Ajax Amsterdam 1 - 1 Paris Saint-Germain

1

Paris Saint-Germain

1

• Już za chwilę na naszej stronie pojawi się szerszy opis spotkania w Amsterdamie. Kończymy za to relację LIVE, a za uwagę dziękuje Wam Przemysław Drewniak.

• Po pierwszej połowie wydawało się, że Ajax nie będzie miał w starciu z PSG wiele do powiedzenia. Goście w pełni kontrolowali pojedynek na Amsterdam ArenA, a gdyby nie zmarnowali kilku świetnych szans na podwyższenie rezultatu, rozstrzygnęliby o losach meczu już na początku drugiej połowy. Później jednak do głosu zaczął dochodzić Ajax, a wyrównanie padło po znakomicie wykonanym rzucie wolnym przez Lasse Schoenego.

• KONIEC MECZU! Ajax remisuje z Paris Saint-Germain 1:1.

• Mnóstwo prostych błędów popełniają teraz paryżanie. Gospodarze nie potrafią jednak tego wykorzystać.

• Sędzia dolicza jeszcze dwie minuty.

• Boilesen szukał dośrodkowaniem w pole karne głowy Milika, ale piłka była zawieszona zbyt wysoko, by Polak sięgnął piłkę.

• Piąstkował poza polem bramkowym Cillessen, a na strzał z pierwszej piłki do pustej bramki zdecydował się Pastore. Udało mu się przelobować zarówno golkipera Ajaksu, jak i jego bramkę.

• Agresywne wejście w pole karne Lavezziego, ale kończy się tylko na rzucie rożnym dla PSG.

• W polu karnym znalazł się z piłką Cavani, ale jeden z obrońców gospodarzy zablokował jego strzał.

• ... a za Verrattiego wchodzi Javier Pastore.

• Dwie zmiany także w PSG. Lucasa zmienia Ezequiel Lavezzi...

• Jest Arek Milik! Polak debiutuje w Lidze Mistrzów, zmieniając strzelca bramki.

• Ibrahimović "uruchomił" wchodzącego w pole karne van der Wiela, ale obrońcy powstrzymali jego próbę dośrodkowania do Lucasa.

• Boilesen! Obrońca Ajaksu ograł przed polem karnym dwóch zawodników PSG, oddał strzał, ale piłka ewidentnie zeszła mu z nogi.

• SCHOENE, ALEŻ BYŁO BLISKO!! Kolejny fantastyczny strzał z rzutu wolnego, tym razem ze znacznie dalszej odległości, ale tym razem Sirigu sparował piłkę na słupek! Przycisnął teraz Ajax!

• Lasse Schoene zrobił to, czego nie potrafił Zlatan! Kapitalne uderzenie z rzutu wolnego 28-letniego pomocnika Ajaksu "przełamało" rękawice Sirigu, który w tej sytuacji chyba był źle ustawiony. Zemściła się nieskuteczność PSG i mamy remis!

• GOOOOOOOOOOOOL!!!! LASSE SCHOENE!!!!

• A teraz podobną okazję będzie miał Ajaks. W okolicach 16. metra od własnej bramki faulował Marquinhos, za co obejrzał żółtą kartkę.

• Znów próbował z wolnego Zlatan i znów mu się nie udało. Tym razem na drodze stanęli mu obrońcy w murze.

• Kartką za protesty ukarany również El-Ghazi.

• Serero fauluje tuż przed polem karnym szarżującego Cavaniego i PSG będzie miało kolejną okazję z rzutu wolnego.

• Znakomita szansa Marquinhosa! Młody stoper PSG w tempo nabiegł na doskonałe podanie z rzutu wolnego Lucasa i spróbował strzału głową, jednak okazał się on minimalnie niecelny.

• Kolejne groźne wejście van der Wiela, który tym razem zdecydował się na dośrodkowanie, ale napastników PSG zdołał ubiec bramkarz gospodarzy.

