Podsumowanie okienka transferowego. Które ligi wydały najwięcej na zawodników?

Szymon Janczyk
Okienko transferowe zostało zamknięte, więc przyszedł czas podsumowań ruchów transferowych na całym świecie. Które ligi piłkarskie wydały najwięcej pieniędzy na wzmocnienia? Kto najwięcej zarobił? Jak na tle najlepszych lig wypada polska T-Mobile Ekstraklasa? O tym dowiecie się z naszego rankingu. Zapraszamy do lektury!

10. Qatar Stars League (57,1 mln euro) - Jedyna liga spoza Europy, która znalazła się w ścisłej czołówce. Szejkowie z Kataru uwielbiają piłkę nożną i nie przepuszczą żadnej okazji by ściągnąć do siebie piłkarzy ogranych w Europie. W lecie dokonali 11 gotówkowych transferów, za które zapłacili łącznie 57,1 miliona euro. Najwięcej wydało Al-Arabi, które za swoich zawodników zapłaciło 37,3 miliony europejskiej waluty. Bohaterem najdroższej transakcji został piłkarz, który w Katarze... nie zagra. Maxime Lestienne w dość dziwny sposób przeniósł się do Włoch. Nowym klubem Belga została Genoa, która po wykupieniu piłkarza przez Al-Arabi wypożyczyła go na za darmo na jeden sezon. Najmniej natomiast wydano na Jeremiego Aliadiere, który za zaledwie 400 tysięcy euro zamienił Lorient na Umm-Salal. Za największą gwiazdę sprowadzoną w letnim okienku transferowym uchodzi natomiast Ashkan Dejagah. Reprezentant Iranu, który przez wiele lat występował w Bundeslidze a ostatnio grał w Fulham będzie grał w Al-Arabi.

9. Super Lig (70,2 mln euro) - Turecka ekstraklasa od lat jest atrakcyjnym miejscem dla zawodników, którzy marzą o grze za solidną pensję w pięknym kraju, ale nie są w stanie przebić się w silniejszych ligach. Na sumę ponad 70 milionów euro wydanych przez kluby z Turcji składa się 43 transfery. Dwaj najdrożsi zawodnicy kosztowali po 6 milionów euro - Demba Ba zasilił Besiktas a Majeed Waris został piłkarzem Trabzonsporu. Najmniej, bo jedynie 53 tysiące euro, kosztował Erciyesspor transfer Canera Osmanpasa. Spośród gotówkowych transferów najwięcej emocji wzbudzają Jose Sosa, Blerim Dzemali oraz wspomniany wcześniej Ba. Dzemali zasilił Galatasaray a dwaj pozostali podpisali kontrakt z Besiktasem Stambuł.

8. Premier Liga (73,3 mln euro) - Rosyjscy oligarchowie, którzy trzymają władzę w wielu klubach Premier Ligi, nie boją się wykładać pieniędzy na transfery. W tym sezonie nie sięgnęli głębiej do kieszeni, ale mimo to wydali niemal 75 milionów europejskiej waluty. Rosjanie dokonali zaledwie szesnastu gotówkowych transferów spośród których najdroższy był zakup Javiego Garcii z Manchesteru City. Zenit St. Petersburg wydał na Hiszpana 16,8 miliona euro. Najmniej kosztował Kirill Panczenko. Nowy piłkarz CSKA Moskwa został sprowadzony za 185 tysięcy euro. Ciężko jest jednogłośnie wybrać najlepszy transfer Premier Ligi, do której trafili tak renomowani zawodnicy jak Ezequiel Garay, wspomniany wcześniej Garcia czy Mathieu Valbuena. Oprócz tego w Rosji zagrają młodzi i utalentowani piłkarze jak Quincy Promes i Marko Livaja.

