Polska

5

3 1 połowa

• Za uwagę dziękuje wam Wojciech Maćczak. Zapraszam na kolejne relacje w Ekstraklasa.net!

• Mecz z pewnością nie zachwycił. Trzy punkty w zasadzie były dopisane już przed spotkaniem, a bardziej liczył się styl, w jakim zwycięstwo zostanie odniesione. Ten był nędzny, długimi momentami na boisku było nudno, a Polacy nie mieli pomysłu na sforsowanie defensywy rywala.

• Dzisiejsze spotkanie z pewnością przejdzie do historii. Po pierwsze - reprezentacja Polski jeszcze nigdy nie strzeliła tylu goli w meczu wyjazdowym z San Marino. Po drugie i ważniejsze - po raz pierwszy w historii starć obu zespołów biało-czerwoni stracili bramkę.

• Koniec meczu!

• Wszołek huknął w środek bramki - akurat tam, gdzie stał Simoncini.

• Trzy minuty doliczone przez arbitra.

• Groźne uderzenie Bianchiego, na szczęście prosto w Boruca.

• Andy Selva huknął obok bramki Boruca.

• Jędrzejczyk faulował rywala tuż przed polem karnym, będzie niezła okazja dla San Marino.

• Żółta kartka za faul dla Robaka.

• Kolejna akcja Soboty, w końcowej fazie jednak zbyt mocno wypuścił sobie piłkę i dał szansę obrońcy na skuteczną interwencję.

• Simoncini broni uderzenie Pawła Wszołka!

• Sobota przedzierał się przez obronę San Marino, próbował wymusić rzut wolny, ale ostatecznie stracił tylko piłkę.

• Wszołek dostał piłkę z głębi pola, czekał na reakcję bramkarza San Marino, a piłka wyszła w aut. Powinien wcześniej próbować ją opanować.

• Ostatnia zmiana również w drużynie San Marino - Bianchi w miejsce Rinaldiego.

• Ostatnia zmiana w ekipie biało-czerwonych: Wszołek w miejsce Krychowiaka.

• Celeban próbował krótko podawać do Soboty, ale nie wyszło. Chwilę wcześniej nowy nabytek Clubu Brugge zgubił piłkę w polu karnym rywali.

• Pomocnik reprezentacji Polski dobrze znalazł się w polu karnym, obrócił się z piłką i pewnie pokonał bramkarza San Marino.

• GOOOL!!! WPROWADZONY NA BOISKO PO PRZERWIE MIERZEJEWSKI ZDOBYWA BRAMKĘ!!!

• Nieudane dośrodkowanie Boenischa na długi słupek. Czekał tam Sobota, ale piłka przeleciała wysoko nad jego głową.

• Mamy drugą zmianę w reprezentacji Polski: w miejsce Błaszczykowskiego wchodzi Mierzejewski.

• Zmiana w zespole San Marino - Cibelli zmienia Palazziego.

• Zaskakujący strzał Boenischa mógł być groźny dla graczy San Marino. Oczywiście, gdyby piłka zmierzała w światło bramki.

• Po raz kolejny z rzutu wolnego próbował Zieliński. Niestety tym razem poślizgnął się przy strzale i spudłował.

• Zawodnik Udinese uderzył z rzutu wolnego z około 25 metrów i nie dał szans na obronę Simonciniemu. Może ta bramka wyrwie Polaków z marazmu, w jaki popadli po przerwie?

• GOOOL!!! PO RAZ DRUGI ZIELIŃSKI!!!

• Ciekawiej niż na boisku jest teraz na trybunach, gdzie Polacy zaprezentowali efektowne racowisko.

• Z ostrego kąta Błaszczykowski nie trafia do bramki rywala. Widać, że mu się chce, że walczy, ale chwilami w pojedynkę.

• Skuteczna interwencja Celebana przerywa niezłą akzję San Marino.

• Kolejne "żółtko" dla gracza San Marino, tym razem ukarany Calzolari.

• Nie będzie dobrze wspominał powrotu do kadry napastnik Wisły. Miał trzy niezłe sytuacje, ale żadnej nie zdołał wykorzystać. Pokazał, że jest daleki od formy chociażby sprzed roku, gdy został powołany na Euro 2012. Żeby nie mówić już o latach, w których zostawał królem strzelców Ekstraklasy...

