18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Trafić igłą w chorobę

Ada Melek
Akupunktura ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Może tych pierwszych więcej jest w Azji, gdyż nakłuwanie ciała igłami znane jest tam już od pięciu tysięcy lat Tekst: Ada Melek

Choć Europejczycy nadal podchodzą do tego typu zabiegów z dystansem, to pozytywne działanie akupunktury - jako jednej z nielicznych metod medycyny naturalnej - uznała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Polsce niektóre zabiegi akupunktury są refundowane przez NFZ. Niestety dotyczy to wyłącznie zabiegów przeciwbólowych. Aby pacjent mógł z nich skorzystać w ramach refundacji, lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista powinien wystawić skierowanie.

Czy meridiany istnieją Akupunktura jest jedną z odmian medycyny chińskiej. Opiera się na założeniu, że określone punkty na ciele są ściśle powiązane z pracą poszczególnych narządów wewnętrznych. Punkty te tworzą sieć rozmieszczoną wzdłuż kanałów energetycznych zwanych meridianami, w których krąży energia życiowa chi. Jednak choć wielu naukowców próbowało dowieść jej istnienia za pomocą elektronicznego zapisu, do tej pory żadnemu z nich się to nie udało.

Nie udało się też potwierdzić istnienia meridianów. Dlatego pozostaje nam jedynie wiara w skuteczność akupunktury i zapewnienia osób, które poddały się zabiegom. Zwolennicy akupunktury twierdzą, że w wielu przypadkach jest ona skuteczniejsza od tradycyjnej medycyny. Specjaliści medycyny chińskiej przyznają jednak, że nie można liczyć na to, iż akupunktura wyleczy z przewlekłych schorzeń czy z nowotworu. Jest także nieskuteczna w leczeniu fobii i chorób psychicznych. Uporządkować energię Według specjalistów chińskiej medycyny, gdy żyjemy w zgodzie z naszym organizmem, energia chi płynie spokojnie. Ale harmonię łatwo można zaburzyć, gdy przestajemy zachowywać umiar. Wystarczy zacząć źle się odżywiać, krócej spać, życie aktywne zamienić na jazdę samochodem i rozrywkę przed telewizorem.

Wówczas organizm zaczyna się buntować. Równowaga energetyczna w meridianach jest zachwiana: w jednych miejscach następuje kumulacja energii, a w innych jej niedobór. Pojawia się ból, który często zwiastuje poważniej- szą chorobę. Zadaniem akupunktury jest w taki sposób wpłynąć na punkty energetyczne, by przepływ energii się wyrównał. Dobra wiadomość dla wszystkich pań, które ciągle są na diecie: specjaliści medycyny chińskiej zapewniają, że akupunktura pomaga w leczeniu nadwagi. Nakłuwanie odpowiednich miejsc jest skuteczne w regulacji przemiany materii, przyspiesza spalanie tłuszczu i zmniejsza apetyt. Dzięki akupunkturze można pozbyć się uciążliwych zaparć, które powoli stają się problemem większości kobiet. Akupunkturę stosuje się także przy bolesnych miesiączkach. Uwierzyć w to, co niewidzialne Początkowo igły stosowane do zabiegów wykonywane były z zaostrzonych odłamków skał, kamieni lub kości.
Dopiero z czasem zastąpiono je igłami żelaznymi, stalowymi, a nawet srebrnymi i złotymi. Wizyta we współczesnym gabinecie medycyny chińskiej przypomina spotkanie z tradycyjnym lekarzem. Specjalista nosi biały fartuch i wizytę rozpoczyna od dokładnego wywiadu, który jest kluczowy w postawieniu prawidłowej diagnozy. Szczegółowej analizie poddaje się puls, który bada się w sześciu miejscach na wewnętrznych przegubach dłoni. Na prawej dłoni umiejscowione są obszary odpowiadające za pracę płuc, śledziony i żołądka, a na lewej - nerki, serca i wątroby. Specjalista analizuje wygląd oczu pacjenta (konkretnie tęczówki), cerę, język, stan włosów i paznokci. W dobrym gabinecie wymagane jest przedstawienie historii choroby i ewentualnych wyników badań.