7. Championship (108,8 mln euro) - Druga liga angielska co prawa odstaje poziomem płac i budżetów klubów od Premier League, ale jak widać i tam można wydać sporą sumę pieniędzy. 55 transferów złożyło się na sumę niemalże 110 milionów euro. Najdroższym i jedynym piłkarzem, który kosztował ponad 10 milionów europejskiej waluty był tego lata 27-letni Ross McCormack, który zamienił Leeds na Fulham za 11,83 miliona euro, które stanowiło sumę odstępnego. Najmniej kosztowało zatrudnienie Gaetano Berardiego przez Leeds United. Za 25-letniego Włocha z Sampdorii zapłacono zaledwie 100 tysięcy euro. Próżno doszukiwać się w drugiej lidze angielskiej wielkich gwiazd, ale można tu znaleźć obiecujących piłkarzy młodego pokolenia i doświadczonych zawodników, którzy nie załapali się do klubów z wyższej klasy rozgrywkowej. W tym okienku najbardziej imponująco wygląda transfer Kyle'a Lafferty'ego przez Norwich.

6. Primeira Liga (109,1 mln euro) - Kluby z portugalskiej ekstraklasy nigdy nie żałowały pieniędzy na utalentowanych zawodników, na których można sporo zarobić. Do najsilniejszych drużyn z tej ligi trafiają również piłkarze nieco bardziej znani, którzy chcą spróbować swoich sił w nieco słabszej lidze. 36 transferów dało sumę ponad 109 milionów euro. Najdroższym zakupem okazał się sprowadzony do Porto Adrian. Smoki za napastnika Atletiko zapłaciły 11 milionów euro. Najmniej z kolei kosztował William Jebor. Nowy nabytek Rio Ave został wyceniony na 170 tysięcy i za taką kwotę przeniósł się z Egiptu do Portugalii. Najlepszym zakupem obok Adriana może okazać się stoper FC Porto, Bruno Martins Indi. Warto również zwrócić uwagę na utalentowanych Bryana Cristante, Ryana Gaulda i Wallace'a.

5. Ligue 1 (134,1 mln euro) - We Francji tym razem nie zobaczyliśmy zakupowego szaleństwa. Zarówno PSG jak i Monaco biernie przyglądały się ruchom swoich przeciwników, więc nic dziwnego, że Ligue 1 nie znalazła się nawet na podium naszego zestawienia. Na sumę 134 milionów euro złożyło się 37 transferów spośród których najwięcej kosztowało sprowadzenie do PSG Davida Luiza. Transfer Brazylijczyka zdeklasował inne zakupy kwotą 49,5 milionów euro. Zaledwie 100 tysięcy zapłacono natomiast za Lukę Kikabidze, który przychodząc do Bastii okazał się najtańszym letnim zakupem we Francji. Oprócz wspomnianego Luiza najciekawiej wygląda transfer Dorii z Botafogo do Olympique Marsylia.

4. Bundesliga (284,9 mln euro) - Niemiecka ekstraklasa uchodzi od lat za najlepiej zorganizowaną ligę świata. Ogromne zyski, przede wszystkim z biletów, pozwalają klubom zza naszej zachodniej granicy wydawać miliony na rynku transferowym. Działacze z Bundesligi kupowali jednak tanio i z głową, a na kwotę 284,9 miliona euro złożyło się aż 87 transferów. Najdroższym zakupem okazał się środkowy obrońca Romy, Mehdi Benatia, który za 26 milionów euro trafił do Monachium. Najmniej wydano na transfer Raifa Husica z młodzieżowego zespołu Bayernu do Werderu Brema. Bremeńczycy za utalentowanego bramkarza zapłacili jedynie 100 tysięcy euro. Za tą samą kwotę do Paderbornu trafił Marvin Ducksch. Najlepsi piłkarze zakupieni przez kluby z ligi niemieckiej to Benatia, Ciro Immobile i Xabi Alonso. Sporo można się spodziewać po młodych talentach jak Filip Kostic i Juan Bernat.