• Buscarini ukarany żółtą kartką.

• Pierwsza zmiana w reprezentacji Polski - Marcin Robak zastępuje Pawła Brożka.

• Sobota próbował dogrywać do Celebana, ale piłkę przechwycił obrońca San Marino.

• Słaby początek drugiej połowy w wykonaniu naszej kadry. Nie widać specjalnej chęci zdobywania kolejnych bramek, a przecież tylko tak można zmazać plamę, jaką niewątpliwie jest stracony gol.

• Strzał Zielinskiego zablokowany przez obrońców. Będzie rzut rożny.

• Celeban zablokowany w polu karnym rywala. Niewiele ofensywnych wejść w jego wykonaniu widzieliśmy w pierwszej połowie.

• Zaczynamy drugą połowę!

• Na plus na pewno Jakub Błaszczykowski, który już po raz kolejny ciągnie do przodu wózek z napisem "reprezentacja Polski". Niezłe momenty miał Zieliński, zbyt chaotycznie gra zdobywca trzeciego gola, Sobota.

• Fatalnie spisuje się dzisiaj Boenisch, który ma ogromne problemy z każdym przyjęciem piłki. W ataku drażni za to postawa Brożka - widać, że zawodnik Wisły jest daleki od optymalnej formy i powołanie go do kadry było sporym błędem. W zasadzie obydwaj nie powinni wyjść na drugą połowę.

• Nędza - tak można podsumować pierwszą połowę spotkania. Bramka, stracona po stałym fragmencie, to ogromny wstyd dla całej linii defensywnej. Gracze Bayeru Leverkusen, Milanu, FK Krasnodar oraz FC Vaslui kontra bankowiec 1:0.

• Przerwa.

• A teraz fatalnie Boenisch. Po raz któryś w tym meczu nie zdołał przyjąć piłki, a później jeszcze faulował rywala. Co ten zawodnik robi w pierwszym składzie?

• Salomon naciskany przez rywala odgrywa do Boruca. Niewiele brakowało, by gracz Milanu stracił piłkę.

• Bezmyślny faul Mateusza Klicha, czego efektem jest żółta kartka. Zupełnie niepotrzebna.

• Zmiana w ekipie San Marino - kontuzjowanego Gasperoniego zastępuje Cervellini.

• Błaszczykowski do Brożka, ten próbował oddać piętką do gracza Borussii. Miało być efektownie, ale nie wyszło.

• Zieliński próbował zagrywać do Soboty, ale podanie nieudane.

• Na boisku leży jeden z graczy San Marino, chwila przerwy w grze.

• Mocne dośrodkowanie Boenischa na rzut rożny wybija Palazzi. To chyba pierwsze jego dośrodkowanie w tym meczu, mocne, ale niespecjalnie udane.

• San Marino - Polska

• 3:1 PROWADZĄ POLACY! Brożek odegrał piłkę do tyłu do Soboty, a ten płaskim strzałem pokonał bramkarza San Marino!

• Druga żółta kartka w tym meczu, ukarany tym razem Matteo Vitaioli.

• Przed szansą na podwyższenie Błaszczykowski, trafia jednak w boczną siatkę.

• Błaszczykowski powstrzymany przez rywali w środku pola. Po strzelonym golu gracze San Marino nabrali wiatru w żagle.

• Znakomita sytuacja dla Polaków, ale do siatki rywala nie trafia Paweł Brożek! W podobnej sytuacji trafił przed chwilą Błaszczykowski!

• Wróćmy jeszcze do gola dla San Marino - fatalnie w tej sytuacji zachowała się obrona Polaków. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Della Valle został pozostawiony bez krycia i wpakował piłkę do siatki. Jeśli tracimy bramkę po stałym fragmencie z takim przeciwnikiem, to jak pozytywnie myśleć o spotkaniach z Anglią czy Ukrainą?

• SZYBKA ODPOWIEDŹ POLAKÓW! Błaszczykowski wpadł w pole karne i pewnie pokonał bramkarza San Marino!

• GOOOOL DLA SAN MARINO!!!! ALESSANDRO DELLA VALE!!!

• Znów Sobota do Brożka... i znów nic z tego. Próbując zgubić obrońcę zszedł do linii końcowej, a skierowanie piłki do siatki z niemal zerowego kąta okazało się zbyt trudne. Widać u Pawła długą przerwę w grze, choć ma ciąg na bramkę i znajduje się w sytuacjach, to na razie żadnej nie potrafił wykorzystać.

