Oceny Polaków za mecz z Niemcami. Wyszli z okopów i podjęli całkiem równorzędną walkę - szacunek!

Jacek Czaplewski
Przegraliśmy. Ale z mistrzami świata, na ich terenie, po walce, stwarzając bardzo dobre widowisko i dramaturgię. Nie mamy powodów do wstydu i kompleksów. Oto oceny dla Polaków za spotkanie z Niemcami.

Łukasz Fabiański (6) – Może przy drugim golu powinien się lepiej zachować. Może, nie wracajmy do tego. Parę pozostałych jego interwencji było naprawdę klasowych. Szczególnie ta w drugiej połowie, gdy obronił główkę Matsa Hummelsa.

Łukasz Piszczek (3) – Koledzy nie chcieli wracać, przez co miał dwóch lub trzech rywali na głowie. Siłą rzeczy było więc na jego stronie groźnie. Tamtędy zostały przeprowadzone akcje, po których padły dwa pierwsze gole. Jednego z nich zawalił Piszczek. Jakby tego było mało to przed przerwą musiał opuścić murawę z powodu kontuzji.

Łukasz Szukała (5) – Trochę za mało asekurował Piszczka, a potem Olkowskiego. Łatwo się jednak mówi z perspektywy trybun lub telewizora. Co mógł, to uczynił. Jeden stracony gol obciąża jego konto. Pozostałe jakby mniej. Musimy przy tym wszystkim mieć na względzie także te momenty, kiedy zachowywał się dobrze. Było ich sporo.

Kamil Glik (6) – Niełatwo się broni, kiedy w pełnym biegu pod twoją bramkę wpada kilku mistrzów świata. Trzeba uważać, by nie sfaulować i jednocześnie przerwać te zapędy. Naszemu najlepszemu stoperowi wychodziło dziś z tym różnie. Jesteśmy jednak dalecy od krytykowania go za ten występ. Wiele pożytecznego zdziałał.

Maciej Rybus (6,5) – Były obawy, czy podoła. Podołał. Przeciął wiele groźnych piłek, dobrze się ustawiał, dużo biegał. Wiadomo, że czasem po prostu nie sposób było mu dotrzymać kroku i tym samym przerwać każdej akcji. No ale pamiętajmy przeciwko komu grał.

Kamil Grosicki (6,5) – Napsuł Niemcom krwi i to szczególnie w pierwszym kwadransie. Szkoda, że jednej z szans nie wykorzystał. Na szczęście potem fantastycznie przyjął piłkę, odjechał z nią i ze słabszej nogi idealnie dograł do Lewandowskiego. Tak padł dla nas jedyny gol w tym spotkaniu.

Krzysztof Mączyński (5) – Zagrał po to, by zagęścić środek pola. Różnie mu to wychodziło. Na pewno zostawił serce. W niektórych sytuacjach był jednak o sekundy spóźniony. Ten detal decydował, że taki Mario Goetze szalał sobie pod naszym polem karnym.

Grzegorz Krychowiak (7) – Wykonał fantastyczną pracę. Pod własnym polu karnym, w środku pola, na połowie Niemców – po prostu wszędzie. To dzięki niemu nie straciliśmy więcej bramek i dzięki niemu mogliśmy w drugiej połowie odpowiedzieć.

Tomasz Jodłowiec (5,5) – Nie miał żadnego lęku, a przecież przyszło mu rywalizować z najlepszymi pomocnikami świata. Wiele razy dał radę odebrać im piłkę, wiele razy wyrzucił z rytmu, odciągnął od własnej szesnastki. Co mógł, to zrobił. Brawa.

Arkadiusz Milik (5) – Popisał się genialnym przerzutem do Grosickiego, dlatego też zapisujemy mu asystę drugiego stopnia. Gdyby jeszcze popracował więcej w defensywie, zwłaszcza na początku spotkania, to może wyciągnęlibyśmy lepszy wynik.

Robert Lewandowski (7) – Wódz. Dał nam kolejną bramkę, dał nam nadzieję. Oczywiście można a nawet trzeba gdybać o tym, co by było, jeżeliby tuż przed zejściem do szatni lepiej uderzył. Ale przecież uderzył dobrze! To nie jego wina, że ten strzał bronił genialny Manuel Neuer.

Weszli z ławki:

Paweł Olkowski (5) - Wszedł przy wyniku 1:2, bez szczególnej rozgrzewki. W paru akcjach rzeczywiście nie powstrzymał Niemców. Z drugiej jednak strony biegał i walczył jak trzeba. Po prostu momentami byli szybsi i sprytniejsi.

Jakub Błaszczykowski (5) – Wszedł akurat wtedy, gdy mecz wyhamował. Nie za bardzo mógł zatem rozwinąć skrzydła. Ale za to raz poszedł w drybling i Niemiec obejrzał żółtą kartkę. To też jest ważne. Kartka, wolny i okazja ze stałego fragmentu gry.

Sławomir Peszko grał zbyt krótko, by go ocenić.