1

Lechia Gdańsk

1

• Zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji ze spotkań Górnika i Lechii na Ekstraklasa. net.

• Górnik cudem doprowadził do wyrównania. Gospodarze grali beznadziejnie, najpierw w 11-stu, potem w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Gergela. Wynik otworzył Kovacević, a wyrównał w samej końcówce Kopacz strzałem głową po rzucie rożnym. Górnik oddał jeden celny strzał, ale skuteczny. Mimo to z tak słabą wizją gry w ofensywie Górnicy wciąż są bliżej 1. ligi, niż dalej. A Lechia może sobie pluć w brodę, gdyż straciła cenne punkty w bardzo prozaiczny sposób. Bohaterem meczu był Grzegorz Kasprzik, który kilka razy zatrzymał gości w sposób nieprawdopodobny!

• Koniec!

• Świetna akcja Lechii, Mila zagrał do Flavio, ale ten stracił piłkę w polu karnym. Po chwili Stolarski uderzył z 18 metra, ale piłka odbita od Vidanova. Po rzucie rożnym strzał głową jednego z Lechistóe kapitalnie broni Kasprzik!

• Doliczone 3 minuty!

• CO ZA AKCJA LECHIII! Wrzutka z prawego skrzydła, Flavio obraca się na 4 metrze i strzela w poprzeczkę, Peszko dobija ale Kasprzik zatrzymuje go na linii!

• Bramka Bartka oczywiście strzelona perfekcyjną główką...

• GOL KOPACZ! WRZUTKA Z RZUTU ROŻNEGO Z LEWEGO SKRZYDŁA I GÓRNIK WYRÓWNUJE W SAMEJ KOŃCÓWCE!

• Madej odważnie ruszył lewą stroną, obrócił się przy polu karnym, wrzucił do środka, ale Janicki wybił piłke na rzut rożny.

• Górnicy już zupełnie bez wiary we własne możliwości...

• Wawrzyniak zawiązał akcję na lewym skrzydle, dośrodkował do Flavio, który wyskoczył w powietrze i uderzył piłkę głową. Ta poleciała w środek bramki, dokładnie gdzie stał Kasprzik.

• Chrapek fauluje Przybylskiego. Rzut wolny około 35 metrów od bramki. Kalaste wrzucił piłkę, ale ta wybita przez obrońców.

• Dziś na Roosevelta zjawiło się ponad 12. tysięcy kibiców.

• Chrapek minął kapitalnie dwóch rywali, zagrał do Peszki, ale ten na spalonym.

• Kontra Lechii. Mak zagrywa z prawego skrzydła do środka, do Chrapka na 16. metr, tam jednak czujnie akcję przerwał Kopacz.

• Kurzawa tymczasem wejdzie w miejsce Stebleckiego.

• Mila zastępuje na boisku Krasicia.

• Peszko ruszył z kontrą, ale zrobił to za wolno, gdyż obrońcy Górnika zdołali wrócic i przerwać akcję.

• Kante fauluje Peszkę i zatrzymuje tym samym groźną kontrę gości. Otrzymuje za to kartonik

• Flavio rozegrał akcję środkiem z Krasiciem i wyszedł sam na sam z Kasprzikiem. Strzela, ale Kasprzik broni kapitalnie.

• Steblecki fauluje Chrapka na 25 metrze od bramki. Rzut wolny rozegrany przez Lechię krótko. I niecelnie.

• Chrapek zagrał do Krasicia, ten chciał wrzucić na druga stronę pola karnego do Flavio. Napastnik Lechii już składał się do strzału, ale Kopacz przerwał akcję głową.

• Lechia spokojnie rozgrywa piłkę w obronie i szuka kolejnych okazji, aby dobić osłabionego Górnika.

• ...a za Matuszka wchodzi Kante.

• Oss za Sobolewskiego...

• Peszko na pół godziny za Kuświka.

• Lechia w ataku. Mak zagrał do Krasicia, ten opanował piłkę, ale Danch odbiera mu ją i wybija z pola karnego.

• GERGEL WYLATUJE Z BOISKA. Słowak przerwał groźną kontrę Lechii faulem i osłabia swój zespół...

• Sędzia nie odgwizdał ewidentnego karnego dla Vidanova. Stolarski faulował w polu karnym, ale sedzia nie zauważył.

• GOL! KOVACEVIĆ!Wawrzyniak podaje na skraj pola do Chrapka, ten oddaje z pierwsze piłki do Kuświka, a napastnik Ruchu zagrywa do Kovacevicia, który uderza przy słupku.

• Gergel zaatakował Kuświka spóźnionym wślizgiem. Rzut wolny i kartka.

• Stolarski wrzucił do Kuświka, ale ten uprzedzony na 6 metrze od bramki przez Dancha.

