Ghana

3

Gwinea

0

• I w takich dziwnych okolicznościach zakończył nam się pierwszy z dzisiejszych ćwierćfinałów Pucharu Narodów Afryki, w którym Ghana zasłużenie pokonała Gwineę 3:0. Już za chwilę w naszym serwisie pojawi się szersza relacja z tego spotkania, a za godzinę na boisko w Malabo wybiegną piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej i Algierii, by rozstrzygnąć między sobą walkę o ostatnie miejsce w strefie medalowej afrykańskiego czempionatu.

• Takie rzeczy tylko w PNA! Ayew sprytnie z rzutu wolnego podał po ziemi przed bramkę do Rabiu, ale zanim ten oddał strzał, sędzia... zakończył mecz! Zupełnie niezrozumiała sytuacja.

• Bezsensowna sytuacja. Wynik jest już rozstrzygnięty, a mecz nam się mocno przeciąga. Ghana będzie wykonywała jeszcze rzut wolny, a między słupkami stoi obrońca Gwinei, Cisse.

• Kartką ukarany jeszcze Djibril Paye.

• Ayew podał prostopadle do Gyana, który wyszedł sam na sam z Yattarą, a ten przed polem karnym brutalnie sfaulował napastnika Ghany. Sędzia słusznie wyrzucił bramkarza Gwinei z boiska, a piłkarze wdali się w intensywne kłótnie.

• Ayew ofiarnie zablokował strzał Traore.

• Nietypowa sytuacja. Bramkarz Ghany zbyt długo zwlekał z wybiciem piłki z własnego pola karnego i Gwinea będzie wykonywać rzut wolny z okolicy linii pola karnego.

• Sędzia doliczył cztery minuty.

• Niewiele ciekawego dzieje się na boisku po trzecim golu Ghany. Bliżej kolejnego gola są podopieczni Avrama Granta, a Gwinea właściwie już czeka na końcowy gwizdek.

• Afriyie Acquah schodzi z boiska, ustępując na nim miejsce Mohammedowi Rabiu.

• Ostatnia zmiana w Gwinei. Abdoula Camarę zmienia piłkarz francuskiej Bastii, Francois Camano.

• Pierwsza zmiana w drużynie Avrama Granta. Znakomity Atsu udaje się na zasłużony odpoczynek, a jego miejsce na skrzydle zajmie Frank Opoku Acheampong.

• Gyan po podaniu Appiaha w pojedynkę ruszył w kontrataku na trzech obrońców Gwinei, ale ci zatrzymali go na linii pola karnego.

• W końcu jakieś zagrożenie pod bramką Ghany. Błąd popełnił bramkarz Razak Braimah, który zbyt krótko piąstkował piłkę po dośrodkowaniu. W polu karnym "Czarnych Gwiazd" doszło do zamieszania, które zakończył niecelny strzał Conte.

• Zobaczcie, w jaki sposób strzelił swojego drugiego gola wypożyczony do Evertonu piłkarz Chelsea Londyn.

• Małe spięcie między piłkarzami obu drużyn. Sędzia ukarał Fofanę żółtą kartką.

• Wakaso z dystansu, ale niecelnie. Nie może się dziś wstrzelić pomocnik Ghany.

• A piłkarze Ghany po raz trzeci tego wieczoru zaprezentowali nam znakomity układ choreograficzny celebrujący zdobycie bramki.

• Bramka turnieju? Niewykluczone! Atsu otrzymał piłkę przy linii bocznej boiska, podniósł głowę, zobaczył, że bramkarz Gwinei spodziewa się dośrodkowania i lewą nogą huknął pod poprzeczkę! Przepiękne trafienie pomocnika Ghany!

• ALEŻ GOOOOL!! ATSU!!

• Ibrahima Traore strzelał z rzutu wolnego. Wysoko nad bramką...

• Druga zmiana w ekipie Gwinei. Bezbarwnego Constanta zmienia Naby Keita.