• Lucas zagrał do wchodzącego z prawej flanki w pole karne van der Wiela, ale ten strzelił wprost w Cillessena. A chyba powinien był podać do Ibrahimovicia, który czekał na podanie tuż przed bramką Ajaksu.

• Schodzi z boiska Sigthorsson, ale na murawie nie pojawia się Milik, tylko skrzydłowy Anwar El-Ghazi. De Boer najwyraźniej chce zwiększyć kreatywność i dynamikę akcji swojej drużyny.

• Bardzo dobrze w pierwszych 10 minutach wyglądał Ajax, ale teraz inicjatywa znów leży po stronie PSG.

• Kolejny raz Zlatan kapitalnie podał do Lucasa, otwierając mu drogę do bramki. Brazylijczyk zbiegł do środka, uderzył, ale zrobił to zbyt słabo i Cillessen wybija piłkę na rzut rożny.

• Ibra znalazł dziurę w murze obrońców Ajaksu, uderzył mocno, ale znów zbyt nisko, by zaskoczyć bramkarza reprezentacji Holandii.

• Ibrahimović znakomicie obrócił się z piłką, ograł Veltmana, a ten chwycił go wpół i powalił na murawę. Żółta kartka i rzut wolny tuż przed polem karnym dla PSG.

• Zdecydowanie ciekawsze widowisko oglądamy po zmianie stron. Oby tak dalej!

• Zlatan! Obrońcy Ajaksu pozostawili mu teraz za dużo miejsca w polu karnym, a Szwed oddał płaski strzał, który o kilkanaście centymetrów minął słupek bramki Cillessena.

• Po kolejnym dośrodkowaniu Boilesena w stylu Dennisa Bergkampa chciał się zabrać z piłką w polu karnym Klaassen, ale piłka mu odskoczyła i obrońcy PSG zażegnali niebezpieczeństwo. To jest zupełnie inny Ajax niż pierwszej połowie!

• Znów groźnie w polu karnym PSG. Zimling wyprzedził Luiza, ale drogę do piłki w ostatniej chwili zagrodził mu van der Wiel.

• Rozkręcają się gospodarze! Zimling z dystansu minimalnie nad poprzeczką.

• Nieśmiało odpowiedział Ajax. Boilesen ostro dośrodkował z lewej stronie, ale Sirigu piąstkuje poza pola karne.

• ALEŻ SZANSA PSG! Odbiór na połowie Ajaksu zaliczył Ibrahimović, zagrał do Lucasa, a ten w wymarzonej sytuacji sam na sam fatalnie przestrzelił. Powinno być 0:2!

• I zaczynamy drugą połowę!

• Na zmianę decyduje się w przerwie trener de Boer. Viergevera zastępuje bardziej usposobiony ofensywnie Niki Zimling.

• PSG w stu procentach kontroluje wydarzenia na boisku w Amsterdamie. Ajax nie miał w pierwszej połowie ani jednej klarownej okazji do pokonania Salvatore Sirigu. Gospodarzom ewidentnie brakuje pomysłu na to, jak sforsować doskonale ustawionych paryżan. Może w drugiej połowie przyda się więc Arek Milik?

• Koniec pierwszej połowy. PSG prowadzi w Amsterdamie z Ajaksem 1:0.

• Ajax próbował skontratakować, ale Klaassen został w środku pola zatrzymany przez 4 rywali... Goście jak na razie znakomicie przewidują to, jak zamierzają rozgrywać swoje akcje Holendrzy.

• Strzelał Schoene, ale piłka trafiła wprost w ustawionego w murze Cavaniego.

• Teraz będzie miał okazję Ajax. Matuidi sfaulował rywala ok. 30 metrów od swojej bramki.

• Świetne podanie Ibry do Matuidiego, który zbiegł do narożnika i dośrodkował, ale zrobił to zbyt głęboko o piłka padła łupem Cillessena.

