Liga Mistrzów: Kontry Napoli pogrążyły Chelsea

Paruyr Tovmasyan
Po raz kolejny w Lidze Mistrzów, Włosi górą nad Anglikami. Po pogromie Arsenalu przez Milan 0:4, przyszła pora na Chelsea Londyn, która uległa w starciu z Napoli 1:3. Mimo, że to podopieczni Andre Villasa-Boasa pierwsi objęli prowadzenie na stadionie im. Świętego Pawła.

Liga Mistrzów w Ekstraklasa.net - wyniki, terminarze, tabele!

Chelsea Londyn rozgrywa póki co najgorszy sezon od 10 lat, a posada portugalskiego szkoleniowca wisi na włosku od długiego czasu. Dodatkowo zespół z Londynu nie wygrał już od czterech kolejnych spotkań. Trudno się dziwić formie „The Blues” skoro jednym z najlepszych strzelców w lidze jest 33 letni Frank Lampard (9 bramek), mimo, że często nie znajduje się dla niego miejsce w pierwszej jedenastce. Spotkanie z Napoli miało być lekiem na całe zło. W Lidze Mistrzów Chelsea zajęła 1. miejsce w grupie E z 11 punktami, głównie dzięki kompletowi zwycięstw na Stamford Bridge.

Zespół prowadzony przez Waltera Mazzariego, piłkarską Europę zaskoczył najpierw wyeliminowaniem Manchesteru City z rozgrywek Ligi Mistrzów, teraz ma przyjść kolej na Chelsea Londyn. Remis w Manchesterze i wygrana na stadionie im. Świętego Pawła dały Napoli 2. miejsce w grupie A z punktem przewagi nad „The Citizens”. W Serie A Napoli jest jedną z najczęściej remisujących zespołów, ale zajmuje 6. miejsce, co w połączeniu z dobrymi występami na arenie międzynarodowej jest dobrym wynikiem. Najlepszy strzelec – Edinson Cavani ma tylko 2 bramki straty do najskuteczniejszego w całej lidze Antonio Di Natale (17 bramek po 24. kolejkach).

Andre Villas-Boas po raz kolejny w tym sezonie zdecydował się na ustawienie 4-3-3, w którym Didiera Drogbę mieli wspomagać Florent Malouda i Daniel Sturridge. Bardzo ważne było także podłączenie się do akcji ofensywnych bocznych obrońców, jednak dobra gra Włochów powodowała, że Ashley Cole i Branislav Ivanović nie ryzykowali zbyt często i woleli zostać na swoim miejscu.

Oceny pomeczowe zawodników Chelsea Londyn:

Petr Cech
Najlepszy zawodnik ubiegłego roku w Chelsea, w meczu z Napoli był jedną z jaśniejszych postaci, dzięki kilku niezłym interwencjom. Przy wszystkich trzech straconych bramkach był raczej bez winy.
Ocena – 4 (skala 1-6)

Branislav Ivanović
Serb podobnie jak kilka dni temu w spotkaniu z Birmingham City dzisiaj także zawinił przy stracie bramki. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy, Edison Cavani bez większego problemu wyprzedził prawego obrońcę Chelsea i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Ivanović najczęściej w całym zespole decydował się na prostopadłe podanie, jednak obie próby zostały przecięte przez obrońców. Udało mu się także przeprowadzić całkiem dobry rajd, ale ostatecznie został zablokowany.
Ocena – 2,5

Gary Cahill
Najnowszy nabytek „The Blues” od kiedy przeniósł się do Londynu z Boltonu, występuje w każdym spotkaniu i można pokusić się o stwierdzenie, że szybko wkomponował się do zespołu. Reprezentant Anglii był zawodnikiem, który najczęściej wybijał piłkę – 5 razy głową i 3 razy nogą. Ponadto Cahill miał najwięcej przechwytów w całym zespole (4) i jako jedyny z zawodników grających od pierwszej minuty nie popełnił żadnego błędu i nie miał żadnych strat.
Ocena – 3,5.

