Lech Poznań

1

FC Basel

3

• Dzisiejszy mecz relacjonował Wojciech Maćczak, dziękuję, że byliście z nami. Jednocześnie zapraszam na kolejne relacje NA ŻYWO w Ekstraklasa.net.

• Dzisiejszy mecz miał być testem, czy zespół Lecha nadaje się do walki z najlepszymi. Werdykt niestety jest bezlitosny. Wprawdzie pozostaje jeszcze drugie spotkanie, jednak szanse Kolejorza na awans są iluzoryczne. Egzamin dojrzałości został oblany, trzeba wrócić do szkoły, a za rok spróbować jeszcze raz.

• KONIEC MECZU!

• Jeszcze czerwona kartka dla gracza Basel, z boiska wyleciał Xhaka.

• Wychodzący na czystą pozycję Calla dostał bardzo dobrą piłkę ze środka pola i pewnie pokonał Buricia. Mistrz Polski praktycznie bez szans na awans do kolejnej rundy.

• GOL! REZERWOWY DAVIDE CALLA DOBIJA LECHA!

• Druga połowa przedłużona o cztery minuty.

• Tymczasem prezes STS uspokaja na Twitterze:

• Zmiana w zespole Basel: boisko opuszcza Kuzmanović, w jego miejsce wchodzi Elneny.

• Robak źle do Pawłowskiego, marnuje przez to niezłą szansę na atak.

• Douglas uderzał z wolnego nad bramką Vaclika.

• Żółta kartka dla Tamasa Kadara za faul na wychodzącym z akcją rywalu.

• Robak dobrze do Lovrencsicsa, ten zagrał na środek pola karnego akurat tam, gdzie nie było żadnego lechity.

• Piłka za łatwo minęła Kadara, trafiła do Janko, którego powinien atakować Douglas. Tyle że Szkot machnął się, odpuścił i Austriak spokojnie wpakował piłkę do siatki. Sytuacja Lecha staje się bardzo trudna.

• GOL DLA BASEL! JANKO POKONUJE BURICIA!

• Janko dobrze zastawił się, przyjął górną piłkę i zgrał ją do Bjarnasona, który uderzał niecelnie.

• Mamy również ostatnią zmianę w Lechu Poznań. Gergo Lovrencsics zastępuje Kaspera Hamalainena.

• Zmiana w ekipie gości, boisko opuszcza Gashi, a zastępuje go Davide Calla.

• Strzał Zuffiego w środek bramki, piłkę pewnie łapie Burić.

• Safari na boku boiska wkręcił w ziemię Trałkę, po czym dośrodkował w ręce Buricia.

• Zakotłowało się teraz w polu karnym Lecha, obrońcy nie potrafili wybić piłki, ale na szczęście skutecznie blokowali rywali i nie pozwolili również na oddanie strzału.

• Maciej Skorża momentalnie reaguje na stratę prawego obrońcy. Na boisko wchodzi Kebba Ceesay, zastępując Dariusza Fromellę.

• Żółta kartka dla Karola Linettego.

• Wynik pozostał bez zmian, ale Lecha czeka jeszcze trudniejsze zadanie, bo przez ostatnie dwadzieścia kilka minut grać będzie w osłabieniu.

• NIE MA GOLA!!!Jasmin Burić broni strzał Gashiego z rzutu karnego!

• Bjarnason urwał się teraz Kędziorze, obrońca Lecha ratował się faulem we własnym polu karnym i wylatuje z boiska!

• Gashi uderzał niecelnie z jakiś 25 metrów.

• Hamalainen dostał dobrą piłkę pod bramką gości, zdołał wywalczyć tylko rzut rożny.

• 25 478 kibiców obserwuje z trybun dzisiejszy mecz. Do kompletu sporo brakuje, na co wpłynęły pewnie wysokie ceny wejściówek. Bez zniżek kosztowały 60 oraz 80 zł w zależności od sektora.

• I mamy zmianę w zespole z Bazylei. Schodzi bezproduktywny Embolo, za niego na murawie melduje się Janko.

• Urs Fischer szykuje do wejścia bramkostrzelnego Marca Janko. Lech będzie musiał jeszcze bardziej uważać w obronie.

• Po dośrodkowaniu Gashiego piłkę z własnego pola karnego wybił Kędziora.

• Bjarnason zagrał za mocno w pole karne Lecha do Gashiego, przez co ten nie zdołał opanować piłki. Gdyby mu się udało, mogło być już 1:2.

• A ta akcja wzięła się z tego, że chwilę wcześniej Safari szukał partnerów na linii pola karnego Lecha, po czym wyłożył piłkę... Linettemu. Kuzmanović wściekle zaczął machać rękami, bo to on miał dostać tą piłkę.

• Świetna kontra Lecha zmarnowana, bo Pawłowski za mocno podawał do Kędziory. Dokładniej panowie, DOKŁADNIEJ!

• Były napastnik Pogoni Szczecin melduje się na murawie, zastępuje Denisa Thomallę.

• Do wejścia na murawę gotowy jest Marcin Robak.

• Linetty dobrze poradził sobie z Embolo na boku boiska.

• Kamiński dobrze w kierunku wychodzącego na pozycję Kędziory, podanie przeciął jednak Suchy. Chwilę później prostopadłe zagranie Hamalainena również nie przeszło przez linię obrony Basel.

• Żółtą kartką za to przewinienie ukarany został Thomalla.

• Lechici mieli spore problemy, by zatrzymać w środku boiska rozpędzonego Xhakę, udało się dopiero faulem.

• Po dośrodkowaniu Gashiego piłka odbiła się w polu karnym Lecha od Embolo. Źle zachował się młody piłkarz Basel w tej sytuacji.

• Oba zespoły przystępują do drugiej połowy bez zmian w składzie.

• Wracamy do gry w Poznaniu i rozpoczynamy drugą część spotkania!

• Koniec pierwszej połowy! Dobry mecz Lecha i remis 1:1. Wierzymy, że po przerwie Kolejorz powalczy o zwycięstwo!

• Po krótko rozegranym rzucie rożnym dośrodkowywał Douglas, a niecelny strzał głową oddał Kędziora.

• Linetty przegrał biegowy pojedynek z Langiem i wywalczył rzut rożny.

• Bjarnanson przedzierał się w pole karne Lecha, dobrze zatrzymał go Kamiński.

• Pierwsza połowa przedłużona o dwie minuty.

• Dobra piłka Trałki do Tomasza Kędziory, który wyskoczył prawą stroną zza linii obrony Basel, ale poszedł mało zdecydowanie i wywalczył tylko rzut rożny.

• Thomalla teraz niepotrzebnie zdecydował się na strzał. Uderzył lekko z dwudziestu metrów, a powinien zagrywać do któregoś z wychodzących kolegów.

• Przez te wszystkie komentarze o bramkach przestałem pisać o tym, co dzieje się na boisku. A więc krótko - po obu bramkach dominuje walka, głównie na połowie gości.

• Co ciekawe, gdyby nie dobitka Thomalli, to sędzia prawdopodobnie gola by nie uznał. Odgwizdał go bowiem dopiero po strzale Niemca.

• Na razie zatem to rzuty rożne ustawiają wynik meczu w Poznaniu.

• Jestem jeszcze winien wam opis bramki dla Basel. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka przeszła przez kilku zawodników i trafiła do Langa. Obok niego zbyt pasywnie zachowywali się Kamiński i Douglas, żaden z nich nie przeszkodził w oddaniu skutecznego strzału. To poważny błąd, ale na ich szczęście winy szybko zmazał Pawłowski.

• Momentalna odpowiedź Lecha! Po dośrodkowaniu Barry'ego Douglasa z rzutu rożnego piłka trafiła w narożnik pola karnego do Pawłowskiego, ten huknął na bramkę, piłka odbiła się od poprzeczki, od ziemi i wyszła w pole. Dla pewności głową dobił ją jeszcze Thomalla, ale powtórki pokazały, że piłka bez wątpienia przekroczyła linię bramkową pon strzale Pawłowskiego, tak więc jemu przypisujemy gola.

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! SZYMON PAWŁOWSKI!!!

• GOL DLA FC BASEL! MICHAEL LANG WPISUJE SIĘ NA LISTĘ STRZELCÓW!

• Ależ teraz błąd Douglasa i kapitalna obrona Buricia! Szkot wyłożył piłkę Zuffiemu, ten momentalnie huknął, ale świetną paradą popisał się golkiper Lecha!

• Reprezentant Albanii na chwilę opuścił boisko, ale już wrócił do gry.

• Na boisku leży Shkelzen Gashi, potrzebna jest pomoc sztabu medycznego.

• Nieźle zapowiadająca się kontra Lecha spełzła na niczym. Thomalla krótko do Pawłowskiego, ten próbował uruchomić Hamalainena, zagrywał jednak niecelnie.

• A z trybun słychać gromkie "My chcemy gola, Kolejorz my chcemy gola!"

• Pawłowski efektownie zakręcił na prawej stronie boiska, po czym dośrodkował prosto pod nogi Langa.

• Embolo po raz kolejny zatrzymany przez obrońców Lecha. Póki co wygląda na to, że odrobili lekcję i wiedzą, jak radzić sobie z młodym napastnikiem.

• Lech próbował wyprowadzić akcję, jednak Pawłowski nie zdołał zabrać się z piłką, zagraną przez Trałkę.

• Embolo brutalnie potraktowany w środku pola przez Linettego i Kadara.

• Hoegh na boku boiska kasuje groźny rajd Thomalli, wybijając piłkę na róg.

• Ależ była teraz okazja dla Basel! Po dograniu z lewej strony w idealnej sytuacji nie trafia Bjarnanson. No to w "setkach" mamy już 1:1.

• A poniżej oprawa kiboli Lecha w pełnej krasie.

• Znowu Hamalainen, teraz prostopadle do Pawłowskiego, a ten na spalonym.

• GOOOOL?!?! NIE MA!!! Coś niesamowitego! Hamalainen świetnie wyprowadził piłkę z własnej połowy, doszedł aż pod pole karne rywala, zagrał na lewo do Thomalli, a ten... spudłował! Miał czas na przyjęcie, miał czas na popatrzenie - takie sytuacje trzeba wykorzystywać!

• Długa piłka od środkowego obrońcy do Gashiego, ten jednak przegrał pojedynek główkowy z Kadarem.

• Żeby nie było, że race tylko w Kotle:

• We własnym polu karnym Kadar miał trochę problemów z Gashim, pomógł mu Karol Linetty, pokazując jednocześnie, dlaczego jego powrót do składu jest tak ważny.

• Za nami co prawda niewiele minut gry, jednak póki co wygląda to obiecująco. Nie widać przewagi Basel.

• Douglas dobrze zwiódł Langa na własnej połowie, ale późniejsze długie podanie do Formelli było niedokładne.

• Tak wyglądał Kocioł jeszcze przed odpaleniem rac.

• Przed chwilą w pole karne Lecha przedzierał się Embolo, jednak podał piłkę pod nogi Kamińskiego.

• Teraz wydawało się, że z szybką akcją wyjdą goście, jednak Lang zdecydował się na odegranie do środkowych obrońców.

• A w kotle Lecha płoną race. Wygląda fajnie, ale niestety wiąże się z karami od UEFA.

• Formella nie trafia do bramki Basel, ale i tak był na spalonym! A wcześniej piłkarze Lecha bardzo dobrze rozegrali tą akcję. Dobrze, poznaniacy nie wystraszyli się rywala!

• Niezły pomysł Hamalainena, prostopadła piłka do wychodzącego Pawłowskiego, tyle że skrzydłowego Lecha dobrze powstrzymywał jeden z obrońców Basel.

• Na szczęście nie jest. Trałka już wrócił do gry

• Douglas do Pawłowskiego, a ten wybił piłkę w aut, bo na murawie leży Łukasz Trałka. Oby to nie było nic poważnego.

• I zaczęli! Od razu ruszyli na połowę rywala, piłka wylądowała w rękach Vaclika.

• I już wiadomo, że dzisiejszy mecz rozpoczną gracze Macieja Skorży.

• Oba zespoły już na boisku, kapitanowie Łukasz Trałka i Marek Suchy biorą udział w losowaniu.

• Oba zespoły zeszły już z rozgrzewki do szatni i przygotowują się do wyjścia na boisko. Za chwilę początek meczu, początek wielkich emocji! Miejmy nadzieję, że z pozytywnym zakończeniem dla polskiego klubu.

• Ławka rezerwowych FC Basel: Germano Vailati – Adama Traore, Emilio Matias Delgano, Manuel Akanji, Marc Janko, Elsayed Naser Mohamed Elneny, Davide Calla

• Ławka rezerwowych Lecha: Maciej Gostomski – Kebba Ceesay, Abdul Tetteh, Dariusz Dudka, Darko Jevtić, Gergo Lovrencsics, Marcin Robak

• A więcej o najważniejszych zawodnikach FC Basel możecie przeczytać w naszym materiale:

• Skład Bazylei też już na ekranie. A w nim między innymi król strzelców szwajcarskiej ligi z dwóch poprzednich sezonów Shkelzen Gashi oraz rewelacyjny nastolatek Breel Embolo.

• Podaliśmy wam już skład Lecha na dzisiejsze starcie, a w nim jedna duża niespodzianka. Do gry po przerwie spowodowanej kontuzją wraca Karol Linetty, który zastąpił w podstawowym zestawieniu Dariusza Dudkę. Były zawodnik FC Basel Darko Jevtić rozpocznie dzisiejsze spotkanie na ławce, podobnie jak Marcin Robak. W ataku od pierwszej minuty Maciej Skorża postawił na Denisa Thomallę.

• Do rozpoczęcia meczu pozostało jeszcze sporo czasu, zatem ja zapraszam do artykułów, które przygotowaliśmy na jego temat. Na początek zapowiedź spotkania:

• Przed mistrzem Polski niezwykle trudne spotkanie. Po wyeliminowaniu FK Sarajewo piłkarze Lecha trafili na renomowany szwajcarski zespół i tym razem będą musieli mocno natrudzić się, by awansować do kolejnej rundy. Trudne nie znaczy jednak niemożliwe - rywal, choć wymagający, pozostaje w zasięgu poznańskich piłkarzy. Liczymy więc na walkę, zaangażowanie przez pełne 90 minut i... może jakąś zaliczkę przed rewanżem?

• Dzień dobry, szczęść Boże, jak mawia jeden z byłych kandydatów na urząd prezydenta. Z tej strony Wojciech Maćczak, witam was serdecznie i zapraszam na relację NA ŻYWO z rozpoczynającego się za niecałą godzinę meczu Lecha Poznań z FC Basel.

• Lech Poznań - FC Basel LIVE!

ZAPOWIEDŹ: Przed zespołem Skorży trudny egzamin dojrzałości. Uda się zdać?

W 2. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów Lech Poznań wyeliminował FK Sarajewo. Teraz przed piłkarzami Macieja Skorży dużo trudniejsze zadanie. Lechici o ostatnią. rundę eliminacji elitarnej Champions League zagrają z mistrzem Szwajcarii FC Basel. Szwajcarzy w swojej historii już sześć razy awansowali do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dwukrotnie zdołali zakwalifikować się do 1/8 finału, a przed dwoma laty zatrzymali się dopiero w półfinale Ligi Europy. - Basel kulturą gry i umiejętnościami jest na znacznie wyższym poziomie niż polskie zespoły. W środę musimy zagrać mecz życia, żeby wygrać i później bronić zaliczki w Bazylei - komentuje trener Skorża.

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:1