• Po niedokładnie (znowu) wykonanym rzucie wolnym przez Wakaso na strzał zza pola karnego zdecydował się Baba, ale jego efekt pozostawmy bez komentarza...

• Od początku drugiej połowy oglądamy raczej ten sam obraz gry co przed przerwą. Ghana przeważa, ale w poczynaniach obu drużyn brakuje jakości i dokładności, przez co mecz nas nie rozpieszcza.

• Z rzutu wolnego centrował Atsu, ale piłkę wypiąstkował poza pole karne bramkarz Gwinei.

• Fode Camara przytrzymywał Gyana ok. 25 metrów od własnej bramki, za co otrzymuje żółtą kartkę.

• Po dośrodkowaniu Traore główkował w polu karnym Camara, ale jego uderzenie było niecelne. Wciąż czekamy na strzał w światło bramki w wykonaniu Gwinei!

• Wracamy do Malabo i rozpoczynamy drugą połowę! Obie drużyny bez zmian personalnych.

• Ghana nie prezentuje dziś futbolu na poziomie choćby zbliżonym do tego, co oglądaliśmy w jej wykonaniu na mundialu w Brazylii. Mimo tego "Czarne Gwiazdy" nie mają żadnych kłopotów z słabą Gwineą i do przerwy prowadzą już dwoma bramkami. Nie zapowiada się, by w drugiej połowie podopieczni Avrama Granta musieli drżeć o wynik, ale... to w końcu Puchar Narodów Afryki. Wracamy po krótkiej przerwie.

• KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. Do przerwy Ghana prowadzi z Gwineą 2:0.

• I mamy zapowiadaną wcześniej zmianę. Kontuzjowanego Syllę zmienia Mohamed Yattara.

• Tragiczny błąd Baissamy Sankoha. Środkowy obrońca Gwinei po stosunkowo lekkim podaniu od kolegi fatalnie skiksował, kierując piłkę wprost pod nogi Kwesi Appiaha. Napastnik Ghany w sytuacji sam na sam nie miał problemów z umieszczeniem piłki w siatce.

• GOOOOOOL! APPIAH NA 2:0!!!

• Chyba jeszcze przed przerwą będzie zmiana w drużynie Gwinei. Boisko z kontuzją musiał przedwcześnie opuścić Idrissa Sylla.

• Wreszcie szybsza akcja Gwinei - Traore próbował przed polem karnym zawiązać dwójkową akcję z Constantem, ale niedokładne podanie tego drugiego zniweczyło dynamiczne wejście pomocnika Borussii Moenchengladbach.

• Dużo holowania piłki, truchtania i niecelnych podań - tak najkrócej można opisać grę reprezentacji Gwinei. Ghana również nie prezentuje jakiegoś znakomitego futbolu, ale na tle rywali gra dojrzalej i prowadzi zasłużenie.

• Dużo miejsca z piłką miał przed polem karnym Gyan, który oddał strzał, ale zbyt lekki by zaskoczyć Yattarę.

• Idiotyczne zachowanie bramkarza Gwinei. Po świetnym podaniu Wakaso piłkę w polu karnym przejął Atsu, który był jednak na spalonym. Pomocnik Ghany wziął futbolówkę do rąk, a Naby Yattara agresywnie odepchnął rywala tak, że ten padł na murawę. Sędzia ukarał golkipera żółtą kartką, choć miał podstawy do pokazania czerwonej.

• Dobre podanie Wakaso do wbiegającego w pole karne Boye'a, ale obrońca Ghany nie zdołał opanować piłki.

• Warto dodać, że zwycięzca tego pojedynku zmierzy się w półfinale z gospodarzami turnieju, Gwineą Równikową. Drugim półfinalistą jest DR Konga, która zmierzy się z Wybrzeżem Kości Słoniowej lub Algierią.

• Kolejny rzut wolny dla Ghany, tym razem strzelał Mensah, ale piłka w bezpiecznej odległości minęła bramkę Gwinei.

