Jagiellonia Białystok 0 - 2 Zawisza Bydgoszcz

Fortuna Puchar Polski, Półfinał, pierwszy mecz

Jagiellonia Białystok

0

Zawisza Bydgoszcz

2

• Do kibiców Jagiellonii śpiewających o braku ambicji ze strony piłkarzy podchodzi teraz trener Michał Probierz. Ciekawa scena. Niemniej jednak dzisiaj jagiellończycy potwierdzili swój dramatyczny spadek formy, czego nie był w stanie nawet odmienić nowy szkoleniowiec Jagi. Zawisza bardzo spokojnie odniósł zasłużone zwycięstwo i jest niemal pewny gry w majowym finale Pucharu Polski. Rewanż (formalność?) za sześć dni w Bydgoszczy. To wszystko z mojej strony, za uwagę dziękuje Kuba Seweryn.

• Plizga z rzutu wolnego uderza centymetry obok bramki i sędzia Gil kończy mecz! Żegnana gwizdami Jagiellonia przegrywa z Zawiszą Bydgoszcz 0:2!

• Faul taktyczny Drygasa na Balaju i w pełni zasłużona żółta kartka.

• Żegnany brawami przez kibiców Jagi Hermes zostaje zmieniony przez Dudka.

• Trzy minuty doliczone.

• 'Po co Wy gracie, jak Wy ambicji nie macie?' na trybunach Stadionu Miejskiego skierowane w kierunku piłkarzy Jagi.

• Mocny, groźny, ale niecelny strzał Dawida Plizgi z dystansu.

• Ukah zanotował ważną interwencje przerywając podanie w pole karne do Vasconcelosa.

• Złe wyjście Kaczmarka po centrze Quintany, ale uprzedzający bramkarza Zawiszy Dźwigała nie trafił głową do siatki!

• Kolejny stały fragment gry także nie przyniósł zagrożenia pod bramką Kaczmarka.

• Plizga z wolnego trafia w mur i będzie korner dla gospodarzy.

• Żółta kartka dla Lewczuka, za faul taktyczny na Gajosie przy linii końcowej.

• Bardzo ładna akcja Quintany z Plizgą. Ten drugi dośrodkowuje płasko w pole karne do Balaja, który zostaje zablokowany przez Nawotczyńskiego.

• Druga zmiana w Zawiszy. Vasco za Gevorgyana.

• Skończyło się głaskanie piłkarzy przez kibiców. Długo niesłyszane 'Jaga grać, k...a mać' pojawiło się na Stadionie Miejskim.

• Szarża Lewczuka, centra jego zablokowana przez Martina Barana i piłkę przejmuje bramkarz Jagiellonii.

• Po dobrym podaniu Quintany, Plizga nie był w stanie swoim dośrodkowaniem znaleźć wbiegającego Gajosa.

• Balaj zablokowany w polu karnym przez Ziajkę.

• Alvarinho zmienia w Zawiszy Piotra Petasza.

• Bardzo nieudany strzał z dystansu Balaja.

• Quintana świetnie przedarł się w pole karne przy linii końcowej, ale bierność kolegów sprawiła, że wywalczył tylko rzut rożny.

• Potężny płaski strzał z dystansu Kamila Drygasa podwyższa prowadzenie Zawiszy, który jest już o krok od finału Pucharu Polski!

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLL!!! Kamil Drygas!

• Dobre piąstkowanie Kaczmarka po centrze Quintany z rzutu wolnego.

• Żółta kartka dla Luisa Carlosa za faul na Quintanie.

• Godzina gry za nami. Zawisza, który jedyną poważną akcję przeprowadził w czwartej minucie gry, spokojnie kontroluje boiskowe poczynania.

• Quintana nie był w stanie minąć Ziajki w polu karnym Zawiszy.

• Żółta kartka dla Gajosa za faul na Wójcickim.

