Real Madryt wziął rewanż na Manchesterze City za blamaż sprzed roku. Bayern Monachium wyrzucił z Ligi Mistrzów Jakuba Kiwiora (Podsumowanie)

OPRAC.:
Bartosz Głąb
Bayern Monachium i Real Madryt zameldowały się w półfinale Ligi Mistrzów
Bayern Monachium i Real Madryt zameldowały się w półfinale Ligi Mistrzów PAP
Poznaliśmy wszystkich półfinalistów piłkarskiej Ligi Mistrzów. W środkowy wieczór awans do najlepszej czwórki rozgrywek zapewniły sobie Bayern Monachium i Real Madryt. Bawarczycy pokonali u siebie Arsenal 1:0, a autorem trafienia był Joshua Kimmich. Natomiast Królewscy" dopiero po rzutach karnych wyeliminowali Manchester City.

Jakub Kiwior odpadł z Ligi Mistrzów. Bayern Monachium zagra w półfinale

Jako pierwsi zagrożenie na Alinaz Arena stworzyli gospodarze. Raphael Guerreiro popisał się udanym prostopadłym podaniem w pole karne Arsenau, do którego dopadł Noussair Mazraoui. Zawodnik bawarskiej drużyny oddał sytuacyjny strzał, a końcami palców skuteczną interwencją popisał się David Raya.

Kilka minut później Kanonierzy postanowili odpowiedzieć, a w zasadzie zrobił to Martin Odegaard. Norweski pomocnik pokusił się o strzał z dystansu, piłka odbiła się od jednego z przeciwników i zmierzała w światło bramki. Jednak Manuel Neuer nie dał się zaskoczyć i instynktowną interwencją uratował swój zespół przed stratą bramki.

Po zmianie stron Bayern zaatakował jeszcze mocniej. Tuż po przerwie przed szansą na otwarcie wyniku stanął Leon Goretzka, ale piłka po jego strzale głową trafiła tylko w poprzeczkę bramki przyjezdnych. Gospodarze dopięli swego w 64. minucie. Raphael Guerreiro dostał piłkę po prawej stronie, tuż przy linii "szesnastki". Portugalski defensor perfekcyjnie zacentrował przed bramkę Arsenalu, gdzie znalazł się Joshua Kimmich i ten mocnym uderzeniem głową uradował bawarskich kibiców zgromadzonych na Alianz Arena.

- Zrobimy wszystko, by znów znaleźć się w finale, ale... taki jest cel każdego półfinalisty. Zespół spisał się wyśmienicie. Na początku dużo było piłkarskich szachów, ale w drugiej połowie chyba górę wzięło nasze pucharowe doświadczenie. Po ostatnich niepowodzeniach to wielki dzień dla zawodników, kibiców, sztabu, całego klubu" - podsumował spotkanie szkoleniowiec Bayernu, Thomas Tuchel.

Bayern zagra w najlepszej czwórce Ligi Mistrzów. Odpadł ostatni reprezentant Polski

Bayern Monachium awansował do półfinału Ligi Mistrzów po pokonaniu Arsenalu.
Bayern Monachium awansował do półfinału Ligi Mistrzów po pokonaniu Arsenalu. Ronald Wittek / PAP

Obrońca tytułu pożegnał się z Ligą Mistrzów. Real Madryt pokazał zimną krew

W drugiej środowej parze Manchester City podejmował na Etihad Stadium ekipę Realu Madryt. Pierwsze, szalone spotkanie w stolicy Hiszpanii zakończyło się remisem 3:3. Rewanż znacznie lepiej rozpoczęli Królewscy. Już w 12. minucie po akcji Brazylijczyków - podawał Vinicius Junior, a piłkę do siatki skierował - choć na "raty" - Rodrygo, goście objęli prowadzenie.

Później przewaga miejscowych rosła z każdą minutą. Jeszcze w pierwszej połowie Norweg Erling Haaland trafił w poprzeczkę, a nieco przypadkowa dobitka Portugalczyka Bernardo Silvy minęła bramkę. Później kilka razy ze świetnej strony pokazał się bramkarz hiszpańskiego zespołu Andrij Łunin, ale nie zapobiegł stracie gola w 76. minucie, kiedy strzałem pod poprzeczkę wyrównał Belg Kevin de Bruyne.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia w pojedynku dwóch trenerów, Carlo Ancelottiego z Realu i Josepa Guardili z City, z największą liczbą wygranych meczów w LM, choć Hiszpan zdecydował się na pokerowy ruch i zdjął z boiska swojego najlepszego snajpera - Haalanda. Później boisko z powodu kontuzji opuścić musiał Vinicius Junior.

W konkursie "jedenastek" pierwszy pomylił się Chorwat Luka Modric, a później w roli głównej wystąpił Łunin. Ukraiński bramkarz obronił strzały Bernardo Silvy i Chorwata Mateo Kovacica, pokonał go jego vis a vis - Ederson, ale w piątej serii szansy nie zmarnował Niemiec Antonio Ruediger, który tym samym odkupił część win za błąd przy wyrównującej bramce mistrza Anglii.

- Najważniejsze były mentalność i nastawienie. Wiele drużyn ugina się pod naporem City, a my to wytrzymaliśmy. Presja? Jak chcesz grać w Realu to musisz zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, ale presji nie czujesz. Trener Ancelotti daje nam dużo wiary, pewności, spokoju i... wolności - powiedział angielski piłkarz "Królewskich" Jude Bellingham.

"The Citizens" dołączyli do szeregu drużyn, którym nie powiodło powtórzenie sukcesu w LM. Dotychczas jedynym zespołem, któremu ta sztuka się udała - i to dwukrotnie, w latach 2018-19, był... Real.

Manchester City nie obroni tytułu. Real zagra w półfinale

Rudiger (Real Madryt) wykorzystał decydujący rzut karny przeciwko Manchesterowi City. Peter Powell / PAP

Wyniki meczów ćwierćfinałowych Ligi Mistrzów

wtorek, 16 kwietnia

• FC Barcelona - Paris Saint-Germain 1:4 (3:2)
  • Borussia Dortmund - Atletico Madryt 4:2 (1:2)

• Bayern Monachium - Real Madryt

Pierwsze mecze we wtorek 30 kwietnia i środę 1 maja, rewanże tydzień później. Finał zostanie rozegrany w sobotę, 1 czerwca na stadionie Wembley w Londynie.