Serbska scena Ultras. Delije, Grobari i inni [GALERIA]

Paweł Jagiełło
Delije podczas Derbów Belgradu
Delije podczas Derbów Belgradu Marko Backovic
Po przedstawieniu chorwackiej sceny Ultras, dziś prezentujemy ich największych wrogów – Serbów, którzy jeszcze kilka lat temu, zamieniali klubowe szale na broń ostrą. Serbscy kibice, podobnie jak ich chorwaccy rywale, czynnie brali udział w wojnie domowej w byłej Jugosławii.

Serbia to młode państwo, powstałe w 2006 roku, po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Serbia na południu graniczy z Kosowem, którego niepodległość uznała tylko część państw. Często na polskich stadionach mogliśmy zobaczyć transparenty - Kosowo Je Serbija. Tak polscy kibice solidaryzowali się z Serbami, którzy nie uznają niepodległości Kosowa.

Belgrad, stolica Serbii jest siedzibą ponad 30 piłkarskich klubów, w tym dwóch najważniejszych w tym bałkańskim kraju – Partizanu Belgrad i Crveny Zvezdy. Partizan i Crvena to dwa największe i najpopularniejsze serbskie kluby. Oba, od lat dominują sportowo i kibicowsko w Serbii. Większość piłkarskich kibiców niejednokrotnie słyszała o Grobari (Partizan) i Delije (Crvena) - są to dwie największe grupy ultras w Serbii. Mecze pomiędzy Partizanem, a Crveną Zvezda nazywamy Veciti Derbi (Wieczne Derby).

Wieczne Derby Belgradu należą do najpopularniejszych spotkań derbowych na świecie. Komplet widzów na trybunach, ogromna ilość środków pirotechnicznych, fanatyczny doping, choreografie, oprawy i niesamowite racowiska, to nieodłączny element każdego z tych pojedynków. Podczas Veciti Derbi służby ochronne, wyposażone są w specjalną odzież i chwytaki, którymi zbierają odpalone race z murawy boiska.

Zobacz film:

Wydarzenia sportowe z udziałem Delije i Grobarii śledzone są przez fanów na całym świecie. Rywalizacja pomiędzy stołeczną dwójką, jest obecna w wielu dyscyplinach sportowych, ale najbardziej w piłce nożnej, koszykówce, piłce ręcznej oraz piłce wodnej.

Popularni Delije (Bohaterowie), reprezentują nacjonalistyczne poglądy.To właśnie z Delije, rekrutował nowych członków Arkan, czyli Željko Ražnatović (przed wojną jeden z prowadzących doping na Zvezdzie, po niej uznany za zbrodniarza wojennego). Arkan w 1991 wraz ze swoimi ludźmi skupionymi wokół klubu utworzył paramilitarną Serbską Gwardię Ochotniczą, zwaną "Tygrysami", która walczyła w Chorwacji i Bośni w latach 1991-1995. Delije łączy silna zgoda z greckim Olympiakosem Pireus – tzw. ''Orthodox Brothers'' oraz utrzymują dobre kontakty z kibolami Spartaka Moskwa.

Ultrasi Blue Union dopingujący OFK Belgrad.
Ultrasi Blue Union dopingujący OFK Belgrad. Blue Union

Pisząc o Delije, należy wspomnieć o wydarzeniu z 2007 roku. Podczas meczu z Hajdukiem Kula, Uros Misić, kibic Crveny, zaatakował policjanta w czasie zamieszek, rzucając w niego racą. Serbski sąd skazał go na 10 lat więzienia, za próbę zabójstwa. Delije nie zgadzają się z wyrokiem, twierdzą, że jest zbyt surowy i stronniczy, a sytuacja opisana w akcie oskarżenia nieprawdziwa. ''Pravda za Urosa'' (Sprawiedliwość dla Urosa), to transparent, który często można było zobaczyć na europejskich stadionach. Delije zajmują północną część Marakany (stadion Crveny Zvezda).

Rywale zza miedzy – kibice Partizana, to popularni Grobari (Grabarze), którzy zaliczani są do jednej z największych grup kibicowskich w Europie. Grabarze niejednokrotnie pokazywali światu swoją brutalność:
- w 2007 roku tak wariowali w Mostarze, że UEFA wykluczyła ich z rozgrywek
- w 2009 roku podczas Veciti Derby, Grobari rzucili racę, która zabiła kibica Crveny
- w 2000 na płycie boiska Crveny Zvezda doszło do walk między setkami fanów. W trakcie zamieszek, trener Partizana został zraniony nożem w twarz
- w 2003 zespoły Partizana Belgrad i Dinamo Zagrzeb spotkały się na meczu towarzyskim w Szwajcarii. Skończyło się to olbrzymimi zamieszkami
- W 2008 roku na stacji kolejowej pod Nowym Sadem 17-letni Grobar zastrzelił w walce 27- letniego kibica Vojvodiny

Oprócz konfliktów z kibicami wrogich drużyn, ostatni bardzo często dochodzi do konfliktów wewnątrz grupy. Grabarze z Partizana utrzymują przyjacielskie kontakty z kibicami PAOK-u i Spartaka Moskwa.
Ale Belgrad to nie tylko Delije i Grobari. Działają tam również inne grupy kibiców.

Fani Slobody Użice - Freedom Fighters celebrują Nowy Rok.
Fani Slobody Użice - Freedom Fighters celebrują Nowy Rok. Freedom Fighters

Specyficzna grupa to Taurunum Boys, fani kubu FK Zemun. Zemun kiedyś było osobnym miastem, a obecnie jest stołeczną dzielnicą. Taurunum Boys nie akceptują przyłączenia do Belgradu i twierdzą, że reprezentują miasto Zemun, a nie dzielnicę Belgradu.

Blue Union to kolejna stołeczna ekipa, a ich ukochanym klubem jest OFK Belgrad. Największymi wrogiem Blue Union są kibice RAD Belgrad, którzy zaliczani są do najbardziej lojalnych serbskich kibiców. Zrzeszeni oni są w grupie United Force. Serbskie media bardzo często przedstawiają United Force w złym świetle, jako niebezpiecznych i nieobliczalnych fanatyków.

Kibicowską trzecią siłą w Serbii są kibole Vojvodiny Nowy Sad. Vojvodina posiada dość liczną grupę kibiców, zrzeszonych w grupie zwanej Firmą. Ich wrogiem numer 1 - Grabarze z Partizana. Członków Firmy od 1989 roku łączy silna przyjaźń z kibicami bośniackiego Borac Banja Luka.

Inne znane grupy w Serbii: Crveni Djavoli (Radnicki Kragujevac), Freedom Fighters (FK Sloboda Użice), Blue Marines (FK Spartak Subotica), Ultra – Semenderia (FK Smerdevo), Meraklije (FK Radnicki Nisz), Invalidi (FK Vożdovac), Torcida Sandžak (FK Novi Pazar)

Każda grupa kibicowska w Serbii jest niezwykle przywiązana do klubowych i narodowych barw. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że wkrótce polski klub w europejskich rozgrywkach trafi na przeciwnika z Serbii, a wtedy na trybunach emocji na pewno nie zabraknie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24