• Faul Kallaste na Flavio. Rzut wolny około 25 metrów od bramki Górnika. Krasić dośrodkował, ale niecelnie. Lechiści wywalczyli jeszcze rzut rożny, po którym strzał w boczną siatkę oddał Kuświk.

• Sobolewski ruszył środkiem, ale został zatrzymany tuż przed polem karnym. Tę przejął Przybylski, który wrzucił ją do Stebleckiego, ale zawodnik Górnika został uprzedzony przez Janickiego.

• Kallaste odważnie minął Stolarskiego, ten jednak skutecznie przerwał akcję. Rzut rożny. Dośrodkowanie wyłapuje Savić.

• Madej ruszył z kontrą, zagrał do Kallaste, a ten wrzucił na pole karne. Piłka jednak została wrzucona za mocno i Lechia zaczyna grę z autu.

• Górnicy zaczynają od środka boiska!

• Zawodnicy już na boisku, za chwilę zaczynamy II połowę.

• Lechia oprócz akcji z Kuświkiem miała kilka niezłych okazji, oddała także kilka strzałów z dystansu (głównie Chrapek i Krasić), ale ciężko było jej przerwać zasieki obronne Górnika.

• Górnik oddał zaledwie 2 strzały - oba niecelne. Jeśli zabrzanie w taki sposób chcą zagrozić bramce gości i walczyć o utrzymanie, to mogą już spokojnie szykować się na wyjazdy do Kluczborka lub Bytowa.

• Cóż można napisać - bardzo monotonne widowisko. Lechia wygląda lepiej piłkarsko - zespołowo, jak i indywidualnie. Miała dwie niezłe okazje by strzelić bramkę, szczególnie w 21. minucie, gdy Kuświk powinien dać prowadzenie w sytuacji sam na sam z Kasprzikiem. Póki co jednak Górnik jest głęboko cofnięty do defensywy i nic nie wskazuje na to, by ekipa Żurka walczyła o życie w tym spotkaniu.

• Sędzia Złotek kończy 1. połowę.

• Kovacević zagrał na skrzydło do Haraslina, ten wszedł odważnie w pole karne, minął Kopacza, oddał strzał z 14 metrów, ale nad bramką Kasprzika.

• Doliczone 2 minuty!

• Gergel przerzuca piłkę na lewe skrzydło, tam dopada do niej Kallaste, ale Chrapek przejmuje skutecznie piłkę wślizgiem.

• Krasić uderza na wiwat z dystansu, ale w trybuny.

• Sobolewski stracił piłkę na rzecz Chrapka, Haraslin przejął podanie od byłego Wiślaka, ruszył do przodu, zagrał do Krasicia, ten szukał partnerów w polu karnym, ale piłka została wybita na korner. Ten nie przynosi wymiernych korzyści ekipie gości.

• Aut dla Lechii, Wawrzyniak wrzucił w pole karne, tam dopadł do niej Flavio, ale faulował Dancha.

• Krasić dostał piłkę na skrzydło i musiał ją gonić, gdyż uciekała mu do linii. Dogonił, podał wzdłuż bramki, ale zagrożenia nie stworzył.

• Łukasz Madej, zazwyczaj kojarzony z gra ofensywną, dziś wyraźnie skupiony na zadaniach defensywnych.

• Krasić wpadł w pole karne, zagrał do Stolarskiego, a ten wstrzelił piłke z powrotem w pole karne. Tam Danch wybija ją, po czym Madej rusza z kontrą. Zostaje jednak skutecznie zatrzymany przez Malocę.

• Górnik z kolei wyraźnie nie ma pomysłu do gry ofensywnej. Piłkarze Żurka często cofają piłkę do obrony.

• Lechia znów próbuje zaatakować pozycyjnie zabrzański zespół, ale gospodarze dobrze zabezpieczają środek pola.

• Michał Chrapek ruszył do przodu środkiem pola, uderzył z dystansu około metra nad poprzeczką.

• Janicki zagrał do Stolarskiego, ten rozegrał klepkę na skraju pola karnego z Krasiciem, Górnicy odzyskali piłkę, ale Madej skutecznie powstrzymany faulem przez Stolarskiego.

• Górnik teraz nieco przycisnął i zmusił Lechię do wycofania się na własna połowę. Górnicy nie zdołali jednak sklecić akcji bramkowej.

• Niezła kontra Górnika. Matuszek ruszył między 3 obrońców, zagrał przed pole do Gergela, ale ten skiksował przy strzale.

• Haraslin ruszył skrzydłem, zagrał wzdłuż pola karnego, ale nikt nie przeciął piłki.

• Kopacz leżu na murawie i jest opatrywany po zderzeniu głową z jednym z zawodników gości.