• Kolejna próba przyspieszenia akcji przez Ajax. Schoene po stracie Luiza uderzył zza pola karnego, ale Marquinhos zablokował jego próbę.

• Paryżanie coraz częściej przyspieszają swoje akcje. Moisander zażegnał jedną z nich wybijając piłkę na rzut rożny, ale po dośrodkowaniu Motty nie było zagrożenia.

• Świetnie organizują się piłkarze PSG po stracie piłki. Ajax nie ma żadnych szans na przeprowadzenie kontrataku i nie potrafi znaleźć luki w ustawieniu gości.

• Szybkiego, prostopadłego zagrania do Klaassena próbował Sigthorsson, ale złe przyjęcie piłki tego pierwszego zepsuło nieźle zapowiadającą się akcję.

• Znów próbował z dystansu Moisander, ale efekt jego strzału lepiej przemilczeć...

• Klaassen ostro wszedł w nogi Thiago Motty i zasłużenie został ukarany żółtą kartką.

• PSG prowadzi, ma przewagę, ale kibice Ajaksu nie ustają we wspieraniu swojej drużyny.

• Wreszcie gospodarzom udało się zagrozić bramce PSG. Lucas Andersen wycofał piłkę do Moisandera, a ten zdecydował się na strzał zza pola karnego, jednak nieznacznie się pomylił.

• Brak koncepcji, dużo nieporozumień i niedokładności - tak wyglądały jak dotąd niemal wszystkie próby ofensywne Ajaksu.

• PSG próbuje teraz wciągnąć rywali na własną połowę i liczy na błąd, po którym wyprowadzi szybki kontratak. A gospodarzom jak na razie niewiele wychodzi - przed chwilą piłka dośrodkowaniu Boilesena wylądowała na trybunach.

• Bomba Ibry z rzutu wolnego, ale piłka zawieszona zbyt nisko i Cillessen nie miał problemów z jej złapaniem.

• Kolejna ofensywna próba gości. Ibrahimović zagrał na skrzydło do Cavaniego, ale tym razem to Urugwajczyk złapany na spalonym.

• Telewizyjne powtórki wskazują na to, że przy akcji bramkowej raczej nie było faulu. Boilesen może mieć pretensje tylko do siebie.

• PSG poczuło krew i chce strzelić drugiego gola. Po długiej piłce od Verrattiego Ibrahimović na spalonym.

• Pierwszy gol i pierwsza kontrowersja. Lucas wygrał w polu karnym pojedynek z Boilesenem, który upadł na murawę i reklamował, że był zahaczany przez Brazylijczyka. Sędzia pozostał jednak niewzruszony, piłka trafiła do Zlatana, a jego strzał zdołał zablokować jeden z obrońców. Po dobitce Cavaniego ani defensorzy Ajaksu, ani bramkarz nie mieli już jednak żadnych szans.

• GOOOOL DLA PSG!!! CAVANI!

• Odważniej teraz Ajax. Próbę prostopadłego zagrania Serero do Sigthorssona przerwał w ostatniej chwili David Luiz.

• PSG z dużym spokojem buduje akcję na swojej połowie, ale na razie dobrze ustawieni w defensywie są gospodarze.

• Było niebezpiecznie pod bramką Ajaksu! Po rzucie rożnym wykonywanym przez Thiago Mottę próbował oddać strzał Lucas, ale piłka odbiła mu się od nogi i przeleciała nad poprzeczką.

• Ajax próbuje zaskoczyć paryżan szybką grą po ziemi w środku pola, ale jak na razie goście skutecznie rozbijają ich ataki w okolicach 30 metrów od swojej bramki.

• I pierwsza dynamiczna akcja PSG! Po dośrodkowaniu z lewej strony główkował w polu karnym Brazylijczyk Lucas, ale jego uderzenie broni Cillessen.

• Początek dosyć wyrównany. Ajax próbuje utrzymywać się przy piłce i ustawiony jest dosyć wysoko, co daje jasny przekaz: nie zamierzają dać się zepchnąć do defensywy.