David Luiz
Brazylijczyk nie był zbyt widoczny w spotkaniu z Napoli, dlatego też zwrócił na siebie uwagę w 65 minucie, kiedy to po jego fatalnym błędzie w polu karnym Edison Cavani przechwycił piłkę i podał do Ezequiela Lavezziego, który bez problemu umieścił piłkę w bramce. David Luiz oddał najwięcej strzałów głowa w tym spotkaniu (2), ale oba były niecelne.
Ocena – 2,5

Jose Bosingwa
Andre Villas-Boas z przymusu wystawił swojego rodaka na lewej obronie, zamiast wracającego po kontuzji Ashleya Cole’a. Występ Portugalczyka potrwał zaledwie 12 minut, gdyż z powodu kontuzji musiał zmienić go Anglik. W tym czasie zdążył tylko zanotować jedno niecelne dośrodkowanie, jedną stratę i jedno wybicie głowa.
Bez oceny

Raul Meireles
Absolutnie najgorszy zawodnik na boisku, a 70 minut, które dał mu trener Chelsea na zaprezentowanie się, było zdecydowanie za długie. W 38. minucie dał się oszukać Lavezziemu jak dziecko, po czym Argentyńczyk uderzył tuż przy słupku. Miał aż 3 „podania” do rywali, czyli najwięcej w całej Chelsea, dodatkowo otrzymał żółtą kartkę, która wyklucza go z rewanżowego meczu.
Ocena – 1,5

Juan Mata
Bohater spotkania spośród zawodników ubranych na niebiesko. W 27. minucie po błędzie Paolo Cannavaro znalazł się „oko w oko” z Morganem De Sanctisem na 8 metrze i technicznym strzałem lewą noga pokonał Włocha. Jako że bramki zdobyte na wyjeździe liczą się podwójnie, może się okazać, że mimo porażki, dzięki tej bramce Chelsea awansuje do ¼ Ligi Mistrzów. Piłka po jego podaniach najczęściej trafiała w pole karne, jednak żaden z jego partnerów nie zdołał ostatecznie wykorzystać jego dośrodkowania.
Ocena – 4

Ramires
Brazylijczyk był niewidoczny przez większość spotkania. Ramires był bardzo rzadko przy piłce. Całkowicie oddał środek pola rywalom.
Ocena – 2

Daniel Sturridge
Anglik nominalnie jest środkowym napastnikiem, ale niemal zawsze występuje jako skrzydłowy. Wszystko przez to, że prawe skrzydło jest najgorzej obstawioną pozycją w Chelsea. Sturridge starał się jak mógł, ale żadne z jego 6 dośrodkowań nie znalazło adresata w polu karnym. Miał udział przy bramce Juana Maty, gdyż po jego dośrodkowaniu Cannavaro popełnił błąd, po czym Hiszpan zdobył bramkę.
Ocena – 3,5

Didier Drogba
Jeżeli jedyny środkowy napastnik oddaje zaledwie 1 niecelny strzał i to w doliczonym czasie gry drugiej połowy, to trudno się dziwić, że Chelsea przegrywa w Neapolu. Drogba miał najwięcej strat (9) i najwięcej fauli (5), które brały się z bezradności reprezentanta Wybrzeża Kości Słoniowej.
Ocena – 2

Florent Malouda
Skrzydłowy Chelsea Londyn poza groźnym strzałem z półwoleja, po którym dużo problemów miał Morgan De Sanctis nie zaprezentował się zbyt dobrze, przez co został zmieniony w 70. minucie.
Ocena – 2,5

Ashley Cole
Cole rozpoczął spotkanie na ławce, gdyż wraca po kontuzji. Jednak z powodu kontuzji Jose Bosingwy, pojawił się na boisku już w 12. minucie i nie trudno było po jego grze dostrzec, że od kilku tygodni leczył uraz. Najczęściej blokował w całym zespole (5 razy). A dzięki wybiciu strzału z linii bramkowej w końcówce spotkania utrzymał się wynik 3:1.
Ocena – 4

Frank Lampard
Przez 20 minut po pojawieniu się z ławki rezerwowej oddał 2 strzały z dystansu. Pierwsza próba była bardzo nieudana, ale przy drugiej miał szansę pokonać De Sanctisa.