Dopiero po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem lekarz przechodzi do nakłuwania igłami. Wbijanie igieł nie boli bardziej niż zwykłe ukłucie. Igły zazwyczaj umieszczane są dość płytko w precyzyjnie wybrany punkt, w którym znajduje się receptor odpowiedzialny za pracę danego organu. Samo nakłuwanie trwa zaledwie chwilę, a przez kolejne 20-30 minut pacjent odpoczywa. Igły wykorzystywane do zabiegu są jednorazowe i bardzo cienkie (0,25-0,35 mm). Średnio wbija się ok. 20 igieł, choć czasem wystarczy wbicie tylko jednej.

Leczyć przyczynę, a nie skutek Specjaliści medycyny chińskiej powtarzają, że ich głównym celem nie jest leczenie skutków, ale przyczyn choroby. Niejednokrotnie bowiem do gabinetów trafiają pacjenci uskarżający się na objawy, które dopiero po konsultacji ze specjalistą okazują się zaburzeniem działania zupełnie innego narządu. Sporą rzeszę pacjentów korzystających z zabiegów akupunktury stanowią osoby z nadciśnieniem i depresją. Ratunku szukają tu także alergicy, których ciągle przybywa, i palacze, którym trudno jest walczyć z nałogiem.

Oczywiście im wcześniej oddamy się w ręce specjalisty, tym lepiej. Ale nie łudźmy się. Akupunktura to nie zabieg cud, który wyleczy nas z chorób, ale także i ze złych nawyków. Gdy po kilku skutecznych seansach zapomnimy o chorobie i powrócimy do starych przyzwyczajeń, szybko powrócą także uciążliwe dolegliwości. Na szczęście dobrych specjalistów w dziedzinie akupunktury można znaleźć już nie tylko w Chinach. Również w Polsce praktykują lekarze, którzy mają odpowiednie wykształcenie i - co równie ważne - doświadczenie.
Przy wyborze specjalisty trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż nieprofesjonalne nakłuwanie ciała może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W Polsce jak grzyby po deszczu powstają gabinety, w których przyjmujące osoby mienią się specjalistami medycyny naturalnej, a w rzeczywistości niewiele różnią się od zwykłych znachorów. Wykorzystują naiwność ludzi, którzy - niejednokrotnie po wieloletniej walce z chorobą - są na tyle zdeterminowani, że swoje zdrowie i spore pieniądze powierzą każdemu, kto obieca ulgę w cierpieniu. Dlatego wybierając gabinet, powinniśmy sprawdzić, czy specjalista ma wykształcenie medyczne i ukończone odpowiednie kursy.

Nie wstydźmy się zapytać o certyfikaty i rejestrację działalności w okręgowej izbie lekarskiej. W naszym kraju od 1987 roku istnieje Polskie Towarzystwo Akupunktury (www.akupunktura.org). Na internetowej stronie towarzystwa można znaleźć listę lekarzy mających uprawnienia i rekomendację do wykonywania zabiegów akupunktury. Koszt jednego zabiegu zależy od miasta, przeciętnie to 50-100 zł. Pierwsza wizyta u lekarza medycyny naturalnej, wraz z diagnozą, kosztuje 100-150 zł. Ostrożności nigdy dość Akupunktury nie stosuje się u dzieci, kobiet w ciąży, w czasie miesiączki oraz u osób powyżej 75. roku życia. Zabiegom nie powinny poddawać się również osoby ze słabą krzepli- wością krwi i z kruchymi naczyniami. Nakłuć nie wykonuje się na skórze ze zmianami ropnymi i owrzodzeniami
*

Ramka
Na co pomaga akupunktura? Akupunktura jest najskuteczniejsza w przypadku zwalczania wszelkich rodzajów bólów: korzonków i mięśni, migrenowych i miesiączkowych. Zabiegi są także skuteczne w przypadku astmy, alergii, zapalenia zatok, szumów usznych, wrzodów żołądka i dwunastnicy, nadciśnienia, depresji i nerwic. Seria zabiegów pomaga w pozbyciu się nadwagi i uzależnień (nikotyna, alkohol).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl