Jagiellonia Białystok 2 - 1 Lechia Gdańsk

Fortuna Puchar Polski, Ćwierćfinał, pierwszy mecz

2

Lechia Gdańsk

1

• To tyle z mojej strony, za uwagę dziękuje Kuba Seweryn!

• Cóż, bramka z rzutu karnego Patryka Tuszyńskiego sprawia, że Jagiellonia ma tylko minimalną przewagę przed rewanżem w Gdańsku, gdzie wszystko dalej będzie na ostrzu noża. Lechia na pewno zasłużyła na tego gola kontaktowego, który sprawia, że spotkanie rewanżowe za dwa tygodnie będzie niezwykle ciekawe.

• Koniec meczu! Jagiellonia pokonuje Lechię 2:1 i jest bliżej półfinału Pucharu Polski!

• Deleu przerywa jedną z ostatnich akcji Jagiellonii.

• Centra na pierwszy słupek i kiepskie zachowanie Madery. Od bramki Baran, a po chwili za protesty żółtko dla obrońcy gości.

• Ugo Ukah wybija piłkę na korner po wrzutce Grzelczaka.

• Jagiellonia rozgrywa piłkę na połowie rywala. Wydaje się, że obie strony akceptują wynik 2:1.

• Cztery minuty doliczone do tego spotkania.

• Bąk złapał piłkę adresowaną do Balaja, po czym zdemolował jeszcze Maderę. Obaj panowie szybko się pozbierali.

• Lechia wygląda na zmęczoną po narzuceniu bardzo mocnego tempa gry po utracie gola.

• Krótkie rozegranie piłki zakończone niedokładną centrą Popchadze. Jagiellonia utrzymuje sie przy piłce.

• Nika Dzalamidze wywalczył rzut rożny dla Jagiellonii.

• Gotuje się na murawie i na trybunach, bo Tomasz Musiał nie reaguje na kolejnych przewracających się (faulowanych?) gospodarzy.

• Ostatnia zmiana w Lechii. Frankowski za Wiśniewskiego.

• Leży Bekim Balaj po starciu z Dawidowiczem, który wcześniej bardzo brzydko potraktował Dźwigałę. Potrzebna pomoc medyczna.

• Waszkiewicz blokuje dośrodkowanie Wiśniewskiego. Po chwili pędzący Plizga przewrócony przez Lekovicia, ale Tomasz Musiał nie reaguje.

• Fatalnie zaprzepaścił szansę do kontry Nika Dzalamidze. Można to potraktować jako gest fair play po fatalnym zagraniu Dawidowicza.

• Dla Plizgi jest to powrót po trzech meczach pauzy spowodowanej kontuzją stawu skokowego, której pomocnik Jagiellonii doznał w pierwszym meczu wiosny z Ruchem Chorzów.

• Dawid Plizga zmienia Daniego Quintanę. Poturbowany Hiszpan powoli opuszcza boisko. Ostatnia zmiana w Jagiellonii.

• Seria rzutów rożnych (czterech lub pięciu) zakończona. Jagiellonia się wybroniła.

• Ależ blisko gola samobójczego!!! To chyba Adam Dźwigała po dośrodkowaniu Makuszewskiego przypadkowo trafił w poprzeczkę własnej bramki!

• Krótko rozegrany rzut rożny i Makuszewski z 16 metrów trafia w głowę Ukaha. Ciągle jest groźnie pod bramką Jagiellonii.

• Grzelczak zdobył w pojedynku z Ukahem korner dla gości.

• Kwadrans do końca. Dźwigała w indywidualnej akcji minął dwóch rywali, po czym uderzył fatalnie.

• Po błędzie Balaja, Makuszewski dopadł do bezpańskiej piłki w polu karnym Jagiellonii, ale na szczęście dla gospodarzy fatalnie skiksował.

• Ukah efektownie wślizgiem zatrzymuje kontrę Lechii.

• W szybkim kontrataku Balaj wywalczył rzut rożny dla Jagiellonii.

• Krzysztof Baran poradził sobie z dośrodkowaniem Makuszewskiego.

• Wreszcie dobra akcja Jagiellonii! Dzalamidze zagrał w pole karne do Quintany ten dośrodkował na pierwszy słupek, gdzie Balaj głową uderzył nieznacznie niecelnie!

• Uderzenie na wiwat Dzalamidze. Teraz to Lechia jest w gazie, tu na pewno jeszcze będzie ciekawie!

• GOOOOOOOOOOOOOOLLLL!!! Patryk Tuszyński z karnego zmniejsza straty!