3. Serie A (322,4 mln euro) - Transferowa ofensywa klubów z Italii kosztowała fortunę. Mimo sporej sumy wydanej na zakupy nie można powiedzieć, że na Półwyspie Apenińskim kupowano bez namysłu. Rozważne transakcje pozwoliły wydać małe kwoty na ciekawych zawodników. Kluby z Serie A sprowadziły do siebie równą setkę piłkarzy, za których transfer zapłacono. Najdroższy był Juan Iturbe, który za 22 miliony euro trafił do AS Romy. Najtańsza była trójka piłkarzy, za którą zapłacono łącznie 1,5 miliona europejskie waluty: Pablo Armero, Jasmin Kurtić i Ruben Perez. Do Włoch trafiło wielu doświadczonych obrońców, którzy z pewnością podniosą poziom rozgrywek. Nemanja Vidić, Ashley Cole i Patrice Evra to uznane nazwiska i wiemy czego można się po nich spodziewać. Najciekawiej zapowiadającym się młodzieżowcem jest natomiast Salih Ucan, który w lecie trafił do AS Romy.

2. Primera Division (480,4 mln euro) - Drugie miejsce w zestawieniu należy do ligi hiszpańskiej. Zespoły z La Liga wydały niemalże pół miliarda euro na wzmocnienia. W Hiszpanii przeprowadzono zaledwie 53 transfery gotówkowe, ale jeśli już kupowano to z rozmachem. Najdroższym zawodnikiem lata został Luis Suarez, który kosztował FC Barcelonę 81,25 miliona euro. W porównaniu do Eddy'ego, który kosztował Granadę 100 tysięcy euro taka suma robi spore wrażenie, ale również pokazuje przepaść dzielącą najlepsze zespołu Primera Division. Potencjalnych gwiazd ligi, które trafiły do Hiszpanii nie zliczymy na palcach jednej ręki. James Rodriguez, Mario Mandzukić, Suarez, Toni Kroos i Alessio Cerci to tylko kilka ciekawszych nazwisk, które znane są kibicom z całego świata.

1. Premier League (1,04 mld euro) - W Anglii od zawsze płaci się najwięcej. Ojczyzna futbolu w Europie jest tak bogata, że w letnim oknie transferowym pękła suma miliarda euro wydana na zakup nowych zawodników. Rekord ustanowił Angel Di Maria, który trafił do Manchesteru United za 74,95 miliona euro. Spośród 94 transferów najmniej kosztował zakup dwójki zawodników, na których wydano 630 tysięcy euro. Za taką sumę do Burnley trafili Marvin Sordell i Stephen Ward. Najlepsi piłkarze, którzy zagrają w Anglii to między innymi Falcao, Cesc Fabregas i Alberto Moreno.

Ciekawostki:

  • Polska Ekstraklasa zajęłaby 27. miejsce w ogólnym zestawieniu. Zespoły grające w T-Mobile Ekstraklasie wydały na transfery jedynie 4,4 miliona euro. To niemal 20 razy mniej od sumy, którą FC Barcelona przeznaczyła na jednego zawodnika.
  • Spośród krajów, które znajdują się w 10 najlepszych lig piłkarskich wg rankingu UEFA, aż trzy nie znalazły się w naszym rankingu. Są to Ukraina (Premier Liga, 16 mln i 18 miejsce), Belgia (Jupiler League, 27,7 miliona i 12 miejsce) i Holandia (Eredivisie, 31,9 mln i 11 miejsce).
  • Zaskakująco mało wydały kluby ze Scottish Premiership. Do ostatniego dnia okna transferowego kasa wydana przez szkockie zespoły wynosiła... zero euro. Dopiero w "Deadline Day" honor Szkotów uratował Celtic Glasgow, który za 2,5 miliona euro kupił Stefana Scepovicia ze Sportingu Gijon.
  • 31 lig piłkarskich zakończyło okno transferowe z dodatnim saldem. Najwięcej na transferach zarobiono w Eredivisie (Holandia, 98,2 miliona euro) a najmniej w 1. Division (2 liga rosyjska, 1,24 miliona euro)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24