Liga niemiecka. Bayer Leverkusen wywalczył trzy punkty w ostatnich sekundach. Bayern Monachium nadal goni lidera Bundesligi

OPRAC.:
Jakub Maj
Jakub Maj
PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Niepokonany w tym sezonie lider niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej Bayer Leverkusen, dzięki bramce w doliczonym czasie, wygrał w 17. kolejce na wyjeździe z Augsburgiem 1:0. Ta seria meczów odbywa się w cieniu upamiętnienia zmarłego w niedzielę legendarnego Franza Beckenbauera.

Bayer nadal zachwyca w Bundeslidze

Postawa świetnie spisujących się dotychczas "Aptekarzy" w spotkaniu w Augsburgu mogła być pewną zagadką. To bowiem pierwsza kolejka po prawie miesięcznej przerwie świąteczno-noworocznej, na dodatek Bayer jest obecnie osłabiony.

Największe zmartwienie kibiców to brak zmagającego się z kontuzją mięśnia przywodziciela Nigerczyka Victora Boniface'a, który z 10 ligowymi golami na koncie jest najlepszym strzelcem swojego zespołu (łącznie czwartym w Bundeslidze). Pierwsze doniesienia mówiły o ok. sześciu tygodniach przerwy, tymczasem 23-letni piłkarz będzie pauzować co najmniej do kwietnia. Inna sprawa, że nawet gdyby Boniface był zdrowy, to i tak nie pomógłby obecnie kolegom z Leverkusen, ponieważ występowałby w turnieju o Puchar Narodów Afryki.

Pod nieobecność swojego najlepszego strzelca Bayer miał kłopoty ze skutecznością. Zespół trenera Xabiego Alonso wprawdzie posiadał przewagę od początku (Augsburg w pierwszej połowie nie oddał żadnego celnego strzału), ale długo nic z tego nie wynikało. W 28. minucie blisko powodzenia był Alejandro Grimaldo, który trafił w słupek.

Goście dopięli swego dopiero w doliczonym czasie gry. W 90+4. minucie zwycięstwo strzałem z bliska zapewnił im Argentyńczyk Exequiel Palacios. Krótko wcześniej, w 88. minucie, na boisku w barwach Augsburga pojawił się boczny obrońca Robert Gumny.

Dzięki 14. zwycięstwu w sezonie (ponadto trzy remisy) niepokonany Bayer prowadzi w tabeli z dorobkiem 45 punktów. O cztery wyprzedza mający mecz zaległy Bayern Monachium.

Bayern Monachium pewnie wygrał

Obrońcy tytułu dzień wcześniej pokonali u siebie Hoffenheim 3:0. Dwie bramki zdobył Jamal Musiala, a jedną dołożył Harry Kane, który z dorobkiem 22 goli jest liderem strzelców Bundesligi.

- To był świetny występ. Długo utrzymywaliśmy się przy piłce i dobrze stosowaliśmy pressing. Mogliśmy stworzyć więcej sytuacji, wszyscy jesteśmy głodni gry. Najważniejsze jest to, że zachowaliśmy czyste konto i zdobyliśmy trzy punkty - powiedziała Musiala.

Goście od 74. minuty grali w osłabieniu, gdy Grischa Proemel otrzymał drugą żółtą kartkę. W sobotnim spotkaniu FSV Mainz - Wolfsburg (1:2) w zespole "Wilków" do 71. minuty wystąpił Jakub Kamiński.

Mecze 17. kolejki są poprzedzane minutą ciszy, a piłkarze grają z czarnymi opaskami na rękach. To hołd dla zmarłego w niedzielę w wieku 78 lat Franza Beckenbauera.

Słynny "Kaiser" ("Cesarz") był wybitnym piłkarzem i trenerem. Jako zawodnik wywalczył m.in. w 1974 roku mistrzostwo świata, a w roli selekcjonera powtórzył ten sukces z reprezentacją swojego kraju w 1990. "Kaiser" dwukrotnie zdobył "Złotą Piłkę" dla najlepszego zawodnika na świecie - w 1972 i 1976 roku.

Hołdów dla Beckenbauera, który większość kariery spędził w Bayernie, jest w weekend więcej, np. na stadionach można być zobaczyć banery przedstawiające go jako zawodnika, obok logo Bundesligi oraz żałobną wstęgę.

-Spoczywaj w pokoju, Cesarzu - taki napis widniał na tablicy wyników podczas meczu FC Koeln z Heidenheim (1:1).

Z kolei przed wspomnianym piątkowym meczem w Monachium piłkarze Bayernu rozgrzewali się w koszulkach z numerem pięć, jaki nosił Beckenbauer, a na ekranach stadionu odtwarzane były najważniejsze wydarzenia z jego kariery. Specjalna iluminacja zdobiła też zewnętrzną część Allianz Areny. (PAP)

LIGA NIEMIECKA w GOL24

Transfermarkt co kilka miesięcy aktualizuje wartości rynkowe zawodników polskiej ligi. Piłkarze wreszcie doczekali się zmian na popularnym portalu. Ekstraklasa ma nowego lidera, którym został Ernest Muci ze stołecznej ekipy. Czołówka została zdominowana przez przedstawicieli trzech klubów - Legii Warszawa, Rakowa Częstochowa i Lecha Poznań.Aby sprawdzić wszystkich zawodników klikaj strzałkę w prawo!

Aktualizacja wartości rynkowych zawodników Ekstraklasy. Grac...