Niemcy zremisowali z Ghaną po wymianie ciosów. Klose wyrównał rekord Ronaldo

Jakub Seweryn, msz
Po niesamowicie emocjonującym meczu i wymianie ciosów w drugiej połowie, Niemcy zremisowali z Ghaną 2:2. Punkt dla naszych zachodnich sąsiadów uratował Miroslav Klose, który zdobył bramkę kilkadziesiąt sekund po wejściu na boisko, wyrównując tym samym rekord Ronaldo pod względem liczby bramek zdobytych na mistrzostwach świata. Było to jego 15 trafienie, na 5 mundialu.

Przed tym spotkaniem w znacznie lepszej sytuacji byli Niemcy, którzy w pierwszym spotkaniu rozbili Portugalię aż 4:0 po hattricku Thomasa Muellera i trafieniu Matsa Hummelsa. Ghana z kolei przegrała ze Stanami Zjednoczonymi 1:2 i to podopieczni Kwesi Appiaha grali pod znacznie większą presją, bowiem porażka praktycznie eliminowała ich z turnieju. Dodatkowym smaczkiem w tym meczu był pojedynek braci Boatengów, grających po obu stronach barykady. Obrońca Bayernu Monachium, Jerome, broni barw naszych zachodnich sąsiadów, natomiast Kevin-Prince z Schalke 04 Gelsenkirchen jest reprezentantem Ghany.

Pierwsza połowa była niezwykle wyrównana. Choć w polu przewagę mieli Niemcy, to jednak w wielu akcjach brakowało im dokładnego ostatniego podania. Znacznie lepsze okazje do wyjścia na prowadzenie mieli jednak Ghańczycy. W siódmej minucie gry po akcji Christiana Atsu fatalnie spudłował z kilku metrów Asamoah Gyan. Choć w tej sytuacji Manuel Neuer miał sporo szczęścia, to jednak musiał się on wykazać w tej części gry po mocnych uderzeniach z dystansu Atsu oraz Sulley’a Muntariego, a także zatrzymując w polu karnym pędzącego na bramkę Gyana tuż przed przerwą. Wobec bardzo dobrej gry Ghany w defensywie Niemcom ciężko było się przedostać pod bramkę Daudy. Najlepszą szansę na zmianę rezultatu miał Thomas Mueller, który naciskany po akcji Mesuta Ozila nie potrafił z bliska zapewnić swojemu zespołowi jednobramkowej przewagi, przez co do przerwy w Fortalezie mieliśmy bezbramkowy remis.

Prawdziwe wielkie strzelanie rozpoczęło się dopiero w drugiej połowie, a pierwsi do siatki rywala trafili Niemcy, po tym jak w 51. minucie dośrodkowanie z prawego skrzydła Muellera na bramkę zamienił Mario Goetze. Na odpowiedź zespołu z Afryki nie trzeba było długo czekać, bowiem cztery minuty później w analogicznej sytuacji po drugiej stronie boiska wspaniałą główką popisał się Andre Ayew i Neuer nie miał nic do powiedzenia. W tym momencie spotkania na placu gry nie było już obu braci Boatengów. Jerome z powodu kontuzji został w przerwie zmieniony przez Shkodrana Mustafiego, natomiast po trafieniu Goetze z boiska został ściągnięty Kevin-Prince, którego zastąpił Jordan Ayew.

W 63. minucie spotkania to zespół z Afryki był na prowadzeniu, gdy Asamoah Gyan dostał znakomite prostopadłe podanie i w sytuacji sam na sam nie dał Neuerowi żadnych szans. Podopieczni Appiaha mogli pójść za ciosem i podwyższyć swoją przewagę, jednak gorszego momentu w grze naszych zachodnich sąsiadów nie potrafił wykorzystać Andre Ayew, który zmarnował dwie sytuacje na trzeciego gola dla Ghany.

Zniecierpliwiony Joachim Loew nie czekał już na dalszy obrót spraw i w 69. minucie gry wpuścił na boisko dwójkę Miroslav Klose – Bastian Schweinsteiger. To przyniosło doskonały efekt, bo już 120 sekund po wejściu na boisko to właśnie Klose zachował się najlepiej w polu karnym i po rzucie rożnym dla Niemców oraz strzale głową Howedesa zdołał z bliska wpakować piłkę do bramki, doprowadzając do wyrównania. Dzięki temu trafieniu urodzony w Opolu zawodnik z 15 golami w historii swoich występów na mistrzostwach świata zrównał się pod tym względem z absolutnym rekordzistą, Brazylijczykiem Ronaldo.

Do końca pojedynku na Estadio Castelao w Fortalezie trwała fantastyczna wymiana ciosów, znakomite okazje mieli zarówno jedni, jak i drudzy, ale wynik już się nie zmienił. Remis 2:2 po wspaniałym widowisku oznacza, że ani Niemcy nie zapewnią sobie po drugiej kolejce fazy grupowej awansu do kolejnej rundy, ani Ghana nie zostanie wyeliminowana przed swoim ostatnim starciem z Portugalią. W grupie G zapowiadają się jeszcze wielkie piłkarskie emocje.