Formella zapewnił wygraną. Polska U-18 - Czechy U-18 1:0 (ZDJĘCIA)

Mirosław Szozda
Polska-Czechy U-18. Bramkarz reprezentacji U-18 Oskar Pogorzelec zachował czyste konto Mirosław Szozda
Reprezentacja Polski do lat 18 pokonała w Kędzierzynie-Koźlu kadrę Czech 1:0. Zwycięską bramkę zdobył napastnik na co dzień grający w Lechu Poznań, Dariusz Formella. Rewanż w czwartek w Opawie.

Mecz młodej reprezentacji był sporym wydarzeniem na kameralnym stadionie „Kuźniczka” w Kędzierzynie-Koźlu, choćby z tego powodu, że nigdy wcześniej żadna piłkarska kadra narodowa nie gościła dotychczas w tym mieście. Na obiekcie zgromadziło się blisko tysiąc kibiców, wśród których sporą część stanowiły dzieci. Przez większą część spotkania przeważali Polacy, ale podopieczni Marcina Sasala tylko raz zdołali pokonać bramkarza Czech.

Dokonał tego Dariusz Formella, który w 26. minucie ładnym uderzeniem dał prowadzenie naszej drużynie. Bramek mogło paść więcej, ale w kilku akcjach zabrakło szczęścia. W 8. minucie zza linii szesnastu metrów strzelał Dawid Kort, ale Martin Krasny udanie interweniował. Potem w stuprocentowej sytuacji znalazł się Sebastian Rudol, ale i tym razem górą był czeski golkiper, który futbolówkę zatrzymał nogami.

W 36. minucie część kibiców poderwała się ciesząc się z drugiego trafienia, jednak bramka nie padła bo Dawid Kort z narożnika pola karnego trafił tylko w boczną siatkę. Trzy minuty później Polacy zamknęli w polu karnym gości, ale wynik nie uległ zmianie. Doskonałą okazję do podwyższenia miał Paweł Dawidowicz, jednak piłka po strzale z bliskiej odległości obrońcy Lechii Gdańsk zatrzymała się na słupku. W drugiej odsłonie goście zagrali nieco odważniej, ale Oskar Pogorzelec nie miał zbyt wielu okazji do pokazania swoich umiejętności. Po uderzeniu Jana Mateja piła minimalnie minęła prawy słupek bramki, natomiast strzał z dystansu Jan Proska bramkarz warszawskiej Legii pewnie obronił. W drugiej połowie szczególnie groźne były stałe fragmenty gry w wykonaniu Polaków. Po jednym z nich Lukas Klemenz, na co dzień reprezentujący trzecioligową Odrę Opole, minimalnie przestrzelił głową.

Najlepszą okazję zmarnował jednak strzelec pierwszej bramki, Dariusz Formella. Napastnik biało-czerwonych wpadł z futbolówką między trzech obrońców gości, na przeszkodzie stanął jednak Martin Krasny, który obronił płaskie uderzenie zawodnika reprezentacji Polski. Polacy w towarzyskim pojedynku zasłużenie pokonali reprezentację Czech, a rewanż odbędzie się już w najbliższy czwartek. Po meczu sporą frajdę mieli najmłodsi kibice zgromadzeni na kędzierzyńskiej „Kuźniczce. Kadrowicze poszli podziękować najgłośniejszym grupom kibiców, które stanowili przedstawiciele szkółek piłkarskich kędzierzyńskiego Chemika oraz krapkowickiego Spiders’a. Rozdawanie autografów i przybijanie „piątek” trwało dobry kwadrans ku wielkiej uciesze małych fanów futbolu.

Polska - Czechy 1:0 (1:0)