• Rzut karny dla Lechii! Wiśniewski faulowany w polu karnym przez Waszkiewicza!

• Lechia po przerwie wyraźnie dominuje na boisku. Jagiellonii bez Grzyba i Pazdana brakuje agresywnej gry w środku pola.

• Chaos w szeregach obronnych Jagiellonii. Lechia zdobywa rzut rożny.

• Druga zmiana w Lechii. Piotr Grzelczak za Zaura Sadajewa.

• Żółta kartka dla Wiśniewskiego za ostry faul na Waszkiewiczu.

• Tuszyński dopadł do piłki przy linii końcowej, ale Martin Baran nie dał mu zagrać przed swoją bramkę.

• Warto przypomnieć, że Patryk Tuszyński zdobył wszystkie bramki dla Lechii wiosną. Dwa gole z Pogonią i hattrick z Zawiszą. Więcej goli cała Lechia tej rundy już nie zdobyła.

• Makuszewski potężnie i minimalnie niecelnie uderza z rzutu wolnego! Były gracz Jagi jest bardzo aktywny w tym meczu.

• Ładna akcja Lechii, piłkę dostaje Makuszeewski i uderza zza pola karnego niecelnie.

• Patryk Tuszyński na boisku. W miejsce Marcina Pietrowskiego. Lechia będzie grała dwójką napastników.

• Nieudane dośrodkowanie Vranjesa z rzutu wolnego. Piłka poza boiskiem.

• Indywidualna akcja Makuszewskiego, który poradził sobie z Waszkiewiczem i z okolic linii pola karnego huknął obok bramki Barana!

• W miarę spokojny początek drugiej połowy. Lechia jednak wciąż atakuje wysokim pressingiem, ciekawe, czy gdańszczanom wystarczy sił na taką grę przez 90 minut.

• Dobrze wykonany rzut wolny przez Lechię. Makuszewski dośrodkował w pole karne, gdzie zgrał piłkę Pietrowski, ale ostatecznie żaden z lechistów nie zamknął akcji.

• Składna akcja Jagiellonii i płaska centra Quintany pada łupem Bąka.

• Wracając do zmian, wydaje się, że zejście Grzyba musiało być wymuszone, bowiem Jagiellonia rzadko gra bez swojego kapitana. Jonatan Straus z kolei miał wiele problemów na swojej stronie defensywy, więc w jego przypadku to mogła być zmiana taktyczna.

• Gramy!

• ... oraz Giorgi Popchadze za Jonatana Strausa.

• Już wiemy, że będą dwie zmiany w Jagiellonii. Joel Perovuo za Rafała Grzyba...

• Jagiellonia od pierwszego gwizdka sędziego grała lepiej, dzięki czemu zdobyła też dwie bramki autorstwa Ukaha i Balaja, ale paradoksalnie po tym podopieczni Piotra Stokowca zaczęli nieoczekiwanie się gubić i to Lechia była dużo groźniejsza. Podopieczni Probierza muszą po przerwie zaatakować, bo 0:2 to dla nich bardzo zły wynik przed rewanżem.

• Koniec pierwszej połowy! Jagiellonia prowadzi z Lechią 2:0!

• Jeszcze jedno uderzenie z dystansu gdańszczan. Sadajew mocno, płasko i nieznacznie obok bramki Barana.

• Ukah dobrze rozpoczął akcję Jagiellonii, zmarnowaną jednak przez Dzalamidze.

• Szansa dla Lechii!!! Dośrodkowana przez Makuszewskiego piłka z rzutu rożnego minęła wszystkich obrońców Jagiellonii i trafiła pod nogi Sadajewa, który z kilku metrów uderzył obok bramki!

• Po centrze Makuszewskiego strzał piętą Madery został zablokowany przez jednego z jagiellończyków.

• Świetny strzał z dystansu Pietrowskiego, ale jeszcze lepsza interwencja Barana! Tylko rzut rożny dla Lechii.

• Wysokie dośrodkowanie Strausa przejmuje Mateusz Bąk.

• Prosta strata Jagiellonii, ale Sadajew zachował się egoistycznie i został przed polem karnym ofiarnie zablokowany przez Martina Barana.

• Krzysztof Baran pewnie łapie dośrodkowanie z rzutu wolnego Makuszewskiego.

• Sadajew dobrze rozegrał piłkę na prawe skrzydło, gdzie płaskie dośrodkowanie Pietrowskiego przeszyło pole bramkowe Jagiellonii bez efektu.

