FIFA Mafia, czyli futbol oplątany mackami ośmiornicy [RECENZJA]

Grzegorz Ignatowski
FIFA MAFIA - okładka
FIFA MAFIA - okładka SQN
"Nie mieszajmy polityki z futbolem" − znacie to powiedzenie? Doskonale znają je wszyscy ludzie związani z FIFA i bardzo ochoczo się nim posługują. Dlaczego? Po przeczytania książki "FIFA Mafia" na myśl przychodzi tylko stwierdzenie, że to właśnie działacze światowej organizacji futbolowej mają monopol na mieszanie jednego z drugim i dzielnie stoją na straży takiego porządku. Ale czy słusznie jest użyte w tytule słowo "mafia"? No cóż, może przydałoby się mocniejsze, ale takiego w słowniku zwyczajnie nie ma.

Książka Thomasa Kistnera, która ukazała się nakładem wydawnictwa SQN wskazuje dokładnie z jakich przyczyn FIFA jest odbierana jako organizacja mafijna. Między innymi ze względu na struktury, które można porównać do ośmiornicy - drapieżnego głowonoga z ośmioma elastycznymi ramionami. Te ramię potrafi sięgnąć tam, gdzie ludzka ręka nie dotrze, potrafi w mgnieniu oka cofnąć mackę, wygiąć ją nienaturalnie, lub przyssać się do podłoża. Dokładnie tak samo jest w FIFA, gdzie głową jest przewodniczący w postaci Seppa Blattera, a mackami są setki ludzi pracujących ku jego czci i chwale. Wyginają się oni niesamowicie i potrafią sprytnie manipulować rzeczywistością, ukrywać bądź zamiatać pod dywan niewygodne fakty, albo stosując półprawdę, zupełnie jakby ona nie była kłamstwem. A przecież stosowanie chwytu z półprawdą było często tak bezczelne, że dziś cały świat doskonale zdaje sobie sprawę, że władze FIFA nie mają czystego sumienia. Wynikało to z pewnych faktów, niektórych pogłosek czy powiązań, które aż nadto rzucały się w oczy. Thomas Kistner zebrał te wszystkie fakty do kupy i ubrał to w jedną całość, nazywając tę genezę bytu przypominającej ośmiornicę organizacji tytułem "FIFA Mafia"

Ośmiornica nawet w tym miejscu idealnie pasuje. Jednym z największych grzechów działaczy FIFA jest sprawa MasterCard vs Visa, w wyniku której światowa centrala futbolowa musiała zrzec się starego logo. Dziś efektowne kule ziemskie z piłkarskimi łatami śmiało można zastąpić ośmiornicą, która oplata swoimi mackami napis FIFA.

Zobacz także: „Samotność bramkarza”, czyli jak nigdy nie chciałem nim być – autobiografia Victora Valdesa [RECENZJA]

Zresztą, czym właściwie jest organizacja o nazwie FIFA? Jest stowarzyszeniem, czyli według prawa stoi na tej samej półce co stowarzyszenie wielbicieli małych piersi, czy stowarzyszenie na rzecz ustawiania jednych rzeczy na innych rzeczach (sprawdźcie koniecznie). Najzabawniejszy jest fakt, że w świetle prawa stowarzyszenie nie ponosiło żadnej odpowiedzialności karnej w przypadku korupcji, więc działacze żyli zgodnie z zasadą "Hulaj dusza, piekła nie ma". Jak na te wszystkie oskarżenia reaguje Blatter? − Czy jestem złym człowiekiem? Nie możecie być przecież aż tak źli, żeby wybrać złego prezydenta. Znaczy, że wszyscy jesteśmy dobrzy. Chwyćmy się za ręce. Wszyscy jesteśmy dobrzy! Chwyćmy się za ręce. Za jedność piłki nożnej. Za piłkę nożną!

Kistner udowodnia również, że Blatter ma dobre kontakty w szwajcarskiej policji. − ... 18. października 2008 roku szef FIFA jechał swym mercedesem 525-PS, wartym dwieście trzydzieści trzy tysiące franków, do rodzinnego Wallis. Gdy po wyjeździe z tunelu Spiezwiler próbował wyprzedzić jadący przed nim samochód, doszło do kolizji. Blatter stracił panowanie nad kierownicą, przekroczył podwójną ciągłą, wjechał na przeciwny pas i zderzył się czołowo z golfem, który został wyrzucony na prawe pobocze, gdzie dachował i zatrzymał się na boku... Na miejsce zdarzenia przybyła policja kantonu i przykładnie udzieliła pierwszej pomocy - urzędnik odkręcił tablice rejestracyjne z samochodu Blattera... Gdy wyszło na jaw, że to Blatter spowodował wypadek, brakujące tablice zaczęły wzbudzać zainteresowanie. Policja kantonu udzielała wymijających odpowiedzi... Jak widać macki ośmiornicy sięgają więc daleko poza świat futbolu.

Książka Thomasa Kistnera nie jest pierwszą pozycją tego typu na rynku. W 2002 roku pojawiła się książka "Kto wykiwał kibiców" autorstwa Davida Yallopa, w której autor szczegółowo opisał jak działał poprzednik Seppa Blattera - Joao Havelange. Kistner przytacza wiele faktów z czasów "Króla słońce", szczególny nacisk kładąc na Horsta Dasslera, który był szarą eminencją świata futbolu. O ile w książce Yallopa autor starał się na siłę udowodnić krzywdy wyrządzone reprezentacji Anglii, to Kistner pozostaje obiektywny. Dziennikarz "Suddeutschen Zeitung" podaje nam na tacy tak mocne argumenty, że nie można mieć żadnych wątpliwości czy FIFA jest skorumpowana. Książka spełnia więc swoją rolę, którą jest ukazanie Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej we właściwym świetle. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to książka lekka łatwa i przyjemna, bowiem czytelnik może łatwo się pogubić w gąszczu kłamstw i malwersacji Blattera i spółki. Książce "FIFA Mafia" trzeba poświęcić dużo czasu i skupić się wyłącznie na niej. Jeśli ktoś w taki sposób podejdzie do tej lektury to z całą pewnością nie pożałuje swojego wyboru.

Książkę FIFA Mafia możesz kupić klikając tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24