• Dźwigała zmienia Bandrowskiego w Jagiellonii.

• Po drugiej stronie na wiwat uderza Sebastian Ziajka.

• Niecelna próba z dystansu Macieja Gajosa.

• Uderzenie Gajosa zostaje zablokowane przez gości, a próbę Balaja zza pola karnego pewnie łapie Kaczmarek.

• Kaczmarek łapie dośrodkowanie z prawej strony Michalskiego.

• Jagiellończycy znacznie odważniej w drugiej połowie. Podopieczni Probierza atakują rywala już na jego połowie.

• Maciej Gajos wywalczył korner dla białostoczan.

• Wracamy do gry w Białymstoku! Rozpoczynamy drugą połowę!

• Szybko zdobyte prowadzenie przez gości po trafieniu Gevorgyana pozwoliło podopiecznym Ryszarda Tarasiewicza grać w tej pierwszej połowie znacznie spokojniej niż gospodarze. Drużyna Michała Probierza też miała swoje szanse, ale to na razie bydgoszczanie są na czele. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało po przerwie.

• Koniec pierwszej połowy. Jagiellonia przegrywa z Zawiszą 0:1.

• Petasz na boku pola karnego ograł Barana, ale uderzył bardzo niecelnie.

• Modelski zatrzymał pędzącego skrzydłem Lewczuka.

• Jeszcze jedno dobre dośrodkowanie Quintany, tym razem z rzutu wolnego, ale Balaj z trudnej pozycji uderza głową niecelnie!

• Balaj!!! Quintana świetnie znalazł w polu karnym niepilnowanego Albańczyka, ale ten niepotrzebnie nie próbował przyjmować piłki, tylko od razu strzelał głową i uderzył niecelnie!

• Hermes brzydko potraktował Gajosa, ale w tym starciu sam ucierpiał znacznie bardziej. Tak czy siak, żółta kartka.

• Fatalna strata Modelskiego, ale na całe szczęście błąd kolegi naprawił Michalski.

• Lewczuk odważnie wpadł z piłką w pole karne rywala, ale potem pogubił się w dryblingu i zanotował stratę.

• Maciej Gajos już teraz zmienia Robertsa Savalnieksa. Trener Probierz pociesza teraz Łotysza i tłumaczy mu swoją decyzję.

• Wstrzelenie piłki w pole karne przez Lewczuka, ale to zagranie przerywa dobrze ustawiony Martin Baran.

• Świetnie Quintana dograł w pole karne do Savalnieksa, który na wślizgu sięgnął piłkę, ale uderzył nad poprzeczką!

• Dośrodkowanie Ukaha z prawej strony było minimalnie zbyt wysokie dla Balaja.

• Na spalonym złapany Savalnieks.

• Fatalne dośrodkowanie Petasza. Piłka poza boiskiem.

• Teraz po drugiej stronie boiska Plizga przewrócił Lewczuka.

• Bardzo ostre wejście Savalnieksa na nogi rywala i zasłużona żółta kartka.

• Ciekawie rozegrany stały fragment gry, ale dośrodkowanie Plizgi przerywa Micael, a chwilę później fatalnie z kilku metrów pudłuje skrzydłowy Jagi.

• Balaj faulowany w okolicach pola karnego Zawiszy.

• Spokojnie rozgrywa piłkę Zawisza. Widać, że to bydgoszczanie grają dzisiaj pod znacznie mniejszym ciśnieniem.

• Po płaskim dośrodkowaniu Petasza piłkę wybija Michalski.

• Drobne spięcie między Ukahem a Petaszem. Wszystko już wyjaśnione.

• Będący na spalonym Quintana uderza głową bardzo niecelnie po centrze Plizgi z rzutu wolnego. Gra i tak została przerwana.

• Znowu faul Drygasa na Quintanie, a sędzia Gil wciąż litościwy.