• Ależ błąd Kopacza! Flavio zagrał piłkę do Kuświka, a Kopacz minął się z nią - były napastnik Ruchu wyszedł z Kasprzikiem sam na sam, ale bramkarz Górnika skrócił kąt i zdołał obronić strzał Kuświka.

• Krasić fauluje Sobolewskiego.

• Mecz przeniósł się do środka pola, a jak wiadomo jest to cecha typowego meczu walki...

• Górnik w ataku. Steblecki zszedł do środka, zagrał do Przybylskiego. Ten wrzucił piłkę na lewo do Madeja, który efektownie minął lobem Stolarskiego. Maloca wyjaśnił sytuację wybiciem.

• Lechia wciąż rozgrywa akcje od obrony do skrzydeł, Górnik czeka na możliwość kontrataku.

• Dobra akcja Lechii. Po rzucie rożnym Paixao przejmuje piłkę, zagrywa do Krasicia, a ten zza pola karnego uderza około pół metra nad poprzeczką.

• Wawrzyniak na lewej stronie rozegrał akcję z Chrapkiem, ten wszedł w pole karne, ale Vidanov blokuje go skutecznie. Rzut rożny.

• Lachiści dalej wysokim pressingiem chcą zmusić zabrzan do błędu. Udaje im sie o tyle, że Górnik nie potrafi skutecznie zaatakować rywali.

• Vidanov poza boiskiem z mikrourazem głowy.

• Akcja Górnika. Gergel rozegrał piłkę z Kallaste, ten wrzucił do Stebleckiego, który wycofał piłkę, ale niecelnie, czym naraził Górnika na kontrę. Na szczęście dla zabrzan, defensorzy gospodarzy przerwali kontrę gości.

• Chrapek niebezpieczne wrzuca z rzutu rożnego, piłka przelatuje na drugi kraniec boiska, tam dopada do niej Kovacević, wrzuca do Janickiego, ale ten fauluje rywala. Górnik od bramki.

• Haraslin przechwycił piłkę i natychmiast zagrał do Paixao, którego strzał zablokował Kopacz. Korner.

• Pierwsze minuty bardzo spokojne z obu stron - typowo badawcze podejście obu drużyn.

• Gergel zawiązał akcję na skrzydle, ale musiał wycofać piłkę do obrony pod naporem obrońców.

• Indywidualna akcja Madeja powstrzymana przez Stolarskiego.

• Kuświk zaatakował wysokim pressingiem, Kasprzik nerwowo podaje do Vidanova, ten nie opanował piłki, która poleciała w aut.

• Goście póki co w ataku pozycyjnym, zabrzanie wycofani na własną połowę.

• Goście zaczynają spotkanie przy akompaniamencie kibiców!

• Piłkarze obu ekip już wychodzą na boisko - goście na czerwono, gospodarze w białych strojach z niebieskimi elementami.

• Lechia w ofensywnym ustawieniu z 3 obrońcami (3-4-1-2), z kolei zabrzanie liczą na ofensywne trio Madej - Steblecki - Gergel. Gospodarze ustawieni czwórką obrońców.

• W Zabrzu pochmurno, temperatura około 4 stopni Celsjusza. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie padać, choć chmury nad stadionem bardzo gęste.

• Na trybunach już gorąca atmosfera - kibice TORCIDY ze zniecierpliwieniem czekają na spotkanie swoich podopiecznych, przed którymi nie lada wyzwanie.

• W tamtym spotkaniu gości na prowadzenie wyprowadził Maciej Korzym, a kilka minut przed końcem pierwszej połowy do wyrównania doprowadził Maciej Makuszewski. Górnicy mogli wygrać tamto spotkanie, ale rzutu karnego nie wykorzystał Mariusz Magiera.

• Mecz już za 15 minut! Oba zespoły spotkały się ze sobą jesienią - wówczas padł wynik 1:1.

• Na trybunach ma dziś się pojawić znów kilkanaście tysięcy kibiców. Fani zespołu z Zabrza, mimo słabej postawy, wciąż trwają przy 14-krotnym mistrzu Polski.

• Lechii brakuje do mistrzowskiej ósemki 3 oczek, tymczasem Górnikom do bezpiecznego miejsca już 5 punktów.

• Sytuacja obu zespołów w tabeli - Lechia 9. miejsce - 32 punkty, Górnik 16. miejsce, 22 punkty.

• Poniżej skład Lechii na mecz z Górnikiem.

• Poniżej widzimy skład Górnika na spotkanie z Lechią. Trener Żurek zagra bez klasycznego napastnika - to z pewnością ciekawy eksperyment.

