Władimir Putin podjął decyzję. Zgodził się wycofać siły rosyjskie z różnych części Armenii

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Fot. kremlin.ru
– Władimir Putin zgodził się wycofać żołnierzy rosyjskich i funkcjonariuszy straży granicznej z różnych części Armenii – wynika z informacji, jakie przekazała w czwartek agencja Reutera, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Spis treści

Porozumienie w tej sprawie osiągnięto podczas spotkania rosyjskiego dyktatora z premierem Armenii Nikolem Paszynianem.

Na służbie pozostanie rosyjska straż graniczna

Na prośbę władz armeńskich rosyjscy funkcjonariusze straży granicznej pozostaną jednak na granicy Armenii z Turcją i Iranem.

Armenia próbuje od kilku miesięcy nawiązać bliższe relacje z Zachodem w obliczu napięć ze swoją tradycyjną sojuszniczką, Rosją. Erywań w szczególności zarzuca Moskwie brak wsparcia w konfrontacji z Azerbejdżanem, w tym podczas ofensywy tego państwa na separatystyczny, zamieszkany przez Ormian Górski Karabach jesienią 2023 roku. Rosyjskie oddziały rozjemcze zachowały bierność w tym konflikcie, który zakończył się zwycięstwem Baku, likwidacją niezależności Górskiego Karabachu i ucieczką ludności ormiańskiej.

Jedną z oznak ochłodzenia relacji między Erywaniem i Moskwą było zamrożenie przez Armenię udziału w kontrolowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w lutym br.

Armenia będzie się ubiegać o członkostwo w UE?

W marcu szef armeńskiego MSZ Ararat Mirzojan ogłosił, że władze kraju "rozważają" możliwość ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej, a sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Armenię po raz pierwszy od początku swojej kadencji na stanowisku szefa Sojuszu, trwającej od 2014 roku. Wówczas Stoltenberg pozytywnie zareagował na zmiany w polityce zagranicznej Armenii, szczególnie na intensyfikację relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi krajami Zachodu.

– Wspieramy waszą suwerenność i integralność terytorialną – oświadczył szef NATO w rozmowie z premierem Armenii.

Stoltenberg dodatkowo podkreślił, że omówił z premierem Armenii konieczność utrzymania stabilności na obszarze Kaukazu Południowego.

– Armenia i Azerbejdżan mają teraz szansę na osiągnięcie trwałego pokoju po latach konfliktu. Dlatego wzywam oba kraje do osiągnięcia porozumienia, które utoruje drogę do normalizacji stosunków i trwałego pokoju dla waszych narodów – powiedział sekretarz generalny NATO.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl