Bayer Leverkusen wygrał hit Bundesligi z RB Lipsk. Decydujący gol w doliczonym czasie. Skrót meczu [WIDEO]

OPRAC.:
Jacek Czaplewski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Liga niemiecka. Doskonałe emocje w hicie RB Lipsk - Bayer Leverkusen. Po ostrej wymianie ciosów 3:2 zwyciężyli goście, czyli liderzy tabeli. Decydująca bramka padła po dośrodkowaniu w doliczonym czasie. Oto skrót najciekawszych akcji.

Bramki z meczu RB Lipsk - Bayer Leverkusen

Bayer jako jedyny w stawce pozostaje niepokonany. Jego bilans to piętnaście wygranych i trzy remisy (bramki 50-14). Ma siedem punktów i dwa rozegrane mecze więcej od Bayernu Monachium, który w niedzielę zawalczy z czternastym Werderem Brema - u siebie.

Strzeleckie popisy w Lipsku rozpoczął już w siódmej minucie wypożyczony z Paris Saint-Germain reprezentant Holandii Xavi Simons. Wyrównanie przyszło dopiero w drugiej połowie (47.) za sprawą rezerwowego Nathana Telli.

Radość przyjezdnych nie trwała długo. Kibiców gospodarzy ponownie w stan euforii wprowadził Belg Lois Openda, a trybuny ponownie uciszył Jonathan Tah. Od 63. minuty do ostatnich momentów spotkania był remis, ale ostatecznie "Aptekarze" przechylili szalę na swoją stronę.

Nowy piłkarz Rakowa Częstochowa. To polski nastolatek

W doliczonym czasie gry czwarte ligowe zwycięstwo z rzędu zapewnił Bayerowi Piero Hincapie. Ekwadorski obrońca po rzucie rożnym dopełnił formalności z najbliższej odległości i Bayer wygrał 3:2. Przed tygodniem, w pierwszej po zimowej przerwie kolejce, zespół trenera Xabiego Alonso również zapewnił sobie sukces w podobnych okolicznościach (1:0 z Augsburgiem).

"Jeśli mamy wygrywać do końca sezonu, nie mam nic przeciwko, żeby to odbywało się w taki sposób" - przyznał pomocnik Jonas Hofmann, a strzelec gola Tah dodał: "Walcząc o zwycięstwo nigdy w to nie wątpimy. Głód sukcesu, mentalność, duch zespołu - to nasze atuty".

Bayer nadal zajmuje pierwsze miejsce w ligowej tabeli. Przewaga nad drugim Bayernem Monachium wynosi już siedem punktów, przy czym Bawarczycy rozegrali dwa mecze mniej.

Bundesliga. Kibice protestują

Dzień w Bundeslidze po raz kolejny upłynął pod znakiem protestów kibiców przeciwko zatwierdzonemu przez Niemiecką Ligę Piłkarską (DFL) planowi sprowadzenia na 20 lat zagranicznego inwestora, który ma przejąć prawa marketingowe, w tym telewizyjne. Protesty są kontynuacją podobnych demonstracji, jakie odbyły się przed przerwą zimową, a kibice obrzucali boiska m.in. czekoladowymi monetami. Kibice i mniejsze kluby obawiają zbyt dużego wpływu zagranicznej firm na kształt czy terminarz rozgrywek czy inne sprawy stanowiące tradycję ligi.

Symboliczny wymiar zyskała w proteście liczba 12, gdyż kibice często uchodzą za 12. zawodnika. Przez początkowe 12 minut na wielu stadionach, mimo pełnych trybun, panuje cisza niczym makiem zasiał. Z kolei np. w meczu FC Koeln z Borussią Dortmund w 12. minucie fani posłali na boisko tysiące czekoladowych monet, oklejonych złotą folią. Przerwa w grze trwała tam osiem minut.

Nie inaczej było na stadionach w Heidenheim, Bochum i Darmstadt. Fani na wielu obiektach wywiesili też transparenty z jasnymi przekazami, a swoją złość podkreślali skandowaniem obraźliwych haseł pod adresem DFL. PAP

RB Lipsk - Bayer Leverkusen 2:3 (1:0)
Bramki: Xavi Simons 7', Loïs Openda 56' - Nathan Tella 47', Jonathan Tah 63', Piero Hincapie 91'
Żółte kartki: Simons, Schlager - Tah, Alonso (trener), Stanisic, Wirtz
Sędziował: Matthias Jöllenbeck (Freiburg)
Widzów: 46 529 osób

RB Lipsk: Blaswich – Simakan (Henrichs 74'), Klostermann, Lukeba, Raum – Seiwald (Kampl 75'), Schlager – Olmo (Baumgartner 74'), Xavi (Elmas 84') – Sesko (Poulsen 74'), Openda.

Bayer Leverkusen: Hradecky – Stanisic, Tah, Hincapie – Frimpong (Tella 32'), Xhaka, Palacios (Andrich 88'), Grimaldo – Hofmann, Wirtz – Schick (Hlozek 92').

TRANSFERY w GOL24

PKO Ekstraklasa startuje na początku lutego, więc styczeń jest miesiącem transferów. Śląsk Wrocław jako lider tabeli prawie już zamknął kadrę. Oto jak wzmocnili się jego konkurenci w walce o tytuł, czyli Jagiellonia Białystok, Lech Poznań, broniący mistrzostwa Raków Częstochowa, Legia Warszawa i Pogoń Szczecin.

Transfery kandydatów do mistrzostwa Polski. Czyje najlepsze?...