"Ojciec założyciel" - Wisła Kraków zawdzięcza mu swój byt

Bartosz Michalak
Tadeusz Łopuszański w 1906 roku założył krakowski klub Wisła
Tadeusz Łopuszański w 1906 roku założył krakowski klub Wisła historiawisly.pl
W Polsce wszyscy piłkarscy kibice kojarzą głównie obecnego właściciela "Białej Gwiazdy" - Bogusława Cupiała. Niewielka ilość fanów futbolu zna nazwisko człowieka, który kiedyś, dzięki swojej ambicji i miłości do sportu, pozwolił zaistnieć Wiśle Kraków.

Tadeusz Łopuszański - profesor, patriota

Urodzony w 1874 roku od najmłodszych lat propagował sportowy tryb życia. Jako nauczyciel matematyki i fizyki w różnych krakowskich gimnazjach, przywiązywał ogromną wagę do, niepopularnego wówczas w środowisku profesorskim, wychowania sportowego.

Głównym celem życia Tadeusza Łopuszańskiego, któremu też poświęcił się jako pedagog, dyrektor placówek i wielu towarzystw, a także związków związanych ze sportem, było:

"Wychowanie nowego typu inteligencji polskiej pozbawionej takich wad jak: słabość woli, pęd do marnych**i niskich form życia, zanik tężyzny fizycznej i duchowej, zakłamanie, egoizm, brak solidarności**"

Polub nowy funpage Wisły Kraków! Bądź na bieżąco! Poznaj historię "Białej Gwiazdy"!

Łopuszański "Ojcem założycielem" Wisły Kraków

Krakowskiemu profesorowi niezwykle aktywną i innowacyjną działalność dydaktyczno-wychowawczą przerwała wojna. Tadeusz Łopuszański nim jednak był zmuszony do życia w okupacji, tylko i wyłącznie z własnej inicjatywy założył... klub sportowy.

Na wiosnę 1906 roku krakowski nauczyciel miał zaledwie 32 lata. Widząc swoich uczniów ciągle grających w piłkę w Parku Jordana, bądź na krakowskich Błoniach, po zajęciach szkolnych oświadczył im, niezwykle zaskakujący i radosny dla nich, zamiar.

"Wiślacy już przyszli!"

Całą historię założenia i początków istnienia Wisły Kraków dokładnie zrelacjonował nieżyjący napastnik "Białej Gwiazdy" - Roman Wilczyński, który był podopiecznym Tadeusza Łopuszańskiego:

Propozycja ta zaszokowała nas do tego stopnia, że milczeliśmy, bo wprost nie chcieliśmy wierzyć by coś podobnego mogło wyjść z ust i to profesora. Profesor jednak zrozumiał nasze milczenie i jakby nic opowiadał jak to w innych państwach rozwija się sport, więc i my Polacy musimy włączyć się w ten nurt.

Na te słowa radość taka zapanowała, żeśmy zaczęli klaskać i niejednemu łza pokazała się w oku. Godziliśmy się na wszystko, że klub będzie nazywał się Wisła, i znowu oklaski i okrzyki: "Polacy i Wisła to Polska!

W piłkę grać trzeba było zacząć natychmiast. Umówiliśmy się, że będziemy się zbierać w każdy dzień pogodny, a miejsce będzie przy bramie do Parku Jordana, a mecze będziemy rozgrywać na Błoniach, bo tam znajdziemy najłatwiej przeciwnika. Przychodziliśmy na Błonia codziennie, więc znano nas już dobrze i mówiono:"Wiślacy już przyszli’”.

Sportowa pasja łączona z patriotycznym wychowaniem = Wisła Kraków

Początki istnienia

Wczesną jesienią 1906 Wisła Kraków wzięła udział w pierwszym turnieju piłkarskim w Krakowie (Turniej Jesienny), zajmując w nim 3. miejsce. Wówczas też po raz pierwszy nazwa "Wisła" pojawia się w prasie.

Pierwszym kapitanem drużyny Wisły Kraków złożonej z uczniów II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie został Józef Szkolnikowski, który był bramkarzem. Opiekunem i jej „prezesem” [Oficjalnie stanowisko Prezesa klubu Wisła Kraków, Łopuszański objął w 1910 roku.] nie mógł być nikt inny, jak właśnie Tadeusz Łopuszański.

Wisła na pierwszy wyjazd poza granice Krakowa pojechała do Wadowic. Mecz z Kołem**Sportowym Wadowice zakończył się wysoką wygraną 0:7** podopiecznych Łopuszańskiego.

Fuzja z Czerwonymi

Czerwoni, Wisła, biało-czerwoni i Cracovia to drużyny, które nie zaprzestały swojej działalności w tamtym okresie. Większość ekip w Krakowie w tamtym okresie na skutek srogich i długich zim przestawała istnieć.

Tym samym, żeby zapobiec temu w przypadku tych pozostałych czterech, doszło do dwóch fuzji. Wiosną 1907 roku biało-czerwoni połączyli się z Cracovią, natomiast we wrześniu tego samego roku, z inicjatywy profesora Łopuszańskiego Czerwoni dołączyli do Wisły.

Rok 1910 przełomowy w historii klubu

Już rok wcześniej Wisła przy wsparciu Łopuszańskiego chciała zorganizować się w osobne towarzystwo.

Ludzie związani z tym klubem swego zamiaru dopięli jednak dopiero 7 lutego 1910 roku, kiedy Wisła nabyła osobowość prawną wraz z zatwierdzeniem statutu klubu przez Namiestnictwo we Lwowie. Wcześniej na walnym zgromadzeniu TS Wisła prezesem zarządu Towarzystwa wybrano Tadeusza Łopuszańskiego, formalizując niejako jego pozycję w klubie od 1906 roku.

Uhonorowany założyciel Wisły

Tadeusz Łopuszański w swoim życiu został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i francuską Legią Honorową.

Wiosną 1955 roku, krakowski profesor zmarł w Chorzowie. Założycielowi klubu Wisła Kraków w dalszej działalności na rzecz krakowskiego sportu przeszkodziła I wojna światowa. Jednak do czasu jej rozpętania jego zasługi na polu organizacyjnym dla tego klubu są nieocenione.

"Ojciec Założyciel" w ciągłym kontakcie z "wiślacką młodzieżą" wyrabiał w młodych adeptach sportu, poczucie karności i dyscypliny, a także miłości do sportu i barw swego klubu.

Źródło: historiawisly.pl

Twitter

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24