• Lechia zaczęła grać znacznielepiej i agresywniej. Szkoda dla gdańszczan, że przy wyniku 0:2.

• Makuszewski urwał się Waszkiewiczowi, ale dośrodkował nieco za plecy Sadajewa, przez co ten nie był w stanie oddać czystego strzału głową.

• Dwa nieudane dośrodkowania z bocznych rejonów boiska w wykonaniu Dzalamidze i Waszkiewicza.

• Jagiellonia ma teraz klopot z utrzymaniem się przy piłce, przez co Lechia coraz częściej atakuje. Podopieczni Stokowca muszą uspokoić grę.

• Jeszcze jedno uderzenie z daleka. Vranjes posyła piłkę wysoko nad bramką Barana, który jeszcze rzucił się na murawę w stylu Michała Gliwy, czyli bez sensu.

• Było groźnie! Sadajew w polu karnym wyłożył piłkę Makuszewskiemu, którego ofiarnie zablokował Ukah, dzięki czemu piłka minimalnie minęła bramkę gospodarzy!

• W odpowiedzi z około 30 metrów wysoko nad bramką Bąka uderza Maciej Gajos.

• Lechia zaatakowała agresywniej, ale Jagiellonia mądrze się na razie broni. Uderzenie z 40 metrów Lekovicia należy pozostawić bez komentarza.

• Strzał z dystansu Dawidowicza zablokowany przez Grzyba.

• Makuszewski z rzutu wolnego posłał piłkę w pole karne, gdzie po jej zgraniu głową przez jednego z przyjezdnych dopadł do niej Krzysztof Baran.

• Jagiellonia w trzecim meczu z Lechią w tym sezonie zdobywa pierwsze gole, ale za to dwa praktycznie na raz! Goście muszą zaatakować, bo inaczej będą mieli w dwumeczu duży kłopot.

• Drugi błyskawiczny cios białostoczan! Bekim Balaj otrzymuje piłkę w polu karnym i płaskim strzałem z kilkunastu metrów podwyższa prowadzenie Jagiellonii!

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLL!!!! Bekim Balaj!!!

• Szybki atak gości, Makuszewski uderza z około 20 metrów, ale Baran świetnie odbija piłkę!

• Świetne rozegranie rzutu rożnego! Quintana krótko wymienił piłkę z Dzalamidze i dośrodkował idealnie na głowę wbiegającego Ukaha, który głową pokonał Bąka!

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLL!!!! Ugochukwu Ukah!

• Quintana idealną piłką wypuścił na wolne pole Balaja, ten płasko dośrodkował w pole karne, gdzie Gajosa uprzedził Madera. Tylko rzut rożny.

• Balaj został sprowadzony do parteru przez Maderę, ale zdaniem sędziego Musiała faulu nie było.

• Grzyb był faulowany w środku pola przez Dawidowicza i dodatkowo oberwał jeszcze piłką od... Gajosa.

• Janicki wygrał przebitkę z Dzalamidze na boku własnej szesnastki.

• Dawidowicz stracił piłkę na własnej połowie, po czym odebrał ją szarżującemu Quintanie i wyszedł 'na zero'.

• Martin Baran zatrzymuje przed polem karnym próbującego oddać strzał Wiśniewskiego, a już w szesnastce w identycznej sytuacji także i Vranjesa.

• Leković fauluje na skrzydle Quintanę, ale Hiszpan po chwili fatalnie dośrodkowuje z rzutu wolnego za linię końcową. Piłka w posiadaniu Bąka.

• Poślizgnął się przy wyprowadzaniu piłki Waszkiewicz, ale jego błąd naprawił Ukah, zatrzymując Lekovicia.

• Lechia po przechwycie piłki bardzo szybko ją traci. Poza akcją z trzeciej minuty podopieczni Probierza mają problemy z rozgrywaniem piłki.

• Dzalamidze z dalekiego dystansu próbował nieskutecznie wstrzelić piłkę w pole karne. Jagiellonia utrzymuje się przy piłce.

• Złe dośrodkowanie Dzalamidze, odbija piłkę Pietrowski, a kontrę Lechii przerywa faulem Quintana, za co ogląda żółtą kartkę.

• Quintana faulowany przez wracającego Wiśniewskiego tuż przy narożniku pola karnego Lechii. Może być groźnie.

• W kontrataku Jagiellonii z dryblingiem przesadził Dzalamidze, który w polu karnym zwolnił akcję swojego zespołu i następnie stracił piłkę.

• Po dośrodkowaniu w pole karne Lechii niezbyt pewnym, ale szczęśliwym piąstkowaniem popisuje się Bąk.

• Błąd Pietrowskiego na własnej połowie, piłkę przejmuje Dzalamidze i podaje do Gajosa, który zostaje zatrzymany przez Maderę. Rzut rożny dla Jagiellonii.

• Na spalonym złapany Bekim Balaj.

• Dzalamidze z lewego skrzydła dośrodkował minimalnie za wysoko dla zgromadzonych w polu karnym piłkarzy Jagiellonii.

• Bardzo dobre i żywe pierwsze minuty spotkania w Białymstoku. Widać, że obie drużyny nie bawią się w kalkulacje.

• A po nim odbita na 16. metr piłka trafiła pod nogi Vranjesa, który poradził sobie z Grzybem, ale lewą nogą uderzył ponad jagiellońską bramką.

• I już przenosimy się pod drugie pole karne, bo rzut rożny wywalczyli gdańszczanie.

• Znowu gorąco pod bramką Bąka! Po błędzie Janickiego kilka metrów przed bramką nie zorientował się w sytuacji Balaj i piłka trafiła w ręce bramkarza Lechii.

• Sadajew przed polem karnym został zatrzymany przez gospodarzy, a po błyskawicznym kontrataku Dzalamidze piętą zagrywa nieznacznie niecelnie do Quintany.

• Rzut wolny dla Jagiellonii po faulu na Balaju, ale centra Quintany zatrzymała się na Dawidowiczu.

• Na strzał z około 20 metrów zdecydował się Dźwigała, ale piłka o około metr minęła bramkę Bąka!

• Po rzucie rożnym dobrze interweniuje Krzysztof Baran. W odpowiedzi centrę Balaja skutecznie odbija Janicki.

• Pierwsza okazja dla Lechii! Dośrodkowanie lewej strony boiska w pole karne, gdzie Pietrowski dobrze uderza głową, ale Baran przeniósł piłkę nad poprzeczką!

• Sadajew w polu karnym Jagiellonii zakręcił Ukahem, ale potem został zablokowany przez Nigeryjczyka.

• Białostoczanie długo utrzymują się przy piłce, ale Lechia atakuje pressingiem już od linii środkowej boiska.

• Wszystko gotowe do rozpoczęcia gry. Pierwszy gwizdek arbitra, Balaj do Gajosa i zaczynamy!

• Kapitanami obu drużyn są Rafał Grzyb (Jaga) oraz Piotr Wiśniewski (Lechia).

• Obie drużyny wychodzą na murawę Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Jagiellonia w tradycyjnych żółto-czerwonych strojach, natomiast Lechia w zielonych kompletach z białym pasem na przodzie koszulki.

• Przy okazji dzisiejszego meczu do Białegostoku z Lechią wybrał się najlepszy trener w historii Jagiellonii, Michał Probierz, który z białostoczanami wywalczył Puchar Polski, Superpuchar Polski, czwarte miejsce w Ekstraklasie oraz dwukrotnie walczył w europejskich pucharach. Ponadto w barwach Lechii zobaczymy także Macieja Makuszewskiego, który w Jagiellonii grał przez nieco ponad dwa sezony, ale i tak swoją dyspozycją 'załatwił' sobie w stolicy Podlasie wielu fanów.

• Na trybunach daleko do kompletu widzów. Cóż, dzień pracujący, a ponadto o 20:45 przecież w Lidze Mistrzów gra Barcelona z Manchesterem City...

• Dzisiejsze spotkanie poprowadzi sędzia Tomasz Musiał z Krakowa.

• Piłkarze w szatniach, a my wiemy, czemu w składzie Jagiellonii brakuje dziś Michała Pazdana. Reprezentant Polski jest przeziębiony, miał gorączkę, w związku z czym dzisiaj nie wystąpi przeciwko Lechii.

• Piętnaście minut do rozpoczęcia spotkania, obie drużyny kończą powoli rozgrzewkę na murawie Stadionu Miejskiego.

• Co ciekawe, mecze Jagiellonii z Lechią w Pucharze Polski w ostatnich latach zdarzają się bardzo często. W sezonie 2008/09 Jagiellonia wygrała w 1/8 finału 1:0 (gol Zawistowskiego), a w sezonie 2009/10 okazała się lepsza w dwumeczu półfinałowym 2:1 i 1:1. Sezon później, w ćwierćfinale po wyrównanym dwumeczu do kolejnej fazy przeszła Lechia (0:0 w Gdańsku i 1:1 w Białymstoku), a w ostatnich rozgrywkach, w 1/8 finału o zwycięzcy decydowała seria rzutów karnych (wcześniej było 2:2), które lepiej egzekwowała Jagiellonia. W pucharowej rywalizacji w ostatnich pięciu latach jest więc 3:1 dla białostoczan.

