Pilnuj psa, groźny ślinik luzytański może mu zaszkodzić. Przenosi nicienie, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach zwierząt

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przypadkowe lub celowe zjedzenie przez psa ślimaka może skończyć się chorobą.
Przypadkowe lub celowe zjedzenie przez psa ślimaka może skończyć się chorobą. pixabay.com/JeanOne, ivabalk, AGW/canva
Ślimak, który jest groźny dla psów, lisów i wilków w polskich lasach i ogródkach? Powszechnie znany jako nagi ślimak, ślinik luzytański to gatunek szeroko rozprzestrzeniony w Polsce. Karkonoski Park Narodowy wspomina, jak groźne jest występowanie inwazyjnego ślimaka. Powoduje szkody nie tylko w rolnictwie i na działkach.

Spis treści

Pilnuj, żeby pies nie zjadł ślimaka! Może śmiertelnie zachorować

„Choć trudno w to uwierzyć, ślimak może być zagrożeniem dla wilka! Inwazyjne ślimaki, śliniki luzytańskie przenoszą nicienie jak Angiostrongylus vasorum, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach psowatych i kotowatych, w tym psów, lisów i wilków” - przypomniał 19 maja Karkonoski Park Narodowy w mediach społecznościowych.

Nagie ślimaki, bo to o nich mowa, budzą niechęć rolników i ogrodników, a być może nie wiesz, że powinny także w kontekście zwierząt. Gabinety weterynaryjne sygnalizują, że psy niezależnie od ich wieku i rasy chorują na angiostrongylozę Nieleczona choroba może zagrażać życiu zwierząt. Niepokój powinien wzbudzić uporczywy kaszel i szybkie męczenie się pupila. Jeśli zarobaczenie pasożytem jest niewielkie, angiostrongyloza może przebiegać bezobjawowo.

Przeczytaj też: Koniec ze ślimakami w ogrodzie! Naturalne i skuteczne sposoby zwalczania

Choroba objawia się głównie zaburzeniami krążeniowo-oddechowymi, jak przyspieszony oddech, duszność, omdlenia, nietolerancja wysiłkowa, kaszel z krwawą wydzieliną lub stany nieżytowe oskrzeli. W przewlekłej postaci choroby może dojść do rozwinięcia się zapalenia i obrzęku płuc, powiększenia serca i arytmii”, wyjaśniało pismo Życie weterynaryjne w 2014 r.

Ślinik luzytański, czyli inwazyjny ślimak na polskich polach i w lasach

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyjaśnia, że pochodzenie ślinika luzytańskiego jest nie do końca jasne, a za prawdopodobne rodzime rejony występowania uznawana jest Europa Zachodnia.

Według informacji przywołanych przez GIOŚ nagi ślimak, jakim jest ślinik luzytański, został zaobserwowany po raz pierwszy w Polsce w 1987 roku. Było to w uprawach rolnych w okolicach Albigowej na Podkarpaciu.

„W ciągu trzech dekad rozprzestrzenił się po całym kraju. Badania genetyczne wskazują, że na kolejnych stanowiskach ślinik pojawiał się nie tylko z podkarpackich upraw, ale że był wielokrotnie, przypadkowo sprowadzany do Polski.

Gatunek rozprzestrzenia się głównie nieintencjonalnie transportowany wraz z sadzonkami, ziemią, odpadami, plonami, itp. Najczęściej przenoszone są jaja i małe osobniki. Z ogrodów i upraw, gdzie może osiągać duże zagęszczenia, przenika do innych siedlisk, głównie synantropijnych i ruderalnych, ale też bardziej naturalnych, takich jak doliny rzeczne”.

Arion lusitanicus, czyli ślinik luzytański, gatunek lądowego, nagiego ślimaka
Arion lusitanicus, czyli ślinik luzytański, gatunek lądowego, nagiego ślimaka pixabay.com/ivabalk

Ślimaki, nie tylko ten, są dużym problemem dla upraw rolniczych i tych przydomowych. Powodują poważne szkody w uprawach także w parkach, żerując na różnych częściach roślin.

Ten organizm wyróżnia się niezwykłą odpornością na zróżnicowane warunki otoczenia. Potrafi doskonale radzić sobie w różnych środowiskach, co pozwala mu na szybki wzrost populacji. Szczególnie licznie występuje w miejscach bogatych w wodę i pożywienie, a także na terenach uprawnych, gdzie jego zagęszczenie może sięgać nawet 100 osobników na metr kwadratowy. Gatunek ten jest coraz częściej spotykany w wielu regionach Polski, a liczba jego stanowisk stale rośnie.

Choć ślimak jest znany przede wszystkim z niszczenia upraw i plonów, jego wpływ na środowisko jest o wiele bardziej złożony. Okazuje się, że może on również przenosić szkodliwe patogeny i pasożyty, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla roślin, ale także dla zwierząt i ludzi. Informacje te pochodzą z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Ślimak pełni również funkcję pośredniego wektora dla organizmów niepasożytniczych. W naturalnych siedliskach przyczynia się do rozprzestrzeniania diaspor mszaków, paprotników i roślin nasiennych. Stanowi pożywienie dla niektórych gatunków zwierząt, w tym ptaków, jeży, ropuch i chrząszczy biegaczowatych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródła: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Życie weterynaryjne

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.