PNA 2013: WKS - Togo 2:1. Niewykorzystane sytuacje się mszczą (ZDJĘCIA)

Michał Laskowski
Reprezentacje Wybrzeża Kości Słoniowej rzutem na taśmę odniosła pierwsze zwycięstwo podczas PNA 2013. W pierwszym meczu grupy D, Didier Drogba i spółka pokonali 2:1 reprezentację Togo.

Wybrzeże Kości Słoniowej to na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat każdorazowy faworyt kolejnych Pucharów Narodów Afryki i nie inaczej jest podczas turnieju w RPA. Togo przed dzisiejszym spotkaniem skazywane było na porażkę i rzeczywiście - mimo lepszej gry - drużyna Les Eperviers musiała po ostatnim gwizdku przełknąć gorzką pigułkę.

Spotkanie mogło zacząć się znakomicie dla ekipy Togo, ale Adebayor nie wykorzystał fatalnego błędu obrońców WKS i z najbliższej odległości nie potrafił pokonać bramkarza reprezentacji Słoni. Kolejne minuty również przebiegały pod dyktando podopiecznych Jeana Thissena, aż do 8. minuty, kiedy Yaya Toure poprawił piłkę odbitą od jednego z obrońców i z najbliższej odległości pokonał golkipera rywali. Bramka strzelona przez WKS nie zmieniła za bardzo obrazu spotkania, które przebiegało raczej w spokojnym tempie i niewiele było szybszych, efektownych akcji. Sporo niedokładności oraz brak koncentracji w ekipie Słoni zakończyły się stratą bramki w ostatnich sekundach pierwszej części meczu. Piłkę dośrodkowaną z rzutu rożnego przepuścił Nibombe, a Jonathan Ayite pokonał bezradnego bramkarza Wybrzeża.

Na początku drugiej części meczu kilkoma dobrymi interwencjami popisał się Konana Agassa, który razem z partnerami mógł się cieszyć w 59. minucie, kiedy piłkę do siatki WKS wpakował pięknym strzałem głową gracz Togo. Arbiter jednak bramki nie uznał i na tablicy wyników w dalszym ciągu widniał rezultat remisowy. Przez większą cześć meczu zanosiło się na kolejny remis podczas tegorocznego turnieju i gdy kibice zaczęli opuszczać stadion sytuacja uległa zmianie. W 87. minucie rzut wolny egzekwowali piłkarze WKS - w polu karnym z futbolówką minął się Agassa, a formalności dopełnił Gervinho i strzałem z bliskiej odległości ustalił wynik meczu.

Drużyna Togo miała swoją okazję w 94. minucie, ale wówczas świetnie interweniował Barry.

Po pierwszym meczu grupy D wydaje się, że Togo może mieć realne szanse na awans do dalszych gier, a ekipa Wybrzeża musi dołożyć więcej starań, gdyż dzisiejszy poziom nie wystarczy na osiągnięcie sukcesu w imprezie.

Wybrzeże Kości Słoniowej - Togo 2:1 (1:1)

Bramki: dla WKS - Yaya Toure (8), Gervinho (87); dla Togo - Ayite (45+1)