PNA: WKS z awansem, Burkina Faso za burtą. Grał Nakoulma

Zbyszek Anioł
W drugim dzisiejszym meczu grupy B, Wybrzeże Kości Słoniowej pewnie pokonało Burkina Faso (2:0). Do 78. minuty na boisku w barwach Ogierów przebywał zawodnik Górnika Zabrze, Prejuce Nakoulma.

Puchar Narodów Afryki 2012 - czytaj więcej o mistrzostwach Afryki w Gabonie i Gwinei Równikowej

W pierwszej połowie w Malabo nie działo się zbyt wiele ciekawego. Z naszego punktu widzenia interesujący był na pewno występ Prejuce'a Nakoulmy. Piłkarz Górnika Zabrze zagrał od pierwszej minut, ale szału na placu gry z jego strony nie było. Szukał okazji do wykazania się, próbował szarpać, ale defensywa Wybrzeża Kości Słoniowej to wyższa szkoła jazdy niż chociażby obrona Zagłębia Lubin. Popularnego „Prezesa” stać było tylko na jeden bardzo niecelny strzał z dystansu. Zresztą jego koledzy z kadry Burkina Faso też niczym szczególnym się nie wyróżnili. Kilka niecelnych dośrodkowań i nieudolne strzały – to ich cały dorobek.

Wybrzeże Kości Słoniowej również do przerwy wielkiego futbolu nie pokazało. Nie zaprezentowało nawet umiejętności na miarę możliwości kadry jaką ma do dyspozycji Francois Zahoui. „Słonie” w pierwszej połowie stworzyły jedną groźną akcję, którą zamieniły na gola. A zrobił to Salomon Kalou. Piłkarzowi Chelsea Londyn piłka dość szczęśliwie trafiła pod nogi, po dośrodkowaniu z prawej strony i silnym strzałem pokonał Daoudę Diakite.

W drugiej odsłonie spotkania reprezentacja Burkina Fasoa starała się grać ofensywnie, ale na chęciach się wszystko kończyło. Bo umiejętności podopiecznym Paulo Duarte już brakowało. Kilka słabych strzałów i jedno uderzenie w poprzeczkę w wykonaniu Moumouni Dagano to za mało, aby odwrócić losy meczu. Więcej okazji na zdobycie gola mieli zawodnicy WKS. A dwie zmarnował Gervinho. Najpierw fatalnie spudłował z kilku metrów i strzelił wysoko nad bramką, a potem przegrał pojedynek z bramkarzem Burkina Faso, Daoudą Diakite.

W 82 minucie wreszcie do siatki trafił piłkarz Burkina Faso. Tyle że Bakary Kone pokonał własnego golkipera. Wyskoczył w górę i strzałem głową efektownie przelobował Diakate, który tylko bezradnie odprowadził piłkę wzrokiem.

Wybrzeże Kości Słoniowej z sześcioma punktami na koncie zapewniło już sobie awans z grupy B. A Burkina Faso z zerowym dorobkiem już pożegnało się z Mistrzostwami Afryki.

Prejuce Nakoulma z Górnika Zabrze zagrał 78 minut, a Razack Traore z Lechii Gdańsk nie znalazł się ponownie na ławce rezerwowych. Obaj są reprezentantami Burkina Faso.

Wybrzeże Kości Słoniowej - Burkina Faso 2:0 (1:0) - czytaj zapis naszej relacji na żywo z meczu