• - Grając u siebie będziemy chcieli pokazać swoją piłkę oraz wykorzystać swoje atuty. W dwumeczu trzeba brać pod uwagę całościowy wynik, więc będziemy uważnie grali z tyłu, żeby nie stracić bramki, ale też na własnym stadionie nie będziemy kalkulować, bo trzeba z tego meczu wycisnąć tyle, ile się da. (...) Gramy teraz o półfinał i nie ma miejsca na ogrywanie kogokolwiek. Trzeba zagrać najsilniejszym składem, jaki jest, i nie ma innej opcji. Patrzymy do przodu, ale traktujemy ten mecz, jak mecz mistrzowski, a nawet jeszcze poważniej - to z kolei opinia Piotra Stokowca, szkoleniowca Jagi.

• Obaj szkoleniowcy na konferencjach przedmeczowych podkreślali, że na pewno nie lekceważą Pucharu Polski. - Rywalizację w Pucharze Polski z Jagiellonią traktujemy tak samo poważnie jak zmagania w ekstraklasie. O odpuszczaniu tych rozgrywek i skoncentrowaniu się tylko na lidze absolutnie nie ma mowy. Do Białegostoku jedziemy w najsilniejszym składzie i w środę zagramy o zwycięstwo. Te mecze traktujemy również jako okazję do zgrywania zespołu. Kilku zawodników doszło do nas pod koniec okresu przygotowawczego oraz w trakcie rozgrywek i takie spotkania sprawią, że będą lepiej rozumieć się na boisku - mówił trener Lechii, Michał Probierz.

• W Lechii nie zobaczymy dziś Pawła Buzały, Bartosza Kanieckiego, Pawła Stolarskiego oraz Aleksandra Jagiełły.

• W osiemnastce białostoczan brakuje Michała Pazdana (nie znamy oficjalnego powodu), Mateusza Piątkowskiego, Filipa Modelskiego, Jana Pawłowskiego i Tiago Targino (kontuzje) oraz Robertsa Savalnieksa, Nuno Henrique (decyzja trenera)

• Rezerwowi Lechii: Kacper Rosa, Jarosław Bieniuk, Przemysław Frankowski, Piotr Grzelczak, Christopher Oualembo, Wojciech Zyska, Patryk Tuszyński.

• Rezerwowi Jagiellonii: Jakub Słowik, Dawid Plizga, Giorgi Popchadze, Joel Perovuo, Sebastian Rajalakso, Jakub Tosik, Seweryn Michalski.

• Obok prezentujemy składy obu drużyn na to spotkanie! W Jagiellonii brakuje Michała Pazdana, w Lechii Patryka Tuszyńskiego. Są to na pewno duże osłabienia, z tym że lechista może w każdej chwili wejść z ławki rezerwowych.

• Aby znaleźć się w ćwierćfinale Pucharu Polski gdańska Lechia pokonywała kolejno Siarkę Tarnobrzeg (2:0) oraz Wisłę Kraków (1:0). Jagiellonia Białystok z kolei wyeliminowała po drodze Puszczę Niepołomice (3:0) i Śląsk Wrocław (1:0).

• Choć Lechia jest niżej od Jagiellonii w ligowej klasyfikacji, to piłkarze Michała Probierza mają nad białostoczanami pewną przewagę psychiczną, bowiem to oni wygrali z Jagą oba mecze ligowe nie tracąc w nich nawet gola. W Gdańsku było 2:0 po trafieniach Buzały oraz Madery, natomiast w Białymstoku 1:0 po golu Wiśniewskiego.

• Dzisiejsze spotkanie zapowiada się bardzo ciekawie, bowiem spotykają się dwa zespoły bardzo podobnej klasy, walczące w Ekstraklasie o wejście do czołowej ósemki. Na chwilę obecną w minimalnie lepszej sytuacji znajduje się Jagiellonia, która w tabeli jest siódma z dorobkiem 36 punktów. Lechia Gdańsk ma tych oczek o pięć mniej i na razie musi zadowolić się dziewiątą lokatą w tabeli.

• Witamy bardzo serdecznie na relacji na żywo z pierwszego meczu ćwierćfinałowego Pucharu Polski, w którym Jagiellonia Białystok zmierzy się z Lechią Gdańsk!