• Kolejny niedokładnie wykonany rzut wolny przez Wakaso. Tym razem pomocnik Ghany przeniósł piłkę nad bramką.

• Żółtą kartką za taktyczny faul w środku pola ukarany były piłkarz Milanu, Kevin Constant.

• Bardzo statyczne są ataki Gwinei. W taki sposób nie uda się przełamać defensywy Ghany.

• Szybka akcja Gwinei, Constant podał przed pole karne do Sylli, któremu jednak zabrakło spokoju i po niedokładnym strzale piłkę łapie Braimah.

• W ostatnich minutach poczynania obu drużyn są dosyć chaotyczne, ale wydaje się, że Ghana w miarę kontroluje przebieg wydarzeń na boisku.

• Mubarak Wakaso wykonywał rzut wolny, ale posłał piłkę wprost w ręce Naby'ego Yattare.

• Atomowe uderzenie lewą nogą Traore ląduje tylko na bocznej siatce bramki Ghany.

• Mensah tuż przy polu karnym faulował Syllę, Gwinea będzie miała niezłą okazję na doprowadzenie do wyrównania ze stałego fragmentu gry.

• Próba odpowiedzi Gwinei. Traore zagrywał górą w pole karne do Camary, ale zrobił to zbyt mocno i piłka opuściła boisko.

• Kolejna groźna akcja Ghany - Atsu po rajdzie prawą stroną ostro zacentrował przed bramkę, ale tam piłkę wybił jeden z obrońców Gwinei.

• Już pierwsza ofensywna akcja przynosi Ghanie prowadzenie! Andrew Ayew otrzymał piłkę w polu karnym, instynktownie odegrał ją piętą wzdłuż bramki, a niepilnowany Christian Atsu pokonał gwinejskiego bramkarza!

• GOOOOOOOL! 1:0 DLA GHANY!

• ZACZYNAMY! Od środka piłkę do gry wprowadziły "Czarne Gwiazdy".

• Piłkarze obu drużyn wysłuchali już hymnów i za chwilę rozpoczynamy grę o półfinał!

• Tuż przed pierwszym gwizdkiem w Malabo zapraszamy do lektury zapowiedzi tego meczu.

• Nie mniej dramatyczne był grupowe losy Ghany. "Czarne Gwiazdy" znalazły się pod ścianą dwukrotnie - po porażce w inauguracyjnym meczu z Senegalem, a także w ostatnim spotkaniu z RPA, gdy długo przegrywali 0:1. Podopieczni Avrama Granta uratowali się dzięki bramkom zdobytych w końcówkach. Asamoah Gyan popisał się trafieniem w doliczonym czasie gry na wagę zwycięstwa z Algierią, a gole Johna Boye'a i Andre Ayew pozwoliły sięgnąć po komplet punktów przeciwko "Bafana Bafana".

• Przypomnijmy, że Gwinea znalazła się w grupie śmierci z Wybrzeżem Kości Słoniowej, Kamerunem i Mali. We wszystkich trzech meczach zanotowała remisy 1-1. Bramki dla Gwinejczyków strzelali Mohamed Yattara, Ibrahima Traore i Kevin Constant.

• Witamy i zapraszamy do śledzenia relacji LIVE z pierwszego niedzielnego meczu ćwierćfinałowego Pucharu Narodów Afryki, w którym jeden z faworytów do końcowego sukcesu, Ghana, zmierzy się z rewelacji turnieju, czyli reprezentacją Gwinei. Choć drużyna prowadzona przez Michela Dussuyera znalazła się w fazie pucharowej w wyniku wygranego losowania, to jej postawa na boiskach Gwinei Równikowej budzi szacunek obserwatorów. "Duma Narodu", jak nazywana jest ta drużyna w swojej ojczyźnie, niespodziewanie wyszła z grupy śmierci nie przegrywając ani jednego meczu. Czy teraz stawi czoła silnej Ghanie? Przekonajcie się razem z nami!