Liga Mistrzów z dwoma rodzynkami. Mateusz Musiałowski zadebiutował w Liverpoolu. Ci Polacy grają dalej w europejskich pucharach

Bartosz Głąb
Sebastian Szymański (Fenerbahce Stambul)
Sebastian Szymański (Fenerbahce Stambul) East News
Ten sezon europejskich pucharów powoli wkracza w decydującą fazę. W każdych rozgrywkach zostało już tylko po osiem zespołów. Liga Mistrzów wydaje się najciekawsza od lat. Wciąż szansę na jej wygranie ma dwóch reprezentantów Polski. Większa liczba Polaków wciąż rywalizuje w Lidze Europy oraz Lidze Konferencji. Zobacz, którzy "Biało-Czerwoni" wciąż pozostali w grze o międzynarodowe trofea.

Robert Lewandowski i Jakub Kiwior bronią honoru Polaków w Lidze Mistrzów

W elitarnej Lidze Mistrzów została już tylko dwójka Polaków. Robert Lewandowski w obu meczach z Napoli strzelił po bramce i miał duży wkład w awans FC Barcelony do ćwierćfinału rozgrywek. Zwłaszcza w pierwszym meczu kapitan reprezentacji Polski spisał się bardzo dobrze. W rewanżu przypieczętował zwycięstwo katalońskiego zespołu.

Do najlepsze ósemki rozgrywek awansował także Jakub Kiwior w barwach Arsenalu. Warto podkreślić, że polski obrońca w obu meczach z FC Porto był podstawowym graczem, a w rewanżowym spotkaniu zebrał znakomite noty. Forma reprezentanta kraju rośnie przed niezwykle ważnymi meczami barażowymi o awans do Euro 2024, a w zimowym oknie transferowym wielu wypychało go z londyńskiego klubu.

Jakub Kiwior zagrał mecz życia?!

Łukasz Fabiański z czwartym czystym kontem w rozgrywkach. Mateusz Musiałowski zadebiutował w Liverpoolu

Od pierwszej minuty w bramce West Hamu wystąpił Łukasz Fabiański, ale w europejskich pucharach to norma dla 38-letniego Polaka. Jego drużyna rozbiła na własnym obiekcie niemiecki Freiburg 5:0, a były reprezentant Polski zanotował 4 czyste konto w rozgrywkach.

W zespole Liverpoolu w 74. minucie szansę debiutu otrzymał Mateusz Musiałowski. 20-letni pomocnik pojawił się na murawie przy prowadzeniu "The Reds" ze Spartą Praga 6:1. Polak wszedł w miejsce Bobby'ego Clarka, który w pierwszej połowie zdobył bramkę dla Anglików. Cały mecz na ławce rezerwowych Liverpoolu spędził bramkarz - Fabian Mrozek.

Musiałowski zadebiutował w Liverpoolu

Niemal pewny awansu już wcześniej był Nicola Zalewski. Jego Roma w pierwszym meczu rozbiła Brighton 4:0 i ze spokojem przystąpiła do rewanżu. Polski skrzydłowy wyszedł w pierwszym składzie rzymskiego zespołu i grał do 74 minuty. Roma przegrała to spotkanie 0:1, ale awansowała do ćwierćfinału. W szeregach rywali z ławki nie podniósł się Jakub Moder.

Michał Skóraś strzelił gola. Sebastian Szymański z awansem, ale znowu bez błysku

Na ławce rezerwowych swojego zespołu rozpoczął Michał Skóraś. Club Brugge musiał odrobić jedną bramkę straty z norweskim Molde. Belgowie pod koniec pierwszej połowy zdobyli bramkę na 1:0, a na początku drugiej połowy podwyższyli rezultat. W 67. minucie na murawie pojawił się Polak, a już 4 minuty później mógł cieszyć się ze zdobytego gola. Mecz zakończył się pewnym zwycięstwem Club Brugge 3:0.

Skóraś strzelił gola pogromcom Legii Warszawa!

Udany mecz zaliczył również Matty Cash. Aston Villa rozbiła u siebie Ajax Amsterdam aż 4:0, a reprezentant Polski w końcówce pierwszej połowy uchronił swój zespół przed stratą bramki.

Matty Cash uratował zespół przed stratą bramki

Fenerbahce Stambuł mimo porażki 0:1 obroniło zaliczkę z pierwszego meczu (3:0) z belgijskim Royal Union i pewnie zameldowało się w ćwierćfinale Ligi Konferencji. Sebastian Szymański wyszedł w pierwszym składzie tureckiej drużyny, ale ponownie zawiódł. Reprezentant Polski po raz ostatni bezpośredni udział przy bramce swojego zespołu miał w styczniu.

Sebastian Szymański znowu bez liczb

Innym Polakiem, którego zespół znalazł się już w najlepszej ósemce rozgrywek Ligi Konferencji jest Tomasz Kędziora. Polski obrońca rozegrał całe spotkanie w barwach PAOK-u Saloniki, a jego zespół rozbił u siebie Dinamo Zagrzeb aż 5:1. Przed tygodniem Chorwaci wygrali 2:0, ale przewaga dwóch bramek została szybko roztrwoniona w rewanżu.

Szymon Włodarczyk rozegrał całe spotkanie w barwach Sturmu Graz, jednak austriacką drużynę było stać jedynie na wywalczenie remisu 1:1 z francuskim Lille. Pierwsze spotkanie wygrali rywale 3:0 i to oni zameldowali się w ćwierćfinale Ligi Konferencji.

Losowanie par ćwierćfinałowych europejskich pucharów odbędzie się w piątek, 15 marca w szwajcarskim Nyonie. Tego samego dnia poznamy także potencjalne pary półfinałowe każdych z rozgrywek. Procedura losowania 1/4 Ligi Mistrzów rozpocznie się o godzinie 12:00, Ligi Europy o 13:00, natomiast Ligi Konferencji o 14:00.