Reprezentacja Polski do lat 17 po raz trzeci z rzędu awansowała na młodzieżowe mistrzostwa Europy

Bartosz Głąb
Rafał Lasocki (trener reprezentacji Polski do lat 17)
Rafał Lasocki (trener reprezentacji Polski do lat 17) Łączy Nas Piłka
Reprezentacja Polski do lat 17 po pokonaniu Czech 2:1 w ostatnim meczu 2. rundy kwalifikacji do mistrzostw Europy awansowała do turnieju finałowego, który 20 maja tego roku rozpoczną się na Cyprze. Podopieczni Rafała Lasockiego zajęli 1. miejsce w grupie podczas turnieju na boiskach w Bośni i Hercegowinie.

Reprezentacja Polski do lat 17 awansowała na Mistrzostwa Europy

"Biało-Czerwoni" przed wtorkowym meczem zajmowali dopiero 3. miejsce w grupie za plecami Czech i Białorusi. Polacy pokonali jedynie gospodarza turnieju, Bośnię i Hercegowinę 4:1, a w drugim meczu ulegli Białorusi 0:1. Na koniec rywalizacji przyszło im zmierzyć się z Czechami, którzy po dwóch meczach mieli komplet punktów i bilans bramkowy 3:0.

Podopieczni Rafała Lasockiego już w 12. minucie objęli prowadzenie po skutecznie wykorzystanym rzucie karnym przez Jakuba Andonisa. Dziesięć minut później było już 2:0 dla polskiej młodzieżówki. Tym razem do bramki przeciwników trafił Oskar Pietuszewski.

W 70. minucie strzelec pierwszego gola dla "Biało-Czerwonych" trafił tylko w słupek z rzutu karnego, a chwilę później rywale zdobyli kontaktową bramkę. Jednak Polakom udało się utrzymać zwycięstwo i rzutem na taśmę wygrać rywalizację w grupie.

Mimo porażki, reprezentacja Czech również mogła cieszyć się z awansu na Mistrzostwa Europy dzięki dobremu bilansowi wśród drużyn z drugich miejsc.

W drugim meczu tej grupy Bośnia i Hercegowina pokonała Białoruś 3:1.

Polki awansowały na młodzieżowe Euro

Trzeci awans z rzędu dla reprezentacji Polski do lat 17

W tej kategorii wiekowej reprezentacja Polski już trzeci raz z rzędu awansowała na młodzieżowe Euro. Przed rokiem widowiskowo grająca drużyna prowadzona przez Marcina Włodarskiego doszła aż do półfinału, gdzie po szalonym meczu została zatrzymana przez Niemcy. Rok wcześniej Polacy na turnieju w Izraelu nie wyszli z grupy.

Teraz Mistrzostwa Europy będą rozgrywane na Cyprze. Rozpoczną się 20 maja, a finał zaplanowany jest na 5 czerwca. Oprócz Polski, na turnieju zagrają takie potęgi jak Francja, Włochy, Hiszpania, czy Portugalia.

Kwalifikacje Euro U17. Polska - Czechy 2:1 (2:0)

• Bramki: 12' Jakub Adkonis (karny), 23' Oskar Pietuszewski, - 74' Jiří Míček.
  • Żółte kartki: Adkonis - Míček, Moudrý, Slončík, Siegl.
  • Sędziował: Heini Ziskason Viðoy (Wyspy Owcze).

Polska: Mateusz Pruchniewski - Bartosz Kriegler, Kacper Potulski, Dawid Szwiec - Mateusz Szczepaniak (80' Michał Wróblewski), Igor Brzyski (81' Dominik Sarapata), Cyprian Popielec (90' Jan Leszczyński), Jakub Adkonis, Adrian Przyborek - Oskar Pietuszewski, Michael Izunwanne.

Czechy: Marek Obdržálek - Patrik Siegl, Dennis Krpálek, Jiří Míček, Jakub Kolísek - Daniel Švancara (46' Adam Sosna), Šimon Slončík, Jiří Panoš (46' Lukáš Moudrý), Marek Naskos (90' Kryštof Čížek), Ondřej Penxa (90' Simon Pavlo) - Matyáš Nechvátal (67' Josef Kolařík).