• Piotr Nowak - Naszym problemem w meczach wyjazdowych może być fakt, że nie strzelamy pierwsi bramkę. Górnik gra o utrzymanie, a pomóc w tym ma nowy trener. Musimy wziąć pod uwagę nową miotłę i fakt, że Górnik będzie grał o coś dużego. Mogę zapewnić, że nasza kultura gry się nie zmieni, ale musimy dążyć do strzelenia bramki. Posiadanie piłki i kreowanie sytuacji do zdobycia bramki – to potrafimy robić i tego się trzymamy. Żaden rywal nie jest łatwy. Do tego meczu musimy podejść z pokorą. Nie będzie z naszej strony, żadnej gry asekuracyjnej. Oglądaliśmy jak Górnik zagrał z Legią, ale ciężko wyciągać wnioski po meczu, w którym jeden zespół przez 90 minut broni się praktycznie całą jedenastką. Górnik ma potencjał, żeby wywalczyć piłkę w środku pola i wyjść z kontrą. Górnik gra u siebie, dlatego przypuszczam, że będzie to otwarty mecz, bo co mają do stracenia?

• Tymczasem kibice Lechii przeżywają za swoisty rollercoaster - efektowne wygrane u siebie z Podbeskidziem (5:0), Piastem (3:1) i Jagiellonią (5:1), ekipa Piotra Nowaka przeplata wyjazdowymi klęskami z Zagłębiem Lubin (0:1) i Koroną Kielce (2:4). Ważne zwycięstwa pozwalają Lechii myśleć o grupie mistrzowskiej, do której gdański zespół traci 3 punkty. Aby jednak marzenia zespołu z Pomorza ziściły się, muszą zacząć wygrywać na wyjeździe. Tymczasem biało - zieloni przegrali 6 ostatnich spotkań na wyjeździe (!).

• Jeśli chodzi o personalia, Górnik nie będzie mógł liczyć dziś na Pawła Golańskiego. Poza nim zabraknie rehabilitujących się Rafała Kosznika i Erika Grendela. Do składu wróci Marcis Oss, który pauzował w dwóch spotkaniach po czerwonej kartce w swoim debiucie we Wrocławiu.

• Jan Żurek - Na mecz z Lechią przygotowywaliśmy się w specjalny sposób. Jestem zadowolony, bo drużyna bardzo fajnie pracowała, a tej pracy było więcej. Mecz jest w niedzielę, więc mamy trochę czasu, aby dopieścić pewne rzeczy. Dopiero rozpoczęliśmy naszą pracę, ale już mogę się uśmiechać. Zespół był poobijany, ale zawsze tak jest po sportowej walce. W Warszawie chciałem zobaczyć czy możemy stworzyć kolektyw. Muszę przyznać, że ten kolektyw widziałem. Chłopcy walczyli, pomagali sobie wzajemnie. Przed meczem z Lechią mamy pewne znaki zapytania. Był taki moment, że miałem wszystkich do dyspozycji oczywiście oprócz Rafała Kosznika i Erika Grendela. Cieszy to, że chłopcy palą się do pracy mimo, że niektórzy narzekali na dolegliwości. Wiedziałem, że są jeszcze niedoleczenia, ale mieli świadomość, że zajęcia są ważne to chcieli być z nami i ćwiczyć. Lechia ma podobny potencjał do Legii, wygrali przecież już 5:1. Oczywiście była czerwona kartka w tym meczu, ale do przerwy było już 3:0. Lechia ma nazwiska, a trenerowi Nowakowi udało stworzyć się ciekawy zespół. To będzie bardzo ciężki mecz. Wyjazdy Lechii idą trochę słabiej, przegrali w Lubinie i Kielcach. Czeka nas kolejna weryfikacja z bardzo dobrą drużyną.

• Sytuacja Górnika w tabeli jest, mówiąc dosadnie dramatyczna. W 5 meczach tej wiosny zespół z Zabrza przegrał na początek z Cracovią (0:3), poniósł bolesną porażkę w Wielkich Derbach Śląska z Ruchem (0:2), zdobył punkt we Wrocławiu (0:0 ze Śląskiem), po czym znów doznał dwóch porażek - 0:2 z Lechem i 1:3 z Legią. Po spotkaniu z mistrzem Polski funkcje trenera przestał pełnić Leszek Ojrzyński. Jego następcą w meczu z Legią (zarazem do końca sezonu), został Jan Żurek. Dziś nowy trener Górnika zadebiutuje przed własną publicznością.

• Witamy serdecznie z Areny Zabrze, gdzie za niespełna dwie godziny Górnik Zabrze podejmie Lechią Gdańsk. Dla gospodarzy będzie to jedno z kluczowych spotkań, być może ostatni moment by zebrać się do walki o utrzymanie. Goście z Gdańska będą potrzebowali 3 punktów, by móc liczyć się w walce o górną ósemkę Ekstraklasy. Mecz rozpocznie się o godzinie 18. Arbitrem spotkania będzie Mariusz Złotek.