• I startujemy! Od środka rozpoczęli goście w granatowych strojach.

• Aż chciałoby się tam teraz być, prawda?

• Piłkarze obu drużyn wychodzą już na murawę! Za moment na Amsterdam ArenA wybrzmi hymn Ligi Mistrzów.

• Kibice Ajaksu nadal kochają Zlatana. Na stadionie właśnie zawisnął baner o treści "Welcome home son of God" (tłum.: Witaj w domu, Synu Boga).

• Frank de Boer, pytany o ogromną różnicę w budżetach i kwotach, jakie przeznaczają na utrzymanie swoich zawodników obie drużyny, odpowiedział:

- Bogatsi nie zawsze wygrywają. Jak mawiał Johan Cruyff, rywale wciąż muszą wystawić tylko jedenastu zawodników.
  • Oprócz "Ibry" sentymentalny powrót do Amsterdamu przeżywa dziś Gregory van del Wiel, który trafił do PSG z Ajaksu latem 2012 roku. -

Przed meczem Gregory podpowiedział nam kilka rzeczy o sposobie gry i zawodnikach Ajaksu. Był częścią tej drużyny od małego, więc zna ją na wylot. Oprócz tego, oglądaliśmy też sporo fragmentów z ligowych spotkań rywali

- mówił trener paryżan, Laurent Blanc.

• Liczymy, że w drugiej połowie będziemy się emocjonować występem Milika, ale w europejskich mediach tematem numer jeden przed tym spotkaniem był Zlatan Ibrahimović, który w latach 2001-2004 grał w barwach Ajaksu. Oto, co miał do powiedzenia szwedzki napastnik przed dzisiejszym spotkaniem:

Spędziłem tu wiele miłych chwil i zachowałem z tamtego okresu fantastyczne wspomnienia. W Ajaksie nauczyłem się, jak grać w piłkę. Dobrze jest tutaj wrócić
  • Paris Saint-Germain, które w Ligue 1 nie ma poważnej konkurencji w walce o mistrzowski tytuł, również przeplatał dobre mecze z przeciętnymi występami. Ogólny bilans piłkarzy Laurenta Blanca jest jednak całkiem niezły - osiem punktów w czterech spotkaniach, przy bilansie bramkowym 8-1. W poprzedniej kolejce mistrzowie Francji zremisowali 1:1 na wyjeździe z Rennes.

• Jak obie drużyny rozpoczęły ten sezon na swoich podwórkach? W Eredivisie Ajax spisywał się jak dotąd w kratkę. Zaczął od pewnych wygranych z Vitesse i AZ Alkmaar, ale później zanotował dwie z rzędu porażki: u siebie z PSV (1:3) i na wyjeździe z Groningen (0:2). Złą passę podopieczni Franka de Boera przerwali w ubiegły weekend, gdy po dwóch golach Milika pokonali Heracles Almelo.

• Rezerwowi PSG: Nicolas Douchez (GK), Lucas Digne, Zoumana Camara, Javier Pastore, Yohan Cabaye, Jean-Christophe Bahebeck, Ezequiel Lavezzi

• Na ławce rezerwowych Ajaxu nie brakuje oczywiście reprezentanta Polski:

Rezerwowi Ajaxu: Dederick Boer (GK), Mike van der Hoorn, Stefano Denswil, Lerin Duarte, Anwar El-Ghazi, Arkadiusz Milik.

• Obok prezentujemy wyjściowe składy, w jakich obie drużyny rozpoczną spotkanie na Amsterdam ArenA. Zapraszamy również do zapoznania się z lekturą zapowiedzi tego pojedynku.

• Z nadzieją na niezłe widowisko i debiut Arkadiusza Milika w Lidze Mistrzów serdecznie zapraszam na relację z meczu grupy F w Amsterdamie, w którym miejscowy Ajax zmierzy się z Paris Saint-Germain!