Gospodarze mistrzami byli zaledwie trzy razy

Dariusz Kuczmera
W trzynastu dotychczasowych turniejach finałowych piłkarskich mistrzostw Europy tylko trzykrotnie zwyciężali gospodarze. Sztuka ta udała się Hiszpanom w 1964, Włochom w 1968 i Francuzom w 1984 roku.

W 2012 roku imprezę zorganizują wspólnie Polska oraz Ukraina. Trudno liczyć, że w przyszłym roku powiększy się grono drużyn, które w roli gospodarza zdobywały mistrzostwo Europy. Ani Polska, ani Ukraina nie są, niestety, w gronie faworytów.

Pierwszych pięć turniejów finałowych mistrzostw Europy - od 1960 roku - było rozgrywanych z udziałem czterech zespołów. Dwukrotnie zwyciężyli w nich gospodarze - w 1964 roku Hiszpanie pokonali w finale ZSRR 2:1, a cztery lata później do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były dwa mecze finałowe - w pierwszym Włosi zremisowali z Jugosławią 1:1, by pokonać rywali w drugim 2:0. Włosi dostali się do finału dzięki monecie, bo po remisie z ZSRR 0:0 w ten sposób wyłoniono zwycięzcę.

W 1960 roku we Francji gospodarze zajęli czwarte miejsce, przegrywając w półfinale z Jugosławią 4:5 i w meczu o trzecie miejsce z Czechami 0:2. W finale ZSRR pokonał Jugosławię 2:1.
Gospodarzem mistrzostw Europy w 1972 roku była Belgia, która zajęła w turnieju trzecią pozycję. Belgowie przegrali w półfinale z RFN 1:2, a w meczu o trzecie miejsce wygrali z Węgrami 2:1. W finale RFN pokonała ZSRR 3:0.

W 1976 roku turniej finałowy odbył się w Jugosławii. Ależ to był turniej. Wszystkie mecze kończyły się dogrywkami! Gospodarze zakończyli rywalizację na czwartym miejscu, po przegranych z RFN w półfinale 2:4 i z Holandią w meczu o trzecie miejsce 2:3. Tytuł mistrzowski zdobyli Czesi. W regulaminowym czasie finału z RFN było 2:2, w karnych Czechosłowacja wygrała 5-3. Decydującego karnego w niezwykły sposób wykonał Antonin Panenka, lobując Seppa Maiera.
W czterech kolejnych ME - od 1980 do 1992 roku - grało po osiem zespołów. Tylko raz zwyciężyli gospodarze - w 1984 roku Francuzi wygrali w finale z Hiszpanią 2:0. W całym turnieju Michel Platini strzelił 9 bramek - najwięcej ze wszystkich królów strzelców mistrzostw Europy.

W 1980 roku organizatorem mistrzostw Europy były Włochy. To były pierwsze mistrzostwa rozgrywane w pierwszej fazie systemem grupowym (mecze każdy z każdym w czterozespołowych grupach). Po zajęciu drugiego miejsca w grupie (za Belgią) Włosi przegrali spotkanie o trzecie miejsce z Czechosłowacją, w karnych 8-9. W regulaminowym czasie był remis 1:1. W finale RFN pokonał Belgię 2:1.
W 1988 roku mistrzostwa Europy gościły na niemieckich stadionach. Gospodarze wygrali grupę, ale w półfinale ulegli Holandii 1:2. W finale pomarańczowi zwyciężyli ZSRR 2:0. Przepiękną bramkę z woleja i prawie z zerowego kąta strzelił wtedy Marco van Basten.
Szwedzi gościli mistrzostwa Europy w 1992 roku. Szwecja była najlepsza w grupie, jednak w półfinale nie sprostała Niemcom, przegrywając 2:3. W finale Dania pokonała Niemcy 2:0.

Od 1996 roku w turnieju finałowym uczestniczy 16 drużyn.
W 1996 roku w Anglii gospodarze byli najlepsi w grupie, później wygrali z Hiszpanią 4-2 w karnych (w meczu 0:0). W półfinale o losie reprezentantów Albionu ponownie decydowały jedenastki. Tym razem Anglia przegrała z Niemcami 5-6 (w meczu 1:1). W finale Niemcy zwyciężyły z Czechami 2:1 po "złotej bramce" zdobytej w piątej minucie dogrywki przez Olivera Bierhoffa.

Holandia i Belgia organizowały wspólnie finały w 2000 roku. Pomarańczowi wygrali grupę, a Belgowie zajęli trzecie miejsce, za Włochami oraz Turcją i pożegnali się z imprezą. W meczu ćwierćfinałowym Holandia rozgromiła Jugosławię 6:1, ale w półfinale gospodarzy wyeliminowali Włosi. W regulaminowym czasie był remis 0:0, a w karnych Italia zwyciężyła 3-1. W finale przegrała z Francją 1:2 po dogrywce. Francuzi najpierw wyrównali w ostatniej minucie po strzale Sylvaina Wiltorda, a złotego gola w 103 minucie zdobył David Trezeguet.

W 2004 roku organizujący Euro Portugalczycy dotarli do finału, ale nie powiększyli grona gospodarzy, którzy triumfowali w tej imprezie. W decydującym meczu, choć uchodzili za faworytów, przegrali z Grekami 0:1. Obie drużyny spotkały się w grupie i Grecy także byli lepsi wygrywając 2:1. Później Portugalczycy wyeliminowali Anglię (w karnych 6-5) oraz Holandię 2:1.

W 2008 roku 16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu zagrało na ośmiu stadionach w ośmiu miastach Austrii i Szwajcarii. Zespoły gospodarzy furory nie zrobiły, zajęły trzecie miejsca w swoich grupach, nie awansując do ćwierćfinału.

Pomysłodawcą turnieju z udziałem najlepszych drużyn Europy był Francuz Henri Delaunay i to jego imieniem nazwano puchar, wręczany do dnia dzisiejszego zwycięzcom. Pierwsze dwie edycje mistrzostw rozgrywane były pod nazwą Puchar Europy Narodów - dopiero od 1968 roku turniej otrzymał nazwę mistrzostwa Europy.

Puchar będący nagrodą dla zwycięzcy Euro 2012 mierzy 60 centymetrów. Widnieje na nim nazwisko twórcy, logo Europejskiej Unii Piłkarskiej, napis "UEFA European Football Championship" oraz nazwy krajów, które zdobyły tytuł mistrzowski.

Trofeum stało dotychczas w witrynach dziewięciu piłkarskich federacji - mistrzów Europy: ZSRR, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czechosłowacji, Francji, Holandii, Danii i Grecji. Jednak tylko Niemcom (1972, 1980, 1996), Francuzom (1984, 2000) oraz Hiszpanom (1964, 2008) udało się zdobyć go więcej niż raz.

Marzenia nie kosztują. Gdyby tak dziesiątym mistrzem Europy została Polska...

KONKURS! Pokaż jak kibicujesz Biało-czerwonym i wygraj netbooka w nowym serwisie CalaPolskaKibicuje.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24