Leki roślinne na cukrzycę. Spośród setek wybrano najskuteczniejsze. Te związki pomogą obniżyć cukier we krwi. Zobacz wyniki badań!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Świat roślin jest pełen gatunków leczniczych, których aktywne związki obniżają poziom glukozy we krwi i mogą być źródłem potencjalnych leków na cukrzycę. Badania nad nimi nie są tak zaawansowane, jak nad lekami chemicznymi, jednak ludzie potrzebują naturalnych rozwiązań. W ramach prac nad znalezieniem najlepszych związków naukowcy zidentyfikowali te, które są naprawdę skuteczne. Większość znajduje się w dobrze znanych produktach!

Spis treści

Jaka roślina obniża poziom cukru we krwi? Są ich setki!

Niespodziewany wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 i związane z tym wydatki na leczenie skłoniły ludzi do poszukiwania holistycznych sposobów jej terapii.

Kobieta wstrzykuje insulinę
Spośród setek roślin o działaniu obniżającym cukier we krwi wybrano czołówkę tych najlepszych. To popularne warzywa, przyprawy i inne zdrowe produkty! Zobacz, co pomaga na wysoki cukier. stefamerpik/freepik

Opublikowana literatura wspomina o ponad 800 roślinach leczniczych wykazujących właściwości przeciwcukrzycowe, co wynika z zawartości bioaktywnych kompleksów i związków chemicznych. Wywołują one przy tym mniej działań ubocznych niż leki syntetyczne.

Zobacz: Leczenie może skończyć się śmiercią. Myśli samobójcze i samokaleczenia po lekach na cukrzycę i odchudzanie

Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się występowaniem wysokiego poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii), co wynika z upośledzonego wydzielania i/lub działania insuliny przez komórki beta trzustki. Obecnie dostępne leki dla diabetyków, takie jak np. inhibitory DPP-4 (gliptyny) i leki z grupy TZD (tiazolidynediony lub inaczej glitazony) są skuteczne także w zmniejszaniu częstotliwości występowania powikłań naczyniowych cukrzycy, ale są słabo dostępne dla milionów ludzi na świecie.

W kilku badaniach epidemiologicznych wykazano, że diety oparte na roślinach zawierają fitozwiązki są pomocne w kontroli cukrzycy, zmniejszając zależność pacjentów od leków i zapobiegając powikłaniom choroby. Liczba tych substancji występujących w warzywach, owocach, przyprawach czy orzechach jest nie do oszacowania. Należą do nich m.in. flawonoidy, antocyjany, saponiny, taniny i karotenoidy. Zobacz w galerii najskuteczniejsze związki przeciw cukrzycy i ich źródła.

Do obiecujących naturalnych środków należą ponadto mikroorganizmy, np. z rodzaju Actinomycetes. Stanowią źródło substancji przeciwcukrzycowej, np. stosowanego w medycynie konwencjonalnej pseudooligosacharydu o nazwie akarboza. W badaniach opisano także związki lecznicze pozyskiwane z jadów zwierzęcych.

Sprawdź też:

Warzywa, przyprawy, zioła i orzechy na wysoki cukier

Najlepsze naturalne produkty przeciwko hipeglikemii wyłoniono w przeglądzie badań opublikowanym w „Nutrients Journal”. Naukowcy opisali tam bioaktywne związki roślinne dwudziestu roślin leczniczych, ich potencjał terapeutyczny, sposoby działania i oczekiwaną zdolność zwalczania cukrzycy.

Sprawdź także: Leki na cukrzycę powodują raka? Zbadano, które zwiększają ryzyko, a które działają ochronnie

Zidentyfikowane rośliny wywierają nie tylko działanie obniżające poziom glukozy we krwi, ale także antyoksydacyjne, immunomodulujące, przeciwhiperlipidemiczne, przeciwzapalne. Działają w ramach rozmaitych mechanizmów i w różnych narządach takich, jak wątroba, jelita, trzustka, mięśnie szkieletowe i tkanka tłuszczowa. W czołówce znalazły się pokarmy, które często spożywamy lub możemy łatwo kupić w sklepie.

Zobacz w naszej galerii, jakie są najlepsze roślinne produkty przeciwcukrzycowe.

W przedklinicznych badaniach modeli cukrzycy t. 2 badan produkty roślinne zmniejszały uszkodzenia tkanek wywołane stresem oksydacyjnym i zwiększały wydzielanie insuliny. Ponadto pomagały utrzymać prawidłowy profil lipidowy krwi, regulować poziom glukozy we krwi, zmniejszać poziom cholesterolu LDL i zwiększać stężenie cholesterolu HDL. Spożywanie ich mogło zapobiegać powstawaniu niedoborów składników odżywczych w porównaniu z dietami niewegetariańskimi. Uznano ponadto, że konsumpcja dużych ilości błonnika może przeciwdziałać problemom trawiennym takim, jak wzdęcia i gazy.

Większość korzystnych roślin jest dobrze tolerowana i nietoksyczna w wysokich dawkach, jednak ważne jest zachowanie zdrowego umiaru. Choć jednak były stosowane od czasów starożytnych, nie ma dostatecznych danych na temat bezpieczeństwa ich stosowania wraz z syntetycznymi lekami przeciw cukrzycy. Istnieje bowiem możliwość występowania niepożądanych efektów ubocznych i interakcji.

Brakuje także dowodów na bezpieczeństwo spożywanie ich w wyższych dawkach i korzyści zdrowotne z przyjmowania w sposób długoterminowy. Do czasu uzyskania niezbędnej wiedzy ludzie powinni zachować ostrożność przy stosowaniu roślin leczniczych w cukrzycy pomimo obiecujących wyników badań laboratoryjnych. Do oceny ich skuteczności i indeksu terapeutycznego (stosunku dawki powodującej zatrucie do tej skutecznej) potrzebne są wysokiej jakości badania kliniczne.

Tymczasem ludzie będą dalej korzystać z właściwości prozdrowotnych produktów spożywczych. Według Światowej Organizacji Zdrowia z tradycyjnej medycyny ludowej jako głównej metody leczenia chorób korzysta około 80 proc. światowej populacji, głównie w krajach o niskim i średnim dochodzie na mieszkańca.

Źródło: Embracing nature's medicine: exploring medicinal plants for diabetes treatment News Medical

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia