Podczas górskiej wycieczki możesz trafić na niedźwiedzia. Jak rozpoznać, że w pobliżu czai się drapieżnik?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Spotkania z niedźwiedziem można uniknąć. Wystarczy obserwować pozostawione przez niego znaki.
Spotkania z niedźwiedziem można uniknąć. Wystarczy obserwować pozostawione przez niego znaki. pixabay.com/Pexels
Las zazwyczaj kojarzy się z grzybobraniem lub odpoczynkiem na łonie natury. Zazwyczaj patrzy się pod nogi, a nie na to, co dzieje się dookoła. To błąd! Nawet niepozorna dziura w drzewie może okazać się… znakiem ostrzegawczym przed dzikim zwierzęciem. Leśnicy alarmują, że gdy w lesie widać okaz z mocno wyżłobioną korą, trzeba zachować ostrożność. Wandalem może okazać się niedźwiedź brunatny, który bytuje w pobliżu.

Spis treści

Niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu

Temperatura idzie w górę, większość roślin zakwitła lub już wegetuje, a jeszcze w lutym z zimowego letargu zaczęły wybudzać się niedźwiedzie. W okresie wiosennym aktywnie poszukują pożywienia, dlatego spotkanie zwierząt na południu kraju jest czymś naturalnym.

Wycieczka do lasu jest idealnym pomysłem na spędzenie majówki. Zwłaszcza że w tym roku pogoda będzie sprzyjać. Pozostaje jedno „ale” – jak bezpiecznie spędzić ten czas? Wśród drzew można spotkać różne dzikie zwierzęta.

Niektóre osobniki mogą nie być przyjaźnie nastawione do człowieka. W połowie marca na Słowacji niedźwiedź brunatny zaatakował 5 osób, w tym dzieci. Pod koniec kwietnia w Polsce władze Bykowic, niedaleko Sanoka, zaapelowały o ostrożność w związku ze spacerującym między wiejskimi domami drapieżnikiem.

Uwaga, niedźwiedź w pobliżu. Na to uważaj

Jak rozpoznać, że w okolicy mogą żyć niedźwiedzie? Prawdę powiedzą… drzewa. Te, które mają dość duże dziury, mogą świadczyć nie o zrywce, a o obecności drapieżników. Szczególnie wiosną i latem, aby dostać się do słodkiego łyka jodeł, drapią fragmenty kory i odrywają ją zębami.

Lasy Państwowe informują, że początkowo może wyglądać to jak dziupla, ale nieregularny kształt wskazuje na oderwanie części kory przez dużego osobnika. Zranione drzewo ma jednak swoje miejsce w przyrodzie.

Po jakimś czasie miejsce to zasiedlają grzyby i owady. Bywa, że rana z czasem zarośnie, albo w jej miejscu powstanie dziupla, która stanie się schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, może nawet dla samych niedźwiedzi, przekonują Lasy Państwowe w jednym z postów w mediach społecznościowych.

Niedźwiedzie widoczne są w górskich rejonach, a więc na południu kraju. Najczęściej bytują w gęstych zaroślach, lasach iglastych, na terenach obfitych w owoce leśne lub padlinę. Świeże tropy mogą wskazać, że zwierzę jest naprawdę blisko. Wtedy najlepiej zachowywać się głośno (ale nie donośnie), odgłosy zapewne odstraszą misie.

Spotkanie z niedźwiedziem. Jak się zachować?

Zazwyczaj niedźwiedzie unikają spotkania z człowiekiem. Wybierają leśne zarośla i tereny bliżej potoków. Kontaktu z ludźmi szukają tylko te osobniki, które wcześniej regularnie były dokarmiane i przyzwyczaiły się, że turyści przynoszą szybki, łatwy i smaczny posiłek. Do ataku dochodzi tylko w obliczu zagrożenia lub przy nieodpowiednich warunkach, np. nagłym zaskoczeniu zwierzęcia w jego naturalnym środowisku. Tatrzański Park Narodowy przypomina, że gdy na szlaku lub poza nim na drodze stanie nam drapieżnik, powinniśmy:

  • nie podchodzić do niego,
  • nie robić zdjęć,
  • nie uciekać,
  • nie wykonywać gwałtownych ruchów,
  • wycofać się na bezpieczną odległość,
  • zachować spokój.

Źródła: Lasy Państwowe, TPN

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.