90 lat Rozwoju Katowice. Wszystko zaczęło się od kopalni

Rafał Strzelec
Rozwój Katowice ma już 90 lat
Rozwój Katowice ma już 90 lat Łukasz Łabędzki
Klub sportowy Rozwój Katowice obchodzi dziś swoje 90-lecie. Dokładnie 27 listopada 1925 roku uznaje się za formalny początek działalności zespołu z ulicy Zgody. Jakie były początki i dzieje klubu, który jest jedną z wizytówek katowickiego Brynowa?

Brynów - dzielnica, która stała się częścią Katowic w 1924 roku. To właśnie tutaj, przy ulicy Zgody mieści się obecnie siedziba katowickiego Rozwoju. Pierwsze wzmianki o tym terenie pochodzą z XV wieku (wówczas jako wieś Brwinów), ale dopiero w XVII wieku z racji wielu złóż naturalnych zaczyna się cieszyć zainteresowaniem ze strony możnych. Na początku XIX wieku zaczęły tutaj powstawać pierwsze kopalnie odkrywkowe i małe cegielnie. Tak oto rolnicze do tej pory tereny stają się coraz bardziej uprzemysłowione. Rozwój dzielnicy nastąpił głownie dzięki wybudowaniu na jej terenie kopalni "Wujek". Obiekt ten jest symbolem nie tylko Katowic, ale jednym z symboli walki o polską niezależność w dobie stanu wojennego. To właśnie tutaj 16 grudnia 1981 roku milicja dokonała brutalnej pacyfikacji w wynku której zginęło dziewięciu górników.

"Wujek" ma jednak także swój wkład w powstanie klubu z ulicy Zgody. Rozwój gospodarczy spowodował także skupianie się społeczności lokalnej Brynowa w organizacje społeczno - kulturowe. Był to wyraz nie tylko spontanicznej chęci przynależności do struktur, ale także swego rodzaju ukazanie antagonizmu polskiej większości w stosunku do niemieckiej mniejszości, jaka zamieszkiwała tereny Brynowa po I wojnie światowej. To właśnie przyłączenie Katowic do terenów polskich zapoczątkowało powstawanie różnego rodzaju działalności m.in.. społecznej, kulturalnej, ale i sportowej na terenie miasta. Jednym z owoców tej aktywności stał się katowicki "Rozwój".

Historia sportu w Katowicach sięgała już XIX wieku i skupiała się głównie na towarzystwach gimnastycznych. Były to początkowo głównie organizacje niemieckie, ale już w 1896 roku (reaktywowane w 1902 r.) powstało pierwsze polskie towarzystwo "Sokół". Jego prezesem w 1903 roku był znany działacz polityczny, wódz III powstania śląskiego Wojciech Korfanty. To właśnie w tym okresie w katowicach rozegrano także pierwszy mecz piłkarski. Wedle różnych teorii pierwszy "piłkarzem" w Katowicach był pewien młody Anglik, który jako pierwszy przywiózł do miasta... piłkę. Ten niewielki, skórzany wówczas przedmiot spowodował, iż katowiczanie pokochali tę grę od samego początku, powodując tym samym powstanie wielu osiedlowych drużyn sportowych. Stworzono wtedy kluby piłkarskie, głównie niemieckie jak FC Katowice Sportclub Victoria, Sportclub Diana. Gdy wreszcie Śląsk uwolnił się z zaboru niemieckiego w 1922 roku to właśnie do Katowic przeniesiono siedzibę Górnośląskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej. GZOPN przejął wszystkie niemieckie zespoły powstałe przed wojną i zamienił na polskie odpowiedniki.

Tutaj właśnie łączą się losy towarzystwa Sokół, kopalni "Wujek" i GZOPN. Dokładnie 27 XI 1925 roku w ramach struktur związku zostaje zarejestrowany klub sportowy "Rozwój". A jego założycielami są pracownicy kopalni, a także ich rodziny należące do sportowego towarzystwa "Sokół". Pierwotnie siedzibą klubu była... gospoda "U Rzychonia", a zawodnicy swoje umiejętności szlifowali na placu koszarowym 73 Pułku Piechoty. W 1927 w klubie powstała sekcja bokserska - tak oto klub stawał się wielosekcyjny.
Nazwa klubu nie jest przypadkowa. Miała ona inspirować mieszkańców Brynowa do pracy nad swoim "rozwojem" fizycznym, aktywizować ich i pokazywać piękno wzajemnej rywalizacji. Wybuch II wojny światowej spowodował, iż klub ten zaprzestał swojej działalności, ale jego powrót 1946 roku dał mu możliwośc założenia kilku nowych sekcji, m.in. tenisa stołowego, piłki ręcznej, koszykówki, rugby, czy lekkoatletyki. Obecnie jednak klub ma tylko jedną, piłkarską sekcję, składającą się jednak z aż 10 drużyn młodzieżowych.

Klub przez wiele lat nie miał swojej siedziby. Po tym, jak zespół trenował na placu koszarowym członkowie Rozwoju trenowali chociażby na boisku przy ulicy Mikołowskiej ( w latach 1930-35). To właśnie tam kopalnia wybudowała barak w ktorym zawodnicy mieli swoje szatnie. Choć obiekt był rewitalizowany po wojnie ( również przy wsparciu "Wujka"), to w 1969 roku przestał istnieć w wyniku decyzji władz, które rozbudowały Rondo Mikołowskiego, zabierając teren pod jego budowę. Kolejne lata zawodnicy Rozwoju spędzili na obiektach KS Ligocianki i Górnika Piotrowice. Dopiero w 1974 roku, jakże pięknym dla polskiego futbolu, Rozwój doczekał się swojej stałej siedziby przy ulicy Zgody. To właśnie na tym obiekcie już jutro podopieczni Mirosława Smyły zmierzą się z Wigrami Suwałki w ramach ostatniej jesienne kolejki 1. ligi. Z okazji jubileuszu wstęp dla kibiców będzie darmowy.

Poza jutrzejszym spotkaniem odbędą się także oficjalne obchody związane z 90-leciem klubu. O 16:00 w kościele parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej odbędzie się msza święta, koncelebrowaną przez stałego bywalca stadionu przy Zgody, ks. Ireneusza Taturę. Potem z kolei odbędzie się uroczyste spotkanie dla byłych i obecnych zawodników, trenerów, działaczy i pracowników klubu oraz zaproszonych gości.

Proszę przyjąć najlepsze życzenia z okazji pięknego Jubileuszu 90-lecia Klubu Sportowego Rozwój Kopalni Wujek w Katowicach. Niech klub z najbardzoej optymistyczną i energetyczną nazwą na świecie dalej się... rozwija - napisał w liście do klubu z ulicy Zgody Zbigniew Boniek, prezes PZPN. My przyłączamy się do tych życzeń mając nadzieję, że katowicki klub przyczyni się do... rozwoju wielu piłkarskich talentów na miarę swojego wychowanka, Arkadiusza Milika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24