• Teraz z kolei Portugalczyk zastopował w szesnastce Bandrowskiego. Po chwili groźnie z kilkunastu metrów strzela Quintana, ale odbija piłkę Kaczmarek!

• Micael świetnie zatrzymał szarżującego w polu karnym Zawiszy Balaja.

• Równie kiepska próba Drygasa po drugiej stronie boiska.

• Balaj z dystansu strzela równie mocno, co niecelnie.

• Drygas fauluje taktycznie Quintanę i może się cieszyć, że nie obejrzał kartki.

• Zawisza po szybko strzelonej bramce może sobie pozwolić teraz na grę z kontrataku. Przez najbliższe 80 minut Jagiellonia będzie miała sprawdzian z gry w ataku pozycyjnym.

• Niedokładne dośrodkowanie Quintany, ale gospodarze utrzymują się przy piłce.

• Balaj faulowany przez Ziajkę w narożniku boiska. Rzut wolny dla gospodarzy.

• Goście wychodzą w pierwszej swojej akcji na prowadzenie! Luis Carlos założył siatkę Baranowi i podał piłkę Gevorgyanowi, który spokojnym strzałem z kilkunastu metrów zdobywa pierwszą bramkę w tym meczu!

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLL!!! Vahan Gevorgyan!

• Zbyt lekko podawał Nawotczyński do Kaczmarka i bramkarz gości ledwo zdążył uprzedzić atakującego Balaja.

• Modelski bardzo dobrze zatrzymał na skrzydle Lewczuka.

• Quintana uprzedził Micaela jako ostatniego obrońcę, ale Portugalczyk jeszcze sprytnie zablokował swojego rywala.

• Pierwszy gwizdek sędziego i zaczynamy!

• Obie drużyny wychodzą na murawę Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Mecz ten poprowadzi sędzia Paweł Gil z Lublina.

• - Wiem, że musimy zdecydowanie poprawić grę obronną i to jest podstawa. Jest kwestia poukładania pewnych elementów gry, zachowania równowagi między ofensywą i defensywą, wtedy na pewno jesteśmy w stanie u siebie osiągnąć korzystny wynik przed meczem rewanżowym - mówił z kolei Michał Probierz, nowy-stary szkoleniowiec Jagiellonii.

• Co mówili trenerzy przed meczem? - Naszym priorytetem na ten sezon było utrzymanie. Po 29. kolejkach już je sobie zapewniliśmy, ponieważ awansowaliśmy do najlepszej ósemki i możemy spać spokojnie. To nie znaczy, że nagle odpuścimy zmagania ligowe, ale z drugiej strony szanujemy i cieszymy się z dorobku w rozgrywkach o Puchar Polski. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i chcemy osiągnąć coraz więcej. Naszym atutem jest również terminarz. Rewanż odbędzie się na stadionie w Bydgoszczy i tam chcemy przypieczętować awans do finału. Od początku poważnie traktowaliśmy Puchar Polski, jesteśmy blisko decydującego starcia i chcemy wykorzystać tę sytuację - mówił trener gości, Ryszard Tarasiewicz.

• Lista nieobecnych:

Jagiellonia: Straus, Słowik (kontuzje), Popchadze (kartki), Dzalamidze, Perovuo, Rajalakso (decyzja trenera). Zawisza: Masłowski, Goulon, Strąk (kontuzje), Wojciechowski

• Rezerwowi Zawiszy: Andrzej Witan, Jorge Kadu, Sebastian Dudek, Alvarinho, Łukasz Skrzyński, Bernardo Vasconcelos.

• Rezerwowi Jagiellonii: Bartłomiej Drągowski, Adam Dźwigała, Jakub Tosik, Maciej Gajos, Rafał Grzyb, Adam Waszkiewicz, Mateusz Piątkowski.

• Obok prezentujemy składy wyjściowe obu drużyn! Sporo zaskoczeń w jedenastce Jagiellonii. W Zawiszy najciekawiej zestawiona została ofensywa. Ciężko powiedzieć, jak będzie ustawiony kwartet Luis Carlos, Wójcicki, Gevorgyan oraz Petasz.

