkanie poprowadzi pan Juan Martinez Munuera, dla którego obecny sezon jest pierwszym w La Liga.

• Barcelona, jeśli chce utrzymać przewagę nad najgroźniejszymi rywalami, to musi dzisiaj wygrać. Oto wszystkie dotychczasowe wyniki 15. kolejki La Liga: Getafe - Levante 1:0, Villarreal - Malaga 1:1, Elche - Atletico 0:2, Celta - Almeria 3:1, Real M - Valladolid 4:0, Espanyol - R. Sociedad 1:2, Betis - Rayo 2:2, Granada - Sevilla 1:2, Valencia - Osasuna 3:0.

• - Mam nadzieję w niedzielę zobaczyć zespół agresywny, który będzie szukał zwycięstwa. Musimy zrobić wszystko, żeby środowa wpadka nie była początkiem jakiejś negatywnej serii. Niemniej jednak nie miałbym nic przeciwko, gdybyśmy na kolejne 20 spotkań w tym sezonie przegrali tylko jedno - to z kolei słowa trenera Barcelony, Gerardo Martino.

• - Taki mecz jak ten z Ajaxem, Barcelonie się tutaj nie powtórzy. Takie zespoły można ukłuć wtedy, kiedy się tego nie spodziewają. Mieli znakomitą passę, w lidze wygrali 13 z 14 meczów, i mogli się nieświadomie zdekoncentrować. Teraz jednak przyjadą bardzo zmotywowani - mówił przed spotkaniem szkoleniowiec Athletiku, Ernesto Valverde, który dodał jeszcze: - Nie chcę dewaloryzować innych piłkarzy Barcy, ale Valdes był w świetnej formie, a Messi decydował o grze Barcy. To dość znaczące osłabienia, ale nie będą miały większego wpływu na mecz, bo liczy się styl zespołu. Dlatego też nasz styl się nie zmieni na ten mecz.

• W poprzednim sezonie, w Bilbao, w meczu Athletiku z Barceloną padł remis 2:2. Dla tych, którzy chcieliby przypomnieć to spotkanie, poniżej prezentujemy jego skrót:

• W zespole z Kraju Basków nie mogą dzisiaj zagrać kontuzjowany Kike Sola oraz zawieszony Aritz Aduriz. Oprócz tego, w kadrze meczowej swojego miejsca nie znaleźli Xabier Etxeita, Borja Ekiza, Erik Moran oraz Enric Saborit.

• Rezerwowi Athletiku Bilbao: Iago Herrerin, Mikel San Jose, Oscar De Marcos, Unai Albizua, Ibai Gomez, Benat Etxebarria, Guillermo Fernandez.

• Trener gości, Gerardo Martino, nie może skorzystać dzisiaj z takich zawodników, jak Lionel Messi, Victor Valdes, Carles Puyol, Dani Alves, Jordi Alba, Cristian Tello czy Jonathan dos Santos. Wszyscy są kontuzjowani.

• Ławka rezerwowych Barcelony: Oier Olazabal, Patric, Marc Bartra, Alex Song, Sergi Roberto, Adama Traore, Pedro Rodriguez.

• Obok prezentujemy składy obu zespołów! Nie ma niespodzianek.

• Skoro nawiązaliśmy do tematu San Mames, to warto wspomnieć, że jest to pierwszy mecz tych drużyn na nowym stadionie Athletiku Bilbao, oddanym do użytku we wrześniu tego roku. Co ciekawe, Barcelona może być pierwszą ekipą, która zdobędzie ten obiekt, bowiem do tej pory Los Leones zanotowali na nim w sześciu meczach cztery zwycięstwa i dwa remisy.

• Jak wygląda sytuacja w tabeli obu drużyn? Barcelona z 40 punktami zdobytymi w 14 meczach jest niezaprzeczalnym liderem rozgrywek (bilans 13-1-0), z kolei Athletic zajmuje dobre dla tej drużyny piąte miejsce. Ekipa Ernesto Valverde ma w swoim dorobku 26 oczek, a w razie zwycięstwa może nawet wyprzedzić Villarreal i uplasować się na czwartej pozycji. Jest o co grać dzisiaj na San Mames.

• Athletic i Barcelona, to dwa z trzech zdecydowanie najważniejszych klubów hiszpańskiej piłki. Zarówno Baskowie, jak i Katalończycy są oprócz Realu Madryt jedynymi ekipami, które nigdy nie spadły z hiszpańskiej najwyższej klasy rozgrywkowej. Ponadto oba kluby zdobywały łącznie mistrzostwo Hiszpanii aż 30 razy, w proporcjach 22:8 na korzyść Barcy. Dlatego też dzisiejszy mecz jest jednym z najważniejszych pojedynków w hiszpańskim futbolu.

• Witamy bardzo serdecznie na relacji na żywo z meczu 15. kolejki hiszpańskiej Primera Division, w którym lider rozgrywek, FC Barcelona, zmierzy się na wyjeździe z Athletikiem Bilbao!