Valencia wysoko wygrywa z Łudogorcem i jest niemal pewna awansu (WIDEO, STATYSTYKI)

Tomasz J. Górski
W pierwszym spotkaniu 1/8 finału Ligi Europy Valencia pokonała na wyjeździe bułgarski Łudogorec Razgrad 3:0 po golach Antonio Barragana, Federico Cartabii oraz Phillippe'a Senderosa. Goście przez ponad godzinę grali w osłabieniu po czerwonej kartce, którą otrzymał Seydou Keita. Siły wyrównały się pod na dziesięć minut przed końcem po niesportowym zachowaniu Juninho Quixady.

Piłkarze Łudogorca chcieli powtórzyć niespodziewany wyczyn z poprzedniej rundy, w której wyeliminowali faworyzowane Lazio Rzym. Plany i nadzieje kibiców bułgarskich "Orłów" zostały szybko zweryfikowane.

Pierwsza połowa zaczęła się od ataków Valencii i na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w piątej minucie obrońca gospodarzy za krótko wybił piłkę po dośrodkowaniu Eduarda Vargasa z rzutu wolnego i nadbiegający Antonio Barragan płaskim strzałem tuż przy lewym słupku zapewnił prowadzenie "Nietoperzom".

Po kwadransie mógł być remis. Mihail Aleksandrov przyjął piłkę po czym strzela z okolic narożnika pola karnego, ale na jego nieszczęście piłka przeleciała obok prawego słupka. Chwilę później odpowiedział Eduardo Vargas, lecz strzelił nad poprzeczką.

W 24. minucie arbiter podyktował rzut karny dla Łudogorca za dyskusyjny faul Seydou Keity w polu karnym. Na dodatek Malijczyk został ukarany czerwoną kartką i przez godzinę przyjezdni musieli grać w osłabieniu.

Rzut karny "poszkodowanego" w tej sytuacji Romana Bezjaka obronił Diego Alves.

W 30. minucie gospodarze stworzyli dwie doskonałe okazje, które powinny zakończyć się wyrównaniem. Najpierw Marcelinho strzelił głową nad poprzeczką, a chwilę później Virgil Misdijan trafił w słupek.

Pewna interwencja bramkarza dała piłkarzom Juana Antonio Pizzi'iego dodatkową wiarę, którą chcieli przełożyć na strzelenie drugiej bramki. Na niespełna dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy Paco Alcacer idealnie podał w pole karne do Federico Cartabii, który strzałem z woleja podwyższył wynik.

Kwadrans po wznowieniu stron Philippe Senderos podciął skrzydła "Orłom" strzelając trzecią bramkę. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jeremy Mathieu zgrał piłkę głową na dalszy słupek do Eduardo Vargasa, który również głową podał Szwajcarowi i ten strzelił (głową) obok prawego słupka

Goście mieli kilka dogodnych sytuacji by pokonać Diego Alvesa, ale brakowało wykończenia lub sposobu na bramkarza "Nietoperzy".

W 80. minucie siły na boisku "wyrównały się" - za brzydkie niesportowe zachowanie czerwoną kartkę dostał rezerwowy Juninho Quixada.