• Zawisza z kolei okazywał się lepszy kolejno od Lecha Rypin (2:0 po golach Abbotta i Wójcickiego), Pogoni Szczecin (3:1; Vasco, Petasz, Masłowski) oraz GKS Katowice (1:0; Petasz). W ćwierćfinale bydgoszczanie nie dali szans Górnikowi Zabrze, wygrywając 2:1 (Masłowski, Petasz) oraz 3:0 (Drygas x2 i samobój Iwana).

• Jak wyglądała droga obu klubów do półfinału? Jagiellonia w 1/16 finału ograła pierwszoligową Puszczę Niepołomice 3:0 (gole: Gajos, Quintana, Piątkowski), a następnie we Wrocławiu Śląsk 1:0 (Drażba). W ćwierćfinale, jak już wspominaliśmy, białostoczanie pokonali prowadzoną wówczas przez Michała Probierza Lechię Gdańsk, zwyciężając 2:1 u siebie (Ukah, Balaj) i remisując 1:1 nad morzem (Balaj).

• Praktycznie pewne jest, że zwycięzca tego dwumeczu w finale zmierzy się z Zagłębiem Lubin, które wczoraj w pierwszym półfinale z Arką Gdynia zwyciężyło bardzo pewnie 3:0 po golach Piecha (dwóch) oraz Abwo.

• Zresztą analogii między triumfem Jagiellonii w Pucharze Polski, a obecnie trwającymi rozgrywkami jest więcej, bowiem w identycznym jak cztery lata stosunku pokonali oni Lechię Gdańsk, zwyciężając w pierwszym meczu 2:1 i remisując 1:1 w rewanżu (kolejność strzelania bramek identyczna). Różnica polega tylko na tym, że pierwszy mecz był w Białymstoku, a nie w Gdańsku, jak wtedy. Ponadto droga Jagi do warszawskiego finału wiedzie przez Bydgoszcz, gdzie z kolei w 2010 roku został rozegrany finał, w którym podopieczni Michała Probierza ograli Pogoń Szczecin 1:0 po golu Andriusa Skerli.

• Znacznie więcej problemów jest w białostockiej Jagiellonii, która w Ekstraklasie jest dziesiąta. Kiepskie wyniki ligowe wiosną i utrata realnych szans na grupę mistrzowską Ekstraklasy sprawiły, że trenerem Jagi nie jest już Piotr Stokowiec. Zastąpił go Michał Probierz, czyli trener, który jako jedyny był w stanie z białostockim klubem zdobyć Puchar Polski. Miało to miejsce w 2010 roku.

• Kto jest faworytem dzisiejszego spotkania? Wydaje się, że mimo wszystko są nim goście. Zawisza prezentuje się w ostatnich kolejkach znacznie lepiej od białostoczan, dzięki czemu też już jest pewien gry w pierwszej ósemce Ekstraklasy po rundzie zasadniczej. Podopieczni Ryszarda Tarasiewicza prezentują równą solidną formę, co pozwala im na dobre jak na beniaminka rezultaty.

• Dla obu drużyn jest to już ostatnia przeszkoda na drodze do finału, który zostanie rozegrany 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nie da się ukryć, że udział w tegorocznym finale Pucharu Polski jest bardziej prestiżowy niż zwykle, bowiem po raz pierwszy zostanie on rozegrany w nowym 'domu' piłkarskiej reprezentacji Polski, a zwycięzca jako pierwszy wzniesie nowe trofeum, zaprojektowane przed tym sezonem.

• Witamy bardzo serdecznie na relacji na żywo z pierwszego meczu półfinałowego Pucharu Polski, w którym Jagiellonia Białystok zmierzy się na własnym stadionie z Zawiszą Bydgoszcz!