• Sobota do Brożka, ten podciął piłkę wysoko nad bramkarzem San Marino, który jednak zdołał wrócić między słupki i złapać futbolówkę. Niepotrzebnie bawił się napastnik Wisły.

• Po dograniu Salomona Boenisch nie potrafił przyjąć piłki, na szczęście dla niego zdołał ją obić o przeciwnika i wywalczył aut.

• Bollini ukarany żółtą kartką za atak na nogi Błaszczykowskiego.

• Gracze San Marino wciąż bronią się niemal całym zespołem, wysunięty do przodu jest jedynie Selva. Przez to w ich polu karnym panuje spory tłok, dlatego większość uderzeń z dystansu naszych reprezentantów zamiast w okolice bramki, trafia w piłkarzy San Marino.

• Klich biegł w poprzek boiska, dograł w końcu do Błaszczykowskiego, a ten trafił w rywali.

• To jeszcze zmiennicy w San Marino: Federico Valentini, Giacomo Benedettini, Alex Della Valle, Gabriele Genghini, Maicol Berretti, Michele Cervellini, Enrico Cibelli, Matteo Coppini, Alessandro Bianchi.

• Na wasze życzenie - ławka rezerwowych Polski: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Jakub Rzeźniczak, Łukasz Szukała, Ariel Borysiuk, Eugen Polanski, Jakub Kosecki, Paweł Wszołek, Marcin Robaki.

• Boenisch dobrze zagrał do zawodnika Udinese, a ten ze spokojem pokonał bramkarza San Marino. Pewnie, jak rutyniarz - tak kilka minut temu powinien zachować się 11 lat starszy Brożek.

• GOOOOL!!! PIOTR ZIELIŃSKI OTWIERA WYNIK SPOTKANIA!

• Z rzutu wolnego dośrodkowywał Zieliński, Simoncini natomiast skutecznie piąstkował piłkę.

• Przedzierał się teraz jeden z naszych reprezentantów w pole karne rywali, został jednak powstrzymany przez trójkę graczy San Marino.

• A teraz powinien być gol! Prostopadłe podanie Zielińskiego do Brożka, a ten przegrywa pojedynek sam na sam z bramkarzem San Marino!

• Błaszczykowski w tempie do Zielińskiego, ten próbował strzelać z ostrego kąta, ale poślizgnął się i wywalił piłkę daleko obok bramki.

• Polacy pod polem karnym rywala, prostopadłe podanie Błaszczykowskiego nie przedarło się przez gąszcz nóg obrońców, powodzenia nie przyniosła również próba Boenischa.

• Polacy od początku rozgrywają w piłkę w obronie, czekając na okazję przejścia do przodu.

• Pierwszy gwizdek sędziego - zaczynamy!

• I czas na hymn San Marino, "Inno Nazionale", co w tłumaczeniu na Polski oznacza po prostu... hymn narodowy. Co ciekawe, zatwierdzona została jedynie melodia, a utwór nie ma oficjalnych słów.

• Polscy kibice na meczu w San Marino: San Marino - Polska

• Na stadionie rozbrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego".

• Oba zespoły wychodzą na boisko witane przez sporą grupę fanów z Polski oraz... rzęsisty deszcz. W San Marino leje, szykuje nam się więc kolejny mecz na wodzie.

• Dodajmy tylko, że niedoszły bohater tamtej akcji wystąpi dzisiaj w podstawowym składzie reprezentacji San Marino. Na co dzień występuje w amatorskiej lidze w swoim kraju, w kadrze rozegrał póki co dziesięć spotkań i zdobył jednego gola - w spotkaniu z Maltą. Do tego debiutował w kadrze... właśnie w spotkaniu z Polską, dokładniej w opisywanym wcześniej starciu, wygranym przez naszych 10:0.

• Widać ta sytuacja, a także ostatnie słabe wyniki naszej reprezentacji rozbudziły ambicje San Marino. Rzecznik reprezentacji zapowiada, że tym razem chcą zdobyć gola. Uda im się?

• Ostatnie starcie też specjalnie łatwe nie było. Ostatecznie Polacy wygrali 5:0, dwie bramki zdobywając z rzutów karnych. W końcówce gracze San Marino mieli świetną okazję, byt zdobyć bramkę, ale w sytuacji sam na sam górą był Artur Boruc.

• Z kolei najbliżej podziału punktów było w pierwszym pojedynku obu zespołów w 1993 roku. Wtedy Polacy długo męczyli się z przeciwnikiem, ostatecznie w 70. minucie gola na wagę zwycięstwa... ręką zdobył Jan Furtok, wykańczając akcję Romana Koseckiego.

• Najwyższe zwycięstwo biało-czerwoni odnieśli w spotkaniu eliminacji MŚ 2010, gdy pokonali San Marino 10:0. Spotkanie odbyło się w kwietniu 2009 roku, a więc przeszło cztery lata temu, ale dzisiaj nie wystąpi żaden zawodnik, który miał okazję grać wtedy. Blisko był jedynie Robert Lewandowski, którego wyeliminowała kontuzja. A przypomnijmy, że wtedy w reprezentacji Polski zagrali m. in. Euzebiusz Smolarek, Ireneusz Jeleń, Roger, czy też Jacek Krzynówek.

• Dzisiejszy mecz będzie ósmym pojedynkiem obu drużyn. Dotychczas Polacy wygrali wszystkie starcia z San Marino, zdobywając w sumie 28 goli i nie tracąc żadnego.

• To jednak San Marino, jedyny grupowy rywal Polaków, z którym mamy szansę wygrać oba mecze (!!!). Traciliśmy już punkty z wszystkimi pozostałymi przeciwnikami, tym razem coś takiego stać się nie może. Wszak w zespole naszych dzisiejszych przeciwników występuje dwóch zawodowych piłkarzy z niższych lig włoskich, a poza tym m. in. studenci, właściciel baru, bankowiec, czy też właściciel firmy śmieciarskiej. Zresztą profesje poszczególnych reprezentantów San Marino wyjaśniliśmy na grafice poniżej.

• Swoją drogą powołania dla tych zawodników pokazują nędzną sytuację, jaka obecnie panuje w ataku reprezentacji Polski. Urazy Lewandowskiego, Milika i Sobiecha sprawiły, że Fornalik musiał sięgnąć po 30-letnich graczy, którzy nawet w Ekstraklasie póki co nie strzelają regularnie. Na San Marino powinno wystarczyć, ale z poważniejszym rywalem byłoby krucho.

• Dłużej, bo niemal trzy lata na kolejny występ w reprezentacji czeka Marcin Robak. Napastnik Pogoni Szczecin podobnie, jak Brożek ma na koncie jedno ligowe trafienie, a dziś rozpocznie mecz na ławce rezerwowych.

• Ciekawym aspektem dzisiejszego spotkania jest powrót do reprezentacji Brożka, który po raz ostatni zagrał w biało-czerwonych barwach podczas meczu z Czechami na Euro 2012. Po powrocie do Wisły zdążył zdobyć w Ekstraklasie jedną bramkę (z karnego w spotkaniu z Lechem), ale to wystarczyło Waldemarowi Fornalikowi, by powołać go do kadry.

• A tak, w nieco żartobliwy sposób, prezentuje się skład naszych dzisiejszych rywali: Skład San Marino

• Znamy już skład reprezentacji Polski. Waldemar Fornalik dokonał kilku wymuszonych zmian w porównaniu z meczem z Czarnogórą. W ataku zobaczymy Pawła Brożka, który zastąpił narzekającego na uraz Roberta Lewandowskiego. Pomoc pozostała bez zmian, ale już w obronie jest kilka roszad. Na prawej stronie zagra Piotr Celeban, do środka przesunięty został Artur Jędrzejczyk, nie ma w składzie Kamila Glika i Łukasza Szukały, jest za to Bartosz Salamon. Na lewej stronie defensywy zagra Sebastian Boenisch, który już w piątkowych meczu wszedł w miejsce kontuzjowanego Jakuba Wawrzyniaka. W bramce niezmiennie Artur Boruc.

• Trening kadry w San Marino

• Witamy w relacji na żywo ze spotkania pomiędzy San Marino a reprezentacją Polski. Dla podopiecznych Waldemara Fornalika zwycięstwo jest dzisiaj obowiązek, a choćby stracona bramka będzie już powodem do wstydu. Czy biało-czerwoni spełnią swój obowiązek?